Osteoporóza – typy a stupne osteoporózy, jej liečba a vhodná strava

Osteoporóza sa niekedy laicky označuje ako choroba rednutia kostí. Pomenovanie je presné – pri osteoporóze dochádza k znižovaniu objemu kostnej hmoty a k oslabovanou kostí.

Osteoporóza má rôzne stupne, ktorých liečba sa mierne líši. V niektorých prípadoch sa využíva prírodná liečba, inokedy sú nevyhnutné lieky a injekcie.

Osteoporóza a jej formy

Čo presne sa deje pri osteoporóze?

Kostná resorpcia (odbúravanie kosti), ktorá je do istej miery normálna a potrebná u každého človeka. U ľudí s osteoporózou však prevažuje nad kostnou novotvorbou. Tým dochádza k rednutiu kostnej hmoty, kosti sa stávajú krehkejšie a ľudom s osteoporózou hrozí riziko častejších zlomenín (tzv. osteoporotické fraktúry).

Osteoporóza sa najčastejšie vyskytne ako primárne ochorenie, len zriedka je následkom iného ochorenia. Ak je následkom iného ochorenia, hovoríme o sekundárnej osteoporóze. Primárna osteoporóza je metabolické ochorenie, na ktoré sú najnáchylnejšie ženy po období menopauzy.

Osteoporózu rozdeľujeme na:

Postmenopauzálna osteoporóza

Veľmi častá forma osteoporózy, ktorá je zapríčinená nedostatkom estrogénov. Pri tejto forme osteoporózy dochádza k postihnutiu hlavne v trabekulárnej časti kosti, ktorá sa nachádza pod kompaktnou, hutnou časťou kosti. K istej strate kostí dochádza u žien v procese starnutia. Niektoré zdroje uvádzajú, že žena vo vyššom veku stráca až 30 – 50 % pôvodnej kostnej hmoty.

Senilná (starecká) osteoporóza

O tejto forme hovoríme pri ľuďoch nad 70 rokov. Pacienti sú veľmi náchylní na zlomeniny stehennej kosti alebo stavcov. Starecká osteoporóza postihuje obidve časti kosti – kompaktnú aj trabekulárnu. Príčiny, ktoré môžu spustiť senilnú osteoporózu sú napríklad znížená aktivita osteoblastov, znížené vstrebávanie vápnika zapríčinené nedostatkom vitamínu D, hyperparatyreóza a nižšie hladiny testosterónu.

Idiopatická osteoporóza

Typická je pre ľudí v mladom veku, u ktorých sa nepodarí určiť inú príčinu alebo ochorenie, ktoré by viedlo k rednutiu kostí.

Juvenilná osteoporóza

Vyskytuje sa u dospievajúcich ľudí, u ktorých sa tiež nezistí žiadny iný spúšťač straty kostí.

Osteoporóza a zdravá kosť (anatómia stehennej kosti)

Stupne osteoporózy

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza nasledovné stupne osteoporózy:

StupeňDiagnostická hodnota
Norma (zdravý jedinec)T–skóre > -1
Osteopénia -1 > T–skóre > -2,5
OsteoporózaT–skóre < -2,5
Manifestná osteoporózaT–skóre < -2,5 + aspoň jedna zlomenina

Prejavy osteoporózy

Na začiatku ochorenia, v stave osteopénie sa zvyčajne nevyskytujú žiadne príznaky. K rozvoju symptómov dochádza až vtedy, keď je ochorenie v pokročilejšej fáze (3. stupeň osteoporózy).

Prejaví sa ako:

 • bolesti chrbta – typické sú najmä pri osteoporóze chrbtice, no vyskytnúť sa môžu aj pri iných formách
 • strata výšky
 • zmena postoja, hrbenie sa
 • zvýšená náchylnosť na zlomeniny

Liečba osteoporózy

V liečbe sa kombinuje farmakoterapia s účinnými režimovými opatreniami. Liečba osteoporózy je dlhodobá, o jej prípadnom ukončení rozhoduje lekár.

Lieky využívané pri osteoporóze sú:

 • bisfosfonáty
 • selektívne modulátory estrogénových receptorov
 • kalcitonín
 • metabolity vitamínu D
 • fluoridy
 • anaboliká
 • parathormón
 • stroncium
Vedeli ste, že…

Niektoré lieky, používané pri osteoporóze môžu byť aj vo forme injekcií. Liečba injekciami sa robí napríklad pri bisfosfonátoch. Interval, ako často je liek aplikovaný je rôzny. Pri ibandronáte je to raz za 3 mesiace, pri zoledronáte len 1x ročne. Injekčne sa aplikuje aj liečivo denosumab (raz za 6 mesiacov).

Okrem toho sú nevyhnutné aj vitamíny a minerály, najmä:

 • Vápnik – ideálne je prijímať vápnik v strave (nájdete nižšie), ak to však z nejakého dôvodu nie je možné, môže sa dopĺňať aj formou lieku. V tabletách sa nachádza vo forme vápnikových solí (uhličitan, citrát, laktát, glukonát), pre náš organizmus je najlepšie využiteľný uhličitan vápentý.
 • Vitamín D – je potrebný pre vstrebávanie a využívanie vápnika, taktiež znižuje jeho straty obličkami. Vitamín D vo forme lieku alebo výživového doplnku by sme mali užívať najmä v zime, kedy je jeho prísun znížený pre nedostatok slnečného žiarenia.
 • Vitamín C – je nevyhnutný pre tvorbu osteoidov, ktoré tvoria základ kostnej hmoty. Vitamín C má antioxidačné vlastnosti, je rozpustný vo vode a pri jeho nadbytku v tele sa vylučuje močom.
 • Vitamín K – sa prirodzene syntetizuje v ľudskom tele, konkrétne v hrubom čreve.  Má dôležitú funkciu pri zrážaní krvi, no potrebujú ho aj kosti.
 • Fosfor – pri suplementácii fosforu je dôležité, aby bol v správnom pomere s vápnikom. Ideálny je pomer 2 Ca:1 P. Fosfor je potrebný pre zdravie kostí a zubov, ale aj pre uchovanie zdravia srdca.

Osteoporóza - infografika (stupne, osteopénia, zdroje vápnika)

Prírodná liečba osteoporózy

Čo poslúži ako prírodná liečba osteoporózy?

 • Červená ďatelina – táto bylinka obsahuje látky podobné estrogénu. Je obzvlášť vhodná pre ženy s náročnejšou menopauzou. Doteraz však nie je žiadnou vedeckou štúdiou potvrdené, že by ďatelina spomaľovala alebo zabraňovala strate hustoty kostí.
 • Sója – sa využíva ako prírodná liečba pre obsah izoflavonoidov, ktoré sú podobné estrogénom. Ak však chcete začať užívať prípravky zo sóje, poraďte sa so svojim lekárom. Pri pacientkach s vyšším rizikom rakoviny prsníka užívanie a konzumácia vyšších dávok sóje nemusí byť vhodná.
 • Tai chi – starodávne čínske umenie, ktoré pracuje s energiami vlastného tela. Cvičenie nie je náročné a zvládnu ho aj starší ľudia. Odborníci sa zhodujú, že pravidelné cvičenie tai chi zvyšuje imunitu a celkovú vitalitu.
 • Melatonín – hormón spánku, ktorý sa prirodzene tvorí v epifýze. Produkcia melatonínu vekom klesá, preto sa u starších ľudí stretávame s náročnejším zaspávaním a skorým ranným prebúdzaním. Melatonín má aj antioxidačné účinky a v nedávnej dobe sa zistili aj jeho účinky pri liečbe osteoporózy. O užívaní melatonínu sa poraďte s lekárom, pretože má interakcie s niektorými liekmi.

Strava pri osteoporóze

Ako si zabezpečiť dostatok vitamínov a minerálov v strave?

Za výborný zdroj vápnika sa považujú mliečne výrobky. Kalcium sa však nachádza aj v iných potravinách:

Veľmi vysoký obsah vápnika má mak. Môžete ho konzumovať v prirodzenej forme, no vhodný je aj makový olej. Vstrebávanie a využiteľnosť vápnika je v každej potravine iná. Najlepšie vstrebateľný vápnik pre naše telo je v kapustovej zelenine. Konzumujte preto kapustu, karfiol, kel, ružičkový kel, brokolicu, žeruchu a kaleráb.

Potraviny bohaté na vápnik nekonzumujte nárazovo, ale rozdeľte si ich do celého dňa. Pacientom s osteoporózou sa odporúča skonzumovať napríklad jogurt tesne pred spaním, aby sa vápnik vstrebával aj v noci.

Ako sme spomínali vyššie, pre vstrebávanie vápnika je nevyhnutný aj vitamín D. Nachádza sa v potravinách ako napríklad:

 • ryby, najmä losos
 • treščia pečeň
 • vajíčka
 • mäso
 • mliečne výrobky
Osteoporóza + Osteopénia a vhodné stravovanie (mlieko a mliečne výrobky, vajcia, ryby, strukoviny)
Osteoporóza + Osteopénia a vhodné stravovanie (mlieko a mliečne výrobky, vajcia, ryby, strukoviny)

Prevencia osteoporózy a jej následkov

S prevenciou osteoporózy sa začína už v detskom veku. Je to preto, že čím vyššia kostná hustota sa v tomto veku vytvorí, tým nižšie je riziko, že vás ohrozí rednutie kostí pri osteoporóze. Najvyššia hustota kostí je okolo 20. roku života, následne začína pomaly klesať.

Je veľmi dôležité, aby deti prijímali dostatok vápnika v strave a zároveň mali kosti a svaly adekvátne zaťažené dostatkom pohybu.

Následne sa prevencia zameriava na ženy, hlavne po období menopauzy. Taktiež si musia dôkladne sledovať denný príjem vápnika. Ak je diagnostikovaná osteopénia (predstupeň osteoporózy), lekár vám môže navrhnúť hormonálnu liečbu.

U starších ľudí je prevenciou predchádzame zlomeninám. Vhodné je prispôsobenie bytu alebo domu, nenechávame ich samotných v zimných mesiacoch a podobne.

Zhrnutie

Osteoporóza je čoraz rozšírenejšie ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u žien po menopauze. Výskyt osteoporózy sa zvyšuje preto, že sa rastie priemerný vek obyvateľstva. Zlý vplyv má aj zhoršujúci sa životný štýl, vysoká miera fajčenia a nedostatok pohybu. Po 50. roku života sa osteoporotická zlomenina stane každej tretej žene a každému 6. mužovi. Nezabúdajme preto na prevenciu osteoporózy a začnime s ňou už u detí – ich strava by mala obsahovať dostatok vápnika a vitamínu D a mali by pravidelne vykonávať zdravý pohyb.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Svrbenie hlavy a lupiny vo vlasoch – čo na ne pomáha?
Ďalší článokOsteopénia – čo to je? Aké je pri nej vhodné stravovanie a liečba?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem