Zápal močových ciest je ochorenie, s ktorým sa aspoň raz za život stretne takmer každý. Cystitída je veľmi častá u žien. Jej negatívom je to, že má tendenciu vracať sa. Dobrou správou je, že liečená cystitída nie je závažné ochorenie. Iba výrazne znepríjemňuje život a bežné fungovanie.
Medzi bežné príznaky zápalu močových ciest patrí: časté a bolestivé močenie, pocit nedostatočného vyprázdnenia, bolesti v oblasti krížov a podbruška a u niektorých ľudí aj zvýšená teplota. Prečítajte si o cystitíde viac:
Čo je to zápal močových ciest?
Ochorenia, ktoré sa končia na -tída sú zápalové ochorenia. Cystitída je teda zápal močových ciest (najčastejšie mechúr a močová rúra, neliečené ochorenie niekedy prechádza až na obličky). Zápal je spôsobený bakteriálnou infekciou. Pri kultiváciách sa najčastejšie objavuje E. coli.
E. coli je baktéria, ktorá sa prirodzene nachádza na pokožke a v našom tráviacom trakte, kde nevyvoláva žiadne problémy. Pri prenose E. coli do močových ciest však dochádza k zápalu, opuchu a objavujú sa príznaky zápalu močových ciest.
U žien sa zápal močového mechúra objavuje často po pohlavnom styku. Je to preto, že pri pohlavnom styku môže dôjsť k prenosu E. coli z penisu alebo z oblasti okolo análneho otvoru. Ako predchádzať zápalu močového mechúra zo sexu si napíšeme nižšie.
Príčiny
Medzi ďalšie príčiny cystitídy patrí:
- používanie silne parfumovaných mydiel na intímnu hygienu
- chemoterapeutiká – liečivá podobné antibiotikám, používajú sa pri bakteriálnych a protozoálnych infekciách
- poškodenia močového mechúra
- zavedenie katétra
- ožarovanie v oblasti panvy
Príznaky
Zápal močových ciest má tieto príznaky:
- pálenie, pichanie, bolesť pri močení
- nepretržitý pocit nutkania na močenie
- objem moču pri vyprázdnení je malý, no chorý má pocit nedostatočného vyprázdnenia
- bolesť podbruška
- moč je tmavý, zakalený a môže zapáchať
Zápal močových ciest u detí
Cystitída sa u detí tiež vyskytuje často, no podobne ako u dospelých, ani u detí liečená cystitída nepredstavuje závažné riziko. U malých detí, ktoré ešte nerozprávajú môže byť náročné spoznať, či sa jedná o zápal močových ciest.
Príznaky zápalu u detí
Príznaky môžu byť pomerne nešpecifické, napríklad:
- teplota
- zvracanie
- únava, letargia
- podráždenosť
- strata chuti do jedla
- žltá pokožka a žlté očné bielka
U starších detí sa objavujú aj typickejšie príznaky ako:
- zadržiavanie moču, strach z močenia kvôli bolesti
- časté močenie
- pocikávanie sa u detí, ktoré už boli odplienkované (nočné pocikávanie sa však vo väčšine prípadov neznačí diagnózu cystitída)
- suché plienky
- bolesti brucha
- moč mierne zapácha, je zakalený
Liečba
Čo na zápal močových ciest?
Pomôže:
- antibiotiká (na predpis po zvážení lekárom)
- domáca liečba
- lieky bez predpisu a výživové doplnky
Domáca liečba
Pri zápale močových ciest sa ako domáca liečba odporúčajú nasledovné režimové opatrenia:
- Pite veľa tekutín. Čím rozriedenejší bude moč, tým rýchlejšie sa odplavia baktérie z močových ciest a znižuje sa ich adherencia na močový trakt.
- Choďte na záchod hneď vtedy, keď cítite potrebu. Frekventované močenie tiež pomáha pri odstraňovaní patogénov z močových ciest.
- Babský recept je pravidelná konzumácia brusníc a brusnicovej šťavy. Brusnice sa nachádzajú aj vo výživových doplnkoch, ktoré sa používajú na liečbu cystitídy. Konzumovať ich však môžete aj ako plody.
- Ostaňte v teple, vyhýbajte sa zachladeniu oblasti obličiek a mechúra.
- Ako domáca liečba je rovnako vhodný pokojový režim v domácom prostredí, aspoň dokým nevymiznú akútne príznaky.
Lieky bez predpisu (+výživové doplnky)
25 – 42 % infekcií močových ciest nepotrebuje liečbu antibiotikami a postačia vám voľnopredajné lieky a režimové opatrenia.
Čo pomáha na zápal močových ciest?
- Canephron patrí medzi rastlinné lieky bez predpisu, ktoré sú vhodné na dlhodobé užívanie, minimálne 3 – 6 mesiacov. Používa sa pri problémoch ako opakované ale aj akútne močové infekcie. Liek je vhodný aj pre deti od 6. rokov. Účinné látky sú: vňať zemežlče, koreň ligurčeka a list rozmarínu.
- Urixin je výživový doplnok s obsahom 6 prírodných látok: manóza, extrakt z brusníc, probiotické kmene Lactobacillus acidophilus a rastlinné extrakty zo zlatobyle, zeleného čaju a pŕhľavy. Výživový doplnok nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy a deti.
- Urinal Akut FORTE je známy výživový doplnok, ktorý obsahuje výťažky z kanadskej brusnice (kľukva veľkoplodá) a zlatobyle obyčajnej. Tieto byliny sa starajú o zdravie močových ciest a pomáhajú zbaviť sa škodlivých baktérií, ktoré sa nahromadia v močových cestách.
Antibiotiká na zápal močových ciest
Nakoľko je cystitída vo väčšine prípadov bakteriálneho pôvodu, na liečbu sa využívajú antibiotiká. Lekára navštívte vždy, ak vám režimové opatrenia v kombinácii s výživovými doplnkami a voľnopredajnými liekmi neuľavia od príznakov do 24 hodín. Návšteva lekára je nevyhnutná vždy, keď je zápal spojený s teplotou, krvou v moči alebo keď sa jedná o malé dieťa prípadne, tehotnú ženu alebo staršieho človeka.
V terapii sa najčastejšie využíva ciprofloxacín (Ciphin, Ciplox, Ciprinol, Ciprofloxacín). Dostupné sú aj jednorazové antibiotiká na zápal močových ciest – Monural. Granulát sa vypije na noc, po vyprázdnení močového mechúra. Monural je vhodnejší pri pacientoch, ktorý mali cystitídu prvýkrát, alebo sa u nich vyskytuje zriedka.
Rezistencia E. coli na antibiotiká
Problémom sa stáva postupná rezistencia E. coli na antibiotiká. Jedným z dôvodov je nesprávne užívanie antibiotík pacientmi. Pri ich užívaní vždy dodržujte časové rozostupy, v ktorých treba liek užiť a doužívajte celé balenie. Liečbu antibiotikami neprerušujte vtedy, keď sa začnete cítiť lepšie. Práve zvyšné baktérie, ktoré by boli ešte v organizme prítomné by mohli viesť k rezistencii, ktorá by výrazne komplikovala liečbu.
Prevencia vzniku infekcie močových ciest
- Ženám, ktoré sú náchylné na akútnu cystitídu po pohlavnom styku sa odporúča vždy pred a po sexe vymočiť, čím znížite riziko prenosu E. coli.
- Vyhýbajte sa dehydratácii. Pri nepravidelnom močení sa môžu baktérie začať rýchlo množiť a rozvinie sa zápal.
- Nevhodné je nylonové a iné syntetické spodné prádlo, pretože v takýchto materiáloch sa rýchlejšie množia baktérie. Zvoľte radšej prírodnú bavlnu.
- Nepoužívajte intímne dezodoranty, parfumované vlhčené obrúsky, kúpele s prídavnými látkami a podobne.
- Oblasť krížov udržujte v teple, neseďte na studenom.
- Ženám sa po stolici odporúča utieranie v smere spredu dozadu, nikdy nie naopak.
- Na dlhodobú konzumáciu sú vhodné aj probiotiká (s kmeňmi Lactobacillus), liek Wobenzym (enzýmy používajúce sa pri rôznych zápalových ochoreniach, ktoré podporujú imunitu) a vitamín C (antioxidant, ktorý znižuje pH moču, čím sa stáva nevhodnejší pre množenie baktérií).
- Pri novorodencoch je účinná prevencia cystitídy (ale aj iných ochorení) dojčenie minimálne do 6 mesiacov života.
- Pravidelne meňte plienky.
Zhrnutie
Zápal močových ciest je vo väčšine prípadov bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou E. coli. Existujú však aj iné príčiny, napríklad zavedenie katétra alebo mechanické poškodenie močového mechúra.
Mierne formy cystitídy sa liečia režimovými opatreniami, hydratáciou, urologickými čajmi a voľnopredajnými liekmi. Pri závažnejších formách je nevyhnutná antibiotická liečba. Pozor si treba dávať na rezistenciu E. coli voči dostupným antibiotikám.
Liek Wobenzym 200 tabliet
- Wobenzym je liek obsahujúci enzýmy, ktoré majú schopnosť ovplyvňovať imunitu + tlmiť zápaly.
- Používa sa na chronické a recidivujúce zápaly močového a pohlavného ústrojenstva.
- Je vhodný pre dospelých aj deti.
za seba mozem odporucit wobenzym, kedze som skusila viacero produktov a aj na odporucanie lekarky, no pomohol az tento