12 príčin pre meškanie a vynechanie menštruácie

0
440

Ak sa vaša menštruácia objavuje pravidelne každý mesiac, meškanie vás môže zaskočiť. Hlavne žiadne unáhlené závery… Tehotenstvo nie je jedinou možnou príčinou.

Príčin môže byť hneď viacero.

Normálny menštruačný cyklus znamená pre každú ženu niečo iné. Zvyčajne trvá 28 dní, no zdravý menštruačný cyklus sa môže pohybovať od 21 do 35 dní.

Ak ten váš nespadá do týchto rozsahov, mohlo by to byť spôsobené jedným z dôvodov spísaných v článku.

Trápi vás vynechanie menštruácie, aj keď bol tehotenský test negatívny?

Oneskorenie menštruácie sa často vyskytuje aj z iných príčin ako tehotenstvo. Bežné príčiny môžu byť dôsledkom hormonálnej nerovnováhy, v extrémnych prípadoch sa môže jednať o vážne zdravotné ťažkosti.

Taktiež je v ženskom živote úplne prirodzená istá nepravidelnosť.

A to hneď v 2 prípadoch:

 • keď sa objaví menštruácia prvýkrát
 • a keď sa začne menopauza

Príčiny pre meškanie a vynechanie menštruácie

Toto sú najčastejšie dôvody pre meškanie a vynechanie menštruácie:

Tehotenstvo

Vitamíny na otehotnenie zvyšujú šanceNiekedy meškanie menštruácie značí, že ste tehotná.

Pretože príznaky raného tehotenstva, ako sú kŕče, nadúvanie, nevoľnosť, špinenie, únava, citlivosť prsníkov a dokonca aj odpor voči určitým jedlám, sú podobné tým, ktoré sa môžu vyskytnúť v dňoch pred menštruáciou, môže byť ťažké rozlíšiť PMS od tehotenstva.

Preto je ako prvý krok vhodné spraviť si domáci tehotenský test. Je to najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako si byť istá. Tieto testy zisťujú ľudský choriogonadotropín (hCG) vo vašom moči. Tento hormón sa uvoľňuje počas tehotenstva.

Tehotenské testy sú najspoľahlivejšie deň po očakávanej menštruácii, ale niektoré testy dokážu zistiť tehotenstvo už 5 dní pred vynechaním.

Stres

Stres môže mať mnoho nepríjemných vedľajších účinkov. Medzi najčastejšie patria: bolesti hlavy, prírastok na váhe či akné.

Ale vedeli ste, že môže ovplyvniť aj váš menštruačný cyklus?

Keď prežívate fyzický alebo emocionálny stres, vaše telo produkuje stresové hormóny adrenalín a kortizol. Zvýšené úrovne týchto hormónov nútia mozog rozhodnúť sa, ktoré telesné funkcie sú nevyhnutné a ktoré sú nepodstatné až do obdobia, kedy dôjde k zníženiu stresu.

Zvýšia sa funkcie ako prietok krvi do svalov, prísun kyslíka do pľúc (predstavujú reakciu tela „bojuj alebo uteč“), zatiaľ čo iné, ako trávenie a reprodukčný systém, sa môžu dočasne pozastaviť. Keď dôjde k oneskoreniu reprodukčného cyklu, aj vaša menštruácia sa oneskorí.

Ak si myslíte, že stres môže byť zodpovedný za vaše meškanie, skúste relaxačné techniky (napr. meditácia) a zmenu životného štýlu. Pridanie cvičenia do vášho denného režimu vám s tým môže pomôcť.

Choroba

Neboli ste počas svojho posledného menštruačného cyklu chorá?

Možno to bolo práve v čase ovulácie. Niekedy stačí aj bežné nachladnutie, ktoré môže spôsobiť stres pre organizmus. Stres opäť uvedie telo do stavu, v ktorom sa musí rozhodnúť, ktorá funkcia je preň najdôležitejšia (už spomínaný vyššie).

Takže ovulácia sa môže dostaviť neskôr ako obvykle alebo vôbec. To znamená, že vaša menštruácia bude mať meškanie alebo vynechá úplne.

Telesná hmotnosť

Telesná hmotnosť ako príčina meškania menštruácieVaša váha môže ovplyvniť hypotalamus – žľazu v mozgu, ktorá je zodpovedná za reguláciu rôznych procesov v tele (vrátane menštruačného cyklu).

Extrémna strata hmotnosti, nízky príjem kalórií alebo výrazná podváha pôsobí na hypotalamus – vaše telo neuvoľní estrogén potrebný na vytvorenie výstelky maternice.

To isté platí aj pri poruchách príjmu potravy, ako je bulímia a anorexia, ktoré tiež spôsobujú zníženie hladiny estrogénu.

Na druhej strane, nadváha alebo nadmerný prírastok hmotnosti v krátkom čase môžu spôsobiť, že telo produkuje príliš veľa estrogénu. Nadmerné množstvo estrogénu môže spôsobiť, že počas niekoľkých mesiacov nedôjde k ovulácii alebo výstelka maternice príliš zhrubne. To spôsobí jej nestabilitu a následne môže vyústiť v nadmerné krvácanie, nepravidelnú menštruáciu alebo vynechanie menštruácie.

V tomto prípade je vhodné upraviť svoju hmotnosť. Zvyčajne stačí len pribrať, ak máte podváhu / v prípade, že máte nadváhu pomôže redukcia hmotnosti. Tieto kroky by vám mali ustáliť váš cyklus.

Nadmerné cvičenie

Nadmerné cvičenie ako príčina meškania menštruácieSamozrejme, že cvičenie je prospešne pre celý náš organizmus. Problém však môže nastať, ak to s ním preháňate. Vtedy telo nevytvára dostatok estrogénu potrebného na dokončenie menštruačného cyklu.

Niektoré ženy (napríklad baletky, gymnastky a profesionálne športovkyne) sú vystavené väčšiemu riziku vzniku amenorey (vynechanie menštruácie počas troch alebo viacerých mesiacov za sebou).

Avšak k tomu, aby došlo k narušeniu vášho cyklu nemusíte byť profesionálnou atlétkou. Nadmerné športovanie spolu s nízkym príjmom kalórií môže spôsobiť výrazné meškanie menštruácie.

Príznaky toho, že to s cvičením preháňate:

 • extrémne alebo nadmerne rýchle chudnutie
 • zníženie fyzickej výkonnosti
 • cvičenie za každú cenu – aj v prípade zranenia, choroby, či nepriaznivého počasia

Znížte intenzitu cvičenia, poprípade naberte trochu hmotnosti. To vám pomôže prinavrátiť menštruáciu do normálu.

Zmena denného rozvrhu

Niektoré odchýlky od nášho bežného dňa nám môžu spôsobiť meškanie menštruácie.

Medzi ne patria napríklad nočná smena namiesto dennej (a naopak), dlhé cestovanie (najmä letecky), ktoré môžu zmiasť naše vnútorné hodiny. Biologické hodiny v našom tele sú totiž riadené hormónmi.

Tieto zmeny môžu mať za následok meškanie alebo úplné vynechanie menštruácie. Avšak, váš cyklus by sa mal vrátiť späť do normálu hneď potom, ako si telo zvykne na nový rytmus, alebo sa váš rozvrh vráti do normálu.

Dojčenie

Ak dojčíte, je veľmi pravdepodobné, že nebudete menštruovať.

Môže za to prolaktín – hormón zodpovedný za produkciu materského mlieka, ktorý tiež potláča ovuláciu. Mnoho mamičiek má počas dojčenia meškanie až niekoľko mesiacov.

Avšak pamätajte na to, že to že aj keď nemenštruujete neznamená to, že nemôžete otehotnieť. Ovulácia totiž nastáva už pred krvácaním.

Vaše menštruácia by sa mala vrátiť do normálu do 6 – 8 týždňov po odstavení dieťaťa. Ak meškanie trvá dlhšie ako 3 mesiace po ukončení dojčenia, povedzte o tom svojmu lekárovi.

Lieky

antikoncepcia - príčina meškania menštruácieAsi najčastejším liekom spôsobujúcim zmeny cyklu je antikoncepcia. Hormonálna antikoncepcia funguje tak, že blokuje ovuláciu. Žiadna ovulácia = žiadna menštruácia.

Čo je potom pravidelné mesačné krvácanie?

Nie je to skutočná menštruácia, ale krvácanie spôsobené poklesom hormónov (v 4. týždni cyklu sa užívajú buď placebo pilulky, alebo sa neužívajú žiadne). Niekedy však antikoncepcia potláča hormóny toľko, že máte veľmi ľahké krvácanie alebo spôsobí úplne vynechanie menštruácie.

Taktiež núdzová antikoncepcia alebo „pilulka po“ môže ovplyvniť to, kedy a či vôbec budete ovulovať. Takže ak ste nedávno užili postkoitálnu antikoncepciu, môže sa objaviť meškanie alebo vynechanie menštruácie.

Aj niektoré ďalšie lieky, môžu spôsobiť nepravidelnosť cyklu. Medzi ne patria napríklad:

 • antidepresíva
 • niektoré antipsychotiká
 • kortikosteroidy
 • chemoterapeutické lieky

Vynechanie menštruácie po vysadení antikoncepcie

Ak ste nedávno vysadili antikoncepčné pilulky, lebo by ste chceli otehotnieť, myslite na to, že trvá približne mesiac, kým sa váš cyklus bude schopný sám regulovať. V tom prípade môže vynechanie znamenať to, že sa vaše telo ešte len spamätáva zo zmenenej hladiny hormónov. Ak si nie ste istá, či nie ste náhodou tehotná, kontaktujte lekára.

Hormonálna nerovnováha

Polycystický ovariálny syndróm (PCOS) je stav, keď ženské pohlavné hormóny nie sú v rovnováhe. To môže spôsobiť cysty na vaječníkoch a tiež zabrániť pravidelnej ovulácii. Zvyčajne dochádza ku zvýšenej produkcii niektorého mužského hormónu.

Okrem vynechania alebo nepravidelného cyklu môže PCOS tiež spôsobiť nadmerný rast vlasov a chlpov, akné, prírastok hmotnosti a pravdepodobne aj neplodnosť.

Ak si myslíte, že PCOS môže byť príčinou problémov s menštruáciou, lekár môže urobiť krvný test na kontrolu hladín hormónov.

Menopauza a perimenopauza - prvé príznakyPerimenopauza

Priemerný vek menopauzy je 51 rokov.

Čo teda znamená vynechanie menštruácie po štyridsiatke?

Žena sa dostane do obdobia známeho ako perimenopauza v období 2 – 8 rokov pred menopauzou. Počas tohto obdobia ženské telo postupne znižuje produkciu estrogénu. To môže byť príčina vynechania menštruácie pred menopauzou.

Počas perimenopauzy nie sú neobvyklé zmeny cyklu – menštruácia môže prichádzať častejšie, či menej často, trvať kratšie alebo dlhšie, byť ľahšia alebo výraznejšia…

Pravdepodobne budete prežívať aj príznaky ako návaly horúčavy a nočné potenie, ťažkosti so spánkom, nedostatočná lubrikácia vagíny a zmeny nálady. Ak máte podobné príznaky, lekár môže skontrolovať hladinu vašich hormónov krvným testom.

Poruchy štítnej žľazy

Štítna žľaza je zodpovedná za náš metabolizmus. Ak nefunguje správne, môže to v tele spôsobiť abnormálne menštruačné zmeny.

Nadmerne aktívna štítna žľaza (hypertyreóza) môže spôsobiť, že menštruácia je miernejšia a menej častá. Ďalšie príznaky sú: úbytok hmotnosti, zrýchlený tep srdca, zvýšené potenie a poruchy spánku.

Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) môže tiež spôsobiť, že menej častú menštruáciu, ale sú výraznejšie. Hypotyreóza môže tiež spôsobiť prírastok hmotnosti, únavu, suchú pokožku a vypadávanie vlasov. Krvný test môže pomôcť lekárovi určiť, či máte poruchu štítnej žľazy.

Poruchy štítnej žľazy je možné liečiť liekmi. Po správnej liečbe sa váš cyklus pravdepodobne vráti do normálu.

Chronické choroby

Chronické ochorenia, ako je diabetes a celiakia, môžu tiež ovplyvniť menštruačný cyklus.

Zmeny hladiny cukru v krvi sú spojené s hormonálnymi zmenami. Aj keď je to zriedkavé, zle kontrolovaná cukrovka môže spôsobiť nepravidelnosť cyklu.

Celiakia spôsobuje zápal, ktorý môže viesť až k poškodeniu tenkého čreva. To môže zabrániť vstrebávaniu dôležitých živín, čo tiež môže spôsobiť oneskorenie.

Kedy by ste mali navštíviť lekára

Váš lekár môže správne diagnostikovať príčinu meškania alebo vynechania menštruácie. S ním môžete prediskutovať aj možnosti liečby. Zapíšte si zmeny vo vašom cykle, ako aj iné zdravotné zmeny. To pomôže lepšie určiť diagnózu.

Ak máte nasledujúce príznaky, okamžite kontaktujte lekára:

 • nezvyčajne silné krvácanie
 • horúčka
 • silná bolesť
 • nevoľnosť a zvracanie
 • krvácanie, ktoré trvá dlhšie ako sedem dní
 • krvácanie v období menopauzy, pričom ste nemali menštruáciu dlhšie ako rok

Zhrnutie

Hoci meškanie, či vynechanie menštruácie môže byť emocionálne zaťažkávajúce, snažte sa zostať v kľude a nestrachovať sa unáhlenými závermi.

Návšteva lekára môže pomôcť určiť príčinu. V prípade, že nechcete / nemôžete navštíviť lekára, odporúčame spraviť si doma tehotenský test. Ak bol tehotenský test negatívny, po nasledujúcej menštruácii sa pravdepodobne váš cyklus vráti späť do normálu. Držíme palce!

Tu je zhrnutie 11 najčastejších príčin meškania menštruácie:

 1. tehotenstvo
 2. stres
 3. choroba
 4. telesná hmotnosť
 5. nadmerné cvičenie
 6. zmena denného rozvrhu
 7. dojčenie
 8. lieky
 9. hormonálna nerovnováha
 10. perimenopauza
 11. chronické choroby
 12. poruchy štítnej žľazy

Zdroje:

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem