Črevná viróza (črevná chrípka) – ako sa prejavuje u detí a u dospelých, inkubačná doba, liečba

2
5184

V zimných mesiacoch sa u mnohých z nás vyskytne črevná viróza (črevná chrípka, lekársky gastroenteritída). Jej príznaky vedia byť veľmi intenzívne – potrápime sa s hnačkami, zvracaním a nechutenstvom ale aj teplotami a zimnicou.

V článku sa dozviete o vírusových pôvodcoch črevnej chrípky, ako sa črevná viróza prejavuje a spomenieme si aj to, aká je prevencia a liečba viróz u detí aj u dospelých.

Vznik črevnej virózy

Čo je zodpovedné za prenos črevnej virózy?

Črevná chrípka sa prenáša, rovnako ako tá obyčajná, kvapôčkovou infekciou. Vírusy teda vdýchnete, ak sa vo vašej blízkosti nachádza niekto chorý, prípadne použijete jeho uterák, príbor, pohár a podobne.

Črevná chrípka je najčastejšie vyvolaná týmito pôvodcami:

Norovírusy

Postihujú dospelých aj deti. Najčastejšie sa prenášajú kontaminovanou potravou a vodou, no možný je aj prenos z osoby na osobu. V článku Otrava jedlom a prvá pomoc pri otrave sa dozviete viac.

Rotavírusy

Rotavírusmi sa najčastejšie nainfikujú deti.

Pri hre často dávajú špinavé predmety alebo ruky do úst, čo sa stáva zdrojom nákazy. Infekcie mávajú najintenzívnejší priebeh práve u malých detí. Imunitný systém starších detí sa vie s infekciou vysporiadať lepšie.

Proti rotavírusovým infekciám u detí existuje účinná prevencia vo forme perorálneho očkovania. Ak by sa následne črevná chrípka u dieťaťa vyskytla, mala by slabší priebeh, pretože na čreve sa vytvorí slizničná imunita.

Ako sa prejavuje črevná viróza?

Tak ako ostatné vírusové ochorenia, aj pri črevnej chrípke nastupujú najskôr nešpecifické príznaky ako únava, malátnosť a pocit, že budete chorí.

Bežné príznaky črevnej chrípky sú:

 • hnačka – nesmie však obsahovať prímes krvi
 • bolesť brucha a kŕče
 • nevoľnosť, vracanie
 • vyskytnúť sa môžu aj bolesti svalov a hlavy
 • zvýšená teplota

Inkubačná doba

Inkubačná doba črevnej virózy je 1 až 3 dni. Príznaky trvajú obvykle len jeden až dva dni, v zriedkavých prípadoch to môže byť aj dlhšie.

Črevná viróza v tehotenstve

Črevná viróza v tehotenstveToto ochorenie je bohužiaľ v tehotenstve pomerne bežné.

Švédska štúdia dokázala, že až 1/3 tehotných žien sa počas tehotenstva stretne s črevnou virózou. Príznaky črevnej chrípky u tehotných sú rovnaké ako pri bežnej črevnej chrípke.

Väčšina prípadov črevnej virózy pominie spontánne do týždňa, liečba je zväčša režimová. Všetky lieky, ktoré konzumujete v tehotenstve najskôr prekonzultujte s lekárom alebo lekárnikom.

Je extrémne dôležité, aby ste sa nedostali do stavu dehydratácie. Ak nedokážete udržať v sebe žiadne tekutiny, musíte navštíviť lekára. Ten vám pravdepodobne zavedie infúziu, aby ste sa zavodnili.

Príznaky ako kŕče v bruchu a hnačka môžu signalizovať aj pôrod. Preto dôsledne zhodnoťte svoj stav a v prípade nejasností radšej navštívite lekára. Návšteve nemocnice sa nevyhýbajte ani pri prudkej bolesti brucha, ktorá by mohla byť príznakom závažnejších stavov. 

Kedy navštíviť lekára

Črevná chrípka má podobné príznaky ako viacero ochorení tráviaceho traktu. Pomýliť si ju môžete napríklad s bakteriálnym typom hnačky, ktorá býva spôsobená Clostridium difficle, Salmonelou alebo E. coli. Hnačky môžu byť spôsobené aj parazitmi.

Varovné príznaky, s ktorými by ste mali navštíviť lekára sú:

 • Nedokážete v sebe udržať tekutiny (hrozí riziko dehydratácie). Na dehydratáciu sú obzvlášť náchylní starší ľudia a deti. Príznaky dehydratácie sú suchá koža, suché pery, nedostatočné močenie, búšenie srdca, tras končatín. Z psychických príznakov je prítomná zmätenosť, poruchy sústredenia a problém s komunikáciou. Špecifické príznaky dehydratácie u detí sú: preliačená fontanela, modrofialové sfarbenie pokožky, nafúknuté bruško a nepravidelné dýchanie. Ak plienka nie je precikaná po dobu 6 hodín, dieťa je dehydratované.
 • Ak zvraciate viac ako dva dni, alebo je v zvratkoch prítomná krv.
 • Pri teplote nad 40 °C, u detí nad 38,9 °C.

Liečba črevnej chrípky

Špecifická liečba črevnej virózy neexistuje, liečba je len symptomatická (liečia sa príznaky) a nezáleží od druhu vírusu.

Základom je rehydratácia.

KulíšekAk nedokáže vodu vypiť, pretože vás z nej napína, skúste sa napiť cez slamku, prípadne si nechajte v ústach roztopiť kocky ľadu. Na pitie je vhodná čistá voda, nesýtené minerálky, čierny čaj (pre deti sa dá kúpiť aj čierny čaj bez kofeínu) a rehydratačné nápoje, napríklad Kulíšek.

Vhodné lieky a voľnopredajné prípravky sú adsorbenciá, ako napríklad Smecta a aktívne uhlie. Počas celého trvania črevnej chrípky odporúčame užívať aj probiotiká.

Čo jesť pri črevnej chrípke

Aká je vhodná diéta?

U kojených detí

Ak dieťa kojíte, počas črevnej chrípky ho určite neodstavujte. Pred kojením je však možné podať 50 – 100 ml ryžového odvaru, deťom nad 6. mesiacov môžeme pripraviť aj mrkvový odvar. Pri deťoch, ktoré konzumujú umelé mlieko môžeme dávky nahradiť týmito odvarmi.

U dospelých a u starších detí

 • U starších detí a u dospelých podávame jablkovú alebo banánovú výživu, ryžovú alebo zemiakovú kašu (bez smotany), zeleninovú polievku bez tuku, mixovanú ryža s mäsom a staršie pečivo.
 • K pevnému, nemixovanému jedlu sa vracajte postupne a začnite s jednoduchými jedlami. Ak sa pri jedle dostaví pocit nevoľnosti, v konzumácii nepokračujte.

Čo nejesť?

 • V časoch črevnej chrípky sa vyhýbajte korenistým jedlám a mastným jedlám. Podobná strava by bola na žalúdok príliš ťažká.
 • Odpustite si kofeín, alkohol, nikotín, mastné jedlo a mliečne produkty.

Prevencia gastroenteritídy

 • Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi aspoň po 3 dni od prvých príznakov, aby ste zabránili prenosu infekcie.
 • Ak viete, že je vo vašom okolí črevná chrípka (v práci, dieťa v škôlke) prevenčne začnite podávať probiotiká.
 • Pravidelne si umývajte ruky a dezinfikujte predmety ako mobil, klávesnica, kľučka a podobne.
 • Dodržujte hygienické zásady pri práci s potravinami.
 • Účinná prevencia proti rotavírusom u detí je perorálne (podávané ústami) očkovanie. Informujte sa u vášho pediatra.

Záver

Črevná viróza nie je závažné ochorenie, no zároveň nás vie potrápiť svojou intenzitou príznakov. Hnačky a teploty vedia byť veľmi vyčerpávajúce, preto si počas črevnej chrípky doprajte dostatok oddychu na lôžku. Aby ste zmiernili jej nežiaduce príznaky, môžete použiť aktívne uhlie carbocit.

Dobrou správou je, že gastroenteritída zvyčajne trvá len 1 – 2 dni. Jej rizikom je dehydratácia, preto si dôkladne strážte príjem tekutín. Na dehydratáciu si náchylnejší starí ľudia a malé deti, pri nich buďte obzvlášť opatrný.

Aké iné príčiny môže mať hnačka? Prečítajte si článok o hnačke, ak chcete zistiť, aká je jej liečba, čo je vhodné jesť, aké lieky použiť a iné užitočne tipy.

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

2 KOMENTÁRE

 1. Ja by som strašne rád vedel čo mi je… doktor mi vzal výter z rektálneho otvora, krv a moč – výsledky negatívne. Už týždeň mám však vodnatú stolicu (teraz to už nie je také zlé ako na začiatku), niekedy zo žalúdka cítim kyslú chuť a následne ma napína na zvracanie ale bez zvracania. Teplotu mám trochu zvýšenú, ale len na 37.4, čo je napríklad dnes, nevyspal som sa moc lebo som v noci stále chodil na malú a šiel neskoro spať, docela v norme. Väčšinou to je tak že na začiatku dňa som prvé 2-3 hodiny v pohode, následne príde veľká slabosť, na večer je to potom znova lepšie. Mal som aj veľké tlaky na bruchu, ale tie už druhý deň teraz nemám. Jedol som posledné 3 dni len krerky, banány a šunku, no už mi z toho psychicky hrabalo a dnes som sa poriadne najedol bez nejakého extrémneho preháňania (na raňajky vločky a grécky jogurt s ovocím, aradšidové maslo, na obed ceestoviny s omáčkou, proteínový prášok). Od včera pijem Fatru, dnes som začal aj acidofilné mlieko – dával som si aj nejaké probiotiká, tie už som však minul a ďalšie som nechcel kupovať. Vážne netuším čo mi je, doktor mi moc nepomohol (podľa jeho diety by som pil len sladké nápoje a minerálku a nejedol). Schudol som asi 1-2kg za ten čas – aj keď keďže môj jedálniček je aspoň 2500kcal na udržanie váhy, tak sa tomu nečudujem keďže som nezjedol ani 1200kcal behom dňa. Mal by som v pondelok zájsť za doktorom ak to neprejde a požiadať ho o ďalšie testy? Nikto v mojom okolí, ani moja priateľka, tieto problémy nemá, tak neviem či to je niečo prenosné alebo som len ja niečo vonku zjedol….

  • Dobrý deň,
   ťažko povedať, čo by mohlo byť príčinou. Môže byť, že ste zjedli niečo, čo vám úplne nesadlo. Taktiež by príčinou mohla byť obyčajná nerovnováha črevných baktérií, potravinová intolerancia alebo nadmerný stres. Ako prevencia podobných problémov v budúcnosti sa odporúčajú napr. vami spomínané probiotiká. Vyskúšajte si tiež viesť potravinový denník. Doňho si zapíšete aké potraviny ste cez deň zjedli a ako na vás zapôsobili. Keď to budete mať zapísané (či už na papieri alebo v elektronickej forme), ľahšie sa vám budú hľadať súvislosti medzi vašimi príznakmi a skonzumovanou stravou.
   Ak vás uvedené problémy budú trápiť dlhodobo, mali by ste znova navštíviť lekára. Potom je nutné dodržiavať jeho odporúčania a informovať ho o všetkých liekoch, ktoré užívate.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem