Zdravovek
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Zdravovek
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Domov Zdravotné problémy Srdce a cievy

Infarkt myokardu (srdcový infarkt) – príznaky, diagnostika, liečba

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut Od Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut
9. septembra 2020
v Srdce a cievy, Zdravotné problémy
Reading Time: 5min čítania
2
Infarkt myokardu, bolesť srdca

Zdroj: 123rf.com

607
ZOBRAZENÍ
Zdieľať na FacebookuZdieľať na Twitteri

Infarkt myokardu (srdcový infarkt) je akútna život ohrozujúca situácia. Dochádza pri ňom k zastaveniu prúdenia krvi do srdca, čo poškodí bližšie ale aj vzdialenejšie tkanivá.

Pri neadekvátnom rozpoznaní príznakov infarktu myokardu pacient zbytočne stráca čas, čo môže byť fatálne. Bolesť na hrudi patrí medzi charakteristické príznaky infarktu.

Viete, aké sú tie ďalšie?

Obsah
1 Čo sa deje pri infarkte
2 Príznaky (akútny infarkt myokardu)
3 Diagnostika
3.1 Metódy diagnostiky
4 Liečba infarktu myokardu
4.1 Perkutánna koronárna intervencia (angioplastika, stentovanie)
4.2 Obchvatová operácia srdca (bypass)
4.3 Lieky používane pri liečbe infarktu myokardu
5 Prvá pomoc pri infarkte myokardu
6 Prevencia infarktu
7 Zhrnutie

Čo sa deje pri infarkte

Pri infarkte dochádza k upchatiu jednej alebo viacerých koronárnych artérií, ktorými prúdi krv do srdca. Najčastejšia príčina, prečo k blokácii dochádza je aterosklerotický plak.

Najnáchylnejší na srdcový infarkt sú ľudia s vysokým cholesterolom, zvýšeným podielom tuku, s vysokým krvným tlakom.

Príznaky (akútny infarkt myokardu)

Najbežnejšie príznaky infarktu sú:

  • bolesť, tlak a pocit stiahnutia na hrudi
  • dýchavičnosť
  • bolesť vystreľujúca do ľavého ramena, sánky, čeľuste
  • studený pot
  • nevoľnosť, vracanie
  • úzkosť, strach zo smrti
  • zrýchlená srdcová frekvencia
  • kašeľ
Veľmi dôležité: Infarkt myokardu môže u niektorých ľudí prebiehať aj bez príznakov! Vtedy hovoríme o tichej ischémii. Tichá ischémia sa vyskytuje u pacientov so srdcovým zlyhávaním.
U žien sú príznaky infarktu o niečo odlišné. Prítomná môže byť napríklad bolesť v hornej časti chrbta alebo točenie hlavy. Niektoré ženy popisujú príznaky infarktu myokardu ako silnú chrípku. 

Diagnostika

Existuje viacero spôsobov, ako sa infarkt myokardu diagnostikuje. Lekár vás najskôr popočúva a zistí, či je srdcová frekvencia pravidelná.

Metódy diagnostiky

Pri diagnostike infarktu sa používa aj EKG (elektrokardiogram). Sleduje sa ním elektrická aktivita srdca.

Pri infarkte dochádza aj k tvorbe špecifických proteínov, ktoré dokážeme zistiť v krvi. Jedným z nich je troponín cTnT, ktorý sa bežne v krvi nevyskytuje. Hladiny troponínu môžeme zistiť v krvi už od 3 – 8 hodín od zastavenia prívodu krvi do srdca (od ischémie). Do 7 – 10 dní od infarktu hladina troponínu cTnT klesá na nedetekovateľné hladiny.

Elektrokardiogram (EKG), záznam činnosti srdca pri ochoreniach ako angina pectoris, infarkt myokardu
Elektrokardiogram (EKG) – záznam činnosti srdca pri ochoreniach ako angina pectoris, infarkt myokardu… (Zdroj: 123rf.com)

Liečba infarktu myokardu

Na riešenie akútneho infarktu sa používajú dva chirurgické postupy. O ich výhodách a rizikách vás bude lekár informovať.

Perkutánna koronárna intervencia (angioplastika, stentovanie)

Veľmi málo invazívny chirurgický výkon, pri ktorom sa rozšíria zúžené alebo úplne zablokované koronárne artérie.

Do zúženej cievy je pomocou katétra zavedená kovová sieťka. Tá tam ostáva natrvalo. Bráni tomu, aby sa cieva opäť zužovala. Zákrok trvá od 15 minút do 2 – 3 hodín. Robí sa v lokálnej anestéze buď pri plnom vedomí alebo pri sedácii. Katéter sa zavádza cez slabinu alebo predlaktie. Výhody angioplastiky sú jej krátka rekonvalescencia a minimálny zásah do organizmu.

Obchvatová operácia srdca (bypass)

V porovnaní s angioplastikou sa jedná o náročnejšiu operáciu, pri ktorej sa otvára oblasť hrudníka. Vykonáva sa v celkovej anestéze. Kardiochirurg vytvorí doplnkové cievy (najčastejšie sa použijú prsné cievy, alebo cievy dolných končatín a predlaktia), čím sa obídu tie upchaté a nefunkčné.

Operácia vyžaduje dlhšiu rekonvalescenciu. Pacient sa vráti do bežného fungovania až po 4 – 6 týždňoch. Samotná hospitalizácia trvá približne týždeň.

Lieky používane pri liečbe infarktu myokardu

Efektívne na infarkt myokardu sú lieky zo skupín:

  • antikoagulanciá – lieky na riedenie krvi, ako napríklad aspirin – dochádza k rozpusteniu blokády v cieve, čím sa zlepší prietok krvi
  • trombolytiká – dokážu rozpustiť tromby
  • antiagreganciá (napríklad klopidogrel) – bránia zhlukovaniu krvných doštičiek
  • nitroglycerín – liečba nitroglycerínom rozširuje cievy
  • beta blokátory – majú prevenčné účinky na poškodenie srdca po infarkte, znižujú srdcovú frekvenciu a používajú sa aj ako liečba vysokého tlaku krvi
  • ACE inhibítory – majú antihypertenzívny účinok
  • lieky na potlačenie bolesti, anxiolytiká

Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Pri podozrení na infarkt postupujte v nasledovných krokoch:

  • Zavolajte záchranku, presne popíšte príznaky. Nezabudnite nadiktovať meno a adresu. Šoférovanie pri podozrení na infarkt je rizikové nie len pre vás, ale aj pre ostatných účastníkov prevádzky, preto sa tejto možnosti vyhýbajte.
  • Usaďte sa.
  • Ak nie ste alergický na aspirín, užite ho.
  • Ak máte predpísaný nitroglycerín, užite ho. Neužívajte však nitroglycerín niekoho iného, ani ho nepodávajte iným ľudom pri podozrení na infarkt myokardu.
  • Ak je pacient v bezvedomí, začnite s resuscitáciou. Nebojte sa jej! Nemôže ublížiť, len pomôcť! Aj zlá technika je lepšia ako neurobiť nič. Naopak, nečinnosť je v tejto situácii život ohrozujúca. Pri resuscitácii sa držte pravidla 30:2, a teda 30 stlačení srdca a 2 vdýchnutia. Pri vdýchnutí pacientovi stlačte prstami nos, aby vzduch neunikal. Hrudník treba stláčať dosť silno, približne do hĺbky 10 cm.

Pri oživovaní sa často stáva, že sa pri ňom zlomí rebro. Napriek tomu treba pokračovať. Takto môžeme docieliť to, že človek nielen prežije, ale sa aj v konečnom dôsledku lepšie zotaví.

Prevencia infarktu

Základom prevencie infarktu a iných kardiovaskulárnych ochorení (ako angina pectoris) je zdravá životospráva a adekvátne fyzické zaťaženie.

Pravidelne konzumujte dostatok zeleniny a ovocia, vlákninu a kvalitné proteíny. Tým budete predchádzať zužovaniu ciev vplyvom aterosklerózy a vysokého cholesterolu.

Pravidelným športom zas znížite svoju tepovú frekvenciu a posilníte srdcový sval. Zároveň posilníte prúdenie krvi do periférnych oblastí a udržiavate svoju hmotnosť v norme.

Zhrnutie

Akútny infarkt myokardu je život ohrozujúca situácia, pri ktorej dochádza k obmedzeniu prietoku krvi do srdca. Koronárne tepny sa upchajú vplyvom nesprávneho stravovania, fajčením a nedostatkom pohybu. Riziko infarktu zvyšujú aj niektoré ochorenia, napríklad cukrovka a silný je aj vplyv genetiky.

Pri podozrení na infarkt myokardu (ak sa u vás vyskytnú príznaky ako náhla silná bolesť na hrudi, slabosť, potenie, popr. napínanie na vracanie) ihneď volajte číslo 155. Adekvátna diagnostika a liečba infarktu patrí do rúk lekára.

Zdroje:

  • mayoclinic.org
  • nusch.sk
  • wikiskripta.eu
  • healthline.com
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
×
Ukázať súvisiace produkty
Zatvoriť
Predchádzajúci článok

Nádcha a upchatý nos v tehotenstve? (ktorý je vhodný sprej a kvapky do nosa pre tehotné ženy?)

Ďalší článok

Paralen (a iné lieky proti bolesti) v tehotenstve – ktoré sa môžu?

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

Ďalší článok
Paralen (a iné lieky na bolesť) v tehotenstve

Paralen (a iné lieky proti bolesti) v tehotenstve - ktoré sa môžu?

Komentáre 2

  1. peter says:
    3 roky dozadu

    dobry den mam problemy prieduska a mam vysledky dobre rengen dobry ale mam bolest na hrudniku mozem sa otuzovat uz 2 roky sa otuzujem ale bolesti stale su

    Odpovedať
    • Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut says:
      3 roky dozadu

      Dobrý deň,
      vaša otázka znie, či sa môžete otužovať aj napriek problémom s prieduškami a bolesťou na hrudi? V tomto prípade by bolo vhodnejšie otázku nasmerovať na lekára, ktorý dôkladne pozná váš zdravotný stav a môže tak zhodnotiť možné riziká a prínosy otužovania pre váš konkrétny zdravotný stav.

      Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie produkty

Zdravovek

Prinášame informácie o tom, ako si zvýšiť kvalitu života. Zdravie je pre nás prvoradé, pretože si uvedomujeme jeho cenu. Zameriavame sa na podrobný opis chorôb a chceme, aby ste najprv pochopili svoje ochorenie a následne ho mohli liečiť. Ponúkame vám aj odborné názory na produkty bežne dostupné v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Odrážame sa od vlastných skúseností, alebo skúseností ostatných užívateľov, poprípade pacientov, ktorí nám poskytli pozitívnu odozvu v lekárňach. Všetky informácie, ktoré zverejňujeme najprv dôkladne overujeme, či už na zahraničných weboch alebo prostredníctvom kvalifikovaných vedeckých štúdií.

Kontaktujte nás: info@zdravovek.eu

Najnovšie články

Dna: ako na zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi

Dna: Tipy a inšpirácie ako na zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi

7. júna 2022
Chráňte svoju kožu pred spálením

Chráňte svoju kožu pred spálením: zdravie kože je prvoradé

27. mája 2021
čistý vzduch, muž dýcha

Čoho všetkého vás zbaví čistička vzduchu?

13. mája 2021

Kategórie

  • Bolesť
  • Diéty
  • Fitness a výživa
  • Hemoroidy
  • Histamínová intolerancia
  • Imunita a alergia
  • Koronavírus
  • Kožné problémy
  • Liečba
  • Matka a dieťa
  • Mykóza
  • Neurologické poruchy
  • Odborné články
  • Plodnosť a Erekcia
  • Rakovina
  • Rebríčky
  • Recenzie
  • Spánok
  • Srdce a cievy
  • Stres a psychika
  • Superpotraviny
  • Tráviace ťažkosti
  • Zápal
  • Zdravotné problémy
  • Ženské problémy

Sledujte nás

  • Kontakt
  • Zásady spracúvania a ochrany osobných údajov
  • Inzercia

© 2020 Zdravovek.eu

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt

© 2020 Zdravovek.eu

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Zistiť viac