Čaje a bylinky v tehotenstve – ktoré bylinky sú vhodné? Aké čaje môžete piť?

Bylinky a bylinkové čaje sú bežne používané spôsoby liečby niektorých ochorení. Bylinkový čaj si však môžete jednoznačne vychutnať aj pri plnom zdraví a vytvoríte si príjemnú domácu pohodu.

Nie všetky bylinky a čaje sú však v tehotenstve vhodné. Prečítajte si, ktoré si môžete dopriať aj počas 9 mesiacov tehotenstva.

Bylinky v tehotenstve

Niektorí ľudia sa mylne nazdávajú, že všetko čo je prírodné je pre nás ľudí bezpečné. Stačí si však spomenúť na niektoré jedovaté rastliny a pochopíte, že to tak nie je. Pri fytoterapii (liečbe bylinami) rovnako ako pri klasickej farmakoterapii (liečba liekmi) je dôležitá aj dávka, v ktorej sú byliny alebo lieky podané.

Pozrime sa spolu na najznámejšie bylinky, ktoré sa bežne používajú.

Ktoré sú vhodné v tehotenstve?

Medovka v tehotenstve

Medovka lekárska - liečivý čajMedovka sa v tradičnom liečiteľstve používa veľmi dlho. Má jemne citrónovú vôňu. Medzi jej najvýznamnejšie vlastnosti patrí upokojenie nervového systému, prispieva ku kvalitnému spánku a má pozitívny vplyv na trávenie.

Z medovky si môžete pripraviť chutný čaj počas celého obdobia tehotenstva v dávke 2 – 3 šálky denne.

Mäta v tehotenstve

Konzumácia mäty v tehotenstve je otázna, niektoré zdroje ju uvádzajú ako vhodnú, iné za nevhodnú. Hlavne v prvom trimestri tehotenstva mätu a mätový čaj užívajte s rozvahou. Mäta sa používa na tráviace problémy, pri nafukovaní a pri žalúdočných kŕčoch.

Alchemilka v tehotenstve

Podobne je to aj s alchemilkou. V prvom trimestri sa alchemilka užívať nesmie. V nasledovných mesiacoch je jej užívanie otázne, podobne ako pri mäte sa odborníci líšia v názoroch. My vám odporúčame sa tejto bylinke počas obdobia tehotenstva pre istotu vyhýbať. Alchemilka je nevhodná aj pre dojčiace mamičky, u ktorých zastavuje tvorbu mlieka.

Materina dúška v tehotenstve

Materina dúška je voňavá bylina, ktorá je vhodná pri migrénach, tráviacich problémoch a nepokoji. Používa sa aj pri prechladnutiach, kašli a nádche.

V tehotenstve by sa materina dúška mala užívať v obmedzenom množstve. Ak si z nej chcete uvariť čaj, nelúhujte ho príliš dlho.

Bazalka v tehotenstve

Bazalka pravá ako podpora otehotnenia a plodnostiV prvom trimestri sa bazalka tehotným ženám neodporúča. Vo všeobecnosti sa sušením koncentrujú účinné látky, vyhýbajte sa preto hlavne sušenej bazalke. V neskorších štádiách tehotenstva si môžete pridať jeden až dva lístky do vášho jedla, čím napomôžete tráveniu.

Bylinkové (a iné) čaje v tehotenstve

Už viete, ktoré bylinky v tehotenstve použiť na prípravu čaju alebo na ochutenie jedál.

No aké čaje piť v tehotenstve?

Pitie čaju je zdravý rituál, ktorý je pre niektorých rovnako dôležitý ako ranná káva

Tieto čaje sú vhodné aj pre tehotné:

Zázvorový čaj v tehotenstve

Tento typ čaju v adekvátnych dávkach (2 – 3 šálky čaju denne) je veľmi prospešný pre tehotné ženy, hlavne v prvom trimestri tehotenstva. Zázvor totiž pomáha pri tehotenskej nevoľnosti a zvracaní. Zázvorový čaj sa používa aj pri bolesti hrdla, dýchacích ochoreniach a na podporu imunity.

Kamilkový čaj v tehotenstve

Kamilka je bylinka používaná už od čias starovekého Egypta. Účinná je napríklad pri miernej nervozite, zároveň podporuje imunitu a funguje ako prevencia vírusových aj bakteriálnych ochorení. Niektoré zdroje uvádzajú, že kamilkový čaj si vyžaduje obozretnosť, preto ho pite len v malom množstve.

Niektoré zdroje uvádzajú, že kamilkový čaj môže spustiť pôrod. Tieto tvrdenia v súčasnosti nie sú medicínsky podložené.

Čaje a bylinky v tehotenstve

Šípkový čaj v tehotenstve

Ak chcete čaj bohatý na vitamín C, uvarte si šípkový čaj. Okrem vitamínu C sa v šípkach nachádza aj vitamín A, E, selén, komplex vitamínov B ale aj magnézium a draslík. Šípkový čaj je bezpečný počas celého obdobia tehotenstva.

Zelený a čierny čaj v tehotenstve

V období tehotenstva pite tieto čaje s obmedzeniami – maximálne dve šálky denne. Vhodnejší je zelený čaj, ktorý je bohatý na antioxidanty, no ani čierny čaj nie je nevhodný.

Nezabúdajte však, že čierny a zelený čaj obsahujú kofeín. Nie je preto vhodné kombinovať pitie čaju a kávy, pretože by ste prijali množstvo kofeínu.

Bylinkové čaje v tehotenstve

Bylinkové čaje sú vo všeobecnosti veľmi zdravé, no v tehotenstve nie sú vhodné všetky bylinky.

Vyhýbajte sa hlavne týmto:

 • alchemilka
 • archangelika
 • borievka
 • dub
 • ginkgo
 • hlaváčik
 • hloh, chinínovník
 • myrhovník
 • palina
 • petržlen

Ostatné bylinkové čaje pite v tehotenstve v štandardných dávkach a pravidelne ich striedajte.

Špeciálne čaje pre tehotné

Vyskúšať môžete aj dopredu namiešané zmesi bylín, ktoré sú vhodné pre tehotné ženy.

 • LEROS BABY ČAJ PRE TEHOTNÉLEROS BABY ČAJ PRE TEHOTNÉ je chutná zmes bylinného a ovocného čaju. Obsahuje medovku, rooibos, šípky a plody čierne ríbezle. Čaj je prirodzene bez kofeínu a neobsahuje ani žiadne konzervanty.
 • APOTHEKE ČAJ PRE TEHOTNÉ ŽENY je tiež ovocno-bylinný čaj, obsahuje však iné zložky. Nájdete v ňom aj alchemilku, je však v bezpečnej koncentrácii.

Zhrnutie

Počas obdobia tehotenstva si vždy dôkladne zistite, či sú pre vás konkrétne potraviny alebo nápoje vhodné. Aj niektoré prírodné bylinky by vedeli v období tehotenstva spôsobiť komplikácie. Zelený a čierny čaj (podobne ako kávu) v tehotenstve obmedzte na čo najnižšie množstvá. Maximum sú dve šálky denne.

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem