Bolesť brucha a žalúdka v tehotenstve – príčiny + čo pomáha?

Je prirodzené, že ak sa u vás počas tehotenstva vyskytne bolesť brucha, začnete sa obávať. Bolesť brucha v tehotenstve môže byť len obyčajným príznakom zlého trávenia alebo nafukovania, no ostrá bolesť môže byť aj závažný príznak komplikácie tehotenstva.

Prečítajte si, čo pomáha na bolesť žalúdka v tehotenstve a kedy by ste naopak mali vyhľadať lekára.

Bolesť brucha

U tehotných žien sa často stretávame s bolesťou brucha a kŕčmi. Vo väčšine prípadov sa nejedná o závažné stavy…

Aké má bolesť brucha v tehotenstve príčiny?

Bolesti brucha v prvých týždňoch tehotenstva sú spôsobené rastom maternice, ale aj pomalým naťahovaním väzov v oblasti rastúceho bruška. Hormóny tiež zapríčiňujú, že trávenie tehotnej ženy je spomalené a sú náchylnejšie na plynatosť alebo zápchu, čo sa tiež prejavuje bolesťou. U niektorých žien sa bolesti brucha v prvom trimestri podobajú na bolesti brucha pri menštruácii.

Bolesti brucha v treťom trimestri tehotenstva sa tiež môžu podobať na menštruačné bolesti. Sú spôsobené pomalým pripravovaním organizmu na blížiaci sa pôrod.

Varovné signály

Ak sa u vás vyskytnú tieto príznaky, vyhľadajte lekára:

  • silná bolesť žalúdka alebo inej časti brucha, ktorá sa nezlepšuje, prípadne sa zhoršuje
  • bolesť je náhla
  • prítomné sú intenzívne kŕče
  • zaznamenali ste aj krvácanie poprípade hnedý výtok
  • cítite mdloby a iné netypické príznaky

Čo na bolesť žalúdka v tehotenstve

V období tehotenstva nemôžete užívať niektoré lieky na tlmenie bolesti brucha a kŕčov.

Čo teda pomáha na bolesť brucha a žalúdka v tehotenstve?

Tieto produkty sa bezpečne používajú aj u tehotných žien:

  • CARBOFIT Čárkll je výživový doplnok s obsahom prírodného aktivovaného dreveného uhlia. Môžete ho použiť napríklad na bolesť brucha v tehotenstve, ktorá je spôsobená nadmernou plynatosťou.
  • HUBNER SILICEA GASTRO-INTESTINAL GELHUBNER SILICEA je gastrointestinálny gél. Používa sa na liečbu akútnych ale aj chronických tráviacich problémov. Účinnou látkou je prírodná a bezpečná silicea gél (gél kyseliny kremičitej). Jej vlastnosťou je, že dokáže absorbovať patogény a toxické látky v žalúdku a črevách.
  • Klasikou je aj Žalúdočný čaj. Obsahuje tieto účinné byliny: mäta pieporná, čakanka obyčajná, ruža šípová, nechtík lekársky, repík lekársky, puškvorec obyčajný, rumanček pravý. Žalúdočný čaj sa používa pri poruchách trávenia a pocite ťažoby na žalúdku, ale aj pri poruchách funkcie pečene.

Zhrnutie

Ak pocítite bolesť brucha v tehotenstve sledujte, či je spojená aj s inými príznakmi. Ak sa bolesť brucha objaví spolu s varovnými príznakmi ako krvácanie, prípadne je bolesť náhla alebo spojená s intenzívnymi kŕčmi, rýchlo vyhľadajte lekára.

Vo väčšine prípadov sa bolesť brucha vyskytuje prirodzene a je spojená s rastom maternice. Objaviť sa môže aj ako následok nevhodného stravovania, prípadne diétnej chyby. Ak máte pocit sťaženého a spomaleného trávenia, môžete vyskúšať vhodné voľnopredajné lieky a doplnky, ktoré sme uviedli v článku.

Ste prvorodička a zaujíma vás, kedy je bolesť v podbrušku v norme a kedy je už príznakom niečoho závažnejšieho? V tomto článku sa dozviete, prečo k bolesti v podbrušku v tehotenstve dochádza a čo znamená.

Zdroj:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Dermatitis herpetiformis Duhring (DH) – čo to je, príznaky, liečba
Ďalší článokAteroskleróza (kôrnatenie ciev) – príznaky, liečba, prevencia
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem