Bolesť brucha – trápia vás bolesti na ľavej alebo na pravej strane? Zistite čo znamenajú

0
18832

Bolesť brucha je vo väčšine prípadov nezávažný stav, ktorý spontánne vymizne do niekoľkých hodín.

Podľa toho, v ktorej oblasti vás brucho bolí, sa dá učiť najpravdepodobnejšia príčina problému.

Prečítajte si, čo pomáha pri bolesti brucha a kedy treba navštíviť lekára.

Príčiny bolesti brucha

Existuje viacero dôvodov, kedy sa môžete stretnúť s bolesťou brucha.

Medzi najčastejšie patria napríklad:

Bolesť brucha - jej umiestnenie a pôvodPodľa toho, kde sa bolesť nachádza rozlišujeme:

Bolesti brucha na ľavej strane

V ľavej hornej časti brucha sa nachádzajú významné orgány:

 • srdce
 • slezina
 • a pankreas

Z toho vyplývajú aj pridružené ochorenia, prejavujúce sa bolesťou brucha na ľavej strane:

Srdce

Kardiovaskulárne ochorenia ako perikarditída, ale aj infarkt myokardu a angina pectoris sa môžu prejavovať bolestivosťou v ľavej hornej časti brucha. Ak sú okrem bolesti prítomné aj iné príznaky, je nutná rýchla lekárska pomoc.

Perikarditída, bolesť srdca

Slezina a pečeň

Zväčšená slezina (splenomegália) je často symptómom iného ochorenia, napríklad cirhózy pečene alebo cystickej fibrózy. Dôjsť k nej môže aj vplyvom infekcie.

Iné príčiny

V ľavej dolnej časti brucha sa nachádza koniec hrubého čreva a u žien ľavý vaječník. Mierna bolesť v tejto oblasti preto nesignalizuje žiadny závažný problém a často sama odoznie.

Častým dôvodom bolesti brucha na ľavej strane je divertikulitída – zápalové ochorenie divertikulov v hrubom čreve. Rizikové faktory tohto ochorenia sú pokročilý vek, strava s nízkym obsahom vlákniny a chronická zápcha. Zvyčajná liečba divertikulitídy sú antibiotiká a šetriaca strava (primar.sme.sk).

Bolesť brucha na pravej strane

V pravej hornej časti brucha sa nachádzajú orgány, ktoré sú pri rôznych ochoreniach pomerne bolestivé – pečeň a žlčník, ale aj časť pankreasu.

Medzi ochorenia pečene, ktoré sa môžu prejaviť bolestivosťou pravej hornej časti brucha patrí:

Iné dôvody bolesti brucha v pravej hornej časti sú:

Žlčníkové kamene

V pravej spodnej časti brucha sa nachádza hrubé črevo a u žien aj vaječníky.

Okrem toho je tam jeden špecifický orgán – červovitý výbežok slepého čreva (apendix). Najčastejšou príčinou bolesti pravej spodnej časti brucha je apendicitída – zápal apendixu. Pri podozrení na zápal slepého čreva vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc. V niektorých prípadoch je nevyhnutná rýchla operácia, pri ktorej sa slepé črevo odstráni.

Ak máte podozrenie na apendicitídu, v žiadnom prípade neužívajte laxatíva alebo klystír. Mohli by spôsobiť prasknutie apendixu. Počkajte na vyšetrenie a spoľahlivú diagnostiku. Samoliečba sa v tomto prípade neodporúča.

Bolesť brucha vľavo a vpravo dole

V oblastiach vľavo a vpravo dole sa môžu vyskytnúť bolesti pri stavoch a ochoreniach ako:

Bolesť brucha nad pupkom

Tento typ bolesti sa objavuje hlavne pri stavoch:

Bolesť brucha pod pupkom

Najpravdepodobnejšie príčiny sú:

Predmenštruačný syndróm a bolestivá menštruácia

Bolesť brucha pod rebrami v strede

Dôvodom sú napríklad:

Bolesť brucha po jedle

Každý z nás už zažil nepríjemný pocit preplnenosti žalúdka po prejedení sa. Ak vás však bolí brucho po konzumácii normálneho množstva jedla, môže to byť príznak zdravotného problému.

Bolesť brucha po jedle môže byť spôsobená napríklad stavmi ako:

Bolesť brucha v tehotenstve

V tehotenstve buďte pri posudzovaní bolesti brucha obzvlášť opatrná. Nie každá bolesť brucha v tehotenstve je nebezpečná, niekedy môže byť len sprievodným príznakom normálne sa vyvíjajúceho sa tehotenstva.

V iných prípadoch však môže signalizovať závažnejší stav, kedy môžete byť ohrozená vy alebo plod.

Možné príčiny

Prečo tehotné ženy môže častejšie bolieť brucho?

 • Zmeny na maternici, ktorá sa pomaly rozťahuje a prispôsobuje sa veľkosti dieťaťa. Bolesť môže byť intenzívna(napríklad pri zmene polohy) ale aj tupá, pretrvávajúca.
 • Vyššie hladiny progesterónu spôsobujú vyššiu tvorbu plynov a sklony k zápche. Prevenciou je dostatočná hydratácia, zvýšený príjem vlákniny a adekvátne množstvo pohybu.
 • Braxton-Hicksove kontrakcie sú kontrakcie, ktoré sa objavujú pred pôrodom a pripravujú maternicu na pôrod. Dochádza pri nich k tvrdnutiu oblasti brucha. Od pôrodných kontrakcií ich rozlíšite tak, že sú medzi nimi dlhšie časové intervaly a nie sú také bolestivé.

Bolesť brucha a bolesť v podbrušku v tehotenstve

Závažné bolesti brucha počas tehotenstva:

 • mimomaternicové tehotenstvo (1 z 50 prípadov)
 • ruptúra placenty – život ohrozujúci stav, prejavuje sa pretrvávajúcou bolesťou, prípadne krvácaním a prasknutím plodovej vody
 • spontánny potrat – obzvlášť opatrné buďte pri bolesti brucha na začiatku tehotenstva, do 12. – 13. týždňa
 • preeklampsia – veľmi závažný stav, ktorý vyžaduje lekársku pomoc

Bolesť brucha u detí

Veľmi častý dôvod návštevy pediatra alebo pohotovosti je bolesť brucha u detí. U väčšiny detí dôjde k spontánnemu zlepšeniu stavu do niekoľkých hodín (maximálne do 24 – 48 hodín).

Príčiny bolesti brucha u detí sú rovnaké ako u dospelých.

Liečba bolesti brucha u detí

V liečbe dodržujeme tieto odporúčania:

 • Ak dieťa odmieta potravu, nenútime ho jesť.
 • Naopak, strážime a dodržujeme pitný režim. Dieťa musí prijímať dostatok tekutín, hlavne ak je bolesť sprevádzaná zápchou alebo hnačkou.
 • Na jedenie je vhodná diétna strava ako banány, ryža, nesolené krekry.
 • Volíme oddychový režim, žiadne namáhavé aktivity.
 • Na oblasť brucha môžeme priložiť teplý termofor, ak je to dieťaťu príjemné.

Kvapky Iberogast 50 ml

Kedy navštíviť lekára

Aké sú varovné signály pri bolesti brucha?

Návštevu lekára neodkladajte, ak sa u vás objavia tieto príznaky:

 • bolesť sa objaví po zranení 
 • bolesť je dlhodobá, nezlepšuje sa po pár hodinách (prípadne sa zhoršuje)
 • cítite tlak alebo bolesť na hrudníku – mohlo by sa jednať o anginu pectoris alebo infarkt myokardu
 • máte horúčku 
 • oblasť je extrémne citlivá na dotyk
 • brucho je opuchnuté
 • v stolici sa nachádza krv 
 • intenzívne zvracanie
 • výrazná strata hmotnosti
 • nažltlá pokožka

Lieky na bolesť brucha

Čo pomáha na bolesť brucha?

 • BuscopanBuscopan je liek, ktorý ma spazmolytické účinky – pôsobí proti kŕčom. Obsahuje liečivo butylskopolamíniumbromid. Využiť ho môžete pri bolesti brucha spojenej s kŕčmi, pri žlčníkových ale aj menštruačných kŕčoch. Je efektívny aj pri bolestiach pri infekcii močového traktu. Vhodný je pre dospelých a deti od 6. rokov.
 • Tablety Degasin sú registrovaná zdravotnícka pomôcka. Používajú sa pri nahromadení plynov v oblasti žalúdka a čriev. Tie sa prejavujú ako brušná tenzia, nafukovanie a plynatosť. Degasin sa užíva po jedle.
 • PANCREOLAN FORTEPancreolan forte nelieči samotnú príčinu bolesti brucha, napomáha však tráveniu. Tráviace enzýmy obsiahnuté v enterosolventnej tablete zlepšia trávenie. Preto je vhodný pri pocitoch ako pomalé trávenie, prejedenie sa, či ťažoba na žalúdku. Je vhodný pre deti od 3 rokov. Tiež sa môže užívať v tehotenstve a počas dojčenia.

V závislosti od príčiny bolesti môžeme pri liečbe bolesti brucha použiť aj výživové doplnky ako probiotiká alebo vlákninu.

Pri bolesti brucha nepoužívame ibuprofen, aspirin a iné nesteroidné antiflogistiká. Mohli by pôsobiť dráždivo na prípadnú poškodenú žalúdočnú sliznicu. Vhodnejší je paracetamol (Paralen). 

Záver

Bolesť brucha je ľahko liečiteľný stav, postačí kľudový režim, diéta a v niektorých prípadoch voľnopredajné lieky. Avšak hlavne v kombinácii s inými závažnejšími príznakmi môže byť bolesť brucha urgentná situácia, ktorá vyžaduje lekársky zásah. Takým prípadom je napríklad zápal slepého čreva, prasknutý vred, mimomaternicového tehotenstvo alebo spontánny potrat. Pri bolesti brucha teda sledujte aj ostatné príznaky a berte do úvahy celkový stav pacienta.

Chioská masticha 100 kapsúl

 • pravá Chioská masticha + probiotikum Saccharomyces boulardii
 • prevencia a odstránenie tráviacich problémov, vrátane bolesti a kŕčov žalúdka
 • prečítajte si našu recenziu na mastichu, ak o nej chcete zistiť viac

Zdroje (anglicky):

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Miso polievka a miso pasta (recepty + kde kúpiť)
Ďalší článokAmniocentéza – zistite o tomto vyšetrení všetko potrebné
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem