Opuchnuté nohy potrápia viacerých z nás práve v lete. Najčastejšie je tento stav spôsobený zadržiavaním vody v dolných končatinách. V niektorých prípadoch však môže byť opuch spôsobený aj úrazom, prípadne je symptómom závažnejšieho ochorenia.
Prečítajte si, ako rozoznať aké majú opuchy nôh formy, ich príčina a aká je pomoc a liečba pre opuchnuté nohy a členky.
Aké sú príčiny opuchnutých nôh?
Opuch spôsobený zadržiavaním tekutín v nohách (odborne sa tomuto stavu hovorí periférny edém). Opuch nôh môže byť zapríčinený viacerými faktormi.
Medzi tie menej závažné príčiny (no stále vyžadujú vašu pozornosť) patria napríklad:
- nadváha
- nedostatok pohybu
- nosenie príliš úzkych nohavíc
- tehotenstvo
- obdobie pred menštruáciou
- niektoré lieky na predpis môžu tiež byť príčina. Hlavne tie, ktoré sa používajú na liečbu diabetu (metformín), vysokého tlaku krvi (špeciálne blokátory vápnikových kanálov ako nifedipín a amlodipín), liečbu bolesti (aspirín, ibuprofén, naproxén, celekoxib) a niektoré antidepresíva (nortriptylín, amitriptylín)
- dlhodobé státie alebo sedenie, najčastejšie v práci alebo pri cestovaní
- chronická žilová nedostatočnosť (ochorenie pri ktorom je obmedzené prúdenie krvi smerom z nôh do horných častí tela, príznakom sú napríklad kŕčové žily)
Ochorenia
Závažné ochorenia, ktorých príznakom je aj opuch nôh sú:
- akútne zlyhávanie obličiek – iné príznaky akútneho zlyhania obličiek sú aj opuchnuté členky. Väčšinou k tomuto stavu dochádza počas hospitalizácie pre iný zdravotný problém.
- chronické zlyhávanie obličiek a ochorenia obličiek – pre ochorenia obličiek sú typické príznaky ako časté močenie, dýchavičnosť, únava a syndróm nepokojných nôh.
- kardiomyopatie – jedná sa o súbor ochorení srdcového svalu. Ochorenie môže prebiehať bez príznakov, alebo sa vyskytnú problémy ako opuchy nôh a členkov, dýchavičnosť, únava, bolesti na hrudníku, závraty a mdloby.
- cirhóza pečene – príčina môže byť aj toto chronické ochorenie pečene, ktoré okrem alkoholizmu môže byť vyvolané vplyvom hepatitídy typu B a C, alebo sa vyskytne ako samostatné ochorenie.
- hlboká žilová trombóza – v cievach sa nachádza trombus, ktorý znemožňuje dostatočný tok krvi cez nohy. Rizikom tohto ochorenia je to, že trombus môže putovať telom a v pľúcach spôsobiť pľúcnu embóliu, čo je život ohrozujúci stav. Opuch pri hlbokej žilovej trombóze sa najčastejšie vyskytuje v oblasti stehna, koža je červená alebo do modra, na pocit teplá.
- tromboflebitída – krvná zrazenina v končatine je bližšie ku koži, riziko ruptúry a putovania trombu je nižšie ako pri hlbokej žilovej trombóze.
- srdcové zlyhávanie – ochorenie, pri ktorom srdce nedokáže pumpovať dostatok krvi do celého tela. Medzi ďalšie príznaky srdcového zlyhávania patrí kašeľ, problémy s dýchaním a nadmerná únava.
- hormonálna terapia – liečivá ako estrogén a progesterón, ale aj steroidy
- lymfedém (blokácia lymfatických ciest v určitom bode)
- nefrotický syndróm (poškodenie malých ciev v obličke)
- perikarditída (zápal osrdcovníka – blany, ktorá obaľuje srdce)
Zápal
Existujú však aj ochorenia, ktoré sú charakteristické dlhodobým zápalom v tele. Patria medzi ne napríklad reumatoidná artritída, osteoartritída alebo dna. Aj pri nich sa často vyskytujú opuchy nôh a kĺbov.
Úraz
Po úraze je zápal prirodzeným javom, následne dochádza k hojeniu. Opuch členka a nohy po zlomeninách a vyvrtnutiach, ale aj pri rôznych ranách je bežná príčina. Pri úraze sa do miesta oblasti koncentruje krv a hlavne biele krvinky, aby dochádzalo k rýchlejšiemu hojeniu. Nahromadenie tekutín je pre nás viditeľné ako opuch.
Pri zlomeninách a vyvrtnutiach navštívte bezodkladne lekára, pri drobných ranách si poradíte s bežným domácim ošetrením. Viac o tejto téme si môžete prečítať v článku o liečbe a hojení rán.
Opuch nôh v tehotenstve
Opuchnuté nohy a členky v tehotenstve sú bežným príznakom hlavne v poslednom trimestri. Hmotnosť ženy sa zvyšuje a zároveň plod čím ďalej viac tlačí na cievy v oblasti nôh. Cirkulácia v nohách sa spomaľuje, krv a lymfa sa hromadia v dolných končatinách.
Opuch nôh v tehotenstve nie je závažný a väčšinou má len mierny priebeh, no nejedna žena je kvôli tomu nútená zmeniť typ obuvi, prípadne si kúpiť o číslo väčšie topánky.
Opuchnuté nohy a členky v kombinácii s inými príznakmi môžu signalizovať závažný stav – preeklampsiu. Ak sa u vás vyskytne opuch nôh v tehotenstve v kombinácii s týmito príznakmi, navštívte lekára:
- silný opuch, ktorý môže byť prítomný aj v okolí očí
- prudká bolesť hlavy
- problémy s videním (prejaviť sa môžu ako rozmazané videnie alebo citlivosť na svetlo)
Iným ochorením je kardiomyopatia v tehotenstve a tesne po pôrode. Prejavuje sa tiež opuchom nôh a problémami s dýchaním. Aj v tomto prípade je nevyhnutná návšteva lekára, ktorý vám nasadí liečbu.
V žiadnom prípade sa nesnažte prijímať menej tekutín, aby ste znížili opuch. Dostatočná hydratácia je pre vás a vaše dieťatko veľmi dôležitá. Odporúčané sú režimové opatrenia, ktoré nájdete nižšie. So športov je vhodné napríklad plávanie. Vaše telo príjemne ochladí a zároveň sa rozpohybujú tekutiny v nohách.
Liečba opuchnutých nôh
Liečba opuchnutých nôh závisí od príčiny. Ak za opuchom nie je žiadne ochorenia, liečba je len symptomatická. Medzi takéto stavy patrí napríklad opuch nôh v tehotenstve alebo opuchnuté nohy v lete, pri dlhom státí alebo sedení a podobne.
- Na opuch nôh sú vhodné krémy, ktoré pomáhajú okamžite zmierňovať nepríjemné príznaky. Jedným z nich je napríklad Lioton gel 100 000. Obsahuje liečivo heparín vo forme sodnej soli. Využiť ho môžete na opuch po úrazoch, ale aj pri zápalových ochoreniach a kŕčových žilách. Heparín tiež znižuje zrážanlivosť krvi. Aplikovať ho môžete 1 – 3 krát denne.
- Gél Varixinal od firmy Walmark je na rastlinnej báze. Obsahuje štyri bylinné zložky (Ruscus Aculeatus Extract, Aesculus Hippocastanum Extract, Centella Asiatica Extract, Vaccinium myrtillus Extract). Má chladivé účinky, eliminuje opuch. Využiť ho môžete na masáže smerom od nôh k srdcu, čím podporíte odtok tekutín z nôh. Aplikovať ho môžete 1 – 2 krát denne.
Liek na opuchnuté nohy a členky Venoruton Forte obsahuje O-(ß-hydroxyetyl)-rutozidy, ktoré zlepšujú pevnosť a funkčnosť malých kapilár. Vhodný je pre pacientov s kŕčovými žilami, metličkovými žilami a inými cievnymi ochoreniami. Venoruton zmierňuje opuch, čím dochádza k úľave od bolesti a zlepšeniu pocitu ťažkých nôh. Užívať ho môžu aj ľudia s hemoroidmi.
V prípadoch, ak sú opuchnuté nohy spôsobené napríklad zo zlyhávajúceho srdca, lekár vám predpíše diuretiká. Táto skupina liekov stimuluje odtok tekutiny z tela, čím dochádza k zníženiu tlaku ale aj zmierneniu opuchov.
Pri zápalových ochoreniach ako je reumatoidná artritída alebo dna sa lieči samotné ochorenie, čím by malo dôjsť k zmierneniu opuchu nôh.
Po úrazoch je opuch fyziologický, v prípade závažnejších zlomenín sa kosť alebo poškodené väzivo operuje. Ak je opuch sprevádzaný bolesťou, lekár vám môže predpísať analgetiká (lieky tlmiace bolesť) ako ibuprofén alebo diklofenak.
Opuch nôh môže byť príznakom závažného ochorenia, je príznakom napríklad srdcového zlyhávania, chorôb obličiek alebo krvnej zrazeniny v nohách.
Ak sa u vás vyskytne spolu s nasledovnými príznakmi, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc:
- bolesti alebo diskomfort na hrudníku
- problémy s dýchaním
- dýchavičnosť pri námahe a pri polohe v ľahu
- odpadávanie
- vykašliavanie krvi
Ak sa u vás opuch nôh vyskytuje dlhodobo, tiež bude potrebná návšteva lekára. Je nevyhnutné, aby určil, aká je príčina opuchu. Ak je to potrebné, zaháji liečbu. Nezabúdajte, že čím skôr sa objednáte a podstúpite diagnostiku, tým vyššie šance sú na uzdravenie.
Praktická pomoc pri opuchnutých nohách
- Znížte príjem soli v jedle. Soľ zadržiava vodu v tele, a tým pádom zvyšuje riziko vzniku opuchov. Veľa skrytej soli sa nachádza aj v mrazených jedlách, instantných polotovaroch a iných nekvalitných výrobkoch.
Noste kompresné pančuchy, ktoré mechanicky urýchľujú prúdenie krvi a lymfy smerom nahor.- Vykladajte si nohy. Počas spánku si ich môžete podložiť vankúšom, či podporíte odtok tekutín z nôh.
- Pri dlhodobom státí alebo sedení si robte prestávky, meňte polohy a nohami pohybujte čo najviac.
- Na opuchnuté miesta si môžete prikladať ľad alebo chladivé sáčky. Priložte ich na dobu 15 – 20 minút. podľa potreby opakujte viackrát denne.
- Pri cvičení a iných pohybových aktivitách sa nedá kompletne predchádzať úrazom. No ak telo pred záťažou zahrejete, to znamená urobíte si krátku rozcvičku, pripravíte vaše svaly a šľachy na záťaž a telo bude pružnejšie.
- Pri opuchoch nôh sa vyhýbajte nekvalitnej obuvi. Ak športujete, vaša obuv musí byť vždy adekvátne zvolená v súlade so športom, ktorému sa plánujete venovať.
- Dodržujte liečbu, ktorú vám odporučí lekár.
Záver
Opuchnuté nohy v členkoch a opuchy nôh všeobecne sú pomerne bežným problémom. Tekutiny sa vplyvom gravitácie prirodzene usádzajú v dolných častiach tela. Opuchy nôh však môžu signalizovať aj viacero závažných ochorení, preto pri pridružených iných príznakoch kontaktuje lekára.
Aj mnoho tehotných žien sa stretnete v tehotenstve s opuchom nôh. Vo väčšine prípadov sa jedná o prirodzený stav, ktorý sa po pôrode spontánne upraví.
Lioton gel 100 000 pomáha na opuch nôh spôsobený zápalovými ochoreniami, úrazmi, pri kŕčových žilách alebo na odstránenie miestnych opuchov a infiltrátov (tkanív s nahromadenou tekutinou), podkožných krvných podliatín. Obsahuje liečivo heparín vo forme sodnej soli. Nanáša sa 1 – 3 krát denne.
Zdroje: