Crohnova choroba – príznaky, diéta, liečba (všetko o chorobe)

0
4975

Crohnova choroba je neinfekčné zápalové ochorenie tráviacej sústavy.
Zápal spôsobený Crohnovou chorobou môže zasahovať rôzne oblasti tráviaceho traktu.

Je to autoimunitná choroba s chronickým priebehom charakterizovaná fázami aktvity (relaps) a úľavy od choroby (remisia).

Čo je to Crohnova choroba

Crohnova choroba je zápalové ochorenie postihujúce najmä črevá. Jedná sa o dlhodobý (chronický) zápal, ktorý poškodzuje výstelku čriev. Crohnova choroba sa typicky začína okolo veku 15 – 40 rokov.

Aké sú príčiny

Väčšina odborníkov sa prikláňa ku teórii, že Crohnova choroba je výsledkom genetických vplyvov a faktorov prostredia (ktoré môžu slúžiť ako spúšťače ochorenia).

Zatiaľ sa nevie, čo je príčinou počiatočného zápalu. Potenciálnym spúšťačom môže byť vírusová alebo bakteriálna infekcia (kedy dochádza k abnormálnej aktivácii imunitného systému v čreve). Avšak pôsobenie imunitného systému nevymizne ani po odznení infekcie. Imunitný systém vníma bunky vlastného tela ako cudzie. To vedie k zápalu a deštrukcii vlastného tkaniva.

Ďalším možným faktorom môže byť naša genetická predispozícia. Určité gény zvyšujú riziko vzniku Crohnovej choroby.

Kde sa Crohnova choroba vyskytuje najčastejšie?

crohnova choroba verzus ulcerózna kolitídaObzvlášť náchylný na poškodenie Crohnovou chorobou je úsek tenkého čreva nazývaný ileum. Ileum je spodný úsek tenkého čreva (nachádza sa v pravej dolnej časti brucha). Avšak zápaly sa môžu vyskytnúť vo všetkých oblastiach tráviaceho traktu – od úst až po konečník.

Dokonca môžu byť Crohnovou chorobou postihnuté aj niektoré ďalšie časti tela (napr. oči a kĺby).

Komplikácie

Nepríjemnou komplikáciou Crohnovej choroby je fistula. Fistula je abnormálne spojenie medzi orgánmi (zvyčajne medzi jednou časťou čreva a druhou). Fistuly sa môžu rozvinúť aj medzi črevom a pokožkou alebo medzi črevom a iným orgánom. Fistuly v okolí análnej oblasti sú najbežnejšie.

V niektorých prípadoch môže dôjsť k infekcii fistuly a následnej tvorbe abscesu. Absces je hnisavý zápal ktorý môže byť život ohrozujúci (pokiaľ nie je liečený).

Crohnova choroba – príznaky a prejavy

bolesť bruchaPríznaky Crohnovej choroby môžeme rozdeliť na mierne a závažné.

Niektorí ľudia trpiaci Crohnovou chorobou majú len príležitostné kŕče alebo hnačku. Tieto príznaky sú mierne a nevyžadujú lekársku pomoc.

Žiaľ, väčšina ľudí s Crohnovou chorobou má závažné symptómy. Vo väčšine prípadov zažívajú dlhé časové úseky bez príznakov (remisia). Tieto obdobia bývajú náhle prerušené vzplanutím príznakov (relaps).

Príznaky

V prípade prvotného prejavenia sa Crohnovej choroby alebo počas relapsu sa môžete stretnúť s týmito príznakmi:

 • bolesť brucha – obvykle v okolí pupka alebo pod pupkom (po jedle sa zvyčajne zhoršuje)
 • hnačka (riedka, vodnatá, môže obsahovať krv)
 • rany a vredy v okolí konečníka
 • prítomnosť hnisu alebo hlienu v konečníku alebo análnej oblasti
 • bolesť a kŕče pri črevných pohyboch
 • vredy v ústach
 • bolesti kĺbov alebo chrbta
 • bolesť očí alebo zmeny zraku (v jednom alebo oboch očiach)
 • horúčka
 • slabosť alebo únava
 • u detí sa môže prejaviť spomalený rast až oneskorená puberta
 • strata chuti do jedla
 • strata hmotnosti (napriek dostatočnému príjmu kalórií)

Nebezpečné príznaky (kedy vyhľadať doktora)

Zvýšte pozornosť!

Jednou zo závažných komplikácií je obštrukcia čriev. K nej dochádza, keď sa črevo zúži do takej miery, že potrava ním už viac nemôže prechádzať. Obštrukcia čriev spôsobuje zvracanie alebo silnú bolesť brucha. POZOR! tento stav vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Ďalšie závažné príznaky, kedy je nutné navštíviť lekára:

 • ak je prítomná horúčka, trvajúca viac ako 2 dni
 • masívne krvácanie z konečníka
 • čierna stolica, pastovitej konzistencie
 • nevysvetliteľná strata hmotnosti

Diagnostika

diagnostika - krvné testyNeexistuje žiaden diagnostický test, ktorý by jednoznačne potvrdil Crohnovu chorobu…

Môže trvať niekoľko mesiacov, kým vám lekár s istotou diagnostikuje Crohnovu chorobu. Príčinou je to, že v prípade ochorenia sa nie vždy prejavia všetky testy ako pozitívne.

Prvým krokom je zistenie prítomnosti črevného zápalu. Ten je najprv nutné odlíšiť od iných príčin črevných problémov (ako napr. infekcia alebo ulcerózna kolitída). Ulcerózna kolitída podobne ako Crohnova choroba spôsobuje zápal čriev.

Testy u doktora

Abnormality testov často sa vyskytujúce u ľudí s Crohnovou chorobou zahŕňajú:

 • Krvné testy (vysoký počet bielych krviniek a iné príznaky zápalu) – Crohnova choroba môže meniť absorpciu vitamínu B12. To môže viesť k anémii – zníženiu počtu červených krviniek. Anémia a nízke hladiny vitamínu B12 sa následne prejavia pri krvných testoch.
 • Testy autoprotilátok – protilátky prítomné v krvi ľudí s Crohnovou chorobou môžu pomôcť rozlíšiť medzi zápalom spôsobeným Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou.
 • Testy stolice – odhalia prípadnú prítomnosť krvi z podráždených čriev a vylúčia prítomnosť infekcie spôsobujúcej príznaky.
 • Röntgen – pacientovi je podaný roztok bária. Ten sa pri prechode tráviacou sústavou zobrazí na röntgenových snímkach brucha. Môže odhaliť zúžené miesta v tenkom čreve, vredy a fistuly. Tieto abnormality sa vyskytujú častejšie pri Crohnovej chorobe ako pri ulceróznej kolitíde (a iných ochoreniach).
 • Kolonoskopia a flexibilná sigmoidoskopia – pri týchto testoch sa používa malá trubička, na ktorej konci je pripojená kamera. Trubička je zavedená do konečníka, čo umožní lekárovi vidieť vnútorné časti hrubého čreva. Na monitore prepojenom s kamerou sa zobrazia prípadné patologické zmeny.
 • MR enterografia – je to relatívne nový test, ktorý poskytne snímky celého čreva bez nutnosti ožarovania. Na zobrazenie postihnutých oblastí využíva magnetickú rezonanciu. Má vysokú diagnostickú presnosť pri detekcii Crohnovej choroby.
 • Kapsulová endoskopia – gastroenterológia bez hadice. Test zahŕňa prehltnutie pilulky, ktorá obsahuje malú videokameru. Následne bezdrôtovo posiela obrázky vášho tenkého čreva. Kapsula sa vylúči prirodzenou cestou. Toto vyšetrenie je takmer bezrizikové.
 • Biopsia – odobratie malej vzorky tkaniva z výstelky čriev. Materiál sa následne skúma v laboratóriu na prítomnosť zápalu. Biopsia je dôležitá na potvrdenie Crohnovej choroby a na vylúčenie ďalších chorobných stavov.

Liečba

Hoci nie je liek, ktorý by Crohnovu chorobu vyliečil, terapeutické postupy môžu značne znížiť jej nepríjemné príznaky a dokonca priniesť dlhodobú remisiu.

Liečba je komplexná a zameriava sa na 3 problémové okruhy:

 1. navodenie a udržanie remisie
 2. eliminácia a oslabenie príznakov
 3. liečba prípadných komplikácií

Vďaka liečbe je mnoho ľudí s Crohnovou chorobou schopných viesť plnohodnotný a produktívny život.

Lieky

 • Liekom prvej voľby je skupina protizápalových liekov nazývaných aminosalicyláty. Aminosalicyláty sú látky chemicky podobné aspirínu. Zmierňujú zápal čriev a kĺbov.
 • Používajú sa aj silnejšie protizápalové lieky – kortikoidy. Tie však môžu potlačiť imunitný systém a zvýšiť riziko infekcií. Z tohto dôvodu sa neužívajú dlhodobo (zoznam kortikoidov).
 • Najnovšie lieky schválené na liečbu Crohnovej choroby (tzv. biologická liečba) sú inhibítory TNF (tumor nekrotizujúci faktor). Tieto lieky blokujú účinok TNF. TNF je cytokín – látka vytvorená bunkami imunitného systému, ktorá je zodpovedná za zápalové reakcie organizmu. Inhibítory TNF majú potenciálne vážne vedľajšie účinky. Sú predpisované na stredne závažnú až závažnú Crohnovu chorobu, ktorá nereaguje na iné liečebné postupy. Medzi biologické liečivá (inhibítory TNF) patria: Infliximab (Remsima), adalimumab (Humira) a Certolizumab pegol (Cimzia). Biologická liečba Crohnovej choroby má vysokú účinnosť a pretrvávajúci účinok.
 • Niektoré antibiotiká pomáhajú vyhubiť baktérie v podráždených oblastiach čriev. Môžu tiež znížiť zápal.
 • Antidiaroiká (napr. loperamid v lieku Imodium) môžu byť užitočné v prípade hnačky.
 • Analgetiká – prostriedky na zmiernenie bolesti (napr. paracetamol). Sú vhodné pri miernej bolesti. Neužívajte ibuprofén, či naproxen sodný. Tieto lieky môžu zhoršiť  príznaky vašej choroby.

operácia

Operácia

Chirurgické odstránenie zapálenej časti čreva je ďalšou možnou liečby. Operácia sa vo všeobecnosti odporúča iba vtedy, ak nepomohla zmena životného štýlu, liečebná terapia ani iné liečebné postupy.

Vykonáva sa vtedy, ak má pacient:

 • obštrukciu čriev
 • pretrvávajúce príznaky (napriek lekárskej terapii)
 • nehojacu sa fistulu

Vhodné doplnky liečby

Vaša strava a diéta sú pri Crohnovej chorobe veľmi dôležitými faktormi. Často sa stane (či už kvôli chorobe samotnej, alebo kvôli diéte) že môžete mať nedostatok niektorých vitamínov či minerálov v strave.

Tu sú niektoré doplnky, ktoré môže byť vhodné zaradiť do vašej stravy:

 • Železo – pri chronickom krvácaní z čreva sa môže u pacientov vyvinúť anémia. Vtedy je vhodné zaradiť výživové doplnky s obsahom železa.
 • Vitamín B12 – Crohnova choroba môže spôsobiť nedostatok vitamínu B12. Vitamín B12 pomáha predchádzať anémii, podporuje normálny rast a vývoj a je nevyhnutný pre správnu funkciu nervov.
 • Vápnik a vitamín D – Crohnova choroba a steroidné lieky (používané na jej liečbu) môžu zvýšiť riziko osteoporózy. Preto je vhodné zvýšiť príjem vápnika a vitamínu D.

Crohnova choroba a alternatívna liečba

Bežne používané prípravky v alternatívnej liečbe Crohnovej choroby sú:

 • Výživové doplnky a liečba bylinkami – pamätajte na to, že aj prírodné prípravky a doplnky výživy môžu mať vedľajšie účinky a môžu spôsobiť liekové interakcie. Poraďte sa so svojim lekárom predtým, ako sa rozhodnete vyskúšať akýkoľvek doplnok výživy.
 • Probiotiká – existuje predpoklad, že niektoré prípravky s obsahom Bifidobaktérií môžu pomôcť ľuďom s Crohnovou chorobou pri navodení a udržaní remisie. Používajú sa na zmiernenie zažívacích príznakov. Na potvrdenie ich účinnosti je potrebný ďalší výskum.
 • Prebiotiká – na rozdiel od probiotík (prospešné živé baktérie) sú prebiotiká zlúčeniny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v rastlinách. Sú potravou pre probiotiká a napomáhajú tak rozvoju prospešnej črevnej mikroflóry. Štúdie nepreukázali pozitívne výsledky prebiotík pre ľudí s Crohnovou chorobou.
 • Rybí olej – štúdie ktoré využívali rybí olej pri liečbe Crohnovej choroby nepreukázali významný prínos.
 • Akupunktúra – Niektorí ľudia pri liečbe Crohnovej choroby považujú akupunktúru alebo hypnózu za prospešnú. Zatiaľ neboli vykonané žiadne štúdie na potvrdenie ich pozitívnych účinkov (everydayhealth).
  Avšak „prepojenie mysle a tela“ je často veľmi prospešné u pacientov s chorobami gastrointestinálneho traktu. Akupunktúra tu môže byť nápomocná, najmä v spojení s moxibusciou (tradičná čínska forma liečby – zahrievanie akupunktúrnych bodov na ľudskom tele).
 • Joga – niektorým pacientom môže joga pomôcť zmierniť úzkosť, stres a iné negatívne pocity spojené s prekonávaním choroby.

Liečba bylinkami

Ak vás trápi Crohnova choroba a láka vás skôr alternatívna liečba, niektoré bylinky a rastlinné produkty vám môžu pomôcť zmierniť príznaky choroby.

Medzi najznámejšie patria:

Poraďte sa s vašim lekárom predtým, než začnete liečbu bylinkami pri Crohnovej chorobe. Niektoré rastliny môžu totiž nebezpečne interagovať s liekmi, ktoré užívate. Taktiež môžu mať závažnejšie vedľajšie účinky.

Chioská masticha

Je to živica zo stromu Pistacia lentiscus (Pistácia mastixová) z ostrova Chios. Má antimikrobiálne a protizápalové účinky, takmer žiadne vedľajšie účinky a veľmi priaznivý vplyv na tráviaci trakt. Navyše má antioxidačný účinok, ktorý sa tiež podieľa na redukovaní zápalu.

Najúčinnejším produktom sa v súčasnosti javí produkt Masticha active, ktorý je obohatený o probiotickú kvasinku S. Boulardii. Toto probiotikum odoláva silným žalúdočným kyselinám, posilňuje účinky Chioskej mastichy a zároveň má pozitívny vplyv pri liečbe Crohnovej choroby.

Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú jej priaznivé účinky. Ak chcete zistiť viac, môžete si prečítať recenziu a naše vlastné skúsenosti s prípravkom Masticha active. (kliknite sem pre viac info o Mastichi

V prípade záujmu o terapiu Chioskou mastichou sa odporúča užívať Mastichu Active – 1 kapsulu 3x denne dlhodobo.

Náš tip:

 • Zaujíma vás liečba Crohnovej choroby bylinkami?
 • Chioská masticha má protizápalový a antioxidačný účinok
 • Prírodná liečba Crohnovej choroby
 • Účinky potvrdené aj vedeckými štúdiami

Brest červený

Je používaný domorodými Američanmi na liečbu tráviacich problémov a hojenie rán. Brest môže mať potenciálne pozitívne účinky na Crohnovu chorobu. Obsahuje slizy – látky, ktoré sa premenia po zmiešaní s vodou na gél. Tento sliz následne pokryje a upokojí vnútorný epitel tráviacej sústavy (ústa, hrdlo, žalúdok a črevá). Je dostupný ako čaj, tinktúra alebo kapsule.

Harmanček

Používa sa na liečbu tráviacich problémov, obzvlášť v prípade plynatosti a hnačky. Pozor však na jeho sedatívny účinok (ktorý je veľmi mierny).

Kurkumín

Kurkumín - protizápalová potravina vhodná ak vás trápi Crohnova chorobaMá výrazné protizápalové vlastnosti. Štúdie zistili, že ľudia so zápalovým ochorením čriev, ktorí užívali kurkumín, majú nižšiu frekvenciu symptómov a aj nižšiu potrebu liekov. Kurkumín môže byť potenciálnym kandidátom na prevenciu a liečbu rôznych ochorení hrubého čreva, ako je ulcerózna kolitída, Crohnova choroba a rakovina hrubého čreva.

Boswellia serrata

Extrakt z rastliny Boswellia serrata má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť s príznakmi Crohnovej choroby. Boswellia však môže interagovať s inými liekmi a výživovými doplnkami, preto sa predtým, ako ho začnete užívať, poraďte so svojím lekárom.

Crohnova choroba – diéta a strava

V súčasnosti neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť Crohnovej chorobe.

Napriek tomu je prospešné dodržiavať zopár zásad, ktoré vám pomôžu predchádzať prepuknutiu príznakov.

Dôležitý je váš jedálny lístok, pretože niektoré potraviny a nápoje môžu zhoršiť vaše príznaky.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

Čo nejesť

 • mlieko - ak vás trápi Crohnova choroba, mali by ste sa mu vyhnúťObmedzte mliečne výrobky. U mnohých ľudí so zápalovým ochorením čriev sa problémy ako hnačka, bolesť brucha a plynatosť zlepšia vylúčením mliečnych výrobkov z jedálnička.
 • Strava s nízkym obsahom tuku. Ak máte Crohnovu chorobu tenkého čreva, vaše telo pravdepodobne nebudete schopné normálne tráviť alebo absorbovať tuk. Namiesto toho prechádza tuk vašim črevom nezmenený, čo ešte zhoršuje hnačku. Skúste sa vyhýbať maslu, margarínu a vyprážaným potravinám.
 • Obmedzte príjem vlákniny. V prípade, že máte zúžené črevo znížite tak riziko jeho upchania. Ak trpíte zápalovým ochorením čriev, potraviny s vysokým obsahom vlákniny (čerstvé ovocie, zelenina, orechy a celozrnné potraviny) môžu zhoršiť vaše príznaky. Ak vás surové ovocie a zelenina zaťažujú, skúste si ich tepelne upraviť (varenie, pečenie alebo dusenie).
 • Vhodná je aj tzv. bezzvyšková strava. Skúste vynechať z jedálnička potraviny zanechávajúce v čreve hrubé zostatky: zrná, či šupky (hrozno, bobuľovité ovocie, kôstkovité ovocie, kiwi), orechy, celozrnné pečivo, paprika, paradajka, mäso.
 • Váš jedálny lístok by mal obsahovať čo najmenej potravín, ako sú brokolica a karfiol, orechy, semená, kukurica a popcorn.
 • Vyvarujte sa iných problémových potravín. Korenené jedlá, alkohol a kofeín vo vašej strave môžu zhoršiť symptómy.

Ak vás trápi Crohnova choroba, je vhodná úprava životosprávy

Ďalšie diétne opatrenia:

 • Jedzte malé porcie. Možno zistíte, že sa cítite lepšie ak si rozdelíte porcie na 5 – 6 malých jedál denne, než 2 – 3 väčšie.
 • Pite veľa tekutín. Najlepšou voľbou je čistá voda. Alkohol a nápoje s obsahom kofeínu, stimulujú vaše črevo a môžu zhoršiť hnačku, zatiaľ čo sýtené nápoje často spôsobujú plynatosť.
 • Zvážte príjem multivitamínov. Crohnova choroba môže narušiť vašu schopnosť absorbovať živiny. Navyše ak držíte diétu, vaša strava môže byť ochudobnená na vitamíny. Multivitamínové a minerálne doplnky sú preto často užitočným pomocníkom. Pred užívaním vitamínov alebo doplnkov výživy sa poraďte so svojím lekárom.

V prípade hnačky, bolesti brucha a kŕčov môže byť pre vás alebo pre vaše črevo obtiažne prijať dostatok živín. Tiež je celkom bežný rozvoj anémie v dôsledku nízkeho obsahu železa alebo vitamínu B12 (ktoré zapríčiňuje choroba).

Je užitočné zriadiť si denník potravín, kde si zapíšete svoj denný jedálniček a stravovacie návyky. Poznačíte si aj to, ako sa cítite po zjedení niektorých potravín. Ak zistíte, že niektoré potraviny u vás spôsobujú príznaky vzplanutia, môžete sa pokúsiť odstrániť ich z vášho jedálneho lístka.

Iné opatrenia

Aj keď dodržiavanie diéty a zdravého stravovania pri Crohnovej chorobe je mimoriadne dôležité, je tu ešte zopár rád, ktoré vám môžu výrazne pomôcť predchádzať príznakom:

Prestaňte fajčiť

Vyhnite sa fajčeniu. Okrem iných škodlivých účinkov na zdravie, fajčenie zapríčiňuje častejšie relapsy Crohnovej choroby. Ľudia s Crohnovou chorobou, ktorí fajčia navyše väčšinou potrebujú lieky na zvládnutie choroby a sú nútení opakovane podstúpiť operácie. Koniec s fajčením môže zlepšiť celkové zdravie tráviaceho traktu, ako aj mnoho ďalších zdravotných výhod (crohnika).

Obmedzte niektoré lieky

Vyhnite sa užívaniu hormonálnej antikoncepcie a nesteroidných protizápalových liekov. Patria medzi ne ibuprofén (Ibalgin, Brufen, Nurofen), naproxen sodný (Nalgesin S), sodná soľ diklofenaku (Diclobene, Veral) a ďalšie. Aj keď priamo nespôsobujú Crohnovu chorobu, môžu viesť k zápalu čriev, ktorý zhoršuje Crohnovu chorobu.

Crohnova choroba - pozor na tieto lieky

Vyhýbajte sa stresu

Napriek tomu, že stres nespôsobuje Crohnovu chorobu, môže spôsobiť zhoršenie vašich príznakov a aj ich vzplanutie.

Hoci nie je vždy možné vyhnúť sa stresu, môžete sa naučiť, ako ho lepšie zvládnuť, napríklad:

 • Cvičte – dokonca aj mierne cvičenie môže pomôcť znížiť stres, zmierniť depresiu a normalizovať funkciu čriev. Porozprávajte sa so svojím lekárom o vhodných cvičeniach  pre vás.
 • Biofeedback – je to technika redukcie stresu, ktorá vám môže pomôcť znížiť svalové napätie a spomaliť vašu srdcovú frekvenciu pomocou spätnej väzby (poskytnutej prístrojmi). Cieľom je pomôcť vám vstúpiť do uvoľneného stavu, aby ste sa ľahšie vyrovnali so stresom.
 • Skúste pravidelné relaxačné a dychové cvičenia. Jedným zo spôsobov, ako sa vyrovnať so stresom, je pravidelne relaxovať a používať techniky ako hlboké a pomalé dýchanie, ktoré vám pomôžu zvládnuť stres. Môžete napríklad absolvovať kurzy jogy alebo meditácie. Meditácia vám môže pomôcť zvládnuť úzkosť a zlepšiť kvalitu života (podľa výskumu zverejneného v marci 2016 v časopise Inflammatory Bowel Diseases).

Alternatívna liečba meditáciou

Je Crohnova choroba smrteľná?

Crohnova choroba je celoživotný stav, ale nie je smrteľná. Ďalšou dobrou správou je, že jej negatívne príznaky sa neprejavujú nepretržite.

Príznaky relapsu (vzplanutia choroby) sa u vás môžu prejavovať po dobu zopár týždňov až mesiacov. Tieto obdobia sú často oddelené mesiacmi alebo rokmi dobrého zdravia bez akýchkoľvek príznakov.

Crohnova choroba môže vplývať na rôznych ľudí odlišne. Mnoho ľudí má len mierne príznaky a nepotrebujú liečbu.

Niektorí vyžadujú viac liekov a vyskytujú sa u nich komplikácie. Crohnova choroba sa dá ovplyvniť individualizovanou liečbou.

Ľudia, ktorým bola diagnostikovaná Crohnova choroba si vyžadujú osobitnú lekársku starostlivosť. Napriek tomu sú schopní viesť normálny a produktívny život.

Ak vám Crohnovu chorobu diagnostikovali len nedávno, môže byť pre vás užitočné hľadať radu u ostatných ľudí s týmto ochorením. Za svoje ochorenie sa nehanbite, ostatní pacienti vám môžu výrazne pomôcť (či už svojimi skúsenosťami, radami alebo podporou v ťažkých obdobiach).

Crohnova choroba môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Preto chodievajte pravidelne na lekárske kontroly. Tie včas zistia, či sa u vás nevyskytli skoré rakovinové alebo prekancerózne zmeny. Vhodná je kolonoskopia každé 1 – 2 roky.

Zhrnutie

Keďže nepoznáme príčinu vzniku Crohnovej choroby, v súčasnosti jej nemožno predísť. Možné je však znížiť počet alebo závažnosť vzplanutí ochorenia a predĺžiť tak dobu remisie.

Výrazne tomu prospejete najmä osvojením si niektorých zdravých návykov. Môžete tak dosiahnuť čo najdlhšie obdobie výrazného ústupu zdravotných ťažkostí, zmiernenia a niekedy až vymiznutia príznakov choroby.

Dozvedeli ste sa, aká je najúčinnejšia liečba Crohnovej choroby. Hlavnými prvkami úspešnej liečby sú:

 • zmena životného štýlu
 • strava a diéta
 • užívanie prípravkov na znižovanie zápalu
 • pomôcť môže aj liečba bylinkami

Veľmi dôležité je obmedzenie stresu a fajčenia. Fajčenie je najdôležitejší (a hlavne vami ovplyvniteľný) rizikový faktor pri rozvoji Crohnovej choroby.

Hlavu hore! Aj keď život s Crohnovou chorobou môže byť niekedy zložitejší, výskumy stále napredujú a dávajú nám pozitívne vyhliadky do budúcnosti.

Crohnova choroba nie je smrteľná a aj napriek tomu, že vie potrápiť môžete prežiť plnohodnotný život.

CBD olej 5 % 10 ml

 • Jedna štúdia zistila, že CBD olej môže pomôcť zmierniť príznaky Crohnovej choroby.
 • CBD olej sa používa na zmierňovanie zápalu.
 • Predklinické dôkazy naznačujú, že CBD poskytuje úľavu od bolesti znecitlivením kanálov TRPV1 na nervoch vnímajúcich bolesť. Okrem úľavy od bolesti môže CBD zlepšiť aj „črevnú hypermotilitu“ – a teda uľaviť od hnačky.
Chcete sa dozvedieť viac o prírodnej liečbe Chioskou mastichou? Prečítajte si recenziu a skúsenosti z prvej ruky.

Zdroje:

 • drugs – Crohnova choroba (článok po anglicky)
 • PubMed – jedna z vedeckých štúdií o Chioskej mastichy
 • everydayhealth – Crohnova choroba a liečba bylinkami
 • everydayhealth – alternatívna liečba
 • PubMed – kurkumín ako potenciálny kandidát pri prevencii a liečbe rôznych ochorení hrubého čreva

Grafické zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem