Rakovina hrubého čreva (kolorektálny karcinóm) patrí medzi 2. najčastejšie sa vyskytujúcu formu rakoviny. Vzniká z adenomatóznych polypov, ktoré sú v začiatočných fázach nezhubné, no majú potenciál premeniť sa na zhubné nádory.
V článku si prečítate o prvých príznakoch a testoch na rakovinu hrubého čreva, o prognóze pacientov a o dostupných možnostiach liečby.
Vznik rakoviny hrubého čreva
Pri rakovine hrubého čreva dochádza k mutácii genetickej informácie v bunkách čreva. Princípom vzniku tumoru je nekontrolované množenie buniek, aj keď to nie je potrebné. Rakovinové bunky môžu následne napádať zdravé tkanivá naokolo. Veľkým rizikom je aj to, keď rakovinové bunky cirkulujú obehom a dostávajú sa do iných častí tela. Vtedy hovoríme o sekundárnej rakovine – tvoria sa metastázy. Metastázy značne komplikujú liečbu rakoviny.
Príčiny rakoviny hrubého čreva
Presné príčiny a jednoznačné faktory, ktoré spôsobujú rakovinu hrubého čreva nie sú známe. U 75 % pacientov, pri ktorých sa rozvinie kolorektálny karcinóm neexistuje špecifický rizikový faktor. U zvyšných 25 % boli v minulosti prítomné adenomatózne polypy.
Rizikové faktory
Medzi základné rizikové faktory, ktoré môžu ovplyvniť rozvoj ochorenia radíme:
- vek nad 40 rokov (v priemere sa rakovina hrubého čreva vyskytuje u ľudí vo veku 60 rokov)
- polypy v oblasti hrubého čreva
- genetické ochorenia – sú zodpovedné hlavne za vznik rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí
- výskyt rakoviny v rodine – nemusí sa priamo jednať o výskyt rakoviny hrubého čreva, ak sa vo vašej priamej rodine objavila akákoľvek forma rakoviny (hlavne prsníka, vaječníkov a konečníka), je väčšia šanca, že ochoriete aj vy
- pacienti s ochoreniami tráviaceho traktu ako celiakia, zápalové ochorenie čriev, ulcerózna kolitída
- nezdravé stravovanie
- fajčenie, konzumácia alkoholu
- nedostatok pohybu
- HPV vírus
- prostredie
- nedostatok selénu
Štádia rakoviny hrubého čreva
- štádium – rakovina sa dostala na vrchnú vrstvu čreva alebo konečníka,
- štádium – rakovina prešla cez vrchnú vrstvu hrubého čreva alebo konečníka, no nedostala sa do okolitých lymfatických ciest
- štádium – rakovina prešla do okolitých lymfatických ciest
- štádium – rakovina sa dostala aj do vzdialenejších častí tela, napríklad pľúc alebo pečene, tvoria sa metastázy rakoviny hrubého čreva
Dĺžka života pri rakovine hrubého čreva
Nasledujúce údaje sú štatistické a treba ich brať s rezervou! Nehovoria o šanciach na prežitie konkrétneho človeka.
Národný onkologický ústav uvádza šance na prežitie obdobia 5 rokov podľa fázy, v ktorej sa rakovina zachytí nasledovne:
- diagnostika rakoviny v 1. fáze – 90,2 % prežitia
- v 2. fáze – 70,8 %
- v 3. fáze – 13,1 %
Celkovo prežije obdobie 5 rokov až 64,9 %, čím sa rakovina hrubého čreva radí medzi formy rakoviny s pomerne priaznivou prognózou.
Príznaky rakoviny hrubého čreva
Príznaky rakoviny hrubého čreva závisia od toho, v ktorej časti sa kolorektálny karcinóm nachádza, v akej fáze rakoviny je ochorenie a či sú prítomné aj metastázy. Je dôležité upozorniť, že príznaky sú dosť nešpecifické a sú prítomné aj pri množstve iných diagnóz.
Najčastejšie príznaky
Medzi symptómy ochorenia radíme nasledovné:
- zmeny v trávení a vyprázdňovaní (hnačka, zápcha)
- krvácanie z konečníka
- prítomnosť krvi v stolici
- bolesti brucha, kŕče, nafukovanie
- pocit neúplného vyprázdnenia
- únava
- chudnutie bez zjavnej príčiny
Diagnostika a testy na rakovinu čreva
Pri podozrení na túto diagnózu vám lekár pravdepodobne urobí viacero vyšetrení.
Preventívny a základný test na rakovinu čreva je test na okultné krvácanie z hrubého čreva. Test je len orientačný a neposkytuje 100 % výsledky. Kúpiť si ho môžete aj bez predpisu v lekárni.
Lekár môže zvoliť aj rektálne vyšetrenie, kedy pohmatom vyšetrí oblasť konečníka.
Medzi detailnejšie diagnostické metódy patrí kolonoskopia, rektoskopia, CT kolonografia, vyšetrenie pomocou kontrastnej látky (bárium), biopsia a podobne.
Rakovina hrubého čreva a jej liečba
Liečba závisí od štádia rakoviny a od rozsahu postihnutia.
Najčastejšie sú tieto možnosti liečby:
- operácia
- chemoterapia
- ožarovanie
Operácia
Pri operácii sa vyberie časť hrubého čreva alebo celé hrubé črevo. Odstrániť sa musia aj okolité lymfatické tkanivá, v ktorých by mohli byť rakovinové bunky stále prítomné. V niektorých prípadoch majú pacienti po operácii vývod – stómiu.
Chemoterapia
Pri chemoterapii sa využívajú liečivá, ktoré ničia rakovinové bunky. Vo väčšine prípadov chemoterapia nasleduje po odstránení tumoru. Využíva sa hlavne pri pacientoch, u ktorých rakovina prešla aj do lymfatických ciest.
Ožarovanie
Ožarovanie je metóda, pri ktorom žiarenie deštruuje rakovinové bunky. U niektorých typov nádorov sa používa ožarovanie pred operáciou, aby sa nádor zmenšil a operácia mala jednoduchší priebeh.
Zhrnutie
Rakovina hrubého čreva patrí medzi často sa vyskytujúci typ rakoviny. Ak máte príznaky ako hnačka, zápcha, krv v stolici a podobne, môžete si urobiť orientačný test na rakovinu hrubého čreva – test na okultné krvácanie. Následne však vždy navštívte lekára, pretože takéto testy neposkytujú 100 % spoľahlivosť a majú len informačný charakter. Tak ako pri všetkých iných formách rakoviny aj tu platí, čím skoršia je diagnostika, tým lepšie sú vyhliadky na uzdravenie. Prevencia rakoviny hrubého čreva spočíva v kvalitnom stravovaní, dostatku pohybu a dodržiavaní preventívnych prehliadok.
Zdroje: