Tabletky na spanie bez predpisu + Rebríček 7 najlepších

0
1417

V článku nájdete zhrnutie najčastejšie používaných účinných látok v tabletkách na spanie a rebríček najúčinnejších prípravkov.

Zaujímajú vás iba konkrétne lieky na spanie?

Prejdite rovno na rebríček:

7 najlepších tabletiek na spanie

V našom prvom článku ste sa dočítali o príčinách nespavosti a o jej liečbe. Naopak druhý článok vám už poradil praktické rady ako zaspať bez tabletiek na spanie (bez predpisu alebo na predpis).

Ak sa vám však stále nedarí zaspať a túžite po noci plnej kvalitného spánku, v tomto článku sa dozviete viac o voľnopredajných liekoch na spanie.

Prečo lieky na prírodnej báze?

Výživové doplnky na spanie väčšinou nemajú žiadne vedľajšie účinky, môžete ich užívať dlhodobo a sú dostupné bez predpisu. Majú podobný efekt, ako keby ste si uvarili čaj (často sú ich hlavné účinné látky práve bylinky). No koncentrácia bylín v jednej tabletke je vyššia ako v čaji, a účinok je teda silnejší a rýchlejší.

Ako tieto tabletky na spanie bez predpisu vlastne fungujú?

Ak chcete vedieť, čo konkrétne vám v organizme spôsobia tabletky na spanie bez predpisu, ich jednotlivé účinné látky a bylinky, čítajte ďalej. Predstavíme vám najbežnejšie lieky na spanie na prírodnej báze:

Melatonín

Melatonín reguluje spánkové cyklyMelatonín, laicky nazývaný aj hormón spánku sa nachádza v tele prirodzene. Jeho produkcia stúpa po zotmení.

Vekom však jeho hladina prirodzene klesá. Preto sú starší ľudia náchylnejší na problémy so spánkom. Jeho koncentráciu si tiež znižujeme aj sami – používaním umelého osvetlenia neskoro večer, pozeraním do tabletov, smartfónov a počítačov.

Melatonín bol v štúdiách používaný ako náhrada benzodiazepínov, čo sú silné lieky na spanie. Výsledok štúdie [1] dokázal, že melatonín naozaj zlepšuje kvalitu spánku u pacientov, ktorí ho užívali pravidelne namiesto benzodiazepínov. Melatonín patrí medzi najviac používané tabletky na spanie bez predpisu. Aj preto je dostupný vo viacerých liekových formách, napríklad tabletykapsule, rozpustné tablety pod jazyk. Stačí si len vybrať.

Dodaním melatonínu do vášho tela si zaručíte kvalitný spánok, lebo presne taká je funkcia tohto prirodzene sa vyskytujúceho hormónu.

Valeriána lekárska

Valeriána lekárska - krásna biela rastlina, z ktorej možno pripraviť čaj, ale aj tablety na spanieLatinsky Valeriana officinalis je asi najznámejšia bylina na podporu rýchleho zaspávania. Valeriána má veľmi výrazný zápach, ktorý však v tabletách nebudete vôbec cítiť.

Síce má krásne biele kvietky, no účinný je práve koreň z valeriány. Používa sa na výrobu tablietkapsúl, no vyrobiť sa dá aj tinktúra (koncentrát valeriány v alkohole), alebo čaj na spanie.

Valeriána sa používa aj na liečbu úzkosti (na ukľudnenie), ktorá je často sprievodným javom nespavosti. Valeriána zvyšuje hladiny kyseliny gama aminomaslovej (GABA). Táto kyselina v našom tele znižuje svalové napätie a pomáha nám uvoľniť sa. Na veľmi podobnom princípe fungujú aj lieky na spanie na predpis – taktiež ovplyvňujú hladiny kyseliny gama aminomaslovej. Valeriánu by ste nemali kombinovať s benzodiazepínmi a inými liekmi, ktoré majú utlmujúci účinok a taktiež s alkoholom.

Účinné látky: silica obsahujúca najmä estery borneolu a seskviterpény

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový - tabletky na spanie a ich prísadyTo isté pomenovanie latinsky pre bylinu Chamomilla recutita. Slovensky harmanček alebo kamilka – tiež patrí medzi vhodné bylinky na spanie. Pre túto bylinu sú charakteristické výrazne kvety. Má široké uplatnenie na mnoho ochorení a problémov. Jedným z nich je aj nespavosť.

U nás je dostupná vo forme čaju, kvapiek, súčasť prírodných tabletiek na spanie a kapsúl. Pomáha tiež pri tráviacich problémoch, kožných problémoch, prerezávaní zúbkov. Ak ste však tehotná, tejto byline sa vyhnite.

Účinné látky: silice chamazulén, bisabolol, farnezén

Medovka lekárska

Medovka lekárska - liečivý čajMellisa officinalis je latinské pomenovanie medovky. Má široké využitie. Patrí medzi bežné lieky na spanie na prírodnej báze.
Spoznáte ju podľa jej príjemnej vône. Čaj na spanie z medovky je veľmi dobrou voľbou (chutí s medom, ale aj čistý).

Jej liečivé účinky sú známe už dávno – používali ju už starí Rimania. Využíva sa na liečbu nervozity, ale tiež kŕčov a žalúdočných problémov. Má priaznivý vplyv aj na mozog a pamäť. Liečivé sú jej lístky, z ktorých môžete pripraviť čaj. Medovka je tiež zložkou viacerých kapsúl, či tabletiek na spanie (dostať bez predpisu).

Účinné látky: silice citronelal, citrol, geranial

Múčenka opletavá

Múčenka opletavá - tabletky na spanie bez predpisu a ich prísadyLatinsky Passiflora incarnata je ďalšia pomocníčka pri liečbe nespavosti. Významnú úlohu má nielen pri zaspávaní, ale používa sa aj na liečbu depresie. Na náš organizmus má sedatívne účinky.

Je zložkou mnohých homeopatických prípravkov. Bez predpisu ju zoženiete aj ako súčasť niektorých tabletiek, či kapsúl na spanie. Taktiež si z nej môžete uvariť bylinný čaj.

Účinné látky: harmol, harman, harmín

Lieky na predpis

Na liečbu nespavosti sa využívajú dve skupiny liekov na spanie.

Prvé, silnejšie, sú benzodiazepíny. Zosilňujú pôsobenie GABA a tým pôsobia na viacero úrovní.

Majú niekoľko účinkov:

  • sedatívny (upokojujúci)
  • hypnotický (pôsobiaci na spánok)
  • anxiolytický (zmierňujúci úzkosť)
  • antikonvulzívny (pôsobiaci proti kŕčom)
  • myorelaxačný (svaly uvoľňujúci účinok)

Lieky na predpis, primárne určené na spanie, sa používajú aj na liečbu viacerých psychiatrických diagnóz. Liečba viac ako 2 – 4 týždne sa neodporúča, lebo hrozí riziko závislosti a tolerancie (t.j. dávka lieku vám nebude postačovať, aby ste zaspali). Tieto lieky by mali byť predpisované len výnimočne.

Druhou skupinou sú nebenzodiazepínové hypnotiká – tzv. Z drugs. Patria medzi ne liečivá ako zolpidem, zopiclon, zaleplon. Mechanizmus účinku je podobný benzodiazepínom, no nehrozí také vysoké riziko závislosti a tolerancie lieku. Ak lekár zvolí liek na predpis, pravdepodobne bude z tejto novšej skupiny „Z liekov“.

Aké voľnopredajné lieky na spanie sú na trhu?

Na trhu je momentálne mnoho voľnopredajných liekov, ktoré si môžete zaobstarať aj bez predpisu. Ich kvalita a zloženie sú rôzne. Preto sme pre vás vyhodnotili dostupné lieky na spanie na prírodnej báze a vybrali sme týchto 7 najlepších:

7 NAJLEPŠÍCH tabletiek na spanie bez predpisu

#1 Walmark Benosen 20 tabliet
Walmark Benosen
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Známy a používaný výživový doplnok na spanie. Je dostupný v 20 alebo 40 tabletovom balení. Obsahuje 3 zložky: L-teanín 100 mg, extrakt z valeriány lekárskej 50 mg a extrakt z chmeľu obyčajného 150 mg.

#2 Virde melatonín 30 tabliet
Virde melatonín
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Výživový doplnok, ktorý obsahuje až 5 mg melatonínu (hormón, ktorý má najvýznamnejšiu úlohu v regulácii spánkových cyklov).

#3 Hypnox FORTE plus 20 tabliet
Hypnox FORTE plus
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Kombinácia bylín: valeriána lekárska 150 mg, chmeľ otáčavý 120 mg, múčenka opletavá 120 mg, medovka lekárska 50 mg + vitamín B6 (pyridoxín) 1,4 mg v jednej tablete.

JAMIESON Relax a spánok
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Jamieson relax and sleep – Jedna kapsula obsahuje extrakt z valeriány lekárskej 50 mg, extrakt z kocúrnika obyčajného 20 mg, extrakt z chmeľu obyčajného 25 mg, extrakt z múčenky pleťovej 25 mg. Teda takmer všetky dostupné byliny na spanie, ktoré existujú.

Cena: 8.99 €
#5 GS Dormian rapid 20 kapsúl
GS Dormian rapid
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Obsahuje účinný komplex bylín na spanie: valeriána lekárska 100 mg, medovka lekárska 50 mg, chmeľ otáčavý 25 mg, múčenka opletavá 25 mg. Táto kombinácia vám zaručí pokojné zaspávanie za necelé 4 minúty.

PURESSENTIEL Kapsuly na lepší spánok
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

PURESSENTIEL Kapsuly na lepší spánok – V kapsulách nájdete esenciálne oleje v bio kvalite. Nachádza sa tam esenciálny olej z levandule a horkého pomaranča. Oba majú priaznivý účinok na zlepšenie spánku. 2 kapsule zapijete dvadsať minút pred tým, ako si pôjdete ľahnúť.

Cena: 16.99 €
Calmin - dobrý spánok
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Jedinečné zloženie bylín na spanie a vitamínov skupiny B. V jednej tablete sa nachádza 150 mg chmeľu otáčavého, 80 mg extraktu šišiaku bajkalského, 50 mg múčenky opletavej, 40 mg L-tryptofánu, 20 mg extraktu valeriány lekárskej, 6 mg vitamínu B5 a 1 mg vitamínu B6.

Cena: 11.99 €

Na trhu je nespočetne veľa voľnopredajných liekov na spanie. Ak trpíte na nespavosť, skúste si vybrať z odporúčaných tabletiek na spanie bez predpisu.

Vyberali sme pre vás tie najkvalitnejšie a najúčinnejšie tabletky na spanie bez predpisu, ktoré sú dostupné.

Ak vaše problémy so spánkom budú pretrvávať dlhodobo, poraďte sa s vašim lekárom. Ak neviete, či môžete tieto tabletky kombinovať s inými tabletkami, ktoré užívate, poraďte sa s vašim lekárnikom, ktorý vám zodpovedne poradí.

  • [1] – štúdia o účinkoch melatonínu na spánok
  • [2] – štúdia o účinkoch melatonínu na spánok
  • WebMD – tabletky na spanie bez predpisu a na predpis
  • Mayoclinic – voľnopredajné lieky na spanie
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článokNemôžem zaspať! Príčiny nespavosti a liečba
Ďalší článokChioská masticha – čo to je, skúsenosti s prípravkom Masticha active + cena
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré portály, ako napríklad Zdravovek a iné. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem