Škodí kofeín a káva v tehotenstve? A čo tá bezkofeínová káva?

Ste kávičkárka a zároveň budúca mamička? Nie ste si istá, či môžete vo svojom kávovom rituáli pokračovať aj v tehotenstve?

V dnešnom článku vám zhrnieme fakty o tom, aké má kofeín a káva v tehotenstve účinky. Prečítajte si, či a koľko káv v tehotenstve môžete vypiť

Je káva v tehotenstve vhodná?

Veľa tehotných žien sa hlavne na začiatku tehotenstva stretáva so zvýšenou únavou a pomoc hľadá práve v káve…

Môže sa teda káva v tehotenstve piť?

Denný príjem kofeínu v tehotenstve by nemal prekročiť 300 mg denne. Vyššie dávky kofeínu môžu spôsobiť nižšiu pôrodnú hmotnosť dieťaťa a zvyšujú riziko rôznych vývojových porúch.

Koľko mg kofeínu je v jednej šálke kávy?

Množstvo kofeínu v káve nie je jednotné. Líši sa od typu, ale aj od spracovania kávy.

Najviac kofeínu sa nachádza v prekvapkávanej káve (140 – 240 mg kofeínu v jednej šálke), o niečo menej je v instantnej káve.

V závislosti od typu kávy si viete odsledovať, koľko kofeínu ste prijali. Rozhodne však platí, že by ste nemali v tehotenstve piť viac ako dve šálky kávy denne. Dôležité je uvedomiť si aj to, že kofeín ako taký sa nachádza nie len v káve, ale aj v čiernom a zelenom čaji a tiež v čokoláde.

Kofeín a káva v tehotenstve

Káva v tehotenstve sa spája s vyšším tlakom krvi

Prečo nie je nadmerný príjem kofeínu v tehotenstve žiaduci?

Kofeín je látka, ktorá má stimulačné a diuretické (močopudné) účinky. Po vypití kávy vám napriek diuretickým účinkom stúpne tlak krvi a zvýši sa srdcová frekvencia.

Zvýšenie tlaku krvi v tehotenstve nemusí byť žiaduce. Tehotné ženy sú na vyšší tlak náchylnejšie. Ak ste sledovaná prípadne liečená na hypertenziu, poraďte sa s vašim lekárom, či je konzumácia kofeínovej kávy v tehotenstve vhodná.

Čo robiť, ak máte chuť na kávu?

Existuje viacero bezpečných náhrad klasickej kofeínovej kávy, ktoré môžete v tehotenstve vyskúšať. Jednou z možností je bezkofeínová káva.

V tehotenstve je vhodná aj caro káva, ktorú kúpite v bežných obchodoch. Je vyrobená z cereálií, neobsahuje žiadne chemické látky a je bez pridaného cukru. Tento typ náhrady kávy môžete piť aj počas obdobia dojčenia.

V tehotenstve by ste sa mali úplne vyhýbať zelenej káve, ktorá sa používa aj pre svoje účinky na chudnutie. Pre tehotné a dojčiace ženy však nie je vhodná. 

Zhrnutie

Zistili ste, že káva v tehotenstve neškodí.

Kofeín je látka, ktorá prechádza cez placentu. Tým priamo ovplyvňuje aj vaše bábätko. V adekvátnych množstvách (maximálne dve šálky kávy denne) nie je zaznamenané žiadne riziko pre tehotné ženy ani pre vyvíjajúci plod.

Toto však platí len pre ženy so zdravo vyvíjajúcim sa tehotenstvom, preto vždy dodržujte odporúčanie vášho lekára, ktorý individuálne zhodnotí vašu situáciu. V prípade, že si v tehotenstve neviete predstaviť deň bez kávy, vyskúšajte bezkofeínovú kávu, ktorá je vhodná počas celého obdobia tehotenstva.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem