Bolesť v podbrušku v tehotenstve – aké má príčiny? Kedy treba ísť k lekárovi?

Ste prvorodička a zaujíma vás, ktoré typy bolesti v podbrušku v tehotenstve sú v norme a ktoré už môžu byť symptómom niečoho závažnejšieho?

V článku sa dozviete, čo znamená bolesť v podbrušku v tehotenstve a prečo k nej dochádza.

Sú bolesti v podbrušku v tehotenstve normálne?

V tehotenstve sa bežne objavujú v oblasti podbruška bolesti, ktoré niektoré ženy označujú ako veľmi podobné tým menštruačným bolestiam. Bolesť môže mať rôzne formy od tupej, podobnej kŕčom až po intenzívnejšie náhle pichnutie.

Bolesť v prvom trimestri

Bolesti v podbrušku v tehotenstve v prvom trimestri sú časté a niekedy sa označujú aj ako jeden z prvých príznakov tehotenstva.

Bolesť v druhom a treťom trimestri

Bolesti v podbrušku v druhom a treťom trimestri tehotenstva môžu byť spôsobené rastom a tlakom maternice. Pred pôrodom sa objavujú typické Braxtonove-Hicksove kontrakcie (laicky nazývané aj poslíčkovia), ktoré pripravujú organizmus na pôrod.

Ku koncu tehotenstva je dôvodom bolesti podbruška aj tlačiaca hlavička dieťaťa, ktoré sa s blížiacim pôrodom posúva nižšie do pôrodných ciest.

Jednou z príčin bolesti podbruška je aj tehotenská zápcha. Jej hlavnou príčinou sú zmeny v hladinách ženských hormónov. Tie spôsobia spomalené trávenie. Iné dôvody zápchy v tehotenstve sú nedostatok vlákniny, nekvalitná strava a málo pohybu.

Braxton-Hicksove kontrakcie

Ako odlíšiť Braxton-Hicksove kontrakcie od kontrakcií pôrodných?

Braxton-Hicksove kontrakcie sú menej intenzívne ako pôrodné (čo však prvorodičky môžu mať problém posúdiť). Ich intenzita nenarastá, neskracuje sa časy medzi nimi a nie sú pravidelné.

Tehotenstvo, žena si drží tehotenské bruško

Bolesť v podbrušku, ktorá nesúvisí s tehotenstvom

Nie všetky bolesti v podbrušku v tehotenstve nutne súvisia s tehotenstvom, preto príznaky sledujte komplexne.

Medzi iné dôvody bolesti v dolnej časti brucha zaraďujeme:

Kedy môžu byť bolesti podbruška nebezpečné

Varovné signály, pri ktorých by ste mali spozornieť a navštíviť lekára sú:

  • veľmi intenzívna bolesť v podbrušku, ktorá neodoznieva, prípadne sa stupňuje
  • bolesť je sprevádzaná vaginálnym výtokom, špinením alebo krvácaním

Zhrnutie

Bolesti v podbrušku sú bežné v každej fáze tehotenstva. Ak sa nestupňujú, odporúča sa iba úľavová poloha a oddych. V prípade, že by sa bolesti v podbrušku zhoršovali, alebo sú spojené s niektorým s varovných príznakov, bezodkladne vyhľadajte lekára.

Mohlo by vás zaujímať:
Aké môže mať bolesť brucha v tehotenstve príčiny? Ktoré lieky môžete použiť na tlmenie bolesti a kŕčov brucha? To všetko a viac sa dočítate v článku bolesť brucha v tehotenstve.

Zdroj:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Ateroskleróza (kôrnatenie ciev) – príznaky, liečba, prevencia
Ďalší článokChudokrvnosť (anémia) – príznaky, liečba, strava
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem