Nádcha a upchatý nos v tehotenstve? (ktorý je vhodný sprej a kvapky do nosa pre tehotné ženy?)

Ani tehotné ženy sa nevyhnú ochoreniam ako chrípka a nádcha. Upchatý nos v tehotenstve nie je nič príjemné…

Preto sme v dnešnom článku pre vás vypracovali praktický prehľad: Zistite, ktoré sú vhodné spreje a kvapky do nosa pre tehotné ženy.

Na začiatku tehotenstva sa veľmi bežne stáva, že žena ochorie. Je to preto, že imunitný systém je na začiatku tehotenstva oslabený.

Nádcha v tehotenstve môže byť spôsobená aj hormonálnymi zmenami. V tom prípade hovoríme o tzv. tehotenskej rinitíde.

Ako odlíšiť tehotenskú rinitídu od prechladnutia

Tehotenská nádcha (rinitída) sa vyskytuje až u 30 % tehotných žien. Spôsobuje ju hormón estrogén, ktorý zapríčiní opuch sliznice nosa a zvýšenú produkciu hlienu. V tehotenstve sa zároveň zvyšuje podiel krvi v organizme, čím sa sliznica nosa stáva prekrvenejšia.

Pri tehotenskej rinitíde nebudete mať žiadne iné príznaky ochorenia, opuch a výtok z nosa budú jediné. Ďalšou charakteristikou je dĺžka trvania – tento problém sa u vás môže vyskytovať až po celú dobu trvania tehotenstva. Dva týždne po pôrode tehotenská nádcha spontánne vymizne.

A ako vyzerá taká nádcha v tehotenstve?

Príznaky nádchy a chrípky

Nádcha alebo chrípka sú krátkodobé ochorenia, zvyčajne trvajú do 7 dní.

Medzi ich typické príznaky patria:

 • teplota
 • bolesť hlavy
 • žltý až zelený hlien
 • znížená schopnosť čuchu
 • bolesti tváre a čeľuste

Migréna a bolesť hlavy v tehotenstve

Liečba upchatého nosu v tehotenstve

Čo na nádchu a upchatý nos v tehotenstve, aby sa vám uľavilo a zároveň aby to bolo bezpečné pre vás a dieťatko?

Kvapky do nosa pre tehotné

Libenar sú veľmi jemné nosové kvapky v ampulkách. Ich aplikácia je maximálne hygienická, keďže sú balené v jednotlivých ampulkách po 15 ks. Ich obsah je tak jemný, že sú určené už pre malé deti od narodenia. Zároveň sú vhodné ako kvapky do nosa pre tehotné.

Spreje do nosa v tehotenstve

 • STERIMAR na upchatý nosSterimar je zdravotnícka pomôcka vo forme spreju. Je vhodný na pravidelnú nosnú hygienu, ale aj pri akútnom opuchu nosa spojeného s hlienom. Obsahuje fyziologický roztok morskej vody. Jeho výhodou je to, že je aj na dlhodobé použitie.
 • MAR plus je 5 % nosný sprej od firmy Stada, vhodný pre tehotné ženy. Znižuje opuch sliznice, redukuje hlieny a uľahčuje dýchanie. Je vhodný pri nádche, ale aj pri alergiách.
 • QUIXX je hypertonický roztok vo forme spreju. Používa sa na nosovú hygienu. Pri jeho aplikácii dochádza k zvlhčeniu sliznice, k uľahčeniu dýchania a k odstráneniu hlienu.

Homeopatiká

Euphorbium compositum-Heel S nosová aerodisperziaEuphorbium compositum je homeopatický nosový sprej. Tento viaczložkový sprej je vhodný v tehotenstve. Pomáha pri príznakoch ako suchá alebo opuchnutá sliznica. Liek môžete využívať aj v období dojčenia.

Iné lieky

 • CORYZALIACoryzalia je homeopatický liek. Účinné látky sú: cibuľa kuchynská, ľuľkovec zlomocný, sabadilla lekárska, dvojchroman draselný, jazmínovec vždyzelený, poniklec lúčny (v homeopatických koncentráciách CH3). Je vhodný, ak vás trápi nádcha v tehotenstve. Miernou nevýhodou je nutné časté užívanie lieku.
 • Sinupret sú perorálne kvapky, ktoré sa používajú pri opuchu nosovej sliznice a na uľahčenie smrkania. Okrem toho má Sinupret aj protizápalový účinok a uľahčuje vykašliavanie. Využijete ho teda pri tehotenskej chrípke a nádche. Výrobok síce obsahuje alkohol, no v použitom množstve je vhodný aj pre tehotné ženy.
Užívanie liekov OlynthNasivin v tehotenstve je možné počas krátkeho obdobia, avšak ich použitie vždy konzultuje s lekárom. Výhody ich liečby musia byť väčšie ako riziko s liečbou spojené.

Prečo niektoré spreje a kvapky nie sú v tehotenstve vhodné

Vedecké štúdie potvrdili vzťah medzi používaním niektorých nosných kvapiek a vrodenými vývojovými chybami dieťaťa.

Za najrizikovejšie obdobie sa považuje prvý trimester. Ak vás trápi nádcha, najnevhodnejšia účinná látka v tehotenstve je fenylefrín, ktorému by ste sa mali vyhýbať vo všetkých liekových formách. Pri užívaní tohto liečiva hrozia poškodenia srdca, avšak ich riziko je stále minimálne. Ak ste už liek s obsahom fenylefrínu užili, nie je dôvod na paniku. V jeho používaní však nepokračujte.

Ako ešte môžete podporiť liečbu opuchnutej nosovej sliznice? Prečítajte si v našom článku Domáce recepty na upchatý nos. Odporúča sa napríklad piť veľké množstvo tekutín, aby ste ostali hydratovaná. Ak ležíte alebo oddychujete v posteli, vyvýšte si hlavu viacerými vankúšmi. Vhodné je aj zvlhčovanie vzduchu, napríklad pomocou difúzera alebo obyčajného mokrého uteráku. 

Časté otázky

 • Môžem používať Olynth v tehotenstve?
  Olynth (liečivo xylometazolin) a Olynth HA (obohatený o kyselinu hyalurónovú na zvlhčenie sliznice) užívajte vždy len po konzultácii s lekárom.
 • Môžem používať Nasivin v tehotenstve?
  Liek Nasivin (liečivo oxymetazolín) vrátane slabšieho Nasivin soft prekonzultuje tiež s lekárom, ktorý zváži možné benefity a riziká liečby.
  Nosné spreje a nosné kvapky s liečivom xylometazolín a oxymetazolín sa nesmú užívať viac ako 7 dní, pretože hrozí riziko vzniku tolerancie a závislosti.
 • Aká je výhoda morských roztokov?
  Nosné výplachy nemajú žiadne vedľajšie účinky a pre náš organizmus sú prirodzené. Preto ak vás trápi nádcha v tehotenstve siahnite práve po nich. Každý dobre pozná liečivý účinok mora. Po dovolenke ste vždy menej chorí. Je to aj preto, že morská voda prečistí nosovú dutinu a predchádza infekciám dýchacieho traktu.

Zhrnutie

Užívanie liekov v tehotenstve má svoje špecifiká. Lieky by ste nemali užívať zbytočne a nadmieru, zároveň sa netreba asketicky vyhýbať liečbe, keď je potrebná. Ak vás trápi nádcha a upchatý nos v tehotenstve, najviac odporúčané sú rôzne spreje do nosa s morskou vodou, ktoré nemá žiadne vedľajšie účinky a môžu sa používať aj dlhodobo. Niektoré kvapky a spreje v tehotenstve sa užívajú až po konzultácii s lekárom.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Glykemický index potravín (+ tabuľky s GI)
Ďalší článokInfarkt myokardu (srdcový infarkt) – príznaky, diagnostika, liečba
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem