Hnačka v tehotenstve – prečo vzniká a aká je jej liečba?

Podobne ako zápcha, aj hnačka je v tehotenstve veľmi bežným príznakom. Spôsobuje ju viacero faktorov – tehotenské hormóny, zmeny v spôsobe stravovania ale aj stres a obavy o bábätko. V niektorých prípadoch však hnačka vôbec nemusí súvisieť s tehotenstvom

Hnačku v tehotenstve netreba podceňovať, pretože môže vyústiť do nepríjemných komplikácii. Zistite, ako si môžete pomôcť.

Hnačka v tehotenstve + prečo vzniká?

O hnačke vo všeobecnosti hovoríme vtedy, ak sa stolica vyskytuje viac ako 3x denne a konzistencia stolica nie je tuhá.

Bežné zmeny v tehotenstve

Ako sme spomínali v úvode článku, hnačka je častou komplikáciou tehotenstva. Postupujúc zmeny v organizme ženy sa podpíšu aj na tráviacom trakte a trávení. V tomto období sa u žien častejšie vyskytnú aj rôzne potravinové intolerancie, ktoré sa môže prejaviť hnačkou.

Iné príčiny

Nie všetky typy hnačky sú spojené s tehotenstvom a zmenami ženského tela. Niektoré sú vírusového alebo bakteriálneho pôvodu (infekčná hnačka v tehotenstve), prípadne sa prejavia ako následok diétnej chyby (nevhodné kombinácie jedál). Diétne chyby a črevné virózy sa môžu prejaviť napríklad ako súčasná hnačka a zvracanie v tehotenstve. Aj keď sa už rôzne parazity vyskytujú veľmi zriedkavo, aj tie môžu spôsobiť hnačku.

Hnačka je tiež charakteristickým príznakom závažnejších, chronických ochorení ako syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a podobne.

Tehotná žena si drží brucho

Kedy vzniká hnačka v tehotenstve

Najčastejšie sa hnačka objavuje v posledných mesiacoch tehotenstva. Paradoxne, hnačka sa objavuje ku koncu tehotenstva preto, pretože sa telo pripravuje na blížiaci sa pôrod. Každé tehotenstvo je unikátne, preto sa u vás hnačka pred pôrodom vôbec nemusí vyskytnúť.

Hnačka v ranom tehotenstve nie je typická, práve kvôli vysokým hladinám progesterónu, ktoré spomaľujú hladkú svalovinu v čreve. Naopak, pred očakávanou menštruáciou sa niekedy objavuje hnačka, prípadne častejšie nutkanie na stolicu.

Liečba hnačky v tehotenstve

V závislosti od príčiny hnačky zvolíme aj adekvátnu liečbu. Ak sa jedná o hnačku, ktorá je spôsobená tehotenstvom, stačí úprava stravy a zopár základných odporúčaní.

Bežná odporúčaná liečba:

 • Pitný režim je dôležitýpočkajte zopár dní, hnačka má tendenciu spontánne vymiznúť
 • nezabúdajte však na pitný režim, pri hnačke sa ľahko stane, že stratíte veľa vody
 • vhodné sú aj rehydratačné nápoje, ktorými doplníte stratené minerály (napríklad Kulíšek)
 • vyhýbajte sa jedlám, ktoré sú pre vás náročné na trávenie (najčastejšie sa jedná o mastné, veľmi korenené prípadne údené potraviny)
 • pri hnačke je veľmi žiaduce a prospešné užívanie probiotík, ktoré pomôžu upraviť črevnú mikrobiotu do pôvodného stavu
 • ak užívate nejaké lieky, prípadne výživové doplnky, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, či nemôžu spôsobovať hnačku

Aké lieky z lekárne môžete využiť na liečbu hnačky?

V tehotenstve sa používajú tieto lieky:

 • HYLAK FORTEHylak Forte sú perorálne kvapky, ktoré obsahujú metabolické produkty viacerých probiotických kmeňov. Hylak môžete využiť aj ako prevenciu hnačky počas liečby antibiotikami a inými liekmi, ktoré môžu ako vedľajší účinok spôsobiť hnačku.
 • Carbosorb vo forme prášku sa používa na liečbu akútnej hnačky. Dokáže viazať toxické látky, čím zbaví tráviaci trakt samotnej príčiny hnačky. Liek by sa mal však užívať len krátkodobo, maximálne 2 dni, ak lekár neurčí inak.
 • Smecta prášok 10 sáčkovSmecta obsahuje inú účinnú látku (diosmektit), no mechanizmus účinku je veľmi podobný. Rovnako viaže toxické látky z čreva a je vhodná na akútnu aj chronickú hnačku tehotných žien.
Silná hnačka v tehotenstve môže viesť k dehydratácii. Ak je hnačka v kombinácii s inými príznakmi ako silné kŕče v bruchu, zvracanie, vysoké teploty, pocit na odpadnutie a podobne, vyhľadajte čo najskôr lekára. V niektorých prípadoch sú nevyhnutné infúzie na zavodnenie

Zhrnutie

Hnačka väčšinou nie je nebezpečný stav, v tehotenstve však môže viesť k rýchlej dehydratácii. Základom je preto dopĺňanie tekutín a šetriaca strava. Odporúča sa aj užívanie rehydratačných nápojov.

Probiotiká vám napomôžu obnoviť správne fungovanie čriev a tiež vám posilnia imunitu. Pri závažnej hnačke, ktorá je sprevádzaná aj inými príznakmi vyhľadajte lekára.

PROBIO-FIX 60 kapsúl

 • probiotiká odstraňujú tráviace problémy (ako hnačka, zápcha…)
 • vhodné aj v tehotenstve

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Cytomegalovírus – príznaky, diagnostika, liečba
Ďalší článokPruh (hernia/prietrž) – ako sa prejavuje, má operácia nejaké riziká?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem