Kŕče v bruchu patria medzi jednu z foriem bolesti a diskomfortu v oblasti žalúdka. Objaviť sa môžu spolu s tupou alebo ostrou bolesťou, ktorá môže byť lokalizovaná alebo postihuje celé brucho.
Kŕče v bruchu môžu byť príznakom viacerých diagnóz. Zistite, kedy sú kŕče liečiteľné doma (+ lieky, ktoré pomôžu) a kedy treba navštíviť lekára.
Príznaky ktoré vás trápia
Podľa toho, aké príznaky kŕče v bruchu sprevádzajú vie doktor určiť, o aký stav sa jedná.
Tu sú niektoré z najčastejších problémov:
Kŕče v bruchu a nafukovanie
Jednou z častých príčin kŕčov v bruchu sú zastavené vetry a nafukovanie. Dochádza k nim hlavne po konzumácii potravín ako strukoviny, brokolica, kaleráb, karfiol, ale aj šumivé nápoje vrátane alkoholu.
Nafukovanie je síce veľmi nepríjemný a chúlostivý stav, no dobrou správou je, že sa dá jednoducho liečiť. (použiť môžete napríklad Espumisan, ktorý sa používa pri nadúvaní a plynatosti, alebo jednoducho vyradíte potraviny, ktoré vám nafukovanie spôsobujú)
Hnačka a kŕče v bruchu
Veľmi často sa objavujúca kombinácia je hnačka + kŕče. Príčinou býva najčastejšie vírusové alebo bakteriálne ochorenie tráviaceho traktu (gastroenteritída).
Črevné chrípky trvajú pár dní a na ich liečbu postačia bežné voľnopredajné prípravky a veľa oddychu. Pri hnačkách je veľmi dôležitý pitný režim. Dehydratáciou sú obzvlášť ohrozené malé deti a starší ľudia.
Ak je hnačka dlhotrvajúca a úporná alebo ak pacient nedokáže v sebe udržať tekutiny a objavujú sa príznaky dehydratácie, vyhľadajte lekára.
Kŕče v bruchu po jedle
Existuje viacero príčin, kvôli ktorým dochádza k bolesti brucha a kŕčom priamo po jedle. Ak bolesť nie je dlhodobá, s veľkou pravdepodobnosťou bola spôsobená samotným jedlom. Mohli ste napríklad zjesť nejakú nevhodnú kombináciu jedla, prípadne bolo jedlo pokazené.
S kŕčmi v bruchu sa môžeme stretnúť aj na dovolenke, hlavne pri cestovaní do exotických krajín. Tráviaci trakt nie je zvyknutý na iný typ potravín a korenín a vyskytnú sa zažívacie problémy.
Problémové môžu byť napríklad potraviny s nízkym pH, napríklad ovocné šťavy, syry a paradajky. Z nápojov je to kofeín a alkohol.
Chioská masticha 100 kapsúl
- pravá Chioská masticha + probiotiká
- používa sa pri tráviacich problémoch, vrátane bolesti a kŕčov v bruchu
- tu o nej zistíte viac
Choroby, ktoré často spôsobujú kŕče po jedle
Viacero diagnóz má jeden zo symptómov kŕče v bruchu po jedle.
Zaraďujeme sem napríklad:
- zápal sliznice žalúdka (gastritída)
- zápalové ochorenie čriev (IBS)
- vredy na žalúdku
- syndróm dráždivého čreva
- žlčníkové kamene
- pálenie záhy
- hypertyreóza (nadmerná funkcia štítnej žľazy)
- celiakia
Medzi príznaky alergie a intolerancie radíme aj kŕče v bruchu. Odsledujte si, či sa u vás kŕče neobjavujú po konkrétnej potravine. Medzi časté alergény patrí napríklad lepok, mlieko a pšenica.
Kŕče v bruchu a nervozita
Kŕče v bruchu sú u niektorých ľudí spojené aj so stresom. Pred náročnou skúškou, pohovorom, či vystúpením pred ľuďmi sa u niektorých citlivejších ľudí môže tréma prejaviť práve ťažkosťami s trávením.
Kŕče v bruchu v tehotenstve
Kŕče bruchu v tehotenstve vedia ženy poriadne vystrašiť. Určite vás napadne, či sa nejedná o potrat alebo iné ohrozenia dieťatka. Mierne kŕče v bruchu sú však v tehotenstve veľmi bežné a neznačia žiadny problém.
V prvých týždňoch tehotenstva môžu byť kŕče spôsobené hlavne postupným naťahovaním ligamentov a rastom maternice. Iné príčiny môžu byť napríklad zastavené vetry alebo tehotenská zápcha.
Závažné príznaky
Aké sú varovné signály v tehotenstve, pri ktorých by ste mali čo najskôr k lekárovi?
- náhla, intenzívna bolesť brucha, ktorá sa nezlepšuje časom
- krvácanie
- hnedý výtok
- pocit na odpadnutie
- bolesť pri močení alebo stolici
- teplota
Bolesť v bruchu po 37. týždni môžu značiť prichádzajúci pôrod. Ak sú kŕče podobné menštruačným kŕčom, intenzita sa stupňuje a bolesť sa prenáša do oblasti panvy, vyhľadajte lekára.
Lieky na kŕče v bruchu
Čo na kŕče v bruchu?
V domácej lekárničke do zásoby, ale aj pri akútnom probléme sa oplatí mať nasledujúce lieky:
Liek NO-SPA obsahuje 40 mg liečiva drotaverín. NO-SPA pomáha pri kŕčoch tráviaceho traktu, ale aj pri bolestiach močových ciest a rovnako aj pri ochoreniach a zápaloch žlčníka. NO-SPA je vhodným liekom aj pri menštruačných bolestiach. V období tehotenstva je pri užívaní potrebná obozretnosť. Liek je vhodný pre deti od 1. roku života.- Buscopan takisto patrí medzi lieky proti kŕčom. Účinnou zložkou je butylskopolamín. Používa sa na liečbu bolesti brucha, kŕčov v bruchu a kŕčov pohlavných a močových orgánov. Nástup účinku je veľmi rýchly, k úľave dochádza už po 15 minútach od užitia. Liek nie je vhodný pre tehotné ženy a deti od 6. rokov.
Isochol s obsahom liečiva hymekromón zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče, takže sa používa hlavne pri kŕčoch spojených so žlčníkom. Používa sa aj pri chronických a akútnych ochoreniach pečene. Lekár vám môže odporučiť užitie Isocholu aj pred vyšetreniami alebo operáciou žlčníka.- Kvapky Iberogast – rastlinný liek na liečbu žalúdočno-črevných ochorení. Zmierňuje bolesť žalúdka a brucha, pálenie záhy, pocit plnosti po jedle, kŕče v bruchu a nevoľnosť. Liek je vhodný aj pri ochoreniach ako syndróm dráždivého čreva a žalúdka, či ako podporná liečba pri zápale žalúdka (gastritíde).
Zhrnutie
Mierne kŕče v bruchu, ktoré netrvajú dlhú dobu, nie sú závažným príznakom. Zistili ste, čo je dobré na kŕče v bruchu: Užiť môžete rôzne spazmolytické lieky (napríklad NO-SPA alebo Buscopan). Vhodné sú aj čaje na trávenie, ktoré obsahujú bylinky účinné proti kŕčom tráviaceho traktu.
Spozornieť by ste mali vtedy, ak kŕče trvajú dlho, sú v kombinácii s inými príznakmi a lieky od bolesti vám nezaberajú. Špeciálne opatrené musia dodržiavať tehotné ženy.
Chioská masticha 100 kapsúl
- Chioská masticha upokojuje žalúdočné kŕče
- používa sa aj na mnohé iné tráviace problémy
- Chcete o nej zistiť viac? kliknite sem
Zdroje: