Zdravovek
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Zdravovek
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Domov Fitness a výživa Superpotraviny

Chlorella: aké má účinky? V čom sa líši od riasy spirulina?

Má chlorella pyrenoidosa nejaké nežiaduce účinky? Chcete si kúpiť tablety alebo prášok? Poradíme vám

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut Od Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut
10. novembra 2020
v Fitness a výživa, Superpotraviny
Reading Time: 5min čítania
0
Chlorella riasa

Zdroj: 123rf.com

90
ZOBRAZENÍ
Zdieľať na FacebookuZdieľať na Twitteri

Chlorella je zelená jednobunková riasa, ktorá našla svoje uplatnenie ako vysoko-účinný výživový doplnok v rôznych formách. Chlorelle sú pripisované viaceré pozitívne účinky, my sa dnes pozrieme na to, ktoré z nich sú aj vedecky potvrdené.

Rozmýšľate nad užívaním chlorelly, no neviete, ktorú si vybrať? Na konci článku nájdete produkty, ktorých zloženie považujeme za kvalitné a sú ponúkané v prijateľných cenách.

Obsah
1 Chlorella – zelená superpotravina
1.1 Pestovanie chlorelly – základom je fotosyntéza
2 Chlorella a jej účinky
2.1 Má chlorella nežiaduce účinky?
2.2 Liekové interakcie a chlorella
3 Kvalitná chlorella za priaznivú cenu
4 Zhrnutie

Chlorella – zelená superpotravina

Chlorella je zelená riasa,, ktorá prirodzene rastie v sladkovodnom prostredí. Na liečebné a prevenčné účely sa využíva celá jej časť. Existuje viacero druhov chlorelly, napríklad Chlorella pyrenoidosa, Chlorella vulgaris, Chlorella pituita a podobne.

Práve Chlorella pyrenoidosa sa používa vo výživových doplnkoch najčastejšie. Je to preto, že obsahuje najviac rastového faktoru (chlorella growth factor – CGF). Táto zložka je výživovými expertmi označovaná ako najdôležitejšia z celého spektra obsahových látok. Tento rastový faktor je rozpustný vo vode, tvorený je peptidmi, aminokyselinami, bielkovinami, vitamínmi, cukrami a nukleovými kyselinami. Keď teda konzumujete výživové doplnky z chlorelly, prijímate všetky tieto zdraviu prospešné látky.

Pestovanie chlorelly – základom je fotosyntéza

Ako sme už spomenuli, chlorella je riasa, ktorá rastie v sladkých vodách. Jej krajiny pôvodu sú napríklad Japonsko alebo Taiwan. Na to, aby bola chlorella kvalitná a obsahovala CGF v adekvátnom množstve je nevyhnutné slnečné žiarenie. CGF sa totiž produkuje pri fotosyntéze. Riasa pestovaná v umelých nádržiach bez prístupu svetla preto nebude obsahovo tak kvalitná, ako dopestovaná pri priamom slnečnom žiarení.

Chlorella a jej účinky

Chlorelle sa pre svoje obsahové látky pripisuje viacero vlastností a stavov, pri ktorých môže byť použitá. Vedecké dôkazy v súčasnosti naznačujú, že je s veľkou pravdepodobnosťou účinná pri zvyšovaní železa, najmä u tehotných žien.

Okrem tejto indikácie je možné, že chllorelu možno využiť pri:

  • Podpornej liečbe depresie, v kombinácii s liekmi, ktoré predpíše odborný lekár. Psychiatrické lieky nikdy nevysadzujte svojvoľne a o doplnkovej terapii vždy informujte svojho lekára.
  • Chlorella môže zlepšovať priebeh chemoterapie pri špecifickej forme rakoviny – glióm mozgu. V žiadnom prípade však nelieči túto, ani inú formu rakoviny.
  • Využiť sa môže aj pri bolestivej menštruácii, kedy dokáže zmierňovať menštruačné kŕče a bolesť.
  • Má posilňujúce účinky na imunitný systém, jej užívanie byť však trvať aspoň po dobu 6 týždňov.
  • Ak máte vysoký cholesterol, chlorella dokáže znižovať hladiny celkového cholesterolu a triglyceridov, nepomáha však pri znižovaní LDL (zlého) cholesterolu a zvyšovaní HDL (dobrého) cholesterolu. Miernejšie formy hypercholesterolémie sa dajú upraviť stravou alebo výživovými doplnkami (s obsahom červenej fermentovanej ryže), závažnejšie formy lieči lekár liekmi na znižovanie cholesterolu (napríklad statíny).

Všetky ostatné účinky chlorelly nie sú dosiaľ potvrdené dostatkom dôkazov.

Vedeli ste, že…

Podobnou riasou ako je chlorella je spirulina (tá však nie je jednobunková ale mnohobunková). Obe sú bohaté na proteíny, v chlorelle sa ich však nachádza o niečo viac. Významný je aj rozdiel v nukleových kyselinách, chlorella ich má až dvakrát toľko ako spirulina. Chlorofyl je taktiež zastúpený v chlorelle až v dvojnásobnom pomere v porovnaní so spirulinou. Ak sa preto rozhodujete medzi týmito dvoma riasami, na základe obsahových látok vám odporúčame chlorellu. Ak máte záujem o prípravok, ktorý obsahuje obe riasy chlorella + spirulina, dostupný je napríklad tento doplnok.

Má chlorella nežiaduce účinky?

Jedným z mýtov (najmä alternatívnej medicíny) je to, že všetko prírodné je bezpečné a nemá žiadne nežiaduce účinky a kontraindikácie. Nie je to pravda. Aj chlorella má nežiaduce účinky, ktoré sa u citlivejších ľudí môžu prejaviť. Medzi bežné vedľajšie účinky užívania chlorelly patrí napríklad nevoľnosť, hnačka, plynatosť, zelené zafarbenie stolice a kŕče v bruchu.

Ak užívate chlorellu, mali by ste sa ešte výraznejšie chrániť pred slnečným žiarením, hlavne ak máte svetlú pokožku. Pri perorálnom užívaní môže spôsobiť vyššiu citlivosť pokožky na slnečné žiarenie.

Chlorella sa môže užívať počas tehotenstva, vyhnúť by sa jej ale mali ale kojace ženy. U ľudí, ktorí sú alergickí na plesne môže táto riasa vyvolať alergickú reakciu. Vyhýbať by sa jej mali aj ľudia s výraznou imunodeficienciou. Štúdie naznačujú, že v týchto prípadoch by superpotravina mohla viesť k rozmnoženiu škodlivých baktérii v tráviacom trakte.

Liekové interakcie a chlorella

Ak užívate niektoré z nasledovných liekov, chlorella pre vás nie je vhodná:

  • Imunosupresívne lieky – nemá sa používať pri súčasnej liečbe na potlačenie imunitnej odpovede (napríklad po transplantáciách). Chlorella by pôsobila z časti protichodne a účinok liekov by nemusel byť dostatočný.
  • Chlorellu neužívajte, ak sa liečite liekom s obsahom warfarínu (liečivo ktoré zabraňuje zrážaniu krvi). Okrem iných vitamínov sa v chlorelle nachádzajú vyššie množstvá vitamínu K (ktorý je antidotum warfarinu) a preto má protichodné účinky.

Kvalitná chlorella za priaznivú cenu

Táto superpotravina je dostupná vo viacerých formách. Najbežnejšie ako tablety alebo ako prášok.

  • Advance Chlorella je riasa v tabletovej forme, v bio kvalite. Dávkovanie je 5 – 10 tabliet pri dospelých, 1 – 4 tablety denne pre deti od veku 3 rokov. Výrobca uvádza, že nie je vhodná pre tehotné ženy.
  • Chlorella je dostupná aj vo forme prášku, napríklad od firmy Topnatur (chlorella prášok). Tento produkt je vyrobený z druhu Chlorella Pyrenoidosa, obsahuje teda veľa CGF a používa sa ako dobrý zdroj železa. Výrobca uvádza vhodnosť chlorelly v prášku pre deti od 3 rokov. Užíva sa 1 čajová lyžička denne, prášok sa pridá do vody alebo primieša do jedla.
  • Chlorella sa dá v niektorých kombináciách použiť aj pri chudnutí. Vhodný je napríklad produkt Tree3Chlorella, ktorý obsahuje kombináciu chlorelly, kurkumy a zeleného čaju. Tieto látky pomáhajú organizmu zbavovať sa toxínov a tiež urýchľujú metabolizmus. Užíva sa v dávke 2 – 4 tablety denne.

Zhrnutie

Chlorella je zelená sladkovodná riasa. Pre svoje hodnotné zloženie našla svoje uplatnenie vo výživových doplnkoch – či už vo forme prášku, tabliet alebo kapsúl. Používa sa najmä na doplnenie železa, bohatá je aj na bielkoviny, takže je vhodná aj pre vegetariánov. Okrem týchto zložiek obsahuje radu esenciálnych látok, ktoré sú viazané na výskyt chlorella rastového faktoru. Vyberajte si preto kvalitnú chlorellu, v menej kvalitných formách môže byť prítomných viacero balastných látok, napríklad dusičnanov, zbytočné sú aj konzervanty, farbivá (nakoľko superpotravina je prirodzene zelená), umelé sladidlá a cukor.

iconZistiť viac

Chlorella od Advance 1000 tabliet

  • BIO 100 % čistá riasa chlorella
  • tablety neobsahujú žiadne ďalšie prídavné látky
  • pomáha z tela odstraňovať toxíny (detoxikácia), podporuje imunitu a trávenie
Chlorella ADVANCE - BIO kvalita iconZistiť viac

Zdroje:

  • sunchlorellausa.com
  • dobrezdravie.sk
  • webmd.com
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
×
Ukázať súvisiace produkty
Zatvoriť
Predchádzajúci článok

Alergia na slnko – aké má prejavy? Viete, ako sa jej zbaviť?

Ďalší článok

Alergia na chlad: Aké sú jej prejavy? U koho sa vyskytuje najviac?

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

Ďalší článok
Alergia na chlad, Čaj a rukavice na studené ruky a nohy

Alergia na chlad: Aké sú jej prejavy? U koho sa vyskytuje najviac?

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie produkty

Zdravovek

Prinášame informácie o tom, ako si zvýšiť kvalitu života. Zdravie je pre nás prvoradé, pretože si uvedomujeme jeho cenu. Zameriavame sa na podrobný opis chorôb a chceme, aby ste najprv pochopili svoje ochorenie a následne ho mohli liečiť. Ponúkame vám aj odborné názory na produkty bežne dostupné v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Odrážame sa od vlastných skúseností, alebo skúseností ostatných užívateľov, poprípade pacientov, ktorí nám poskytli pozitívnu odozvu v lekárňach. Všetky informácie, ktoré zverejňujeme najprv dôkladne overujeme, či už na zahraničných weboch alebo prostredníctvom kvalifikovaných vedeckých štúdií.

Kontaktujte nás: info@zdravovek.eu

Najnovšie články

Testosterón, pláž, more, surf

Testosterón pod lupou: Čo všetko by ste mali vedieť o tomto (nielen) mužskom hormóne

1. júla 2025
Análna fisúra, problém s tráviacim traktom a vylučovaním

Análna fisúra – keď je každá návšteva toalety utrpením

22. marca 2025
Zubný kaz - Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

Zubný kaz: Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

8. novembra 2024

Kategórie

  • Bolesť
  • Diéty
  • Fitness a výživa
  • Hemoroidy
  • Histamínová intolerancia
  • Imunita a alergia
  • Koronavírus
  • Kožné problémy
  • Liečba
  • Matka a dieťa
  • Mykóza
  • Neurologické poruchy
  • Odborné články
  • Plodnosť a Erekcia
  • Rakovina
  • Rebríčky
  • Recenzie
  • Spánok
  • Srdce a cievy
  • Stres a psychika
  • Superpotraviny
  • Tráviace ťažkosti
  • Zápal
  • Zdravotné problémy
  • Ženské problémy

Sledujte nás

  • Kontakt
  • Zásady spracúvania a ochrany osobných údajov
  • Inzercia

© 2020 Zdravovek.eu

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt

© 2020 Zdravovek.eu

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Zistiť viac