Kŕče v bruchu – príčiny, príznaky, lieky (čo na kŕče v bruchu?)

0
1324

Kŕče v bruchu patria medzi jednu z foriem bolesti a diskomfortu v oblasti žalúdka. Objaviť sa môžu spolu s tupou alebo ostrou bolesťou, ktorá môže byť lokalizovaná alebo postihuje celé brucho.

Kŕče v bruchu môžu byť príznakom viacerých diagnóz. Zistite, kedy sú kŕče liečiteľné doma (+ lieky, ktoré pomôžu) a kedy treba navštíviť lekára.

Príznaky ktoré vás trápia

Podľa toho, aké príznaky kŕče v bruchu sprevádzajú vie doktor určiť, o aký stav sa jedná.

Tu sú niektoré z najčastejších problémov:

Kŕče v bruchu a nafukovanie

Jednou z častých príčin kŕčov v bruchu sú zastavené vetry a nafukovanie. Dochádza k nim hlavne po konzumácii potravín ako strukoviny, brokolica, kaleráb, karfiol, ale aj šumivé nápoje vrátane alkoholu.

Nafukovanie je síce veľmi nepríjemný a chúlostivý stav, no dobrou správou je, že sa dá jednoducho liečiť. (použiť môžete napríklad Espumisan, ktorý sa používa pri nadúvaní a plynatosti, alebo jednoducho vyradíte potraviny, ktoré vám nafukovanie spôsobujú)

Hnačka a kŕče v bruchu

Veľmi často sa objavujúca kombinácia je hnačka + kŕče. Príčinou býva najčastejšie vírusové alebo bakteriálne ochorenie tráviaceho traktu (gastroenteritída).

Črevné chrípky trvajú pár dní a na ich liečbu postačia bežné voľnopredajné prípravky a veľa oddychu. Pri hnačkách je veľmi dôležitý pitný režim. Dehydratáciou sú obzvlášť ohrozené malé deti a starší ľudia.

Ak je hnačka dlhotrvajúca a úporná alebo ak pacient nedokáže v sebe udržať tekutiny a objavujú sa príznaky dehydratácie, vyhľadajte lekára.

Hnačka, bolesť brucha, kŕče v bruchu

Kŕče v bruchu po jedle

Existuje viacero príčin, kvôli ktorým dochádza k bolesti brucha a kŕčom priamo po jedle. Ak bolesť nie je dlhodobá, s veľkou pravdepodobnosťou bola spôsobená samotným jedlom. Mohli ste napríklad zjesť nejakú nevhodnú kombináciu jedla, prípadne bolo jedlo pokazené.

S kŕčmi v bruchu sa môžeme stretnúť aj na dovolenke, hlavne pri cestovaní do exotických krajín. Tráviaci trakt nie je zvyknutý na iný typ potravín a korenín a vyskytnú sa zažívacie problémy.

Problémové môžu byť napríklad potraviny s nízkym pH, napríklad ovocné šťavy, syry a paradajky. Z nápojov je to kofeín a alkohol.

Choroby, ktoré často spôsobujú kŕče po jedle

Viacero diagnóz má jeden zo symptómov kŕče v bruchu po jedle.

Zaraďujeme sem napríklad:

Pálenie záhy - príčiny, domáca liečba + praktické rady

Medzi príznaky alergie a intolerancie radíme aj kŕče v bruchu. Odsledujte si, či sa u vás kŕče neobjavujú po konkrétnej potravine. Medzi časté alergény patrí napríklad lepok, mlieko a pšenica.

Kŕče v bruchu a nervozita

Kŕče v bruchu sú u niektorých ľudí spojené aj so stresom. Pred náročnou skúškou, pohovorom, či vystúpením pred ľuďmi sa u niektorých citlivejších ľudí môže tréma prejaviť práve ťažkosťami s trávením.

Kŕče v bruchu v tehotenstve

Kŕče bruchu v tehotenstve vedia ženy poriadne vystrašiť. Určite vás napadne, či sa nejedná o potrat alebo iné ohrozenia dieťatka. Mierne kŕče v bruchu sú však v tehotenstve veľmi bežné a neznačia žiadny problém.

V prvých týždňoch tehotenstva môžu byť kŕče spôsobené hlavne postupným naťahovaním ligamentov a rastom maternice. Iné príčiny môžu byť napríklad zastavené vetry alebo tehotenská zápcha.

Závažné príznaky

Aké sú varovné signály v tehotenstve, pri ktorých by ste mali čo najskôr k lekárovi?

 • náhla, intenzívna bolesť brucha, ktorá sa nezlepšuje časom
 • krvácanie
 • hnedý výtok
 • pocit na odpadnutie
 • bolesť pri močení alebo stolici
 • teplota

Bolesť v bruchu po 37. týždni môžu značiť prichádzajúci pôrod. Ak sú kŕče podobné menštruačným kŕčom, intenzita sa stupňuje a bolesť sa prenáša do oblasti panvy, vyhľadajte lekára.

Lieky na kŕče v bruchu

Čo na kŕče v bruchu?

V domácej lekárničke do zásoby, ale aj pri akútnom probléme sa oplatí mať nasledujúce lieky:

 • NO-SPA 40 mgLiek NO-SPA obsahuje 40 mg liečiva drotaverín. NO-SPA pomáha pri kŕčoch tráviaceho traktu, ale aj pri bolestiach močových ciest a rovnako aj pri ochoreniach a zápaloch žlčníka. NO-SPA je vhodným liekom aj pri menštruačných bolestiach. V období tehotenstva je pri užívaní potrebná obozretnosť. Liek je vhodný pre deti od 1. roku života.
 • Buscopan takisto patrí medzi lieky proti kŕčom. Účinnou zložkou je butylskopolamín. Používa sa na liečbu bolesti brucha, kŕčov v bruchu a kŕčov pohlavných a močových orgánov. Nástup účinku je veľmi rýchly, k úľave dochádza už po 15 minútach od užitia. Liek nie je vhodný pre tehotné ženy a deti od 6. rokov.
 • ISOCHOLIsochol s obsahom liečiva hymekromón zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče, takže sa používa hlavne pri kŕčoch spojených so žlčníkom. Používa sa aj pri chronických a akútnych ochoreniach pečene. Lekár vám môže odporučiť užitie Isocholu aj pred vyšetreniami alebo operáciou žlčníka.

Zhrnutie

Mierne kŕče v bruchu, ktoré netrvajú dlhú dobu, nie sú závažným príznakom. Zistili ste, čo je dobré na kŕče v bruchu: Užiť môžete rôzne spazmolytické lieky (napríklad NO-SPA alebo Buscopan). Vhodné sú aj čaje na trávenie, ktoré obsahujú bylinky účinné proti kŕčom tráviaceho traktu.

Spozornieť by ste mali vtedy, ak kŕče trvajú dlho, sú v kombinácii s inými príznakmi a lieky od bolesti vám nezaberajú. Špeciálne opatrené musia dodržiavať tehotné ženy.

Kvapky Iberogast 50 ml

 • rastlinný liek na liečbu žalúdočno-črevných ochorení
 • zmierňuje bolesť žalúdka a brucha, pálenie záhy, pocit plnosti po jedle, kŕče v bruchu a nevoľnosť
 • je vhodný aj pri ochoreniach ako syndróm dráždivého čreva a žalúdka, či ako podporná liečba pri zápale žalúdka (gastritíde)

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Strava v tehotenstve – čo jesť a čo nejesť počas tehotenstva?
Ďalší článokBolesti v podbrušku u mužov a u žien – čo znamenajú?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem