V sérii viacerých našich článkov sme sa venovali téme alternatívne sladidlá k bielemu cukru. Jednou zo zdravších variant cukru je práve med. Je zložený z viacerých zdraviu prospešných látok, obsahuje však pomerne veľa kalórií a mal by byť používaný iba v primeranom množstve.
V súčasnosti máme na trhu viaceré druhy medov. Kvetový, lipový, či lesný med… Výber je pestrý. A od čoho závisí kvalita medu? V článku si popíšeme dôležité faktory, ktoré treba vziať do úvahy. Pozrieme sa aj na jeho prospešné účinky.
Med a jeho zloženie
Med je vzácna potravina. Ľudia ho konzumujú už po dlhé veky. Vzniká ako produkt včiel, ktoré z rastlín zbierajú nektár. To, z akých kvetov peľ pochádza, ovplyvní jeho zloženie (ale aj kvalitu).
Primárne sa med skladá hlavne zo sacharidov (fruktózy a glukózy). Ďalšie zložky sú enzýmy, bielkoviny, aminokyseliny, organické kyseliny, minerály, aromatické látky, polyfenoly, pigmenty, včelí vosk a peľ.
Minerály
Minerály a vitamíny sú v priemere v mede (100 g) zastúpené nasledovne:
- 6 mg vápnika – 1 % DDD
- 0,4 mg železa – 2 % DDD
- 2 mg magnézia – 0 % DDD
- 4 mg fosforu – 0 % DDD
- 52 mg draslíka – 1 % DDD
- 4 mg sodíka – 0 % DDD
- 0,2 mg zinku – 1 % DDD
- 0,1 mg mangánu – 4 % DDD
- 0,8 mcg selénu – 1 % DDD
- 7 mcg fluoridu
Vitamínov v mede určite teda nie je dostatok na to, aby pokrývali vašu potrebu. Na druhú stranu vplyvom jeho ostatných účinkov je to stále oveľa zdravší variant ako cukor.
Účinky medu na náš organizmus
Prospešné účinky medu na náš organizmus, či už je konzumovaný vnútorne alebo používaný zvonka, poznalo už množstvo generácii pred nami.
Prečo sa med niekedy označuje aj ako liek?
- Má antibakteriálne, antioxidačné, protizápalové účinky ak sa konzumuje.
- Pri aplikácii na kožu dokáže urýchľovať hojenie, pomáha pri popáleninách a spálení od slnka.
- Med použitý na tvár má hydratačné účinky, používa sa ako surovina v rôznych maskách.
Druhy medov
Med sa rozdeľuje podľa viacerých faktorov.
Podľa toho, z čoho med pochádza, sa delí na tieto druhy:
- kvetový med – vyrobený je z nektáru kvetov (napríklad agátový, lipový, slnečnicový, repkový a mnohé ďalšie)
- medovicový (lesný) med – pochádza z medovice, ktorú produkujú vošky listnatých a ihličnatých stromov (smrekový, jedľový…), je vhodný aj pre alergikov
- jednodruhový med – pochádza len z nektáru alebo medovice jedného druhu rastliny
- viacdruhový med – vzniká kombináciou viacerých druhov nektárov alebo medovíc
Podľa spôsobu úpravy:
- surový med – takýto med nebol tepelne upravovaný
- čistý med – filtrovaný med, zbavený nečistôt (vosk, propolis), ale aj potrebných látok
- tavený med – získavaný zahrievaním plástov
- lisovaný med – získava sa stlačením plástu
- pastovaný med – vzniká úpravou medu za studena, tzv. riadenou kryštalizáciou (špeciálnym, dlhým miešaním), pričom si zachováva hodnotné biologicky cenné aktívne látky
- ochutený med – kombinuje sa napríklad so škoricou, kakaom, orechmi a podobne
- mnoho iných ďalších úprav a foriem spracovania
Od čoho závisí kvalita medu?
Najdôležitejším faktorom, ktorý vplýva na kvalitu medu je to, z akých rastlín pochádza zbieraný nektár. Ak má ísť o kvalitný med, na rastliny sa nesmú používať pesticídy. Tie by inak prechádzali aj do samotného medu. To isté platí aj pre pôdu, v ktorej sú rastliny pestované.
Druhým faktorom je spôsob chovu včiel a následné spracovanie medu. Včelár svojou odbornou starostlivosťou (zberom, spracovaním, a uskladnením) prispieva k tomu, aby bolo v mede uchovaných čo najviac výživných látok a zároveň aby bol čo najčistejší.
Vplyv prostredia je teda významný, odporúčame vám preto kupovať len med, ktorý pochádza z ekologického poľnohospodárstva.
Ako spoznať kvalitný med
Med sa rozdeľuje podľa množstva kritérií, a preto môžete mať na začiatku pocit, že vybrať si kvalitný med je hotová veda. Na obaloch medov často nie sú spomenuté najdôležitejšie informácie. Preto je dôležité vedieť dopredu, čo si treba pri kúpe medu všímať:
- RAW (surový) med – najkvalitnejší je ten med, ktorý nie je tepelne spracovaný a pasterizovaný. Tepelná úprava síce dá medu konzistenciu, ktorá je jednoduchšia – med sa ľahšie vytláča, ľahšie rozotiera a podobne, avšak vyššou teplotou sa v mede ničia enzýmy a vitamíny. Ak sa rozhodnete pre takúto formu medu a potrebujete ho tekutejší, môžete si ho mierne ohriať. Táto forma medu nie je vhodná pre tehotné ženy a malé deti, pretože vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť kontaminovaný baktériou Clostridium. Nepasterizovaný med sa zvyčajne dá kúpiť priamo u včelárov.
- Nefiltrovaný med – jedným z procesov, ktorý sa používa pri spracovaní medu, je jeho filtrácia, zvyčajne nasledujúca po pasterizácii. Filtráciou sa však z medu odstránia aj prospešné látky, preto si vyberajte práve nefiltrovaný med.
- Ako sme spomínali vyššie, na kvalitu medu má vplyv veľa faktorov, kľúčový je však pôvod nektáru. Najkvalitnejší je teda med s označením bio, kedy máte istotu, že pochádza z nektáru alebo peľu kvetov a stromov, na ktoré neboli použité pesticídy.
- Všímajte si aj farbu medu. Nie vždy musí hovoriť o samotnej kvalite medu, vo všeobecnosti by však malo platiť, že čím tmavší je med, tým vyšší je obsah minerálnych a aromatických látok.
Vedeli ste, že…
Kvalita medu sa dá posudzovať aj laboratórne. V tomto prípade sa výskumníci sústredia na faktory ako:
- obsah vody (čím menej vody, tým kvalitnejší med),
- obsah hydroxymetylfurfuralu (vzniká rozpadom fruktózy pri zahrievaní, touto látkou sa teda sleduje, na akú teplotu bol med zohriaty),
- obsah invertovaných cukrov (taktiež napovedá o teplote, ktorou bol med spracovaný)
- obsah peľu (čím viac je med zakalený, tým viac peľu a iných zdravých látok obsahuje)
- odborné hodnotenie farby škálou Pfunder.
Kvalitný med – je rozhodujúca cena?
Pri mede nie vždy platí, že čím vyššia je jeho cena, tým lepšia je kvalita. Ak je to možné, skúste osloviť lokálnych producentov medu. Podporíte ich predaj a môžete sa informovať o tom, aké formy medu vám konkrétny včelár vie ponúknuť.
Pre tých, ktorí takéto možnosti nemajú, sme vybrali kvalitné medy za výhodnú cenu.
- Kvetový med patrí medzi
najvýživnejšie typy medu, pretože je bohatý na peľ. V porovnaní s agátovým medom je tmavší, sladší a aromatickejší. Cenovo výhodné väčšie balenie dostať tu. - Tmavý lesný med od českej firmy Dr. Bojda je kvalitný a čistý med s vysokým obsahom vitamínov a minerálov, ale aj liečivých enzýmov.
- Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý med preferujete, vyskúšajte Zmiešaný kvetovo-lesný med. Vyrobený je z nektárov a medovicových látok z českých kvetov a stromov.
- Jedľová medovica je označovaný ako najzaujímavejší a najvzácnejší med medzi všetkými. Jeho vyššia cena je v tomto prípade adekvátna – je to preto, že jedľová medovica sa vyrába iba v oblasti Čergov a iba v určitých klimatických podmienkach. Nakoľko tento med nie je produkovaný z kvetov, neobsahuje peľ a je vhodný aj pre ľudí s alergiou na peľ.
- Ak hľadáte med s konzistenciou, ktorá je ihneď vhodný na natieranie, odporúčame vám pastované medy, napríklad Kvetový pestovaný med Číhala. Jeho konzistencia je veľmi lahodná, našľahaná, vďaka čomu sa ľahko natiera.
Zhrnutie
Ak rozmýšľate nad zdravšou formou sladenia, jednou z možností je med. Má antibakteriálne, protizápalové a hojivé účinky. Je preto vhodný aj ako prevencia respiračných ochorení. Vysoká cena medu nie je vždy zárukou kvality. Ak kupujete med v obchode, pozorne sledujte etiketu. Ak ste si našli včelára, od ktorého med odoberáte, informujte sa z čoho pochádza a ako je spracovaný.
Zdroje: