Náhrada bieleho cukru (alternatívne sladidlá): ktorý cukor je najzdravší?

0
1509

Ľudia zaujímajúci sa o zdravú výživu, športovci, ale aj tí, ktorí sa snažia chudnúť, prípadne varia pre malé deti…

Všetci sa snažia nahrádzať biely rafinovaný cukor inými, vhodnejšími sladidlami.

Ale ktorý cukor je najzdravší?

Prečítajte si, aké varianty existujú a ktoré sú pre vás najzdravšie.

Kokosový cukor

Kokosový cukor je vyrobený z palmy kokosovníka. Má hnedú farbu podobnú trstinovému cukru a jemnú chuť. Glykemický index kokosového cukru je 54.

Výhody
Nevýhody
 • glykemický index je len o málo nižší ako pri bielom cukre
 • vysoká cena

Brezový cukor (xylitol)

Brezový cukor je známa náhrada cukru. Najväčšou výhodou xylitolu je jeho pozitívny vplyv na ochranu zubov pred zubným kazom. Preto ho nájdete ako súčasť zdravých žuvačiek, ústnych vôd a zubných pást.

Výhody
Nevýhody
 • xylitol môže mať laxatívne účinky (vo vyšších dávkach)

Trstinový cukor

Trstinový cukor sa vyrába z cukrovej trstiny, ktorá sa pestuje v krajinách ako Brazília a viaceré oblasti Karibiku. Rovnako ako kokosový cukor, má hnedastú farbu a je charakteristický svojou karamelovou chuťou.

Výhody
 • nižší bod topenia ako repný cukor, je vhodný na pečenie
 • obsahuje melasu, bohatú na minerálne látky
 • cena len o niečo vyššia ako cena bieleho cukru
Nevýhody

Fruktóza (ovocný cukor)

Fruktóza je v nadmerných množstvách veľmi škodlivá, preto odporúčame vyhýbať sa jej užívaniu. Nachádza sa v sladidlách ako kukuričný sirup a agáve, ale aj v mnohých potravinách (napríklad v ovocí).

Výhody
 • nezvyšuje hladiny cukru v krvi tak výrazne ako glukóza
Nevýhody

Glukóza (hroznový cukor)

Hladiny glukózy sú dôležitým meradlom pre diabetikov. Poznáme dve odchýlky od normálnych fyziologických hladín glukózy – hyperglykémia (zvýšená hladina cukru v krvi) a hypoglykémia (znížená hladina cukru v krvi).

Výhody
Nevýhody
 • dlhodobá hyperglykémia poškodzuje orgány
 • vo vysokých množstvách je pridávaná do viacerých potravín

Sorbitol

Sorbitol dosahuje až 60 % sladivosti bieleho cukru, no má len minimum kalórií. Kúpiť si ho môžete v dvoch formách – tekutej a pevnej kryštalickej.

Výhody
 • vhodný pre diabetikov
 • sorbitol má nižší glykemický index ako biely cukor
Nevýhody
 • u niektorých jedincov môže mať laxatívne účinky
 • nevhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy

Erythritol

Erythritol je jedno z najideálnejších sladidiel. Patrí medzi alkoholové cukry (rovnako ako sorbitol, manitol, xylitol a podobne). Jeho výhodou je že nezvyšuje hladiny cukru v krvi a nemá vplyv na uvoľňovanie inzulínu (má glykemický index 0).

Výhody
Nevýhody
 • u citlivých ľudí môže erythritol spôsobovať tráviace ťažkosti a nafukovanie

Stévia

Moje preferované sladidlo, stévia, sa dá použiť pri pečení ale aj na sladenie čaju a kávy. Táto náhrada cukru sa predáva ako tekutá, vo forme malých tabliet ale aj práškovaná.

Výhody
Nevýhody
 • špecifická chuť, nie každému vyhovuje
 • u niekoho môže spôsobiť problémy ako nafukovanie, nevoľnosť

Agáve

Agáve ako sladidlo vám neodporúčame, pretože obsahuje množstvo fruktózy, ktorá sa v pečeni mení na tuk. Práve z tohto dôvodu sa agáve radí medzi nezdravé sladidlá. V pôvodnej rastline agáve sa síce nachádzajú zdravé fruktány, no procesom výroby sa všetky stratia. Ak hľadáte zdravé sladidlo, ktoré vám nahradí biely cukor, po agáve určite nesiahajte.

Výhody
 • nízky glykemický index
Nevýhody
 • agáve je vysoko spracovaný produkt
 • obsahuje množstvo fruktózy
 • viac kalórií ako biely cukor
 • nevhodné sladidlo pre diabetikov

Med

Med je bohatý na množstvo vitamínov, minerálov, proteínov a kyselín. Napriek tomu ho používajte s rozumom – ideálne napríklad pri chorobách dýchacieho traktu, kde sa plne ukážu aj jeho liečivé vlastnosti.

Výhody
 • obsahuje minerály, proteíny, kyseliny, vitamíny…
 • antibakteriálne účinky, pomáha pri kašli
 • dlhodobé používanie pri rôznych ochoreniach
Nevýhody

Repný cukor

To, že biely cukor nie je veľmi prospešný pre zdravie vedia už asi všetci.

Biely stolový cukor (sacharóza) je disacharid, tvorený z dvoch monosacharidov – glukózy a fruktózy. Biely stolový cukor sa vyrába z repy, proces výroby je rafinácia. Práve tento krok zbaví cukor všetkých vitamínov a iných prospešných látok, preto v ňom ostávajú iba prázdne kalórie. Nadbytočná konzumácia cukru škodí všetkým orgánom v našom tele, hlavne srdcu a cievam, zubom a kostiam.

Aký cukor je teda najlepšie zvoliť?

Pýtate sa teda, ktorý cukor je najzdravší?

Dôležité je množstvo, ktoré použijete. Pri nadmernom sladení je škodlivý každý.

Trstinový a kokosový cukor sú o niečo zdravšie ako biely repný cukor, no veľké rozdiely v nich nenájdete. Kokosový cukor má okrem toho pomerne vysokú cenu. Ak však hľadáte niečo blízke cukru, siahnite práve po týchto sladidlách, prípadne po erythritole.

Stévia je výborná náhrada cukru, vhodná aj pre diabetikov. Stéviu osobne preferujem spomedzi všetkých sladidiel. Zdravý je aj xylitol, ktorý navyše ochráni vaše zuby. O niečo menej benefitov má sorbitol.

Používanie glukózy, fruktózy a medu by malo byť striedme. Agáve ako sladidlo vám neodporúčame používať vôbec.

Sladidlo pre diabetikov

Ako náhrada cukru pre diabetikov sú vhodné tieto sladidlá:

Zdroje:

 • efsa – vedecké stanovisko k otázkam zdravotných tvrdení týkajúcich sa náhrad cukrov xylitol, sorbitol, manitol, maltitol, laktitol, izomalt, erytritol, D-tagatóza, izomaltulóza, sukralóza a polydextróza a ich vplyv na zachovanie mineralizácie zubov znížením demineralizácie zubov a zníženie postprandiálnych glykemických odpovedí (k článku 13 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1924/2006).
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Manuka med – účinky, použitie, cena
Ďalší článokVegetariánstvo a vegetariánska strava – byť či nebyť v dnešnej dobe vegetarián?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem