Obličkové kamene (+ močové kamene) – prečo vznikajú, príznaky, liečba

Obličkové kamene síce vznikajú dlhodobo, no ich príznaky zväčša udrú náhle a nečakane. Často sa stáva, že pacienti netušia, že sa u nich vyskytujú obličkové kamene. Viete, aký je súvis medzi obličkovými a močovými kameňmi?

V našom článku sa dočítate, ako obličkové kamene vznikajú, ktoré typy obličkových kameňov si vyžadujú liečbu a tiež ako obličkovým kameňom predchádzať.

Prečo vznikajú obličkové kamene

Obličkové kamene radíme medzi multifaktoriálne ochorenie. To znamená, že sa ťažšie určuje jeden konkrétny dôvod. Na vzniku obličkových kameňov sa podieľa viacero faktorov…

Ak sa v moči nachádzajú vo veľkom množstve látky, ktoré sú schopné kryštalizovať, môže to viesť až k tvorbe obličkových kameňov. Medzi také látky radíme napríklad vápnik, oxaláty a kyselinu močovú.

Rizikovým faktorom pre vznik obličkových kameňov je aj to, ak sa v moči nenachádzajú látky, ktoré prirodzene zabraňujú tvorbe kryštálov.

Čo prispieva ku ich vzniku?

Hlavné kontribútory pre vznik obličkových kameňov sú:

 • nízky denný príjem tekutín
 • nízke alebo vysoké pH moču
 • časté bakteriálne infekcie močového traktu
 • Crohnova choroba
 • metabolické ochorenia
 • nedostatočný príjem vápnika v potrave

Obličkové kamene, močové kamene

Typy obličkových kameňov

Existuje viacero druhov obličkových kameňov. Najčastejšie sa vyskytujú tieto:

 • Vápnikové obličkové kamene – skladajú sa najmä z oxalátov vápnika. Oxaláty sa nachádzajú v potrave (ovocie, zelenina, orechy, čokoláda), no tiež sú produkované v našom tele cez pečeň. Rizikové faktory pre vznik obličkových kameňov tohto typu sú nadmerné prijímanie vitamínu D, črevný bypass a metabolické poruchy.
 • Fosfátové obličkové kamene sa vyskytujú hlavne pri metabolických poruchách, napríklad pri renálnej tubulárnej acidóze.
 • Struvitové kamene sú málo časté. Vznikajú pri infekciách močového traktu a môžu byť veľkých rozmerov.
 • Kamene kyseliny močovej sú časté pri ľuďoch, ktorý nedodržujú pitný režim, prijímajú nadbytok proteínov alebo trpia na dnu.
 • Cysteínové kamene sú charakteristické u ľudí s ochorením cystinúria.

Príznaky obličkových kameňov

Prvé príznaky obličkových kameňov sa môžu vyskytnúť až vtedy, keď sa kameň premiestňuje v rámci obličky alebo močovej rúry.

Príznaky pri ich prítomnosti sú:

 • silné bolesti v oblasti chrbta, bokov, slabín a spodnej časti brucha (bolesť má pulzujúci charakter, mení sa jej intenzita a dĺžka trvania)
 • bolestivé močenie, močenie je frekventovanejšie ako zvyčajne
 • moč môže byť sfarbený do ružova, hneda alebo červena
 • nevoľnosť, zvracanie
 • teplota (hlavne pri obličkových kameňoch súvisiacich s bakteriálnou infekciou)

Obličkové kamene a normálna oblička

Liečba obličkových kameňov

Liečba obličkových kameňov závisí od ich veľkosti.

Liečba menších obličkových kameňov

Malé obličkové kamene nevyžadujú žiadne chirurgické zákroky. Dostačujúca by mala byť hydratácia, čím dôjde k vylúčeniu obličkového kameňa. Vylučovanie aj malého obličkového kameňa môže byť bolestivé. Účinné sú bežné analgetiká, napríklad Ibalgin alebo Paralen. Pri problémovom vylúčení menších obličkových kameňov vám lekár môže podať lieky, ktoré relaxujú svaly a uľahčia ich vylúčenie.

ROWATINEXROWATINEX sú bylinné kvapky, ktoré sa používajú pri zápaloch močových ciest a obličiek. Rowatinex pomáha aj pri rozpúšťaní a vylučovaní močových kameňov, zmierňuje kŕče a bolesti. Kvapky sú vhodné pre deti už od 6 rokov.

Liečba obličkových kameňov bylinkami

Na internete nájdete viacero domácich receptov, ktoré sa používajú na liečbu obličkových kameňov. Ich vhodnosť však vždy konzultuje s lekárom. Prírodná liečba nie je vhodná pre všetkých.

Jeden z prírodných receptov je napríklad:

 • 230 ml olivového oleja (rozpúšťadlo)
 • 250 g medu (antibakteriálna zložka)
 • 250 g petržlenu (diuretikum)
 • 1 citrón (zvyšuje pH moču)

Takto pripravený sirup konzumujte v dávke jedna lyžička denne nalačno.

Liečba väčších obličkových kameňov

Pri objemnejších obličkových kameňoch, ktoré neprejdú močovým traktom (prípadne hrozí riziko krvácania, infekcie a podobne) sú dostupné iné možnosti ich odstránenia.

Extrakorporálna litotripsia je odborný názov pre rozbíjanie obličkových kameňov pomocou ultrazvuku. Lekár vám podá všetky potrebné informácie a tiež usúdi, či je táto procedúra vhodná pri konkrétnom obličkovom kameni. Posudzuje sa jeho typ, veľkosť a uloženie.

Ak použitie ultrazvuku nie je vhodné, pristupuje sa k operačnému odstráneniu obličkového kameňa.

Močové kamene

Močové kamene je súborné pomenovanie pre kamene, ktoré sa nachádzajú v močovom trakte, to znamená v obličkách, močovej rúre, močovode a močovom mechúre. Príznaky močových kameňov sú rovnaké ako príznaky obličkových kameňov.

Močové kamene a pivo?Močové kamene a pivo

Existuje mýtus, ktorý tvrdí, že na obličkové a močové kamene je vhodná konzumácia piva. Pivo je síce diuretikum (má močopudné účinky) a dokáže alkalizovať moč, no na liečbu močových kameňov ho neodporúčame využívať.

Na dodržovanie pitného režimu pri močových kameňoch je vhodnejšia čistá voda, prípadne zelený čaj. Ten má rovnako ako pivo diuretické a alkalizujúce účinky, okrem toho však obsahuje množstvo antioxidantov. Zelený čaj však nepite v nadmernom množstve, pretože by mohol naopak viesť k tvorbe obličkových kameňov.

Zhrnutie

Odborník Doc. MUDr. Ján Ľupták, PhD. z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine uvádza, že dostatočným príjmom tekutín vieme predchádzať až 60 % obličkových a močových kameňov. Ďalšou formou prevencie je vyprázdňovanie močového mechúra vždy, keď cítite potrebu a dôležitá je aj strava, ktorá by nemala obsahovať nadbytok bielkovín.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Čo pomáha na bolesť hrdla v tehotenstve?
Ďalší článokPálenie záhy v tehotenstve – čo pomáha na pálenie záhy ak ste tehotná?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem