Paralen (a iné lieky proti bolesti) v tehotenstve

Tehotné ženy sa za 9. mesiacov s veľkou pravdepodobnosťou stretnú s nejakou formou bolesti. Častá je napríklad bolesť hlavy. Ak sa u vás migrény vyskytovali už pred tehotenstvom, viete, že bez tabletky sa intenzívnej bolesti nezbavíte.

V článku vám prinášame prehľad voľnopredajných a predpisových liekov na bolesť (analgetík) vrátane odporúčaní, kedy sa v tehotenstve môžu užívať. Môže sa napríklad paralen v tehotenstve? Čítajte viac.

Paralen v tehotenstve

V lekárni sa často stretávame s otázkou, či môžu tehotné ženy užívať Paralen 500. Paralen (liečivo paracetamol) sa ukazuje ako najlepší variant pri liečbe bolesti v tehotenstve. V tehotenstve je vhodný aj liek Panadol (s rovnakou účinnou látkou).

V prvom trimestri je však najideálnejšie vyhnúť sa užívaniu akýchkoľvek liekov, vrátane Paralenu. Je to preto, že v prvých troch mesiacoch je plod najcitlivejší na všetky zmeny.

Tabuľka

Paralen v tehotenstve 1. trimesterParalen v tehotenstve 2. trimesterParalen v tehotenstve 3. trimester
Vyhnite sa užívaniu akýchkoľvek liekovParalen môžete užiťParalen môžete užiť

Kedy užiť Paralen v tehotenstve?

Paracetamol sa v tehotenstve používa na liečbu stredne silnej až silnej bolesti. Okrem toho je vhodný aj na tlmenie horúčky.

Ak používate paracetamol alebo iné lieky na tlmenie bolesti, začnite s čo najnižšou dávkou. Ak by bolesť neprestávala, prípadne by sa zhoršovala, je nevyhnutné navštíviť lekára.

Pozor si však dajte na paracetamol v kombinácii s kofeínom, pseudoefedrínom alebo butylskopolamíniumbromidom (Paralen Extra, Paralen Grip, Panadol Femina, Panadol Extra Novum, Migralgin a podobne). Takéto lieky nie sú v období tehotenstva vhodné. 

Ibalgin v tehotenstve

Lieky s obsahom ibuprofénu (Ibalgin, Brufen, Ibuprofen STADA, Mig 400, Nurofen a podobne) sa v tehotenstve užívajú len v druhom trimestri. V prvom a treťom trimestri by mohli spôsobiť poškodenia plodu.

Ibuprofen sa po 30. týždni tehotenstva užíva iba na odporúčanie lekára. Pri jeho užívaní môže dôjsť k poškodeniu srdca dieťaťa alebo k zmenšeniu množstva plodovej vody.

Ak ste už užili ibuprofen do 30. týždňa tehotenstva, šance že jeho užitie mohlo spôsobiť nejaké komplikácie je veľmi malá. Preto nie je dôvod na paniku.

Pozor na tieto lieky na bolesť v tehotenstve

Ibalgin gél a Ibalgin krém v tehotenstve

Lokálne gély a krémy s obsahom ibuprofenu sa v tehotenstve majú používať iba krátkodobo a na malú plochu tela. V treťom trimestri tehotenstva sa nepoužívajú vôbec.

Acylpirin v tehotenstve

Liek Acylpirin, či Aspirin (kyselina acetylsalicylová) sa môže užívať v 1. a 2. trimestri tehotenstva len vtedy, ak je prínos liečby vyšší ako riziká s ňou spojené. V 3. trimestri sa kvôli zvýšenému riziku krvácania lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej nesmú užívať.

Vo všeobecnosti sa lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej neodporúčajú užívať v tehotenstve a ani počas dojčenia.

Novalgin v tehotenstve

Novalgin (liečivo metamizol) sa používa na liečbu silnejšej bolesti a jedná sa o liek na predpis. Lekár vám ho môže predpísať napríklad pri migrénach alebo iných bolestiach, na ktoré lieky ako ibuprofen a paracetamol nezaberajú.

V 3. mesiaci tehotenstva je liek kontraindikovaný, v prvom a druhom trimestri lekár zhodnotí, či je pre vás liečba Novalginom v tehotenstve potrebná.

Ako užívať lieky proti bolesti v tehotenstve

V tehotenstve je dobré vyhýbať sa liekom ako takým. Dôležité sú hlavne prvé tri mesiace, kedy je plod citlivý na všetky látky a zmeny v organizme matky. Na druhej strane nie je dobré vyhýbať sa lieku, ak máte bolesť. Pri bolesti sa v našom tele vyplavujú stresové hormóny ako adrenalín a kortizol, ktoré tiež nie sú priaznivé pre bábätko.

Zvoľte preto zlatú strednú cestu – pri miernej bolesti vyskúšajte režimové opatrenia:

Pri bolesti hlavy si ľahnite, doplňte tekutiny, vyskúšajte aroma terapiu alebo akupunktúrne body na odstránenie bolesti hlavy. Ak tieto techniky nepomôžu, užite tabletku podľa mesiaca tehotenstva, v ktorom sa nachádzate.

Záver

Paralen v tehotenstve, áno či nie?

Ak ste tehotná a vyskytne sa u vás bolesť (napríklad bolesť hlavy alebo pohybového aparátu) najvhodnejším liekom je Paralen (paracetamol). Má najmenej kontraindikácii a je bezpečný počas celého obdobia tehotenstva. Liečba analgetikami by v tehotenstve nemala byť dlhodobá. Začínajte od čo najmenšej dávky – napríklad užite len polovicu Paralenu 500.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Infarkt myokardu (srdcový infarkt) – príznaky, diagnostika, liečba
Ďalší článokAngina pectoris – príznaky, diagnostika, liečba
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem