Liečba a hojenie rán (čo je dobré na rýchle hojenie?)

Bežné odreniny, úrazy a pády sa stanú z času na čas každému.

Ak máte deti, určite ste sa stali expertom na rôzne obité kolená, lakte, rozbité ústa a modriny. Pooperačné a mokvajúce rany sú ďalšia špecifická kategória.

V našom článku vám prinesieme pár overených rád pre rýchle hojenie rán, ako liečiť hnisavé rany ale popíšeme si aj metódu vlhkého hojenia rán.

Otvorená rana a jej hojenie 

Otvorená rana je poranenie, spôsobené vonkajším faktorom, ktorý poškodí kožu. Takmer každý v živote bude mať aspoň menšiu otvorenú ranu. Ich liečba nie je náročná ani zdĺhavá, no nemali by ostávať bez ošetrenia.

Medzi najčastejšie príčiny otvorených rán patria porezania, poranenia iným ostrým predmetom, pády ale aj autonehody. 

Hojenie je fyziologický proces, pri ktorom sa obnovuje funkcia a vlastnosti kože. Dochádza k nemu spontánne, no určitými prostriedkami môžete hojenie zefektívniť, vyhnúť sa zápalom a škaredým jazvám

Čo spraviť, keď sa poraníte? 

Pred tým, ako začnete ranu ošetrovať, si umyte ruky. Ak nemáte k dispozícii tečúcu vodu, poslúžiť vám môžu dostupné dezinfekcie na ruky vo forme gélu alebo vlhkých utierok. Ak máte k dispozícii zdravotnícke latexové rukavice, použite ich. Týmito opatreniami zabránite zbytočnému riziku zanesenia baktérii do čerstvej rany. 

Ak rana krváca, jemne ju zatlačte (čím zastavíte krvácanie). Pri malých rezných ranách a odreninách tento krok nie je potrebný, lebo nedochádza k výrazným stratám krvi a zrážacie faktory sami krvácanie zastavia. 

Dezinfekcia rany

Betadine na dezinfekciu a hojenieNásledne ranu umyte pod tečúcou vodou, prípadne použite mydlo na okolie rany (nie priamo do rany). Ranu umývajte aspoň po dobu 5 minút, aby sa odstránili všetky nečistoty. Na dezinfekciu nepoužívajte peroxid vodíka ani inú dezinfekciu na báze alkoholu, lebo by mohli pokožku ešte viac poškodiť (a spomaliť jej hojenie).

Ak potrebujete ranu vyčistiť, lebo došlo k úrazu v špinavom prostredí, použite napríklad Septonex. Osobne sa mi osvedčil aj Betadine, ktorý vôbec neštípe (neobsahuje alkohol), a teda je vhodný aj pre deti.

Rýchle hojenie rán 

Po dôkladnom vymytí a prípadnej dezinfekcii je vhodné ranu ošetriť, aby ste sa vyhli hnisavej a mokvajúcej rane. Maste a krémy nemusíte používať na všetky rany, tie malé sa vyliečia aj bez nich. No nanesením urýchlite samoregulačné hojivé účinky kože a celý proces liečby bude kratší. 

Lokálne maste a krémy môžu byť pre niektorých ľudí (hlavne atopikov s citlivou pokožkou) alergénmi. Preto ak sa po nanesení krému vyhádžete alebo je pokožka inak podráždená, prestaňte ho používať. 
 1. Kalciová masť je overená klasika, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Pokožku regeneruje a zvlhčuje, čím urýchľuje jej hojenie. 
 2. Na ošetrovanie rán je výborný aj krém Bionect, ktorý obsahuje kyselinu hylaurónovú. Použiť ho môžete na rôzne akútne, ale aj chronické rany. Rovnako ako kalciová masť ranu zvlhčuje a zabraňuje tak neželanému vysušovaniu. 

Ak je to potrebné, ranu zalepte, prípadne obviažte. Leukoplast vymieňajte minimálne raz denne alebo vždy vtedy, keď je vlhký alebo špinavý. 

A čo odstraňovanie leukoplastov?

Musí byť bolestivé? Je lepšie pomaly ich stiahnuť alebo to urobiť rýchlo?

Odborné stránky tvrdia, že najmenej bolestivé je pomalé, opatrné odliepanie leukoplastu. Ak je leukoplast príliš pevne prilepený na kožu, ponorte ju na chvíľku do teplej vody alebo priložte vlhký obklad. V prípade, že sa leukoplast nachádza na mieste, kde je ochlpenie, trhajte ho v smere rastu chĺpkov.

Chrasty, ktoré sa tvoria v procese hojenia sami neodtŕhajte, nechajte ich prirodzene odpadnúť. Vyhnete sa tak škaredým jazvám, ktoré by sa vám pri odtŕhaní mohli utvoriť. 

Vlhké hojenie rán  

Vlhké hojenie sa v súčasnosti považuje za modernú liečbu rán. Svoje pomenovanie dostalo podľa toho, že v oblasti rany sa udržuje zvýšená vlhkosť. Táto forma liečby je efektívna pri všetkých druhoch rán, no obzvlášť pri veľkých ranách, na ktoré sa používajú antibiotické masti a krémy. 

Princíp vlhkého hojenia rán 

Základom vlhkého hojenia je to, aby bola rana zakrytá nepriepustnou vrstvou. Tým sa zabezpečí dostatočná vlhkosť v okolí rany a zároveň sa zabráni stratám minerálov a vlhkosti. 

Nepriepustná vrstva tiež ochráni ranu pred vonkajšími nečistotami. V mieste hojenia vzniká stála teplota, čo vedie k rýchlejšiemu hojeniu a rana je menej bolestivá. Vo vlhkom prostredí je znížené pH, čo bráni baktériám rozmnožovať sa. Následne dôjde k aktivácii ozdravujúcich samočistiacich enzymatických procesov. To, že je v rane málo kyslíka je paradoxne pozitívne – kožný epitel sa v takomto prostredí rýchlejšie regeneruje. 

Prípravky určené na vlhké hojenie

 1. HYDROCOLLPri použití metódy vlhkých rán sa používajú náplaste ako Hydrocoll, ktorý obsahuje polopriepustnú vrstvu z polyuretánu. Pri vlhkom hojení rán sa náplaste nevymieňajú tak často, ako pri klasickom hojení, takže ich spotrebujete menej.
 2. Akutol hydrogél je sprej, ktorý sa používa na vlhké hojenie akútnych rán (popáleniny, odreniny), ale aj chronických rán (bércové vredy, dekubity). Neobsahuje žiadne parabény.
 3. Ďalší kvalitný produkt je Unigel Apotex, ktorý skráti čas hojenia akútnych aj chronických rán. Unigel je vhodný na vlhké hojenie rán, lebo v nich udržuje vlhkosť. 

(vpl.sk)

Prírodná liečba rán 

Už múdre bylinkárky si prikladali na rany rôzne bylinky – napríklad skorocel, nechtík alebo harmanček. Preto by sme ani my nemali zabúdať na silu fytoterapie a využívať ju aj pri hojení rán.

My vám odporúčame tieto produkty: 

 • Propolisová tinktúraPropolisová tinktúra je čisto prírodný produkt. Obsahuje veľmi vzácny a liečivý včelí propolis. Je určená hlavne na výplachy ústnej dutiny, ale vďaka jej antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam ju môžete použiť aj na rany. Pri jej použití postupujte opatrne, lebo obsahuje lieh, ktorý by mohol ranu dráždiť. Preto najskôr použite len malé množstvo tinktúry a počkajte, ako bude rana reagovať. 
 • Activon tubeAj Activon Tube je tiež produktom včiel. Obsahuje med Manuka, ktorý je v medicínskej kvalite. Má antibakteriálne účinky a je určený na čiastočne alebo úplne otvorené rany. Je vhodný aj na pooperačné rany. 

Liečba pooperačných rán

A čo robiť v prípade, že chcete urýchliť hojenie pooperačných rán?

Niektoré z uvedených krémov a mastí sú vhodné len na drobné poranenia.

Avšak, tieto môžete bezpečne použiť aj na hojenie rán v pooperačnom období:

 1. Bionect – obsahuje kyselinu hylaurónovú, chráni ranu pred vysychaním
 2. Unigel Apotex – urýchľuje hojenie akútnych aj chronických rán, chráni pred infekciou a absorbuje krv a sekréty z rany
 3. Activon Tube – antibakteriálny Manuka med, vhodný aj na otvorené rany ako prírodná liečba rán po operácii

Ak sa liečba komplikuje 

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, navštívte lekára, mohlo by sa jednať o mokvajúcu alebo zapálenú ranu:

 • výrazne červené sfarbenie rany a jej okolia
 • opuch
 • pocit teplej pokožky v okolí rany
 • v okolí rany cítiť nepríjemný zápach
 • teplota, horúčka

Neodkladnú lekársku starostlivosť vyhľadajte aj vtedy, ak rana krváca viac ako 20 minút, prípadne je natoľko veľká, že ju bude potrebné zašiť. 

Záver

Malé aj väčšie rany si vyžadujú základné ošetrenia. Niektoré otvorené rany ľahko ošetríte doma, no tie závažnejšie si môžu vyžadovať šitie alebo iný lekársky zákrok.

Dôkladnou dezinfekciou zabránite vzniku hnisavých rán. Na urýchlenie hojenia existujú viaceré masti a krémy, aj tie s prírodným zložením. 

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článokPrvá pomoc pri popáleninách (ošetrenie a liečba popáleniny)
Ďalší článokBionect krém na rany – účinky, cena (+ recenzie a skúsenosti)
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

1 KOMENTÁR

 1. mne s hojenim ran pomaha biolampa zo zdraveho nakupu a to aj ked mam po treningu unavene a pretazene svaly tak to zvlada pekne dat dokopy a aj v zime pri chytených dutinách pomáha terapia svetlom jak nič (:

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem