Nafúknuté brucho (plynatosť, meteorizmus) – čo pomáha, aké lieky zmiernia nadúvanie, ktoré potraviny nafukujú?

S nafúknutým bruchom sa stretávame po konzumácii určitých potravín. Okrem potravín je nafukovanie spojené aj s niektorými zlozvykmi, ktoré máme pri stravovaní.

Ak sa u vás vyskytnú nafukovanie brucha a meteorizmus (nadmerná plynatosť), pomôcť vám môžu režimové opatrenia, bylinky a lieky. Viete, ktoré potraviny spôsobujú nafukovanie? A čo pomáha na nafúknuté brucho?

Príčiny

Nadúvanie môže mať viaceré príčiny.

Toto sú tie najčastejšie z nich:

Potraviny ktoré nafukujú

Po ktorých potravinách sa objavuje nafúknuté brucho a meteorizmus?

Medzi potraviny, ktoré nafukujú zaraďujeme hlavne:

 • Strukoviny – či už je to fazuľa, šošovica, cícer alebo bôb a hrach, všetky môžu spôsobiť nadúvanie. Znížiť mieru nafukovania môžete tak, že strukoviny pred varením namočíte cez noc. Vhodná je aj konzumácia červenej šošovice, ktorá nenafukuje tak, ako iné strukoviny. Vyskúšať môžete aj naklíčené mungo fazuľky alebo iné strukoviny.
 • Kapustovitá zelenina – je plná antioxidantov a vitamínov. Teší sa veľkej obľube aj pri rôznych diétach. U niektorých ľudí sa však po zjedení kapusty, brokolice, kelu alebo karfiolu vyskytuje nafúknuté brucho a bolesti v podbrušku.
 • Rizikové na nadúvanie sú aj cesnak, cibuľa a reďkovka.
 • Slivky, ktoré sú výborným pomocníkom pri liečbe hnačky, môžu v sušenom aj čerstvom stave vyvolať plynatosť.
 • Hrušky a jablká tiež patria medzi potraviny, ktoré nafukujú. Vysoký obsah cukrov v tomto ovocí je zodpovedný za ich náročnejšie trávenie.
 • Meteorizmus spôsobí aj pečivo, obzvlášť to z kysnutého cesta. Ak pečiete doma, kysnuté cesto nejedzte hneď ako sa upečie, počkajte aspoň nejaký čas.
 • Nafúknuté brucho sa môže u citlivých ľudí objaviť aj po mliečnych výrobkoch.
 • Nezdravé údeniny a nekvalitné mäso by ste nemali konzumovať z viacerých dôvodov, jedným z nich je aj nadúvanie.

Nadúvanie brucha, plynatosť, meteorizmus, flatulencia, nafúknuté brucho

Zlozvyky zodpovedné za nafukovanie

Ak jedlu nevenujete dostatok pozornosti, zvyšujete riziko zhoršeného trávenia, ktoré sa môže prejaviť nafukovaním a meteorizmom.

Na čo si dávať pozor:

 • Nevhodné je jedenie počas chôdze/postojačky.
 • Pri stole seďte vystretý, jedzte pomaly a pokojne.
 • Vytvorte si rituál – napríklad si zapáľte sviečku. Je dokázané, že v príjemnom prostredí jeme dlhšie a samotná konzumácia jedla je pohodovejšia.
 • Pri jedle sa snažte obmedziť rozprávanie. Rozprávanie s plnými ústami je nie len neslušné, do úst sa dostáva aj vzduch, ktorý následne spôsobuje plynatosť a nafukovanie.
 • To isté platí pri žuvaní žuvačky. Žuvačky vaše zuby ochránia pred baktériami, ktoré sú zodpovedné za vznik kazov. No pri ich frekventovanom žuvaní sa dostáva do tráviaceho traktu veľa vzduchu.

Nadúvanie v tehotenstve

Tehotenstvo, žena si drží tehotenské bruškoNadúvanie radíme medzi prvé príznaky tehotenstva a u niektorých žien trvá až do pôrodu. Nadmerná plynatosť je spôsobená hormónom progesterónom.

Preto sa môže pokojne stať, že vaše bežné nohavice nezapnete už okolo 11 – 12. týždňa tehotenstva. Nie je to zapríčinené rastúcou maternicou, ale práve nafukovaním.

Nafúknuté brucho sa vyskytuje u väčšiny žien v období pred a počas menštruácie. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami a tento stav spontánne vymizne po období menštruácie. Ženám sa v tomto období zvýšiť príjem magnézia – či už vo forme výživových doplnkov alebo v strave. Magnézium sa nachádza napríklad v para orechoch, mandliach a banánoch.

Lieky na nafúknuté brucho

Čo pomáha na nafúknuté brucho?

Využívajú sa napríklad tieto lieky:

 • Walmark Degasin 280 mg Degasin je zdravotnícka pomôcka s obsahom liečiva simetikón. Používa sa pri problémoch ako nafukovanie, plynatosť a pocit napätia v bruchu.
 • Espumisan tiež obsahuje simetikón. Používať sa môže aj na nadúvanie a plynatosť detí od veku 6 rokov. Liek je vhodný aj pred RTG vyšetrením brucha a sonom.
 • Simethicon je výživový doplnok vo forme granulátu v jednotlivo balených vreckách. Okrem simetikónu je obohatený o bylinné výťažky mäty a anízu. Výhodou je, že ho môžete užiť kdekoľvek, nie je potrebné zapíjanie vodou. Obsah vrecka stačí vysypať do úst a prehltnúť.
Ak je nadúvanie spojené aj s kŕčmi, vyskytuje sa u vás hnačka alebo zvýšená teplota, môže sa jednať o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu – ľudovo črevnú chrípku. Aj niektoré nevhodné kombinácie jedál môžu vyústiť do kŕčov v bruchu – napríklad mliečne výrobky v kombinácii s ovocím. 

Cviky na nafúknuté brucho

Pre dospelých a staršie deti sa odporúča jogínska poloha dieťaťa. Najskôr si sadnite na päty, predkloňte sa a ruky natiahnite vystreté dopredu, dlane smerujú do podložky. V polohe vydržte koľko vám je príjemné, nezabúdajte zhlboka dýchať. Potom vystrite chrbát a cvik zopakujte znovu.

Pri malých bábätkách sa odporúča prikrčiť nožičky smerom k brušku alebo nimi jemne bicyklovať.

Zhrnutie

Ak ste konzumovali potraviny, ktoré nafukujú, istý čas sa u vás môže objaviť zvýšená plynatosť (flatulencia) a pocit plnosti. Snažte sa vyhýbať potravinám, ktoré vám nerobia dobre. Strukoviny pred konzumáciou vždy namáčajte, stanú sa tak ľahšie stráviteľné.

Z byliniek sú ako liečba vhodné napríklad mäta, harmanček, aníz, bazalka a majoránka. Voľnopredajné lieky na nafúknuté brucho obsahujú hlavne liečivo simetikón, prípadne simetikón v kombinácii s bylinnými extraktmi.

Zdravotnícka pomôcka Degasin 32 kapsúl

 • prináša úľavu pri črevných problémoch
 • znižuje množstvo plynu, nafukovanie a plynatosť

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Polycystické vaječníky (syndróm polycystických ovárií)
Ďalší článokEndometrióza – čo to je, príznaky, diagnostika, liečba
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem