Pankreatitída (zápal pankreasu) – príznaky, diéta, liečba, diagnostika

Pankreatitída je odborný názov pre zápal pankreasu. Pankreas je podlhovastý, plochý orgán, ktorý sa nachádza v hornej časti brucha, medzi žalúdkom a chrbticou. V našom organizme má pankreas viacero významných funkcií, napríklad reguláciu hladiny cukru a kontrolu trávenia.

Pankreatitída má dve formy: akútna a chronická pankreatitída. Príznaky oboch foriem pankreatitídy sú veľmi podobné, líšia sa však v intenzite a dĺžke trvania. Aká je ich liečba?

Zistite viac:

Pankreatitída a jej formy

Pankreatitída môže mať 2 formy:

Akútna pankreatitída

Akútna pankreatitída je nebakteriálny zápal pankreasu, ktorý je spôsobený aktiváciou tráviacich enzýmov vo vnútri buniek pankreasu.

Akútna pankreatitída sa ďalej rozdeľuje na: miernu, strednú a závažnú, ktorá môže byť až život ohrozujúca. Doteraz nie je známe, u koho bude mať akútny zápal pankreasu ľahší a u koho ťažší priebeh. Medzi rizikové faktory horšieho priebehu pankreatitídy radíme napríklad vyšší vek, ale aj obezitu.

Chronická pankreatitída

Chronická pankreatitída je forma pankreatitídy, ktorá je dlhodobá a je charakterizovaná postupným poškodením pankreatickej žľazy.

Chronický zápal pankreasu sa rozdeľuje na:

 • chronická kalcifikujúca pankreatitída
 • chronická obštrukčná pankreatitída
 • chronická autoimunitná pankreatitída

60 % prípadov chronickej pankreatitídy je spôsobených nadmerným užívaním alkoholu.

Príznaky

Príznaky u oboch typov zápalu pankreasu sa môžu mierne líšiť:

Príznaky akútnej pankreatitídy

 • bolesti v hornej časti brucha
 • bolesť brucha vystreľujúca smerom do chrbta
 • bolesť brucha zhoršujúca sa po jedle
 • zvýšená teplota
 • zvýšený tep
 • nevoľnosť, zvracanie
 • citlivosť brucha na dotyk

Príznaky chronickej pankreatitídy

Príznaky akútneho a chronického zápalu pankreasu sú pomerne nešpecifické – vyskytujú sa u viacerých ochorení tráviaceho traktu. Pri dlhodobých problémoch s pankreasom rozhodne navštívte lekára, pretože príznaky sú podobné s príznakmi rakoviny pankreasu. Pri zápale pankreasu je charakter bolesti skôr ostrý a náhly, naopak pri rakovine pankreasu je bolesť zvyčajne tupá a dlhodobá, s postupným nástupom. 

Diagnostika pankreatitídy

Na začiatku bude lekára zaujímať vaša anamnéza, výskyt problémov s pankreasom v minulosti, sklony k alkoholizmu a podobne. Lekárovi odpovedajte pravdivo aj na nepríjemné otázky, pretože správne určenie diagnózy je základom úspešnej liečby.

Po rozhovore lekár prehmatá brucho, prípadne skontroluje tep. Medzi laboratórne vyšetrenia, ktoré sa robia pri podozrení na zápal pankreasu patrí odber krvi, v ktorej sa zisťujú zvýšené pankreatické enzýmy. Vyšetriť sa môže aj vzorka stolice, v ktorej sa určí podiel tukov.

Medzi špecifickejšie diagnostické metódy patrí CT, MRI a sono. Tieto rádiodiagnostické metódy pomôžu odhaliť prítomnosť prípadných žlčových kameňov a pomôžu odhadnúť mieru poškodenia pankreasu.

Choroby pankreasu - akútna pankreatitída, chronická pankreatitída, rakovina a cysta pankreasu

Liečba zápalu pankreasu

Aká je odporúčaná liečba pri pankreatitíde?

 • Pri pankreatitíde je veľmi dôležitá prísna diéta. Akonáhle sa zápal dostane pod kontrolu, do jedálnička sa postupne zavádzajú tekutiny, potom ľahká strava. Na zavodnenie sa používajú infúzie. Ak bolesť pri a po jedle pretrváva, pacientom sa zavádza nasogastrická sonda.
 • V liečbe bolesti pankreasu sa používajú analgetiká (lieky od bolesti).

Po prekonaní akútneho zápalu existujú aj ďalšie preventívne procedúry, ktoré môžu znížiť riziko vzniku opätovného zápalu pankreasu.

Patria sem:

 • Operačné rozšírenie žlčovodov alebo odstránenie žlčových kameňov.
 • Odstránenie nahromadených tekutín v pankrease.
 • Pri chronickej pankreatitíde sa často vyskytuje dlhodobá bolesť. Lekár vám môže odporučiť návštevu algeziológa, ktorý vám vysvetlí všetky dostupné možnosti v liečbe bolesti pankreasu.
 • Ak sa zápal pankreasu vyvinul vplyvom abúzu alkoholu, pacientom sa odporúča protialkoholické liečenie a celková zmena životosprávy.

Diéta pri chronickej pankreatitíde

Strava je významný faktor, ktorý ovplyvňuje správne fungovanie pankreasu. Ak vám bola diagnostikovaná chronická pankreatitída, je nevyhnutné, aby ste dodržiavali viacero opatrení týkajúcich sa stravy.

Jedlo, ktoré nie je vhodné pri zápale pankreasu:

 • mastné mäso (baranina, bravčovina, hus, kačka, divina, údeniny, slanina…)
 • mliečne výrobky (plnotučné mlieko, šľahačka, sladká a kyslá smotana, syr niva, tavené syry, majonéza, tatárská omáčka, zmrzlina…)
 • sladkosti
 • zelenina – kyslá a hlávková kapusta, kel, cesnak, cibuľa, reďkovka, pór, strukoviny, zelená paprika, nakladaná zelenina, uhorky
 • ovocie – maliny, jahody, čučoriedky, brusnice, egreše, ríbezle, hrušky, hrozno, orechy
 • iné: mak, červená mletá paprika, čierne korenie, chren, horčica, kapary, polievkové korenie, ocot, sójová omáčka, worchester, pikantné prísady do jedál, čierny a zelený čaj, zrnková káva, alkohol

Pankreatitída (zápal pankreasu) - diéta

Komplikácie zápalu pankreasu

Ochorenia pankreasu sú spojené s vyšším rizikom vzniku cukrovky alebo žltačky. Cukrovka vzniká preto, že sa poškodia bunky produkujúce inzulín (Langerhansové ostrovčeky). Pri nedostatku inzulínu sa zvyšuje hladina cukru krvi a zvyšuje sa riziko diabetu.

Žltačka vzniká ako následok upchatia žlčových ciest, ktoré sa nachádzajú blízko pankreasu.

Rizikom neliečeného akútneho ale aj chronického zápalu pankreasu je prenesenie infekcie na celý organizmus, kedy pacientovi hrozí šok až úmrtie.

Zhrnutie

Pacientom s akútnym a chronickým zápalom pankreasu sa odporúča prísna diéta. Okrem toho sa v liečbe používajú analgetiká. Prevencia opakovaných zápalov žlčníka je abstinencia a nefajčenie. Aj niektoré chirurgické úkony znižujú riziko vzniku pankreatitídy, napríklad rozšírenie žlčovodov, žlčových kameňov alebo celého žlčníka.

Viete, aké má cirhóza pečene príčiny? A aká je jej liečba? Zistite to v článku venovanom cirhóze.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Rakytníkový olej – účinky, použitie, cena [rebríček]
Ďalší článokBolesť obličiek – príčiny bolesti obličky, prevencia a liečba
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem