Candida albicans – príznaky, diéta, lieky a liečba bylinkami

Nie všetky baktérie a plesne sú pre nás cudzie, niektoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele. Medzi také patrí aj pleseň z rodu Candida, konkrétne Candida albicans. Tá sa vyskytuje približne u 40 – 60 % zdravej populácie.

V dnešnom článku si napíšeme, na ktorých miestach v organizme Candidu bežne nájdete, ako dochádza k jej premnoženiu, príznaky a liečba kandidy a čo robiť, aby sa u vás kvasinková infekcia neopakovala.

Čo je to Candida

Candida albicans je druh kvasinky, ktorá sa prirodzene nachádza v našom tráviacom trakte, ústach a na koži. Kým je jej množstvo na týchto miestach malé a je pod kontrolou, candida nespôsobuje žiadne problémy.

V správnych podmienkach však dochádza k rýchlemu premnoženiu candidy, čím sa môže rozvinúť ochorenie kandidóza.

Kde sa môže vyskytnúť?

Vaginálna mykóza (príznaky, prevencia príčiny)Candida albicans môže obsadiť rôzne časti tela. Najčastejšie sú vaginálne kandidózy u žien, menej často sa vyskytuje u mužov vo forme balanitídy. U malých detí je naopak častá Candida v ústach, v hrdle alebo na jazyku. Candida sa dokáže dostať aj do krvného obehu, ktorým potom prechádza do tráviaceho traktu, hrdla alebo srdca. Tento stav sa však vyskytuje zväčša len u ťažko chorých pacientov – napríklad s HIV alebo leukémiou.

Prečo vzniká kandidóza?

Príčin nadmerného rozmnoženia candidy je viacero – najčastejšie sa objavuje na vlhkých miestach tela a záhyboch. Dobre sa rozmnožuje aj pri strave bohatej na cukry a u pacientov s imunodeficienciou alebo inými ochoreniami.

Vplyv na rozvoj kandidózy majú aj antibiotiká, ktoré usmrcujú škodlivé, no aj tie prospešné baktérie v našich črevách.

Probio-fix INUM bez obsahu laktózy

 • probiotiká sú pre naše telo veľmi prospešné baktérie
 • môžu pomôcť znížiť prítomnosť kvasiniek v organizme
 • pri vaginálnej mykóze sa odporúča užívať aj vaginálne probiotiká (napríklad vo forme probiotických tampónov).

Príznaky kandidózy

V závislosti od miesta výskytu Candida rôzne príznaky. Popíšeme si všetky druhy kandidóz ktoré existujú a ich najcharakteristickejšie symptómy.

Candida albicans v pošve

Vyskytuje sa u žien pri nesprávnej strave, užívaní antibiotík, pred alebo po menzese (kedy dochádza ku zmene vaginálneho pH), po návšteve welness alebo aj bez zjavnej príčiny.

Aspoň raz za život sa toto ochorenie vyskytne aspoň u 75 % žien. Pre vaginálnu kandidózu je charakteristický biely hrudkovitý výtok z pošvy, ktorý môže mať nepríjemný zápach, ale je prítomné aj svrbenie, poprípade bolesť pri močení. Viac o nej si prečítate v článku Candida albicans v pošve.

Candida albicans u mužov

Nazýva sa aj balanitída a štatisticky sa vyskytuje menej často ako vaginálna mykóza u žien. Balanitída sa pravdepodobnejšie objaví u mužov, ktorí nepodstúpili obriezku. Príznaky má rovnaké ako vaginálna kandidóza. Muži sa môžu nakaziť od partnerky a naopak, preto je potrebná liečba oboch partnerov súčasne.

Candida albicans na koži

Keďže táto kvasinka obľubuje vlhkosť, časté miesta kde sa môže vyskytnúť na koži sú napríklad oblasť medzi prstami na rukách alebo nohách. Príznaky Candidy na koži sú červené fľaky, ktoré môžu mať biele okolie.

Mykóza na nechtoch sa prejavuje hrubnutím nechtu a jeho sfarbením do žlto-hneda. Pod nechtom sa môže časom začať tvoriť hnis.

Candida albicans v ústach, hrdle a na jazyku

Kandidóza v ústach a na kožiJe to najčastejšia forma Candidy u detí.

Ľudia ju poznajú aj pod názvom soor, múčenka alebo žaba. Medzi príznaky kvasinkovej infekcie v ústach patria biele povlaky v ústach a na jazyku, dieťa je nervózne a môže mať problém s prijímaním potravy.

Systémová kandidóza

Vyskytuje sa veľmi zriedkavo a vo väčšine prípadov sa objaví len u imunodeficientných pacientov – t.j. pacienti s HIV, silnými autoimunitnými ochoreniami, či onkologickí pacienti. Pri systémovej kandidóze Candida albicans preniká do krvi a môže preniknúť aj do životne dôležitých orgánov, a spôsobiť tak vážne problémy.

Diagnostika kandidózy

Diagnostika kandidózy závisí od miesta jej výskytu. Pri niektorých formách stačí vyšetrenie zrakom, lebo poznáme niektoré charakteristické príznaky pre toto ochorenie. V niektorých prípadoch môže doktor vykonať kultivácie (napríklad z pošvy, nechtu, z úst).

Súčasťou kultivácie môže byť aj test na rezistenciu antimykotík. Tie sa robia zväčša pri opakovaných kandidózach. Lekár týmto testom zistí, aké antimykotikum by bolo pre vás najúčinnejšie.

Liečba kvasinkovej infekcie

Kandidózy sa dajú liečiť liekmi bez predpisu (voľnopredajnými lokálnymi masťami, krémami alebo čapíkmi), prípadne liekmi na recept. Možná je aj kombinácia týchto dvoch spôsobov liečby.

Lieky na Candidu sa delia do dvoch skupín

 1. lokálne vo forme krémov, mastí, sprejov, vaginálnych čapíkov a podobne
 2. a systémové vo forme kapsúl a tabliet

Medzi lokálne antimykotiká patria (lieky bez predpisu):

 • klotrimazol – nachádza sa napríklad v krémoch Candibene, Canesten, v spreji Canifug - Losung alebo vo vaginálnych tabletách Candibene a Canesten
 • ciklopiroxolamín – v kréme alebo dermálnom roztoku Batrafen (na predpis)
 • terbinafínLamisil je krém s obsahom terbinafíniumchloridu
 • amorolfín – liečivá látka 5 % laku na mykózu nechtov Loceryl
 • flutrimazol – obsiahnutý v lieku Micetal, ktorý má tri liekové formy – gél, krém a dermálny roztok
 • oxikonazol – Myfungar krém
 • ketokonazol – v šampóne Nizoral
 • nystatín – vo vaginálnych čapíkoch Nystatín (na predpis, ak sa mykóza nachádza v pošve)
 • bifonazol – je účinnou látkou v kréme a roztoku Canespor. Canespor tiež existuje ako sada na liečbu nechtových mykóz

Lamisil krém 15gCanesten krém

Medzi systémové antimykotiká patria (všetky lieky sú na predpis):

 • flukonazol – nachádza sa napríklad v kapsulách Femgin, Fluco Sandoz, Diflucan alebo Mycomax
 • terbinafín – v tabletách Onychomed, Terbinafin Actavis, Terbinafin Mylan
 • itrakonazol – liečivo kapsúl s názvom Prokanazol, Sporanox
 • vorikonazol – v tabletách Verria, Vfend, Voriconazole Actavis

(adc.sk)

Na liečbu pretrvávajúcich a na antimykotiká neodpovedajúcich kvasinkových infekcií sa môže použiť aj kyselina bórová. Využíva sa hlavne na liečbu vaginálnych infekcií. Kyselina bórová sa nesmie používať perorálne (cez ústa) a nie je vhodná ani do otvorených rán, pretože by mohla pôsobiť toxicky.

Existujú aj antimykotiká podávané v infúznej forme, ktoré sú využívané pri ťažkých (invazívnych) systémových mykózach.

Liečba Candidy bylinkami

Aj keď lieky sú efektívnejšie v liečbe kandidózy, existujú aj podporné prostriedky ako si poradiť s mykózou (tzv. domáca liečba). Liečba Candidy bylinkami je vhodná ako doplnková liečba spolu s antimykotikami, respektíve pri začínajúcich príznakoch.

Využívajú sa napríklad: Originálny olej Tea Tree

 • Tea tree – má overené antibakteriálne a antimykotické účinky. Niektoré štúdie dokazujú, že zavedenie čapíka s obsahom tea tree oleja má pozitívne účinky na liečbu kandidózy. Jeho výhodou je to, že nepôsobí negatívne na prospešné vaginálne baktérie, ktoré tvoria slizničnú imunitu. Pred použitím Tea tree oleja najskôr vyskúšajte, či sa vám po jeho aplikácii nevyskytne alergická reakcia.
 • Oregánový olej BIOOreganový olej – oregano ľudia používajú ako pomocníka proti plesniam už odnepamäti. Mnohé domáce recepty na pomoc pri kvasinkovej infekcii zahŕňali hlavne oregano a oreganový olej (dá sa zohnať napr. v lekárni od výrobcu jamieson, alebo v e-shope babičkina záhrada).
 • Jogurt – niektoré štúdie sa zhodujú, že konzumácia jogurtov a probiotík slúži ako prevencia kvasinkových infekcií. Najvhodnejšie sú tie, ktoré obsahujú druh Acidophilus, ktorý sa prirodzene nachádza aj vo vagíne.

Účinná diéta na Candidu – existuje?

Niektoré zdroje alternatívnej medicíny uvádzajú, že nešpecifické príznaky ako únava, bolesti hlavy alebo problémy s trávením sú spôsobené premnožením Candidy albicans v organizme. Na liečbu odporúčajú diétu, ktorá by mala zastaviť rast tejto kvasinky.

Základom diéty je obmedzenie cukrov, bielej múky a kvasníc. Faktom však ostáva, že takáto diéta nemá potvrdený účinok na liečbu kvasiniek. Vysoký príjem cukru zvyšuje riziko, že sa kvasinky premnožia, lebo slúži ako ich potrava.

Ak však už raz máte kandidózu, neexistujú žiadne vedecké dôkazy, že by sa jej dalo zbaviť výlučne zmenou stravy.

Je však dôležité povedať, že redukciou príjmov cukrov a múčnych výrobkov dôjde k celkovému zlepšeniu zdravotného stavu a posilneniu imunity. Tým nepriamo dochádza aj k lepšej obranyschopnosti proti Candide ale aj iným patogénom. Jedálniček pri Candide preto upravte v rámci všeobecných odporúčaní pre zdravú výživu.

Prevencia kandidóz

 • Pri deťoch, ktorým sa kandidóza tvorí v oblasti zadočku kvôli zvýšenej vlhkosti z plienky, po každom prebalení použite bariérový krém, napríklad Bepanthen alebo Sudocrem. Krém nanášajte na čistú pokožku, dieťa pri každom prebalení umyte a dôkladne utrite.
 • Noste kvalitné bavlnené spodné prádlo. Vyhýbajte sa úzkym strihom. Spodné prádlo perte pri teplote aspoň 60 stupňov.
 • Príliš úzke strihy nohavíc môžu zvyšovať vlhkosť v oblasti genitálií, preto nenoste príliš obtiahnuté rifle, legíny a podobne.
 • Používanie ženských vaginálnych výplachov môže zvyšovať riziko vaginálnych infekcií, preto sa v súčasnosti neodporúča. Pri vaginálnej sprche totiž dochádza aj k odstráneniu pozitívnych ochranných faktorov vaginálnej sliznice, čím sa zvyšuje riziko premnoženia Candidy.
 • Ženám sa neodporúča používať parfumované intímne mydlá, vložky, tampóny, spreje a podobne. Na intímnu hygienu si vyberte kvalitné mydlá, ideálne s kyselinou mliečnou a vhodným pH.
 • Počas menštruácie si pravidelne vymieňajte tampóny a vložky. Krv na vzduchu oxiduje a množí sa v nej mnoho baktérií. Poprípade môžete vyskúšať probiotické tampóny Ellen.
 • Pri stolici sa utierajte spredu dozadu, nie naopak. Vyhnete sa tak nie len kandidózam, ale aj infekcii močového mechúra (cystitída), ktorú môže spôsobiť napríklad E. coli z okolia konečníka.
 • Horúce kúpele a vane sú tiež rizikovým faktorom pre rozvoj kandidóz.
 • Po cvičení sa čo najskôr prezlečte z vlhkého oblečenia. To isté platí o plavkách, bežeckom oblečení a podobne. Nezabúdajte, že zvýšená vlhkosť je ideálne prostredie pre premnoženie kvasiniek.
 • Užívajte antibiotiká len vtedy keď sú indikované, to znamená keď máte bakteriálnu infekciu. Na vírusové infekcie totiž antibiotiká nie sú účinné. Počas liečby antibiotikami užívajte vhodné probiotiká. Ženy so sklonom k častým vaginálnym mykózam môžu preventívne užívať aj vaginálne probiotiká.
 • Ak máte diabetes, pravidelne si kontrolujte hladiny cukru v krvi. Pri výrazne zvýšených hladinách sa objednajte k svojmu diabetológovi na kontrolu.
 • Vyhýbajte sa piercingom v jazyku. Je vedecky potvrdené, že piercing v jazyku zvyšuje riziko kandidózy (Colonization of Candida: prevalence among tongue-pierced and non-pierced immunocompetent adults)
Candistop vhodný pri nadmernom raste kvasinky Candida

 • výživový doplnok 3 v 1: špecifické živé kultúry (7 kmeňov) + extrakt z cesnaku + extrakt z grapefruitových semienok
 • Kmene živých kultúr: Lactobacillus casei, L. rhamnosus, L. acidophilus, L. bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium breve, B. longum

Kedy navštíviť lekára

Ak mávate kvasinkové infekcie, a zaberajú vám voľnopredajné prípravky, nemusíte s každým prípadom utekať k lekárovi. Pri opakujúcich sa infekciách však môže byť vhodný návšteva imunológa, ktorý posúdi, či sa mykózy objavujú kvôli zníženej imunite. Tiež vám môže odporučiť iné formy liečby.

Ak sa u vás kvasinková infekcia objaví po prvýkrát, podľa príznakov a miesta infekcie zvážte, či je potrebná návšteva lekára. Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať sexuálne prenosnú chorobu, prípadne iné kožné ochorenie, alebo ak sa u vás objavia fľaky nejasného pôvodu, navštívte lekára. Ten vylúči závažnejšie diagnózy a navrhne adekvátnu liečbu.

Záver

Miestne kandidové infekcie (vagína, penis, koža, ústa, nechty…) nie sú závažné stavy, no vyžadujú si vašu pozornosť. Candida albicans sa bez adekvátnej liečby spontánne nevylieči a jej príznaky sa môžu zhoršovať. Zväčša postačia voľnopredajné prípravky, prípadne ich kombinácia s liekmi na recept.

Systémové mykózy sú nebezpečnejšie a môžu byť až život ohrozujúce. Ich výskyt je veľmi zriedkavý a týkajú sa väčšinou ťažko chorých pacientov.

Kandida test pre ženy

 • pri podozrení na mykózu
 • pohodlný domáci kandida test na prítomnosť kandidy u žien
 • hlavne pre ženy, ktoré trápi opakovaná vaginálna mykóza
 • odoberiete vzorku z vaginálnej sliznice, tá je následne analyzovaná v testovacom zariadení (na prítomnosti špecifických Kandida antigénov)

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok 12 nezdravých potravín (o ktorých ste si mysleli, že sú zdravé)
Ďalší článokSpálená pokožka – popáleniny od slnka (prvá pomoc)
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem