Chronická únava, slabosť a vyčerpanosť – čo pomáha proti ospalosti?

Únava je prirodzená odpoveď organizmu na dlhodobejšiu záťaž alebo nedostatok oddychu. V istej miere sa samozrejme objavuje u každého. Vďaka pocitu únavy si ľahnete večer o niečo skôr do postele, prípadne si doprajete inú formu relaxu. V našom životepreto dôležitú úlohu.

Niekedy je jej však priveľa a prichádza aj v čase, keď by ste mali byť oddýchnutí. Jednať sa môže napríklad o chronický únavový syndróm.

Chronická únava

Pri dlhodobej nadmernej únave, ktorá nemá žiadny vysvetliteľný dôvod, môžeme hovoriť o chronickom únavovom syndróme.

Nie je jasné, čo je spúšťačom tohto ochorenia. Niektoré teórie hovoria o prekonanej vírusovej infekcii, iné o vplyve stresu, hormonálnej nerovnováhe prípadne o oslabenom imunitnom systéme. Najpravdepodobnejšie sa jedná o kombináciu viacerých faktorov.

Príznaky

Hlavné príznaky chronickej únavy sú:

 • dlhodobý pocit vyčerpanosti (po dobu aspoň 6 mesiacov)
 • neustála únava, únava nevymizne ani po dostatočnom odpočinku
 • intenzívna únava po fyzickej aktivite alebo psychickej aktivite, ktorá trvá až po dobu 24 hodín
 • poruchy pamäte a koncentrácie
 • pocit únavy hneď po prebudení
 • chronická únava môže spôsobiť aj nespavosť (insomniu)
 • bolesti svalov
 • bolesti kĺbov (bez opuchu a začervenania)
 • časté bolesti hlavy
 • bolesti hrdla, opakujúce sa infekcie dýchacieho traktu
 • lymfatické uzliny sú zväčšené a citlivé na dotyk

Ochorenie sa môže objavovať v rôznych frekvenciách. Na istý čas vymizne, potom sa objaví zas (odborne remisia a relaps).

Chronická únava sa môže vyskytnúť u každého, najčastejšie ňou však trpia ženy vo veku 40 – 50 rokov.

Únava, slabosť, ospalosť

Jarná únava

Niektorých jarné slnko nabíja energiou, u iných sa v tomto období objavuje zvýšená únava, vyčerpanosť a ospalosť.

Náš organizmus citlivo reaguje na zmeny ročného obdobia a množstvo denného svetla. V zimných, tmavých dňoch sa produkuje viac hormónu melatonínu, ktorý reguluje biorytmus a je zodpovedný za zaspávanie.

Na jar sa naopak zvyšuje hladina serotonínu, hormónu šťastia. Paradoxne, u citlivých jedincov sa tieto zmeny v hladinách hormónov môžu prejaviť ako jarná únava.

V tomto období tiež dochádza k posunu času. Posun času nie je pre náš organizmus fyziologický jav, preto sa môžu objaviť krátkodobé problémy so spánkom a adaptáciou.

Príznaky

Jarná únava sa zvyčajne objavuje v marci až apríli, trvá približne 2 – 3 týždne.

Prejaviť sa môže ako:

 • únava
 • podráždenosť
 • pocit závratov
 • bolesti hlavy

Obdobne funguje aj jesenná únava, pri ktorej sa zvyšuje produkcia melatonínu, vďaka ktorému sa cítime ospalejší.

Únava, slabosť a vyčerpanosť

Únava po jedle

Asi všetci sme už zažili útlm a pocit spavosti, ktoré sa dostavia po výdatnom jedle. Mierna únava po jedle je bežný stav a nie je dôvodom na žiadne obavy.

Pocit ospalosti sa môže objaviť hlavne po potravinách s obsahom tryptofánu (aminokyselina). Ten sa v našom organizme následne premieňa na serotonín, ktorý reguluje nielen náladu, ale aj pocit únavy a spánkový cyklus. Tryptofán nájdete hlavne v špenáte, sóji a tofu, vajíčkach, syre a rybách.

Po jednoduchých sacharidoch sa budete na chvíľku cítiť energetickejšie, následne však dôjde k poklesu hladiny cukru v krvi a dostaví sa únava. Vyberajte si preto potraviny s nízkym glykemickým indexom, pri ktorých nie je zvýšenie glykémie také výrazné.

Čo proti únave?

Špecifická liečba chronického únavového syndrómu a iných foriem únavy neexistuje. Cieľom terapie je korigovať a zmenšovať konkrétne príznaky únavy u jednotlivého pacienta.

Čo teda pomáha proti únave?

Využiť môžete napríklad:

 • Dr.Max Magnesium B6 PremiumMagnesium B6 Premium je výživový doplnok s obsahom dvoch účinných látok – magnézium (horčík) a pyridoxín (vitamín B6). Magnézium reguluje množstvo energie v organizme, prispieva k rovnováhe elektrolytov a zlepšuje fungovanie nervového systému. V kombinácii s B6 sa lepšie vstrebáva. Pyridoxín tiež znižuje pocit únavy a vyčerpanosti, prispieva k udržiavaniu energie a posilňuje nervový systém.
 • Guarana energy je výživový doplnok od firmy WALMARK. Obsahuje viacero účinných látok: vitamíny skupiny B, kofeín a taurín. Kofeín znižuje pocit vyčerpania a zlepšuje koncentráciu, guarana bojuje s vyčerpanosťou a vitamíny skupiny B zvyšujú podiel energie v organizme. Guarana energy nepoužívajte pri únave v tehotenstve. Výživový doplnok nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.
 • Dr.Max Coenzym Q10 s tiamínomCoenzym Q10 s tiamínom je výživový doplnok s dvoma účinnými látkami: Koenzým Q10 a vitamín B1. Koenzým Q10 ochraňuje srdce a pomáha organizmu vytvoriť si energiu. Vhodný je po záťaži, takže sa odporúča aj aktívnym športovcom.

Tipy na porazenie únavy

 • Aj keď sa vám nechce, choďte si zašportovať. Štúdie dokazujú, že fyzická aktivita zvyšuje pocit energie v organizme.
 • Veľmi vhodná je aj joga, ktorá podporuje schopnosť sústredenia, zlepšuje koncentráciu a má dokázané účinky na stabilizáciu psychiky. Výhodou jogy je to, že je vhodná takmer pre všetkých a existuje viacero štýlov jogy, ktoré môžete vyskúšať.
 • Dodržujte pitný režim. Nedostatok vody v organizme vedie k pocitom únavy a vyčerpanosti. Tiež ste náchylnejší na bolesť hlavy, vznik obličkových kameňov a zápal močového mechúra.
 • Jednoduchá, no účinná rada je kvalitný spánok. Snažte sa chodiť spať v rovnakú dobu, spite minimálne 7 – 8 hodín denne. Pri problémoch s nespavosťou v kombinácii s chronickou únavou vyskúšajte bylinky ako valeriána, medovka, levanduľa a chmeľ.
 • Výbornou voľbou, ako poraziť únavu je konzumácia rýb. Sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú správne fungovanie mozgu a kognitívnych funkcií.
Pitný režim proti únave
Pitný režim je dôležitý v boji proti únave

Zhrnutie

Ak sa u vás únava vyskytuje krátkodobo, nepredstavuje závažný problém. Doprajte si viac oddychu, spomaľte a poslúchnite svoje telo.

Problémom sa únava stáva vtedy, ak je dlhodobá a nevymizne ani po období oddychu. V prípade neistoty alebo kombinácii únavy s inými príznakmi odporúčame vždy navštíviť lekára, ktorý vyhodnotí, či sa nejedná o závažnejšie ochorenie.

MAGNE B6 50 tabliet

 • obsahuje horčík a vitamín B6
 • pomáha odstrániť únavu, vyčerpanosť, podráždenosť a svalové kŕče
 • stará sa o správne fungovanie nervového systému.
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Príznaky tehotenstva – prvé dni + neskoršie príznaky
Ďalší článokČo na bolesť zubov v tehotenstve?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem