Zdravovek
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Zdravovek
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Domov Zdravotné problémy Srdce a cievy

Kŕčové žily (varixy) – aká je ich liečba, príznaky, vhodné lieky a krémy

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut Od Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut
8. septembra 2020
v Liečba, Srdce a cievy, Zdravotné problémy
Reading Time: 9min čítania
0
Kŕčové žily - varixy

Zdroj: 123rf.com

1.3k
ZOBRAZENÍ
Zdieľať na FacebookuZdieľať na Twitteri

Kŕčové žily (alebo inak varixy) sú vystúpené, do modra až fialova zafarbené žily, zväčša na nohách (prevažne na lýtkach a stehnách). Objaviť sa však môžu aj na iných častiach tela.

V súčasnosti trpí na kŕčové žily až polovica populácie. Ak ste jedným z nich, určite vás zaujíma, ako kŕčové žily vznikajú, aká je ich prevencia, liečba a lieky na varixy, ale aj režimové opatrenia, ktoré sú v liečbe veľmi efektívne. Prečítajte si náš článok a dozviete sa viac.

Obsah
1 Ako spoznáte kŕčové žily
1.1 Metličkové žily
2 Príčiny vzniku
3 Diagnostika kŕčových žíl
4 Liečba kŕčových žíl
4.1 Gély a krémy na kŕčové žily
4.2 Tabletky na varixy
4.3 Zákroky na odstránenie kŕčových žíl
4.3.1 Sklerotizácia
4.3.2 Penová sklerotizácia
4.3.3 Laserová operácia kŕčových žíl
4.3.4 Fleboktómia
5 Prevencia kŕčových žíl
6 Záver

Ako spoznáte kŕčové žily

U niektorých ľudí sú kŕčové žily len estetický problém, ktorý im nijako nekomplikuje život. U iných sú však bolestivé a sú jedným z príznakov cievnej nedostatočnosti, prípadne iných ochorení.

Príznaky kŕčových žíl sú nasledovné:

  • vystúpené, fialové prípadne modré žily zväčša na nohách (spravidla na lýtkach – tieto oblasti sú poškodené hlavne preto, že tlak potrebný na pumpovanie krvi späť z nôh je väčší ako je v iných častiach tela)
  • žily nerovnomerného tvaru, vystúpené žily
  • pocit ťažkých nôh
  • bolesti v nohách (najintenzívnejšie sú po dlhom státí a sedení)
  • pocit pálenia, pichania, puchnutia nôh
  • svrbenie v oblasti kŕčových žíl

Medzi závažnejšie príznaky patria:

  • krvácanie z kŕčovej žily
  • zmeny zafarbenia pokožky v oblasti žily, tvrdnutie pokožky, tvorba vredov, zápaly v oblasti členku

Ak sa u vás vyskytnú závažnejšie príznaky kŕčových žíl, vyhľadajte lekára čo najskôr. Pravdepodobne sa bude jednať o závažnejší stav, ktorý si vyžaduje dôkladnú diagnostiku.

Kŕčové žily sa môžu vyskytnúť aj v oblasti análneho otvoru (vtedy im hovoríme hemoroidy), ale aj na pažeráku a maternici.

Metličkové žily

Menej závažná forma kŕčových žíl, metličky, sú prvým príznakom, že cievy strácajú svoju elasticitu. Sú o niečo menšie ako kŕčové žily a nie sú tak vypuklé. Ich farba je červená alebo modrá.

TIP:

Na metličkové žily je dobrý balíček od Allga San. Obsahuje balzam, ktorý znižuje viditeľnosť metličkových žiliek a chladivý sprej na metličkové žily, ktorý zlepšuje prekrvenie a mikrocirkuláciu nôh.

Metličkové žily sa vyskytujú v prevažnej miere u žien (až 80 % pacientov s metličkovými žilami sú ženy). Prvýkrát sa zväčša objavia v obdobiach, kedy sa dejú hormonálne zmeny, a teda v puberte, počas tehotenstva, po pôrode a v prechode.

Náchylnejší sú na ne ľudia s nadváhou, nesprávnou životosprávou a s nedostatkom pohybu.

Príčiny vzniku

Niektoré rizikové faktory ovplyvniť dokážete, no veľká väčšina príčin vzniku kŕčových žil je neovplyvniteľná.

Na ich vznik má vplyv:

  • Vek – prirodzenou súčasťou starnutia je aj strata elasticity ciev. Cievne pumpy fungujú slabšie, krv sa nevracia naspať do krvného obehu v takej miere, ako by mala. V žilách sa nachádza veľa krvi, preto sú vystúpené a zafarbené.
  • Tehotenstvo – množstvo zmien, ktorými si ženské telo prechádza počas tehotenstva je obrovské. V tehotenstve sa zvyšuje objem krvi v tele, no zároveň sa znižuje spätný tok krvi smerom od nôh hore. Tým sa zabezpečí dostatočná výživa a ochrana plodu, no vedľajší účinok je práve tvorba kŕčových žíl. Významným faktorom je aj vyššia hmotnosť ženy ako pred tehotenstvom. V posledných mesiacoch tehotenstva je riziko vzniku kŕčových žíl najväčšie, pretože zväčšená maternica zvyšuje tlak v končatinách. Väčšinou varixy, ktoré sa objavia v tehotenstve, spontánne vymiznú v dobe 3 – 12 mesiacov od pôrodu.
  • Ženské pohlavie – ženy sú prirodzene ohrozenejšie. Zodpovedné sú za to rôzne hormonálne zmeny. Rovnako, hormonálna liečba a hormonálna antikoncepcia zvyšuje šance rozvoja kŕčových žíl.
  • Genetika – ak sa varixy dolných končatín objavili vo vašej rodine, je pravdepodobné, že sa im nevyhnete ani vy. Charakter a pevnosť cievnej steny je z veľkej časti dedičná.
  • Nadváha – pri vyššej hmotnosti sa zvyšuje tlak v končatinách a spomaľuje spätný tok krvi smerom z nôh do hornej časti tela.
  • Povolania pri ktorých sa dlhodobo stojí alebo naopak sedí. Ohrozené sú napríklad čašníčky, kuchárky, lekári, ktorí sú celý deň na nohách, ale aj ľudia so sedavým, kancelárskym zamestnaním.

Diagnostika kŕčových žíl

Keďže sú kŕčové žily viditeľné, väčšinou ich lekár diagnostikuje len na základe ich vonkajších príznakov. Následne sa váš môže opýtať na ďalšie príznaky (bolesť, kŕče, opuchy a podobne).

Pri závažnejších formách kŕčových žíl sa prevedie sonografické vyšetrenie. Špecialista následne posúdi, či sú chlopne v žilách funkčné a či sa u vás nevyskytujú krvné zrazeniny, ktoré by mohli byť nebezpečné. Sonografické vyšetrenie je bezbolestné a nie je časovo náročné.

Kŕčové žily - varixy a štádiá ich vývinu
Štádiá kŕčových žíl (Zdroj: 123rf.com)

V počiatočných štádiách pozorujeme metličkové žily – červené alebo modré škvrnky na povrchu kože. Metličkové žily nespôsobujú žiadne subjektívne ťažkosti, sú len drobným kozmetickým problémom. Neskôr sú viditeľné výrazné vyklenuté (rozšírené) žily, ktoré môžu vyústiť v kŕčové žily. Dochádza k postupnej strate pružnosti ciev.

Chronická žilová nedostatočnosť naznačuje, že je narušená cirkulácia krvi v žilách. Neliečená chronická žilová nedostatočnosť vedie k opuchu nôh. V opuchnutých nohách dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín. To môže viesť ku vzniku vredov, ktoré sú spôsobené preťažením žíl. Vredy sa liečia veľmi ťažko a dlho.

Liečba kŕčových žíl

Čo na kŕčové žily?

V niektorých prípadoch kŕčové žily rýchlo progredujú a môžu sa výrazne zhoršovať. Nie je to však vždy pravidlo. U niektorých ľudí sa stav nezhoršuje po celé roky. Neliečené varixy sa môžu zapáliť, prípadne viesť k nepríjemným vredom na nohách. V týchto prípadoch je potom nevyhnutná operácia.

Liečba spočíva vo výživových doplnkoch (vo forme krému, gélu, tabliet) a liekoch na kŕčové žily.

Významnou súčasťou liečby je aj nosenie kompresných pančúch. Mali by byť neoddeliteľnou súčasťou liečby, mechanicky totiž napomáhajú spätnému prúdeniu krvi do horných častí tela. Okrem toho slúžia aj ako prevencia vzniku kŕčových žíl a zmierňujú opuchy nôh. Pančuchy na kŕčové žily môžete použiť na dlhšie cesty, ale aj na bežný deň v práci. Ich používanie sa odporúča ako prvá voľba v terapii kŕčových žíl, dokonca pred liekmi na kŕčové žily.

Gély a krémy na kŕčové žily

  • Lioton gel 100 000Lioton gel 100 000 je liek, ktorý obsahuje sodnú soľ heparínu. Využiť ho môžete na liečbu kŕčových žíl, ale aj na rôzne poúrazové a zápalové stavy. Po aplikácii dôjde k zníženiu opuchu, liečbe zápalu a tlmeniu kožného výpotku. Ak máte otvorené rany, krvácajúce žily alebo infekciu, gél nepoužívajte do úplného vyhojenia.
  • PRIESSNITZ GÉL obsahuje účinné látky z pagaštanu konského (Aesculus hippocastanum) a červené listy z viniča hroznorodého (Vitis vinifera). Látky sa veľmi dobre vstrebávajú, lebo gél obsahuje mentol a etanol. Pokožka nôh ostane hebká, hydratovaná, nohy budú odľahčené a svieže.

Tabletky na varixy

  • Mobivenal microMobivenal Micro je výživový doplnok s obsahom mikronizovaného a čistého disomínu a hesperidínu. Okrem toho obsahuje aj aescín. Všetky tieto látky priaznivo vplývajú na mikrocirkuláciu, zbavujú pocitu ťažkých nôh a fungujú ako prevencia vzniku nových kŕčových žíl.
  • Ďalším výživovým doplnkom s obsahom mikronizovaného diosmínu a hesperidínu je Venalex. Flavonoidy pomáhajú udržiavať zdravé cievy a sú účinné v redukcii opuchu.
Z výživových doplnkov sa pri liečbe kŕčových žíl osvedčil aj vitamín C obohatený o bioflavonoidy, zinok, vitamín E, koenzým Q10 a lecitín.

Zákroky na odstránenie kŕčových žíl

Pri závažnejších formách kŕčových žíl sa môže pristúpiť k ich odstráneniu. Lekár vás bude informovať ohľadom možností operácie a spolu vyberiete tú najvhodnejšiu.

Sklerotizácia

Sklerotizačný roztok sa vpichne priamo do kŕčovej žily, následne látka vyvolá kontrolovaný zápal, žila sa uzavrie a rozpadne. Pred každou sklerotizáciou by mal pacient absolvovať sonografické vyšetrenie žíl. Odstránenie sklerotizáciou nie je invazívny ani náročný zákrok, vykonáva sa ambulantne a pacient môže ísť hneď domov. Jediným obmedzením je to, že budete musieť nosiť kompresné pančuchy aspoň po dobu 72 hodín, kým nedôjde k stiahnutiu žily.

Penová sklerotizácia

Modernejšia forma sklerotizácie, ktorá je vhodná aj na väčšie žily. Táto operácia má rovnaký postup ako pri bežnej sklerotizácii, akurát účinná látka nie je vo forme roztoku ale peny.

Laserová operácia kŕčových žíl

Laser vplyvom vysokej teploty odstráni kŕčovú žilu, ktorá sa zmenší a následne vstrebe. Po tomto zákroku vznikajú malé krvné podliatiny. Kompresné pančuchy j potrebné nosiť po dobu 3 – 4 týždňov. Zákrok sa prevádza v lokálnej alebo celkovej anestézii, podľa stavu pacienta (nemocnicahandlova.sk).

Fleboktómia

Pri tomto chirurgickom zákroku dochádza k odstráneniu samotnej kŕčovej žily jej vyrezaním. Chorá žila sa vyradí z krvného obehu a krvné zásobovanie sa normalizuje. Cievny chirurg vykoná dva malé rezy, no operácia je náročnejšia na zotavovanie. Vyhraďte si pár dní voľna, po operácii bude vaša noha obviazaná.

Prevencia kŕčových žíl

Týmito režimovými opatreniami môžete znížiť riziko vzniku, prípadne rozsah kŕčových žíl.

  • Pravidelne cvičte. Pohybom sa aktivuje prúdenie krvi v dolných končatinách. Vhodné sú športy ako plávanie alebo bicykel.
  • Udržujte si zdravú hmotnosť.
  • Do vašej stravy zaraďte potraviny s vysokým obsahom vlákniny a nízkym príjmom soli.
  • Jedzte pohánku (veľmi bohatá na rutín, ktorý je prospešný pre zdravie našich ciev). Pomôžu vám aj strukoviny, ovocie s vysokým obsahom vitamínu C, otruby, naturálna ryža, celozrnné produkty, orechy, listová zelenina, cibuľa a cesnak.
  • Vyhýbajte sa vysokým opätkom a príliš tesným nohaviciam, ktoré spomaľujú prúdenie krvi v nohách.
  • Vždy keď je to možné, vyložte si nohy, napríklad na stoličku alebo kolmo o stenu. Táto pozícia je veľmi príjemná a relaxačná, pomáha pri opuchoch a kŕčoch nôh.
  • Vyhýbajte sa dlhodobému státiu a sedeniu.
  • Naučte sa cviky, ktoré pomáhajú pri kŕčových žilách. Vždy, keď je to možné, pohybujte nohami.
  • Nevystavujte nohy vysokým teplotám. Zabudnúť by ste mali na saunu, horúce kúpele ale aj opaľovanie.
  • Prestaňte fajčiť – nikotín výrazne zhoršuje stav cievneho systému.

Záver

Varixy dolných končatín sú rozšírený problém, ktorý sa týka hlavne (no nielen) žien. Už viete, čo na kŕčové žily – ich liečba spočíva v nosení kompresných pančúch, voľnopredajných výživových doplnkov na kŕčové žily a režimových opatreniach.

Oslabený cievny systém nie je možné úplne vyliečiť, no je možné spomaliť jeho poškodenie a znížiť riziku vzniku nových kŕčových žíl.

Zdroje:

  • mayoclinic.org
  • tlacovespravy.sme.sk
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
×
Ukázať súvisiace produkty
Zatvoriť
Predchádzajúci článok

Opuchnuté nohy a členky (aká je liečba, príčina, či pomoc pre opuchy nôh)

Ďalší článok

Carbosorb imuna – tablety proti hnačke

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

Ďalší článok
CARBOSORB tbl 320 mg (blis.PVC/Al) 1x20 ks

Carbosorb imuna - tablety proti hnačke

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie produkty

Zdravovek

Prinášame informácie o tom, ako si zvýšiť kvalitu života. Zdravie je pre nás prvoradé, pretože si uvedomujeme jeho cenu. Zameriavame sa na podrobný opis chorôb a chceme, aby ste najprv pochopili svoje ochorenie a následne ho mohli liečiť. Ponúkame vám aj odborné názory na produkty bežne dostupné v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Odrážame sa od vlastných skúseností, alebo skúseností ostatných užívateľov, poprípade pacientov, ktorí nám poskytli pozitívnu odozvu v lekárňach. Všetky informácie, ktoré zverejňujeme najprv dôkladne overujeme, či už na zahraničných weboch alebo prostredníctvom kvalifikovaných vedeckých štúdií.

Kontaktujte nás: info@zdravovek.eu

Najnovšie články

Testosterón, pláž, more, surf

Testosterón pod lupou: Čo všetko by ste mali vedieť o tomto (nielen) mužskom hormóne

22. marca 2025
Análna fisúra, problém s tráviacim traktom a vylučovaním

Análna fisúra – keď je každá návšteva toalety utrpením

22. marca 2025
Zubný kaz - Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

Zubný kaz: Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

8. novembra 2024

Kategórie

  • Bolesť
  • Diéty
  • Fitness a výživa
  • Hemoroidy
  • Histamínová intolerancia
  • Imunita a alergia
  • Koronavírus
  • Kožné problémy
  • Liečba
  • Matka a dieťa
  • Mykóza
  • Neurologické poruchy
  • Odborné články
  • Plodnosť a Erekcia
  • Rakovina
  • Rebríčky
  • Recenzie
  • Spánok
  • Srdce a cievy
  • Stres a psychika
  • Superpotraviny
  • Tráviace ťažkosti
  • Zápal
  • Zdravotné problémy
  • Ženské problémy

Sledujte nás

  • Kontakt
  • Zásady spracúvania a ochrany osobných údajov
  • Inzercia

© 2020 Zdravovek.eu

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt

© 2020 Zdravovek.eu

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Zistiť viac