Silná a slabá menštruácia – príčiny, príznaky, čo robiť a kedy navštíviť lekára?

V dnešnom článku sa pozrieme na dva protipóly, s ktorými sa môžete stretnúť pri menštruácii. Reč bude o silnej a slabej menštruácii, jej príčinách a spôsoboch ako ju liečiť (ak je to potrebné).

Silná menštruácia je pre ženu náročnejší problém, ktorý si vyžaduje aj užívanie liekov. Slabá menštruácia sa väčšinou zaobíde bez liečby, ak za ňou nie je skryté nejaké iné ochorenie.

Silná menštruácia

Silná menštruácia dostala odborné pomenovanie menorágia. Definovaná je ako intenzívnejšie a dlhšie krvácanie počas menštruačných dní. Veľa žien pokladá svoje krvácanie za silné, no len malé percento má v skutočnosti naozaj menorágiu. Za normálny stav sa pokladá strata krvi v objeme 80 ml, aj keď väčšina žien si mylne myslí, že krváca viac.

O menorágiu sa jedná, ak žena v jednom cykle stratí viac ako 80 ml, prípadne krvácanie trvá viac ako 7 dní.

Silná menštruácia je taká, pri ktorej kvôli kŕčom a krvácaniu musíte zmeniť vaše denné fungovanie a nemôžete vykonávať bežné aktivity.

Bolesť brucha, menštruácia

Príčiny silnej menštruácie

Medzi najčastejšie príčiny menorágie patria:

 • Hormálna dysbalancia – dochádza k nerovnováhe medzi hormónmi progesterón a estrogén. K hormonálnej dysbalancii prispievajú aj ochorenia: syndróm polycystických vaječníkov, obezita, inzulínová rezistencia a problémy so štítnou žľazou.
 • Nefunkčnosť vaječníkov, neschopnosť ovulovať – pri týchto ochoreniach nedochádza k tvorbe progesterónu.
 • Polypy – benígne (nezhubné) výrastky na sliznici maternice
 • Komplikácie v tehotenstve – krvácanie počas tehotenstva môže znamenať predčasný potrat alebo problémy s placentou – ak krvácate v tehotenstve, bezodkladne vyhľadajte lekára
 • Lieky – niektoré lieky dokážu zintenzívniť krvácanie, patria medzi ne napríklad warfarín alebo enoxaparín
 • Ďalšie problémy – napríklad ochorenia obličiek, pečene…

Príznaky silnej menštruácie

O silnú menštruáciu sa jedná ak:

 • potrebujete vymieňať vložku alebo tampón raz za hodinu, po dlhšiu dobu
 • potrebujete použiť dva produkty naraz, aby nedošlo k pretečeniu
 • Tampón - silná menštruáciavložku alebo tampón musíte meniť aj v noci
 • krvácate viac ako týždeň
 • vylučujete väčšie krvné zrazeniny
 • trpíte na anémiu (medzi základne príznaky patrí únava, dýchavičnosť a bledosť)

Silná menštruácia – čo robiť?

Ak je vaše krvácanie príliš silné, určite vás zaujímajú riešenia tejto situácie. Využíva sa viacero liekových skupín, ktoré pomôžu odstrániť rôzne symptómy silného krvácania.

 1. Nesteroidné antiflogistiká – lieky ako napríklad Ibalgin, NurofenVeral. Tieto lieky vám uľavia od bolesti a dokážu zmierniť nepríjemné kŕče.
 2. Perorálna antikoncepcia – okrem chránenia pred neplánovaným otehotnením dokáže stabilizovať menštruačný cyklus a znižuje dĺžku trvania krvácania.
 3. Progesterón – nachádza sa v tabletkách Progestanelle, ktoré vám predpíše lekár.
 4. Intrauterinné teliesko – hormonálna antikoncepcia, napríklad známa Mirena ale aj iné typy.

V niektorých závažnejších prípadoch vám lekár môže navrhnúť aj chirurgické riešenie menorágie.

Kedy navštíviť lekára

Ak intenzívne krvácate viac ako dve hodiny, krvácate medzi dvoma menštruáciami (ak je špinenie príliš silné) alebo krvácate po prekonanej menopauze, rozhodne navštívte lekára. Mohlo by dôjsť k výrazným stratám krvi, prípadne sa môže jednať o inú vážnejšiu situáciu.

Slabá menštruácia

Aj keď sa jedná o menej nepríjemný problém s menštruáciou, aj slabá menštruácia vie ženy znepokojiť. Medicínsky sa slabá menštruácia označuje pojmom hypomenorea.

Príčiny slabej menštruácie

Slabá menštruácia sa môže vyskytnúť pri:

 • Chudnutie a zlé stravovanie - hmotnosť a slabá menštruáciaChudnutí a zlom stravovaní – ak náhle schudnete, prípadne vo vašej strave chýbajú dôležité zložky, je možné, že dôjde k slabej menštruácii, alebo sa menštruácia nedostaví vôbec. Medzi rizikové faktory slabej menštruácie patria aj poruchy príjmu potravy ako anorexia a bulímia. Takto sa organizmus bráni pred ďalšími stratami cenných látok.
 • Mladšom veku – ak ste teenagerka, ktorej menštruácia len začína, jej slabšia forma je úplne v poriadku a znamená len postupné pripravovanie sa tela
 • Staršom veku – naopak, v období tesne pred menopauzou je slabšie krvácanie tiež fyziologické, keďže organizmus sa postupne pripravuje na stratu menštruácie (v menopauze menštruácia postupne ustane)
 • Tehotenstvo – toto je asi samozrejmý fakt. Počas tehotenstva dochádza k strate menštruácie a obnovuje sa po pôrode v individuálnom čase, niektorým ženám sa vrátia po šestonedelí, iným po roku. Výtok, podobný veľmi slabej menštruácii (známy ako špinenie) môže byť prvým signálom tehotenstva. Vtedy dochádza k uhniezďovaniu vajíčka v maternici, no nie je prítomný pri každom tehotenstve. Výtok trvá v priemere 2 dni.
 • Kojenie – kojace ženy nemusia mať menštruáciu po dlhšiu dobu, môžu ju mať nepravidelnú alebo slabšiu. Netreba však zabúdať, že kojenie ani chýbajúca menštruácia nie je spoľahlivá forma antikoncepcie, keďže ovulovať môžete skôr, ako dostane prvú menštruáciu po pôrode.
 • Antikoncepcia – slabá menštruácia pri antikoncepcii je pomerne bežný jav. Nepravidelná antikoncepcia sa vyskytuje aj tesne po vysadení antikoncepcie.
 • Intrauterinné telieska (napríklad Mirena) alebo hormonálne implantáty (napríklad Depo Provera).
 • Nadmerná fyzická aktivita, náročné silové cvičenie.
 • Syndróm polycystických vaječníkov – medzi možné príčiny slabej menštruácie môže patriť aj toto ochorenie. Mení váš hormonálny profil, preto môže dôjsť k nepravidelnosti menštruácie. Okrem toho pri syndróme polycystických vaječníkoch dochádza k priberaniu, tvorbe akné, nadmernému ochlpeniu. Najzávažnejším symptómom ochorenia je neplodnosť. Ochorenie je diagnostikované sonograficky.
 • Nerovnováha iných hormónov – znížené hormóny štítnej žľazy, zvýšené hladiny prolaktínu, inzulínu, androgénov.
 • Genetika – niektoré ženy majú slabú menštruáciu podmienenú geneticky a nepredstavuje u nich žiadny príznak ochorenia.

Má vaša menštruácia výraznejšie meškanie? Prečítajte si, aké sú možné dôvody pre meškanie a vynechanie menštruácie.

Liečba slabej menštruácie

V závislosti od dĺžky trvania problému a tiež od príčiny, sa volia rôzne formy liečby. Ako sme už spomínali vyššie, v niektorých prípadoch je slabá menštruácia úplne v poriadku a nevyžaduje si žiadnu liečbu. V norme sa považuje aj kratšia menštruácia po dobu 2 – 3 dní.

Ak to však pretrváva, prípadne máte pridružené aj iné problémy, navštívte lekára, ktorý vás dôkladnejšie vyšetrí. V závislosti od príčiny vám lekár odporučí zmeny v životospráve. Ak je váš menštruačný cyklus nepravidelný, lekár vám môže odporučiť hormonálnu antikoncepciu.

Pri ochoreniach, ktorých je slabá menštruácia len sprievodným príznakom, sa volia lieky na konkrétnu chorobu.

Menštruačný cyklus, folikulárna fáza, luteálna fáza a ovulácia zobrazené kruhovo v priebehu dní
Menštruačný cyklus, folikulárna fáza, luteálna fáza a ovulácia zobrazené v priebehu dní.
*infertile – neplodné obdobie
*fertile – plodné obdobie
*probably infertile – pravdepodobne neplodné obdobie

Kedy navštíviť lekára?

Situácie, pri ktorých je potrebné navštíviť lekára:

 • vynechanie 3 menštruačných cyklov
 • tehotenstvo
 • krvácanie medzi dvoma cyklami (špinenie)
 • nepravidelné menštruácie
 • silné bolesti pri menštruácii

Záver

Množstvo stratenej krvi pri menštruácii je vysoko individuálne a nedá sa ani nijako objektívne zmerať. Preto pravidelne sledujte dĺžku a intenzitu svojho cyklu, aby ste poznali svoje telo, a vedeli ste, čo je ešte v norme.

Viac o menštruácii si môžete prečítať aj v článku Predmenštruačný syndróm a bolestivá menštruácia. Pri akýchkoľvek pochybnostiach ohľadom vašej menštruácie (či už je veľmi slabá alebo silná) kontaktujte svojho gynekológa.

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Predmenštruačný syndróm a bolestivá menštruácia – čo je to PMS, príznaky, príčiny a liečba
Ďalší článokIdelyn Beliema na ženské problémy
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

1 KOMENTÁR

 1. u mna v obdobi nedostatku zeleza trvala menstruacia aj devat dni a bolela ako das … potom som si dala urobit krvny obraz a zacala sa zaujimat o to, ako zvysit obsah zeleza v tele a presla som na strukoviny a jahnacinu a pre lepsie vstrebavanie uzivam captafer a je to konecne fajn a trva len 5 dni a hlavne neboli

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem