Kŕče v nohách – zažili ste ich počas spánku, po športe alebo v tehotenstve?

0
1473

Kŕče v nohách sú pomerne bežný jav a mnohí sme sa s nimi stretli práve v noci počas spánku. Mnohé ženy sa im nevyhnú ani v tehotenstve. Zvyčajne nesignalizujú závažné ochorenie.

Svaly pri kŕčoch zostanú stuhnuté a bolestivé. Najčastejšie sa objavujú v lýtkach, no pomerne bežné sú aj v stehnách alebo chodidlách.

V článku si prečítate aké príčiny môžu mať kŕče v nohách a tiež aká je pomoc a liečba tohto problému.

Čo je príčina pre kŕče v nohách?

Nie u všetkých kŕčov je jasná ich príčina. V prípade, že je príčina neznáma, hovoríme o idiopatických kŕčoch. Existuje pár predpokladov o tom, prečo ku nim môže dochádzať.

Tieto mechanizmy môžu viesť ku idiopatickým kŕčom:

 • porušená aktivita nervov, ktorá sa vyskytuje hlavne v noci (nočné kŕče)
 • porušenie cirkulácie krvi v mieste, kde vznikajú kŕče

Sekundárne kŕče v nohách sú následkom rôznych ochorení alebo ich príznakom.

Rizikovým faktorom pre vznik kŕčov v nohách sú napríklad:

 • Kŕče v nohách a nadmerná fyzická námahanadmerná fyzická námaha, napríklad pri cvičení – po dokončení aktivity sa často vyskytujú kŕče
 • tehotenstvo – prírastok na váhe v tehotenstve zvyšuje tlak, ktorý pôsobí na svaly v nohách
 • niektoré typy liekov, napríklad statíny (lieky znižujúce vysoký cholesterol), diuretiká (používané na liečbu vysokého tlaku), raloxifen (liečba menopauzy) a nifedipín (liečba angíny pectoris)
 • ochorenia pečene – pečeň funguje ako čistiaci orgán nášho tela, ak nepracuje správne, dochádza k hromadeniu toxínov, čo sa môže prejaviť ako časté kŕče
 • alkoholizmus, hypotyreóza, diabetes
 • dehydratácia – pri nedostatočnej hydratácii klesá hladina sodíka v tele, čo môže viesť ku kŕčom
 • nedostatok minerálov – hlavne magnézium a draslík
Svalový kŕč (odborne aj spazmus) je náhla a rýchla kontrakcia (skrátenie svalu). Dĺžka takejto kontrakcie je rôzna – od pár sekúnd po niekoľko minút. 

Ku skracovaniu svalov prirodzene dochádza starnutím. Preto sú starší ľudia náchylnejší na svalové kŕče v nohách. Aj skrátené šľachy môžu mať podobný účinok.

Kŕče v nohách a ich príznaky

 • náhla bolesť v nohách, najčastejšie lýtkach, ktorá ja spôsobená kontrakciou svalu
 • trvanie kŕču je od pár sekúnd do 10 minút
 • sval je stuhnutý, bolestivý
 • chodidlo a prsty na nohách sú meravé
 • po odoznení kŕču môže byť noha bolestivá a citlivá
Ak kŕče trvajú viac ako 10 minút, alebo sa objavia po tom, ako ste si spôsobili ranu, ktorá prišla do kontaktu s pôdou alebo hrdzavým predmetom, vyhľadajte lekára. Mohlo by sa jednať o bakteriálnu infekciu – tetanus. Nebezpečné kŕče môže vyvolať aj expozícia ortuťou alebo olovom. 

Liečba kŕčov v nohách

Liečba závisí od toho, aká je príčina. Ak kŕče spúšťa nejaké ochorenie, primárne sa lieči toto ochorenie. Následne by malo dôjsť k vymiznutiu príznakov kŕčov. Kŕče v nohách v tehotenstve sú pomerne bežné a zväčša prirodzene ustúpia po pôrode.

Pri silných kŕčoch vám lekár môže predpísať myorelaxanciá (lieky uvoľňujúce tonus svalov, t.j. svalové kŕče).

Na idiopatické kŕče v nohách sa ako pomoc volí liečba analgetikami (napríklad paracetamol alebo ibalgin) a magnézium. Na trhu sú dostupné viaceré výživové doplnky a lieky s obsahom magnézia.

Sú to napríklad tieto tabletky:

 • STOP KŔČOM HORČÍK DRASLÍK B6STOP KŔČOM HORČÍK DRASLÍK B6 – tieto tabletky sú výživový doplnok s obsahom 4 účinných zložiek – magnézium (horčík), draslík, vitamín B6 (pyridoxín) a vitamín E (tokoferol). Je vhodný pre ľudí, ktorí sú vystavení väčšej psychickej a fyzickej záťaži, pri pocitoch únavy a chronickom únavovom syndróme. Vitamín E funguje ako vychytávač voľných radikálov – má antioxidačné vlastnosti. Používa sa na kŕče v nohách, ale aj na kŕče v iných častiach tela.
 • Magne B6 patrí medzi voľnopredajné lieky. Obsahuje 470 mg magnézia a 5 mg pyridoxínu v jednej tablete. Obidve látky pomáhajú k správnemu fungovaniu nervového systému, majú pozitívne účinky na psychiku. Magne B6 je vhodný ako pomoc pri kŕčoch nôh, pri miernych formách úzkosti a poruchách spánku. Odporúčaná denná dávka je 6 – 8 tabliet.
 • MagneslifeMagneslife je tekuté magnézium (250 mg) v kombinácii s vitamínom B6. Tekutá forma zabezpečuje rýchle vstrebávanie, preto sa môže používať aj pri akútnych kŕčoch a psychickom vypätí. V balení nájdete 10 ampuliek. Ampulky sú v malom praktickom balení, a teda ho môžete mať stále pri sebe.

Magnézium sa nachádza v bohatom zastúpení aj v orechoch a semienkach, preto je vhodné zaradiť ich do svojho stravovania.

V tehotenstve sa ženy sa musia o užívaní magnézia poradiť so svojim lekárom. 

Kŕče v nohách sa dajú riešiť aj nefarmakologicky

Na rýchlu pomoc pri kŕčoch v nohách slúžia aj cviky.

 • Počas samotného kŕču sval masírujte a snažte sa ho natiahnuť čo najviac. Nohu vystrite smerom nahor, špičku ťahajte smerom k telu. Účinné je tiež, ak budete malú chvíľu kráčať len po pätách.
 • Po takomto cvičení môžete na oblasť, kde sa vyskytol kŕč priložiť teplý obklad.
 • Ak sa kŕče nôh vyskytnú počas spánku a prebudia vás, postavte sa z postele a pomaly zaťažte nohu smerom k päte. Tým dôjde k natiahnutiu svalu a uvoľneniu kontrakcie.

Záver

Kŕče v nohách sa môžu u vás vyskytnúť počas spánku, po namáhavej fyzickej aktivite ale aj v tehotenstve, prípadne vo vyššom veku. Vo väčšine prípadov sa nejedná o závažný stav a samovoľne odoznejú po jednoduchých cvikoch. Ako pomoc môžete použiť aj lieky a výživové doplnky, napr. tabletky na kŕče s obsahom magnézia. Ak sú kŕče dlhšie, prípadne sa môže jednať o tetanus, bezodkladne vyhľadajte lekára.

Zažili ste už brnenie a mravčenie v nohách? Možno ste zvedaví, čo s tým môžete urobiť. Zistite, aké choroby a zdravotné stavy môžu byť zodpovedné za tŕpnutie nôh a prstov na nohách.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem