Prvá pomoc pri popáleninách (ošetrenie a liečba popáleniny)

Viete, čo je dobré na popáleniny? A ako ošetriť popáleninu?

Popáleniny sú jedným z najčastejších úrazov, ktorý sa vám môže v domácnosti stať. Je dôležité vedieť, čo urobiť bezprostredne po popálení (napríklad vriacou vodou, olejom, ohňom, žeravým predmetom a podobne).

V našom dnešnom článku sa dozviete, aká je prvá pomoc pri popáleninách ale aj to, aká je ich ďalšia liečba a ošetrenie + budeme sa venovať aj téme domáca liečba pri popáleninách.

Popáleniny v domácnosti

Popáleniny stupne - popáleniny 1. stupňa, popáleniny 2. stupňa, popáleniny 3. stupňaAk sa pohybujete veľa v kuchyni, prípadne doma niečo majstrujete, určite ste sa s nimi už stretli.

Okrem toho sú popáleniny veľmi časté aj u malých detí. U nich vedia byť kvôli ich citlivej a tenkej koži bolestivé až nebezpečné.

Štatistiky hovoria, že ročne sa v domácnosti popáli 1 zo 100 ľudí. 3 % z tých, ktorí sa popália doma, skončia v nemocnici (www.upjs.sk – Babik Termotrauma CEEA 2011)

Pri popálení dochádza k poškodeniu kože a kožných buniek. Podľa závažnosti a intenzity poškodenia kože rozlišujem tri stupne popálenín:

 • popáleniny 1. stupňa  – červená koža, na ktorej sa netvoria pľuzgiere (tento typ sa najčastejšie vyskytuje pri popáleninách v domácnosti)
 • popáleniny 2. stupňa – na koži sa objavia pľuzgiere a koža miestami hrubne
 • popáleniny 3. stupňa – výraznejšie hrubnutie kože, s bielym, lesklým povrchom

Existuje aj 4. stupeň popáleniny, ktorý sa prejavuje rovnako ako 3. stupeň, no prechádza hlbšie do oblasti tkanív a kostí.

Prvá pomoc pri popáleninách

Ako ošetriť popáleninu?

Tieto kroky sú veľmi vhodné ako ošetrenie popálenín:

 • Čo najrýchlejšie prerušte kontakt s predmetom, ktorý je zdrojom tepla.
 • Ak je na koži prítomná látka alebo iné predmety (prstene, náramky, náhrdelníky, opasky, tesné oblečenie…) odstráňte ich. Koža môže opuchnúť a cudzie predmety by sa ťažšie dávali dole a komplikovali by ošetrenie. V prípade, že sa látka prilepila o kožu, odstrihnite ju aspoň v okolí popálenej kože.
 • Následne dajte popálenú pokožku pod tečúcu studenú (nie ľadovú) vodu. Poslúžiť môžu aj studené obklady.
 • Použiť môžete aj rôzne krémy na popáleniny (tipy nájdete nižšie).
 • Následne kožu prekryte sterilným obväzom.

Liečba popálenín

V závislosti od stupňa popálenín sa vyberá aj liečba. Väčšina domácich popálenín nie je závažných a nevyžadujú ošetrenie lekárom ani hospitalizáciu.

Popáleniny prvého stupňa sa liečia približne 7 – 10 dní a po ich vyliečení nedochádza k tvorbe jazvy.

Na urýchlenie hojenia, uľavenie od bolesti a prevenciu infekcií môžete použiť rôzne krémy. Keďže mám sama malé dieťa a zároveň veľa varím, v mojej lekárničke nechýbajú tieto tri:

 1. HERBACOS CALCIUM PANTOTENÁT masťKalciová masť má hojivý a regeneračný účinok. Táto masť je veľmi účinná na popáleniny, ale používa sa pri drobných ranách, odreninách, či zapareninách (u dojčiat). Je vhodná aj na suchú a výrazne suchú pokožku (ako podporný prípravok pri atopickej dermatitíde, kontaktných ekzémoch).
 2. Dermazin slúži ako prevencia infekcií. Je registrovaný ako liek a obsahuje sulfadiazín vo forme striebornej soli. Po dôkladnom ošetrení popáleniny ho v tenkej vrstve naneste na pokožku alebo gázu. Použiť ho môžete aj na pokožku s odreninami a podobne.
 3. URGO Burns Na popáleninyA nakoniec náplaste URGO Burns. Sú to sterilné náplaste určené špeciálne na popáleniny (či už je to popálenina na ruke alebo na inej časti tela). Obsahujú špeciálne látky, ktoré pri kontakte s kožou urýchľujú proces hojenia. Okrem toho pôsobia aj proti bolesti. Náplasť aplikujte na kožu, ktorú ste pred tým chladili v studenej vode a ošetrili.

Poprípade je možné použiť aj Panthenol sprej, ktorý obsahuje 10 % panthenolu. Okrem toho sa v ňom nachádzajú vitamíny A, E a F. Výhodou je, že neobsahuje parabény, parafíny a PGE. Využiť ho môžete aj po spálení slnkom. Má príjemné chladivé účinky a regeneruje poškodenú pokožku.

Pri väčších bolestiach si môžete dať aj lieky tlmiace bolesť, napríklad Ibalgin alebo Paralen.

Domáca liečba (ktorej sa vyhýbajte!)

Existuje viacero domácich spôsobov liečenia popálenín, ktoré sa tradujú medzi ľuďmi. My vám však odporúčame, aby ste sa im vyhýbali.

Patria medzi ne napríklad:

 • Maslo – neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali účinnosť masla v liečbe popálenín. Maslo dokonca udržuje teplo a môžu urýchliť tvorbu baktérií. To isté platí pre oleje (vrátane kokosového a levanduľového).
 • Vaječné bielka – rovnako ako maslo, nie sú vhodné, lebo môžu viesť k bakteriálnej infekcii.
 • Zubná pasta – absolútne nevhodná na aplikáciu na poškodenú popálenú pokožku. Môže ju ešte viac podráždiť, okrem toho nie je sterilná.
 • Ľad alebo ľadová voda – príliš studené môže paradoxne pokožku ešte viac poškodiť, preto zvoľte radšej studenú vodu.

Kedy sa lekárovi nevyhnete

Popáleniny druhého a tretieho stupňa sú veľmi bolestivé a jednoznačne vyžadujú lekársky zásah. Pri masívnejších popáleninách hrozia riziká bakteriálne infekcie a ohrozenia ostatných orgánov.

Pri popáleninách tretieho a štvrtého stupňa môže dôjsť až k ohrozeniu na živote, preto zavolajte pacientovi sanitku. Lekársku pomoc vyhľadajte aj vtedy, ak je popálené dieťa alebo staršia osoba.

Zapaľovač popáleninyAj menej závažné popáleniny sa môžu skomplikovať. Ak sa bolesť po popálení stupňuje, tvoria sa vám veľké pľuzgiere, máte teplotu alebo sa okolie zle hojí, prípadne sa vytvorí infekcia, navštívte lekára, ktorý zaháji adekvátnu liečbu.

Rizikové oblasti tela, ktoré si vyžadujú špeciálnu pozornosť pri popáleninách sú: tvár, dlane, chodidlá a genitálie.

Záver

V našom článku o popáleninách ste si mohli prečítať, aké typy popálenín poznáme, ako ošetriť popáleninu – prvá pomoc a aké voľnopredajné prípravky sú najlepšie. A teda, či vás trápi popálenina na ruke, nohe či inde, teraz už viete, čo je dobré na popáleniny.

Popáleniny prvého stupňa sa ľahko hoja a vyliečite ich aj doma, popáleniny vyšších stupňov sú závažnejšie a vyhľadajte pri nich lekársku pomoc.

Zaujíma vás liečba spálenej pokožky od slnka? Tak si určite prečítajte tento článok, ktorý vám o spálení a jeho prevencii povie viac.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Rosalgin Easy výplach – použitie, účinky, cena (+ recenzie a skúsenosti)
Ďalší článokLiečba a hojenie rán (čo je dobré na rýchle hojenie?)
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem