Tabletky na spanie bez predpisu + Rebríček 7 najlepších liekov

0
13526

Máte problémy so spánkom?

Dodržiavate všetky rady pre zdravý spánok? Chodíte spať a vstávate vždy v rovnaký čas, vyhýbate sa kofeínu, pravidelne cvičíte, pred spaním nepozeráte televíziu…

Napriek tomu ste sa už zopár týždňov nevyspali? Ak rozmýšľate, že je čas dopriať si nejakú pomoc z prírody alebo voľnopredajný liek, v článku zistíte, ktoré sú najlepšie tabletky na spanie bez predpisu.

Zaujímajú vás iba konkrétne lieky na spanie?

Prejdite rovno na rebríček:

7 najlepších tabletiek na spanie

Možno sa pýtate: „Môžem byť závislý na liekoch na spanie?“

Väčšina voľnopredajných liekov na spanie nie je návyková (prípadne si ich vlastnosti môžete overiť u vášho lekára alebo lekárnika). Pre ľudí s miernymi až stredne ťažkými problémami so spánkom môžu postačiť na vyliečenie prechodných problémov.

Voľnopredajné lieky na spanie vs. lieky na predpis

Aké sú medzi nimi základné rozdiely?

Prírodné lieky na spanie ovplyvňujú spánok prirodzeným spôsobom (väčšinou zvyšujú v tele prítomnosť prirodzene sa vyskytujúcich látok). Často majú aj menej vedľajších účinkov. Preto sú považované za bezpečnejšie ako lieky na predpis.
Tabletky na predpis väčšinou pôsobia okamžite po podaní, zatiaľ čo prírodné lieky majú dlhší nástup účinku.

Na lieky na predpis môže vzniknúť tolerancia. Práve kvôli tomu sa tabletky na spanie na predpis užívajú len počas krátkeho časového obdobia alebo sa berú pod dohľadom lekára.

Aké voľnopredajné lieky na spanie sú na trhu?

Na trhu je momentálne mnoho voľnopredajných liekov, ktoré si môžete zaobstarať aj bez predpisu. Ich kvalita a zloženie sú rôzne.

Preto sme pre vás vyhodnotili dostupné tabletky na spanie na prírodnej báze a vybrali sme týchto 7 najlepších:

7 NAJLEPŠÍCH tabletiek na spanie bez predpisu

#1 Walmark Benosen 40 tabliet
Walmark Benosen
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Známy a používaný výživový doplnok na spanie. Je dostupný v 20 alebo 40 tabletovom balení. Obsahuje 3 zložky: L-teanín 100 mg, extrakt z valeriány lekárskej 50 mg a extrakt z chmeľu obyčajného 150 mg.

 • skracuje čas zaspávania
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • odstraňuje stres a napätie organizmu

#2 Virde melatonín 30 tabliet
Virde melatonín
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Prírodný výživový doplnok, ktorý obsahuje až 5 mg melatonínu (pre telo prirodzený hormón, ktorý má najvýznamnejšiu úlohu v regulácii spánkových cyklov). Obsahujú ho viaceré voľnopredajné lieky na spanie.

 • skracuje čas zaspávania
 • zabraňuje častému nočnému prebúdzaniu
 • reguluje prirodzené cirkadiánne rytmy

#3 Hypnox FORTE plus 20 tabliet
Hypnox FORTE plus
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Zloženie je kombinácia bylín: valeriána lekárska 150 mg, chmeľ otáčavý 120 mg, múčenka opletavá 120 mg, medovka lekárska 50 mg + vitamín B6 (pyridoxín) 1,4 mg v jednej tablete.

 • obsahuje bylinky a vitamín B6
 • zlepšuje zaspávanie
 • podporuje spánok počas celej noci
 • na organizmus pôsobí relaxačne a upokojujúco (proti nervozite)

JAMIESON Relax a spánok
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Jamieson relax and sleep – Jedna kapsula obsahuje extrakt z valeriány lekárskej 50 mg, extrakt z kocúrnika obyčajného 20 mg, extrakt z chmeľu obyčajného 25 mg, extrakt z múčenky pleťovej 25 mg. Teda takmer všetky účinné byliny na spanie.

 • navodzuje a udržiava prirodzený spánok
 • má upokojujúci účinok
 • pôsobí proti stresu a námahe

Cena: 9.99 €
#5 GS Dormian rapid 20 kapsúl
GS Dormian rapid
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Obsahuje účinný komplex bylín na spanie: valeriána lekárska 100 mg, medovka lekárska 50 mg, chmeľ otáčavý 25 mg, múčenka opletavá 25 mg. Táto kombinácia vám zaručí pokojné zaspávanie za necelé 4 minúty.

 • rýchly nástup spánku
 • vhodný vtedy, ak sa v noci často budíte
 • pôsobí upokojujúco

PURESSENTIEL Kapsuly na lepší spánok
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

PURESSENTIEL Kapsuly na lepší spánok – V kapsulách nájdete esenciálne oleje v bio kvalite. Nachádza sa tam esenciálny olej z levandule a horkého pomaranča. Oba majú priaznivý účinok na zlepšenie spánku. 2 kapsule zapijete dvadsať minút pred tým, ako si pôjdete ľahnúť.

 • prírodné kapsule s obsahom BIO esenciálnych olejov
 • pôsobí na zlepšenie kvality spánku
 • má aj upokojujúci účinok

Cena: 17.99 €
Nedostupné
Calmin - dobrý spánok
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre

Jedinečné zloženie bylín na spanie a vitamínov skupiny B. V jednej tablete sa nachádza 150 mg chmeľu otáčavého, 80 mg extraktu šišiaku bajkalského, 50 mg múčenky opletavej, 40 mg L-tryptofánu, 20 mg extraktu valeriány lekárskej, 6 mg vitamínu B5 a 1 mg vitamínu B6.

 • pôsobí na upokojenie a relaxáciu organizmu
 • zlepšuje zaspávanie
 • vhodný aj pri strese a na dlhodobé užívanie

Cena: 11.99 €

Na trhu je nespočetne veľa voľnopredajných liekov na spanie. Ak trpíte na nespavosť, skúste si vybrať z odporúčaných tabletiek na spanie bez predpisu.

Vyberali sme pre vás tie najkvalitnejšie a najúčinnejšie tabletky na spanie bez predpisu, ktoré sú dostupné.

Ak vaše problémy so spánkom budú pretrvávať dlhodobo, poraďte sa s vašim lekárom. Ak neviete, či môžete tieto tabletky kombinovať s inými tabletkami, ktoré užívate, poraďte sa s vašim lekárnikom, ktorý vám zodpovedne poradí.

Aké zložky obsahujú tabletky na spanie?

Tabletky na spanie bez predpisu obsahujú bylinky alebo pre telo prirodzené látky.

Tú sú ich najčastejšie používané zložky:

Melatonín

Melatonín reguluje spánkový cyklusMelatonín, laicky nazývaný aj hormón spánku sa nachádza v tele prirodzene. Jeho produkcia stúpa po zotmení. Vekom však jeho hladina prirodzene klesá. Preto sú starší ľudia náchylnejší na problémy so spánkom.

Melatonín bol v štúdiách používaný ako náhrada benzodiazepínov, čo sú silné lieky na spanie. Výsledok štúdie [1] dokázal, že melatonín naozaj zlepšuje kvalitu spánku u pacientov, ktorí ho užívali pravidelne namiesto benzodiazepínov. Melatonín je dostupný vo viacerých liekových formách, napríklad kapsule alebo tablety na spanie.

Valeriána lekárska

Valeriána lekárska - krásna biela rastlina, z ktorej možno pripraviť čaj, ale aj tablety na spanieLatinsky Valeriana officinalis je asi najznámejšia bylina na podporu rýchleho zaspávania. Valeriána sa používa aj na liečbu úzkosti (na ukľudnenie), ktorá je často sprievodným javom nespavosti. Funguje podobne ako lieky na spanie na predpis (valeriána zvyšuje hladiny GABA v tele), avšak valeriána patrí medzi lieky na spanie na prírodnej báze.

Používa sa na výrobu tablietkapsúl, no vyrobiť sa dá aj tinktúra (koncentrát valeriány v alkohole), alebo čaj na spanie.

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový - tabletky na spanie a ich prísadyHarmanček alebo kamilka tiež patrí medzi vhodné bylinky na spanie. Má široké uplatnenie na mnoho ochorení a problémov. Jedným z nich je aj nespavosť.

Pomáha tiež pri tráviacich problémoch, kožných problémoch, prerezávaní zúbkov. Ak ste však tehotná, tejto bylinke sa vyhnite.

Medovka lekárska

Medovka lekárska - liečivý čajMedovka má široké využitie. Patrí medzi bežné lieky na spanie na prírodnej báze.
Spoznáte ju podľa jej príjemnej vône.

Jej liečivé účinky sú známe už dávno – používali ju už starí Rimania. Využíva sa na liečbu nervozity, ale tiež kŕčov a žalúdočných problémov. Má priaznivý vplyv aj na mozog a pamäť. Liečivé sú jej lístky, z ktorých môžete pripraviť čaj. Medovku obsahujú viaceré kapsule, či tabletky na spanie (dostať bez predpisu).

Múčenka opletavá

Múčenka opletavá - tabletky na spanie bez predpisu + ich prísadyLatinsky Passiflora incarnata je ďalšia pomocníčka pri liečbe nespavosti. Významnú úlohu má nielen pri zaspávaní, ale používa sa aj na liečbu depresie. Na náš organizmus má sedatívne účinky.

Je zložkou mnohých homeopatických prípravkov. Bez predpisu ju zoženiete aj ako súčasť niektorých tabletiek, či kapsúl na spanie. Taktiež si z nej môžete uvariť bylinný čaj.

Kedy NEPOUŽÍVAŤ tabletky na spanie bez predpisu

Ak sa vám nedá zaspať, určite neskúšajte užiť hociktorý liek na spanie, ktorý vám ako prvý padne do oka.

V akých situáciách by ste tabletky radšej nemali užívať?

Ak sa nachádzate v jednej z nasledovných kategórií, zvážte bezpečnejšiu metódu. Dbajte napríklad na lepšiu prevenciu nespavosti.

Deti

Detské telo nemusí byť tak dobre schopné metabolizovať zložky prítomné v liekoch na spanie. Najlepšie, čo môžete urobiť pre vaše dieťa (ak má problémy so spánkom) je vyriešiť základný problém, ktorý ho trápi.

Často sa totiž stáva, že ochorenie alebo zranenie bránia dieťaťu zaspať. Taktiež je úplne normálne, že deti majú strach z tmy, čo môže u nich vyvolať ťažkosti zaspať.
Najviac im pomôžete, ak im doprajete dostatok zdravej výživy a pohybu.

Chronické ochorenie

Tých, ktorých trápi chronické ochorenie môže niekedy potrápiť aj nedostatok spánku. Pacienti s chronickou chorobou môžu užívať viaceré lieky, a preto je nutné dbať na možné liekové interakcie.

Tehotenstvo

Je samozrejmosťou, že v tehotenstve je spánok mimoriadne dôležitý. Občasná nespavosť v tehotenstve je úplne bežná vec. Ale ak vás trápi dlhodobo, môže ovplyvniť vaše zdravie. Preto dbajte na to, aby ste si vybrali kvalitné voľnopredajné lieky na spanie. Nezabudnite sa predtým poradiť s vašim lekárom.

Tabletky na spánok v tehotenstve

Na čo si dať ešte pozor

Počas užívania tabletiek na spanie postupujte nasledovne:

 • Interakcie – informujte sa u lekára alebo lekárnika. Opýtajte sa ich, či voľnopredajný liek môže interagovať s inými liekmi, ktoré užívate. Tiež zistite, akú dávku treba užívať.
 • Užívajte len jeden liek súčasne. Navyše, lieky na spanie sú často len dočasným riešením nespavosti. Vo všeobecnosti nie sú určené na použitie dlhšie ako dva týždne.
 • Nepožívajte alkohol. Nikdy nemiešajte alkohol a lieky na spanie. Alkohol môže zvýšiť sedatívne účinky lieku.
 • Dajte si pozor na vedľajšie účinky. V príbalovom letáku zistíte, aký efekt má tabletka na riadenie vozidla a na iné aktivity vyžadujúce si vašu pozornosť.
 • Dôsledne dbajte na vašu životosprávu a riaďte sa radami pre zdravý spánok.

Čo potrebujete vedieť o nespavosti

Ak máte problémy so spánkom, voľnopredajné lieky na spanie vám môžu pomôcť. Avšak, užívať by ste ich mali len dočasne. Najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s nespavosťou sú zmeny životného štýlu.

Tipy pre lepší spánok

Nechcete užívať lieky na spanie?

Tieto tipy zlepšia kvalitu spánku aj bez tabletiek:

 • Chodievajte spať a vstávajte v rovnakom čase každý deň.
 • Spite v tmavej a tichej miestnosti, ktorá nie je príliš vyhriata ale ani príliš studená.
 • Vyhnite sa kofeínu, nikotínu a alkoholu 4 – 6 hodín pred spaním.
 • Necvičte aspoň 2 hodiny pred spaním.
 • Nejedzte veľké porcie jedál aspoň 2 hodiny pred spaním.
 • Ak nemôžete zaspať do 20 minút po ľahnutí si do postele, vstaňte a niečo si prečítajte, prejdite sa po byte alebo sa nadýchajte čerstvého vzduchu (hocičo, vďaka čomu nebudete musieť myslieť na to, že sa vám nedá zaspať).
 • Počas 30 minút pred spaním sa zrelaxujte (čítajte si knihu, uvarte si čaj, počúvajte relaxačnú hudbu…)

Meditácia pred spaním - efektívny spôsob ako rýchlo zaspať

Príčiny problémov so spánkom

Nespavosť môže byť spôsobená fyzickými a psychickými faktormi. Chronickú nespavosť niekedy zapríčiní zdravotný stav a s ním spojené ochorenia. Prechodná nespavosť sa vyskytuje zväčša ako dôsledok nedávnej udalosti (finančné problémy, strata blízkeho, stres a podobne).

Najčastejšie príčiny nespavosti:

 • Environmentálne faktory ako hluk, svetlo, extrémne teplo alebo zima, vysoké nadmorské výšky, zmeny pracovnej doby, Jet Lag (syndróm zmeny časových pásem).
 • Psychologické problémy – bipolárna porucha, depresia, úzkostné poruchy alebo psychotické poruchy.
 • Zdravotný stav – chronická bolesť, chronický únavový syndróm, srdcové zlyhanie, angina pectoris, reflux kyseliny (GERD), chronická obštrukčná choroba pľúc, astma, alergia, spánkové apnoe, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, hypertyreóza, artritída, mozgové lézie nádory, mŕtvica.
 • Hormónyestrogén, zmeny hormónov počas menštruácie.
 • Nespavosť môžu spôsobovať aj niektoré lieky, napr. lieky používané na prechladnutie a alergie, vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia, ochorenia štítnej žľazy, antikoncepcia, lieky na astmu a depresiu.
 • Životný štýl – požívanie alkoholu, pitie kávy najmä po 14:00 (kofeín je stimulant), fajčenie (nikotín je taktiež stimulant), či prijímanie ťažkých jedál pred spaním môžu narušiť váš spánok.
 • Iné faktory – váš partner chrápe, máte genetickú predispozíciu, nadmerne aktívnu myseľ, ste tehotná…

Nemôžem zaspať! Príčiny nespavosti a liečba

Príznaky insomnie

Najčastejšie príznaky, ktoré sa spájajú s nespavosťou:

 • ťažkosti pri zaspávaní
 • prebúdzanie sa v noci
 • prebudenie sa priskoro
 • po spánku sa stále cítite unavený
 • ste unavení alebo ospalí počas celého dňa
 • pociťujete podráždenosť, depresiu alebo úzkosť
 • máte problémy s koncentráciou a pamäťou
 • ste nekoordinovaný, robíte viac chýb
 • trápia vás bolesti hlavy
 • máte tráviace problémy
 • pri pomyslení na spánok sa cítite nesvoji

Rizikové faktory

Nespavosť môže postihnúť ľudí akéhokoľvek veku… Avšak, je častejšia u dospelých žien ako u dospelých mužov. Môže znížiť školský aj pracovný výkon, ale aj prispievať k obezite, úzkosti, depresii, podráždenosti, problémom s koncentráciou a pamäťou, zníženej imunite a ku skráteniu reakčného času.

Niektorí ľudia sú na nespavosť náchylnejší.

Medzi nich patria:

 • cestujúci (najmä ak pri cestovaní prekonávajú viacero časových pásiem)
 • zamestnanci pracujúci na zmeny (hlavne tí, ktorým sa často strieda denná a nočná zmena)
 • starší ľudia
 • užívatelia drog
 • teenageri, mladí dospelí, študenti
 • tehotné ženy
 • ženy v menopauze
 • osoby s poruchami duševného zdravia

Zhrnutie

Lieky na spanie môžu byť účinné pri prechodných problémoch so spaním. Ak sú u vás problémy so spaním dlhodobé a nič vám nepomáha, poraďte sa so svojím lekárom. Môže zistiť príčinu vašej nespavosti.

Čo môžete spraviť pre zlepšenie spánku?

Začnite relaxovať už 30 minút pred spaním. V spálni udržujte tmu a ticho, aby ste mohli rýchlo zaspať. Dodržiavajte rovnaký režim spánku aj cez víkend (spať a vstávať v tom istom čase). Vyhnutie sa kofeínu, nikotínu a alkoholu niekoľko hodín pred spaním na dosiahnutie pokojného spánku.

V niektorých prípadoch vám lekár môže odporučiť krátkodobé užívanie liekov na spánok na predpis. Ak vás trápi len prechodná a mierna nespavosť, môžu vám pomôcť aj uvedené tabletky na spanie.

Melatonín 5 mg 30 tabliet

 • tabletky s prírodným hormónom melatonínom
 • využíva sa na liečbu nespavosti
 • skracuje čas zaspávania a zlepšuje kvalitu spánku
 • [1] – Uľahčenie prerušenia liečby benzodiazepínmim melatonínom
 • WebMD – tabletky na spanie bez predpisu a na predpis
 • Mayoclinic – voľnopredajné lieky na spanie
 • Mayoclinic – aké má nespavosť príznaky a príčiny
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem