Chioská masticha – čo to je, skúsenosti s prípravkom Masticha active + cena

2
2142

Masticha active je prírodný výživový doplnok, ktorý podporuje trávenie. Chioská masticha zmierňuje bolesť žalúdka a pomáha bojovať s infekciou Helikobakter pylori.

iconPozrieť v eshope

Chioská masticha - masticha active

Skladá sa len z 2 zložiek ➔ Chioská masticha + probiotická kvasinka.

Aké mám s týmto výživovým doplnkom skúsenosti?

Sama som mastichu vyskúšala a v recenzii sa pozrieme aj na skúsenosti ostatných a na to, čo si o nej myslia vedecké výskumy.

Kde kúpiť online
Doprava zadarmo od 50 €
38.9 €
Doprava zadarmo
39.94 €
Nedostupné LekarenTriVeze.sk
Doprava zadarmo
37.98 €
Doprava zadarmo
40.6 €

Čo je to Chioská Masticha?

Slovo masticha pochádza buď z gréckeho slovesa mastichein („žmýkať zuby“) alebo massein („žuť“).

Masticha Active je 100 % prírodný produkt.

Je spojením 2 účinných prírodných látok.

V 1 kapsule sa nachádza:

 • Chioská masticha v obsahu 275 mg (živica)
 • probiotikum Saccharomyces boulardi – 75 mg

Chioská masticha je známa aj ako „slzy Chiosu„.

Živica (mastix) sa po stuhnutí zbiera zo stromu Pistacia lentiscus (Anacardiaceae). Táto živica predstavuje surovú chioskú mastichu.

Živica sa môže použiť rovno na žutie, alebo je možné ju ďalším spracovaním upraviť do rôznych podôb:

 • drvením – vznikne prášok
 • galenickým postupom sa prášok môže plniť do kapsúl
 • môže sa použiť aj ako prísada do žuvačiek, zubných pást, nápojov…
Chioská masticha - kryštály, slzy ChiosuMasticha active nesie chránené označenie pôvodu PDO – to zaručuje jej pravý pôvod z južnej časti gréckeho ostrova Chios. Výlučne stromy južného Chiosu tvoria liečivú mastichovú živicu (plačú slzy Chiosu). Produkcia mastix je riadená dedinami, kolektívne známymi ako „Mastichochoria“ (Μαστιχοχώρια), ktoré sa nachádzajú práve v južnej časti Chiosu.

Botanické zaradenie

(Iné názvy: Chioská masticha/mastix/mastikha/mastic – anglicky) Mastix je živica zozbieraná z kra/malého stromu, ktorý dorastá do výšky asi 3 m. Ker sa pestuje pre svoju aromatickú živicu na gréckom ostrove Chios (z toho názov Chioská masticha). Pochádza zo stredomorského regiónu (pestuje sa od Maroka a Ibérie na západe cez južné Francúzsko a Turecko až po Sýriu a Izrael na východe). Jeho listy sú zelené a oválne. Malé kvety sú načervenalé až zelené. Plod má oranžovo-červené sfarbenie, ktoré sa dozrievaním mení na čierne.
Masticha sa zberá vo forme gumoživice (Oleoresina). Táto živica vyteká z kôry stromu (zväčša po jemnom narezaní) a na vzduchu zasychá. Má priehľadnú, mierne žltozelenú farbu a vyteká do tvaru slzy veľkosti hrachu (3 mm). Zbiera sa každých 15 dní. Na získanie 1 kg živice je potrebný výťažok cca z 10 stromov. Príbuzným druhom je Pistacia vera (pistácia pravá).

Chemické zloženie

Masticha obsahuje približne 2 % éterických olejov. Živica obsahuje alfa- a beta-masticoživice, masticín, kyselinu masticovú, masticoresín a triesloviny. Predstavuje zložitú zmes cyklických triterpénových kyselín a alkoholov.
Esenciálny olej z Mastix obsahuje dokopy viac ako 70 zlúčenín. Medzi najviac zastúpené patria silice: alfa-pinén, myrcén, karyofylén, beta-pinén, limonén. Ďalej verbenón, alfa-terpineol a linalol, pričom tieto zložky sa najviac podieľajú na jeho antibakteriálnej aktivite (zdá sa, že ich kombinácia je veľmi účinná v boji proti baktériám, pretože majú výrazný synergický účinok). Zloženie esenciálneho oleja u druhu P. lentiscus sa líši v závislosti od regiónu (napr. Chios, Egypt, Korzika) a od časti roka, v ktorej bol zbieraný. Chemické zloženie esenciálneho oleja sa mení aj pri jeho tuhnutí a skladovaní [8].

Účinky

Masticha má široký záber účinkov, no užíva sa najmä pri tráviacich problémoch.

Saccharomyces boulardii (prítomná v prípravku) je zdraviu prospešná kvasinka. Zaraďuje sa medzi probiotiká.

Má schopnosť odolávať žalúdočným šťavám ale aj antibiotikám. Navyše výrazne podporuje účinky Chioskej mastichy.

Pozrime sa na účinky Mastiche:

 • podieľa sa na liečbe žalúdočných vredov a obmedzuje kolonizáciu čreva baktériou Helikobakter pylori (ktorá  je najčastejšou príčinou vzniku žalúdočných vredov) [1]
 • antibakteriálny účinok – Chioská masticha účinkuje proti G+ aj G- baktériám, konkrétne proti kmeňom Sarcina lutea, Staphylococcus aureus, Escherichia coli a Bacillus subtilis [2]
 • má účinok proti hubovým infekciám (Candida albicans, C. parapsilosis, Torulopsis glabrata a Trichophyton sp.) [2]
 • antiseptický účinok (hubí škodlivé mikroorganizmy na živých tkanivách, napr. na ranách) – vďaka týmto účinkom sa používa v zubnom lekárstve. Jej antibakteriálna aktivita je zdokumentovaná proti ústnym patogénom, ako je Streptococcus mutans, ktorý je zodpovedný za zubný kaz. [3]
 • pri prevencii a liečbe rakoviny (Chioská masticha bola testovaná pri karcinóme hrubého čreva, rakovine prostaty [4], leukémii [5])
 • antioxidačný účinok – najmä vďaka prítomnosti tokoferolu, antokyánov a trieslovín
 • znižuje cholesterol – štúdie preukazujú, že sa podieľa na znížení celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu, celkového pomeru cholesterolu/HDL, lipoproteínu (a), apolipoproteínov A-1 a B [6]
 • pri Crohnovej chorobe reguluje niektoré zápalové mediátory (Chioská masticha vykázala zníženie plazmatických hladín interleukínu IL-6 a CRP u pacientov s mierne až stredne aktívnou Crohnovou chorobou) [7]
 • Komerčne sa masticha používa ako prísada na ochranu lesku skla, porcelánu, dreva a kovu. Živica sa používa aj v alkoholických a nealkoholických nápojoch, v niektorých kozmetických zmesiach a parfumoch.
Niečo z histórie:
Priaznivé účinky mastiche sú známe už viac ako 2500 rokov. V tradičnej gréckej medicíne sa používala na rôzne tráviace poruchy (bolesť brucha, dyspepsie, vredové ochorenia). Už starovekí grécki lekári, ako napríklad Hippocrates, Dioscorides, Theophrastos a Galenos, odporúčali jej použitie (zdroj). Mastichový olej spomínal aj Kryštof Columbus už v roku 1493. Živica sa dodnes používa ako korenie v stredomorskej kuchyni, ako dochucovadlo niektorých gréckych alkoholických nápojov (napr. v raki či v retsinovom víne), či pri výrobe žuvačiek. Miestni obyvatelia Chiosu ju používajú pri bolesti brucha a na ochranu pred peptickým vredom. Používa sa aj v zubnom lekárstve (ako zložka výplňového materiálu a pri výrobe zubných pást) a tiež ako prostriedok proti vysušovaniu pier a na odstránenie zápachu z úst.

Výhody a nevýhody

Výhody
 • prírodný prostriedok
 • pravá Chioská masticha (chránené označenie pôvodu)
 • odolná voči antibiotikám
 • dobré skúsenosti mnohých užívateľov
 • klinicky overená účinnosť (mnoho vedeckých štúdií – môžete ich nájsť na konci článku)
 • vďaka obsahu Saccharomyces boulardi priaznivo pôsobí u pacientov s celiakiou
 • podporuje zdravé trávenie a tlmí bolesť a zápal žalúdka
 • je vhodná aj ako prevencia
Nevýhody
 • cena
 • musíte si overiť, či kupujete pravú chioskú mastichu

V súčasnosti môžete natrafiť na mnoho produktov, ktoré deklarujú obsah mastiche. Často sa však stane, že obsahujú iné druhy živice (napr. z mandlí, pínie alebo iného druhu pistácie). Tieto živice, žiaľ, nemajú také účinky ako pravá Chioská masticha.

Preto odporúčame produkty nakupovať iba z overených zdrojov.

Ak si chcete byť istý, že kupujete pravú Mastix, odporúčame vám produkty z obchodu Mastichaterapia. Tento eshop je v súčasnosti jediným autorizovaným predajcom originálnej Chioskej mastichy pre Slovenskú republiku (s ustanovením od Asociácie pestovateľov na ostrove Chios).

Skúsenosti s prípravkom Masticha active

Chioská masticha - masticha active kapsule 100 ksPretože sme mali podozrenie na helikobaktera, spoločne s priateľom sme si objednali veľké balenie (tzv. Základná mastichová kúra. Vydrží na 50 dní (pre jedného človeka) – t.j. odporúčaná dĺžka liečby. Pri tomto balení sme dostali dopravu zdarma.

To, že sme natrafili na mastichu nám prišlo vhod, keďže ku doktorovi nemáme veľmi čas chodiť. Preto nás potešil aj test na helikobaktera (2x) pribalený navyše ako darček.

Test našťastie dopadol negatívne, ale doplnok výživy sme aj tak začali užívať kvôli tráviacim problémom (bolesti brucha, nadúvanie, hnačky). Tieto problémy sa nám začali na dovolenke v zahraničí.

Chioská masticha - zubná pastaMasticha sa odporúča aj ako doplnok pri ceste do zahraničia (môžete predísť podobným problémom ako sme mali my – najmä ak mierite do tropických destinácií).

Čo sa chuti týka, kapsule sú bez chuti. Neskôr sme si doobjednali aj kryštály. Na ich chuť som si zozačiatku musela zvyknúť (teraz mi už ale chutia). Chuť je najskôr mierne horká, po chvíli žuvania sa uvoľní borovicová chuť.

Pasta mi mierne vybielila zuby a priateľovi odstránila povlak zo zubov.

Naše tráviace problémy po kúre ustúpili.

Recenzie a skúsenosti ostatných užívateľov

Takto hodnotia Mastichu tí, ktorí ju už tiež vyskúšali:

Masticha active - recenzie a skúsenosti

Kde kúpiť dobrú Mastichu + CENA

Najviac sa oplatí investovať do kúpy prostredníctvom certifikovaného eshopu Mastichaterapia. Je to overený predajca s rýchlou dobou dodania tovaru (u nás to bolo na druhý deň).

Spoľahlivo sa tak vyhnete nežiaducim prímesiam v prípravku a zabezpečíte si kvalitné zloženie.

V tomto e-shope ponúkajú dopravu nad 50 € zadarmo.

Ponuka produktov:

Masticha active
38.9 €
Doprava zadarmo od 50 €
Masticha active 100 kapsúl
 • Masticha Active obsahuje pravú Chioskú mastichu + probiotické kvasinky
 • Spojením mastichy a kvasinky vzniká účinná kombinácia prírodného antibiotika s probiotikom
 • Na tráviace problémy + harmonizácia črevnej mikroflóry
Základná mastichová kúra
115.8 €
Doprava zadarmo
Základná mastichová kúra balík
 • 3x Masticha active
 • 1x Zubná pasta s mastichou
 • 2x test na helikobaktera
 • doprava zadarmo
Kompletná mastichová kúra
137.9 €
Doprava zadarmo
Kompletná mastichová kúra balík
 • pôsobí od ústnej dutiny až po žalúdok
 • 3x Masticha active
 • 3x Mastichové kryštály
 • 1x Zubná pasta s mastichou
 • 10x Mastichové žuvačky ZDARMA
 • 2x test na helikobaktera ZDARMA
 • doprava zadarmo
V tomto eshope je široká ponuka produktov. Dá sa tu zvoliť výber produktu aj podľa vášho špecifického problému (podľa ochorenia).

Pravú mastichu zoženiete aj v lekárni. Napríklad ja som ju našla v lekárni na internete (Lekáreň tri veže). Jej cena je takmer rovnaká. Takisto ju dostať aj v lekárni Pilulka.

Užívanie a dávkovanie

 • Masticha active obsahuje živicu stromu vo forme kapsúl
 • odporúčané dávkovanie je – na liečbu žalúdočných vredov: 2 kapsuly 3x denne
 • dávkovanie je rovnaké aj pri infekcii Helikobakterom pylori a ostatných dyspeptických problémoch (bolesti brucha, žalúdočné kŕče, zlé trávenie, pálenie záhy, gastritída)
 • pri hnačkách: prvá dávka je 4 kapsuly, nasledujúce 2 kapsuly 3x denne
 • pri zvýšenom cholesterole: 1 kapsula 2x denne dlhodobo
 • vždy užívajte na prázdny žalúdok (aspoň 20 minút pred jedlom)
 • minimálna doba užívania je 30 dní (pri žalúdočných vredoch aspoň 17 dní)
 • pre optimálny účinok sa odporúča užívať aspoň po dobu 50 dní
 • na Mastix nepôsobia antibiotiká – tým pádom nie je potrebné dodržiavať štandardný 2 – 3 hodinový odstup (odporúčaný pri užívaní probiotík popri antibiotickej terapii)
U detí je dávkovanie nasledovné:

 • Deti 6 – 10 rokov: 1 kapsula 2x denne
 • Deti 11 – 15 rokov: 1 kapsula 3x denne
 • Od 16 rokov: 2 kapsule 3x denne

Možné vedľajšie účinky a kontraindikácie

 • Kontraindikácie: Vyhnite sa použitiu výživového doplnku v prípade, ak vám bola zistená precitlivenosť na zložky prípravku. Deti do 5 rokov, tehotné a dojčiace ženy môžu prípravok užívať len po konzultácii s lekárom. Nepodávať pacientom s centrálnym žilovým katétrom. Masticha sa neodporúča kombinovať s liekmi určenými na blokovanie tvorby žalúdočných štiav (inhibítory protónovej pumpy – Omeprazol, Helicid, Nolpaza, Pantomyl a i.).
 • Vedľajšie účinky: Väčšina vedľajších účinkov je spojená s precitlivenosťou na rastlinu Masticha alebo s alergickými reakciami. Pri konzumácii Chioskej mastichy sa zriedka môžu vyskytnúť nafukovanie alebo hnačka. V takých prípadoch odporúčame produkt Masticha active (obohatený o probiotikum). Poprípade môžete vyskúšať žutie mastichových sĺz (vtedy sa živica neprehĺta).
 • Upozornenia: Ustanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť. Výživový doplnok sa nesmie používať ako náhrada rozmanitej stravy. Uchovávať mimo dosahu malých detí, na suchom a tmavom mieste, pri teplote do 25 °C.

Najčastejšie otázky

 • Ako dlho trvá, kým začne účinkovať?
  Masticha sa pozitívne prejaví cca po 2 týždňoch užívania. Pre dlhotrvajúci efekt sa odporúča brať mastix aspoň 1 mesiac. Pri infekcii baktériou helikobakter pylori aspoň 50 dní.
 • Ako chutí masticha?
  Kapsule sú bez chuti. Pri žutí mastichových kryštálov sa uvoľňuje zaujímavá živicová chuť.
 • Po prípravku mi je ťažko. Čo mám robiť?
  Masticha má vyššiu účinnosť v kyslom prostredí. V prípade slabšej tvorby žalúdočných štiav, môžete pociťovať miernu ťažobu (aj preto sa mastix neodporúča kombinovať s liekmi na blokovanie tvorby žalúdočných štiav – Helicid, Nopalza a iné). Naopak, je potrebné tvorbu žalúdočných štiav podporiť. To dosiahneme napríklad užívaním jablčného octu (1 čajová – 1 polievková lyžica octu do pohára s vodou (2 – 3 dcl) 1x denne, vypiť pred jedlom).
 • Môže sa brať masticha súčasne s liekmi na helikobaktera?
  Lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše antibiotiká a inhibítory protónovej pumpy. Antibiotiká nemajú na Mastichu negatívny vplyv, ale antacidá a lieky na blokovanie tvorby žalúdočných štiav sa neodporúčajú užívať, pretože výrazne znižujú jej účinok, a tým aj úspešnosť terapie.
 • Na čo je dobré žuvanie mastichy (kryštály, žuvačky, zubná pasta)?
  Žuvaním pomáhate predchádzať zubnému kazu, masticha dezinfikuje ústnu dutinu, posilňuje ďasná, predchádza paradentóze, znižuje tvorbu mikrobiálnych plakov a osviežuje dych.

Zhrnutie a môj názor

Chioská masticha - masticha active kapsuleŽivica z mastichy je pre vás vhodná, ak:

 • máte tráviace problémy
 • bolesti žalúdka
 • infekciu helikobakterom pylori
 • žalúdočné vredy
 • pálenie záhy

Taktiež ničí škodlivé mikroorganizmy a má priaznivý vplyv na srdce – znižuje hladinu cholesterolu, krvný tlak a glykémiu.

ALE!

Naozaj Masticha funguje?

Na základe vlastných skúseností by som mohla povedať, že áno. Takisto bolo vykonaných už mnoho vedeckých štúdií, ktoré tieto účinky len potvrdzujú.

Dokonca…

v Grécku a v krajinách Blízkeho východu sa už využíva ako oficiálne prírodné liečivo (vo viacerých európskych krajinách je v súčasnosti masticha definovaná ako prírodný výživový doplnok).

 • ADC – Chioská masticha a odborné informácie o nej
 • [1] – vedecká štúdia o jej účinku pri liečbe žalúdočných vredov
 • [2] – vedecká štúdia o jej antibakteriálnom a antifungálnom účinku
 • [3] – Chioská masticha a jej účinky pri prevencii zubného kazu
 • [4] – vedecká štúdia o rakovine prostaty
 • [5] – vedecká štúdia o leukémii
 • [6] – vedecká štúdia o kardioprotektívnom účinku (vplyve na znižovanie cholesterolu)
 • [7] – vedecká štúdia o Crohnovej chorobe
 • [8] – zloženie esenciálneho oleja
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
PREHĽAD HODNOTENIA
Kvalita
Cena
Predošlý článok GS Dormian rapid – na spanie (recenzia, skúsenosti, zloženie + cena)
Ďalší článokPlodné dni a výpočet ovulácie (+ najlepší ovulačný test)
Odmalička rada športujem. Neskôr som sa začala zaujímať aj o zdravú stravu, fungovanie tela a zdravie ako celok. Môj záujem vyvrcholil v túžbu študovať zdravie a chorobu a zistiť, ako tým môžem pomôcť ostatným ľuďom. Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Rada píšem a prostredníctvom písania by som svoje nadobudnuté poznatky chcela šíriť aj medzi ostatných ľudí. Medzi moje záľuby patrí aj varenie a vymýšľanie zdravých variant jedál. Niektoré z nich môžete nájsť napríklad na webe online-recepty.sk :) Na Zdravovek vždy s láskou pridávam nové články, ale momentálne sa venujem skôr editácii a korektúre už napísaných textov.

2 KOMENTÁRE

 1. Dobry den,
  trpim chronickym zapalom zaludka a ani ATB mi nevyliecili helikobaktera, preto uvazujem o uzivani Chioskej Mastichy.
  Vo vasom clanku mate spomenute, ze: (mnoho vedeckých štúdií – môžete ich nájsť na konci článku).
  Na konci clanku vsak nevidim ziadne vedecke studie, iba nejake recenzie a skusenosti uzivatelov. Viete mi ich prosim nejak sprostredkovat?
  Dakujem!
  Renata S.

  • Dobrý deň,
   na úplnom konci článku kliknete na „Použité zdroje:“
   Potom sa vám ukážu odkazy na vedecké štúdie.
   Prajem pekný deň.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem