Zápal žíl (flebitída) je stav, pri ktorom dôjde k zapáleniu žily. Ak zápal vyvolá krvná zrazenina – trombus, hovoríme o tromboflebitíde. Zápal spôsobený trombom sa vyskytuje najčastejšie na nohách (napr. pod kolenom), no objaviť sa môže aj na ruke.
Nižšie sa dočítate, aké sú príznaky zápalu žíl na nohe ale aj aké lieky sú na zápal žíl dostupné.
Zápal žíl sa zväčša týka dolných končatín, no objaviť sa môže aj na ruke. Pozrime sa na príznaky, ktoré ho sprevádzajú:
Zápal žíl a jeho príznaky
Flebitída sa rozdeľuje do dvoch skupín:
- povrchová, kedy sú poškodené žily tesne po povrchom kože a
- hlboká žilová tromboflebitída, ktorá je nebezpečnejšia. Zápal sa vtedy nachádza vo veľkých žilách nôh.
Príznaky povrchového zápalu žíl (povrchová tromboflebitída)
Tento stav je charakterizovaný:
- pomaly tvoriace sa začervenanie v oblasti povrchových žíl (zväčša na nohe, často pod kolenom)
- stvrdnutá pokožka, môže byť citlivá na dotyk
- svrbenie a opuch v oblasti zapálených žíl
- pocit pálenia na pokožke
- mierne zvýšená teplota
Príznaky sa zhoršujú pri polohe nohy smerom nadol. Najhoršie môžu byť ráno pri vstávaní. Zápal povrchových žíl sa môže objaviť aj u pacientov, ktorým bola zavedená kanyla.
Príznaky zápalu hlbokých žíl (hlboká trombofelbitída)
- začervenanie, ktoré môže prechádzať až do modra
- teplo, opuch v mieste zápalu
- bolestivosť
Príznaky pľúcnej embólie sú:
- intenzívna bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri nádychu
- dýchavičnosť, hlavne pri fyzickej aktivite
- úzkosti, obavy
- suchý kašeľ, kašeľ s prímesou krvi
- mdloby
Lieky a masti na zápal žíl
Povrchový zápal žíl nie je závažný stav a väčšinou stačí lokálna liečba. Príznaky sa rýchlo zlepšujú. Rizikom je, že z povrchového zápalu žíl sa pri neliečených stavoch môže rozvinúť hlboká žilová trombóza. Preto ak vám žiadna masť ani lieky na zápal žíl nezabrali a váš stav nezlepšuje, prípadne sa zhoršuje, vyhľadajte lekára.
Na liečbu zápalu žíl sa používajú tieto prípravky:
- Lioton Gél 100 000 obsahuje heparín vo forme sodnej soli. Má široké využitie. Použiť ho môžete pri liečbe kŕčových žíl, bercových vredov, zápalov žíl, opuchov nôh. Rovnako sa odporúča aj pacientom po operácii zápalu žíl. Lioton predchádza tvorbe krvných zrazenín a tvorbe hematómov, zmierňuje poúrazový opuch.
- Liek na zápal žíl, ale aj akýkoľvek zápal v tele, Wobenzym, obsahuje kombináciu špecificky namiešaných enzýmov. Tieto látky dokážu zlepšovať imunitu, liečiť zápaly ale aj čiastočne rozpúšťať krvné zrazeniny.
- Aj Reparil - Gel N sa používa na lokálnu liečbu zápalov žíl. Liečivou látkou je aescín z pagaštanu konského. Reparil môžete použiť aj pri rôznych zraneniach, aj tých, ktoré sú s vyvrtnutím, podliatinami, krvnými výronmi a podobne. Masť je vhodná je aj na kŕčové žily a miesta po vpichoch po injekciách a infúziách.
Na liečbu bolesti prípadne teploty, ktorá sa môže objaviť pri zápaloch žil sa používajú analgetiká, najlepšie ibuprofen alebo podobné nesteroidné antiflogistiká, prípadne kyselina acetylsalicylová. Okrem tlmenia bolesti dokážu liečiť aj zápal.
Odporúča sa aj nosenie kompresných pančúch, ktoré napomáhajú prúdeniu krvi v nohách, zmierňujú bolesť a opuch. Ak máte zápal žíl, nie je vhodné, aby ste dlho ležali v posteli, pretože by došlo k zhoršeniu vašich symptómov.
V prípade hlbokej žilovej trombózy je pacient liečený v nemocnici, kde sú mu podávanie antikoagulačné lieky (napríklad warfarin). Antibiotická liečba je indikovaná v prípade bakteriálnej infekcie.
Záver
Povrchový zápal žíl nie je závažný stav, no vyžaduje si liečbu. Tak môžeme predísť komplikáciám, ako je hlboký zápal žíl na nohách.
Liečba povrchového zápalu žíl spočíva v tom, že budete používať masť a analgetiká. Hlboký zápal žíl je závažnejšie ochorenie, na ktoré potrebujete užívať lieky a ktoré vyžaduje zväčša aj pobyt v nemocnici. Neliečené totiž môže vyústiť do nebezpečnej pľúcnej embólie.
Zdroje:
máš pravdu Kristínka, z tých zrazenín môže byť zlá embólia, neželám nikomu