Lupus (systémový lupus erythematosus, SLE) patrí medzi autoimunitné ochorenia. Vo všeobecnosti sú autoimunitné ochorenia charakteristické zmenami v imunitnej odpovedi, kedy bunky napádajú vlastné tkanivá a orgány a správajú sa ku nim ako ku patogénom.
Aké má systémový lupus príznaky, ako prebieha diagnostika a liečba zistíte nižšie:
Čo to je lupus?
Lupus je závažné, chronické autoimunitné ochorenie, ktoré je charakteristické tým, že postihuje mnohé orgány tela. Najčastejšie je postihnutá koža, obličky, kĺby, krvné bunky a nervový systém. Na chorobu lupus sú náchylnejšie ženy, v porovnaní s mužmi sa u nich vyskytuje až 10:1. K rozvoju ochorenia dochádza najmä medzi 20. – 30. rokom života.
Presný mechanizmus, prečo k chorobe lupus dochádza, nie je známy. Doteraz je známe len to, že ochoreniu predchádza poškodenie rovnováhy imunitného systému. Poškodenie sa týka najmä T- a B-lymfocytov, makrofágov a dendritických buniek. Na rozvoj ochorenia má vplyv aj genetika.
Príznaky lupus erythematosus
Symptómy ochorenia sú rôzne, medzi typické patria napríklad:
- Kožná vyrážka – objavuje sa až u 40 % pacientov. Vo forme fľaku v tvare motýľa sa nachádza na lícach. Typická je v aktívnej forme ochorenia, pri remisii (potlačení príznakov) zvyčajne mizne alebo zmierňuje svoju intenzitu. Prítomné môžu byť aj drobné chrastičky.
- Vyrážka v tvare disku sa objavuje inde v oblasti tvári alebo na pokožke hlavy. Rizikom je vznik jazvy, ktorá sa môže vytvoriť po vyliečení vyrážky.
- Fotosenzitívna reakcia – po nadmernom vystavení pokožky slnečnému žiareniu sa vyrážky a pupienky objavia až u 50 – 70 % pacientov.
- V ústach a na nose sa často objavujú afty a ranky.
- Kĺby sú stuhnuté, bolestivé, zapálené, v miestach sa vyskytuje opuch – až u 80 % pacientov so systémovým lupusom.
- Pleuritída (zápal pohrudnice) – bolesť po bočných stranách pľúc, intenzívnejšia je pri námahe, kašli a prudkých pohyboch.
- Problémy s obličkami – v moči sa môže vyskytovať krv alebo bielkoviny, k rozvoju zápalu obličiek dochádza až u 50 % pacientov.
- Častá je aj únava, zvýšená teplota.
- Chladné prsty na rukách a nohách (Raynaudov syndróm), suché oči.
- Dýchavičnosť, bolesti na hrudi, bolesti hlavy.
- Problémy s pamäťou, depresia, poruchy koncentrácie, zmätenosť.
Diagnostika lupusu
Tým, že lupus postihuje mnoho orgánov a príznaky sú u každého pacienta individuálne sa diagnostika lupusu komplikuje. Nezriedka sa stáva, že k rozvoju prvých viditeľných príznakov dochádza až po pár rokoch od výskytu ochorenia, takže pacient ani nevie, že má systémový lupus.
V krvi pacientov s chorobou lupus sa nachádzajú špecifické protilátky (napríklad lupus antikoagulans) a proteíny, ktoré sú charakteristické pre toto ochorenie. Okrem toho sa stanovuje aj hodnota CRP (zápalový parameter), sedimentácia červených krviniek (FW), počet krvných buniek a biochemické parametre.
Na vyšetrenie funkcie obličiek sa používa laboratórne vyšetrenie moču. V niektorých prípadoch sa môže urobiť aj biopsia konkrétneho tkaniva.
Diagnostickým kritériom je aj klinický obraz pacienta. Na potvrdenie diagnózy je potrebné spĺňať aspoň 4 typické príznaky lupusu erythematosus.
Liečba lupusu
Lupus je nevyliečiteľná choroba, no pomerne dobre dokážeme kontrolovať jeho prejavy. V závislosti od toho, ktorý systém alebo orgán je najviac postihnutý, sa volí aj individuálna liečba.
Najčastejšie sa používajú nasledujúce skupiny liekov:
- Nesteroidné antiflogistiká (NSAIDs) – ibuprofen, naproxén, diclofenac – protizápalové a analgetické účinky týchto liekov sú vhodné pri príznakoch lupusu ako bolesti kĺbov, opuch, horúčka. Nesteroidné antiflogistiká nie sú vhodné u pacientov s vredmi na žalúdku, pri niektorých ochoreniach obličiek a srdca, preto lekára informujte o všetkých ochoreniach, ktoré sa u vás vyskytli.
- Antimalariká – lieky, ktoré sa už podľa názvu využívajú na liečbu v našich končinách zriedkavej malárie, sa môžu použiť aj pri lupus erythematosus. Antimalariká sú nápomocné najmä pri kožných prejavoch ochorenia a znižujú frekvenciu relapsov. Liečivo hydroxychlorochín u niektorých ľudí môže vyvolať problémy so žalúdkom. Počas liečby je dôležité sledovať stav očí, pretože vo veľmi zriedkavých prípadoch môže dôjsť k poškodeniu sietnice.
- Kortikosteroidy (najčastejšie prednizón, metylprednizolón) sú silné protizápalové lieky. Nástup účinku je veľmi rýchly, liečba kortikosteroidmi by však nemala byť dlhodobá, pretože sa prejavia ich vedľajšie účinky.
- Imunosupresíva (azathioprin, metotrexát) – lieky potláčajúce imunitnú odpoveď sa používajú pri intenzívnych formách systémového lupusu.
- Biologické lieky (rituximab, belimumab) – pomerne nová, vysoko-efektívna skupina liekov. Biologické lieky sú podávané intravenózne.
Lupus po latinsky znamená vlk. Existuje viacero vysvetlení, prečo sa ochorenie pomenovalo práve po tomto zvierati. Jednou z možností je to, že lekárom fľaky na tvári pripomínali poškriabanie od vlka. Iné vysvetlenie: fľaky na tvári sú zvyčajne v tvare škrabošky (francúzsky: masque loup – doslovný preklad: maska vlka).
Zhrnutie
Lupus je celoživotná autoimunitná choroba, ktorí postihuje najmä ženy vo veku 20. – 30. rokov. Ochorenie je charakteristické fázami vzplanutí (relaps) a zlepšenia príznakov (remisia). Systémový lupus nie je vyliečiteľný, správnou liečbou však dokážeme zlepšovať jeho prejavy. Pacientom s lupusom sa odporúča vyhýbať sa nadmernému slnečnému žiareniu ale aj chladu, najmä v oblastí rúk a nôh. Dôležitá je aj životospráva, obmedzenie alkoholu a fajčenia a dodržiavanie liečby určenej lekárom.
Zdroje: