Afty – čo na afty v ústach a na jazyku? Aká je ich príčina a liečba?

Afty (aftózna stomatitída, u detí ľudovo slintačka) sú bolestivé útvary, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek v ústach a krku. Znepríjemniť vám môžu aj bežné činnosti ako jedenie a pitie. Opakovaný výskyt áft môže značiť aj imunitné problémy.

Prečítajte si, aké je ich liečba, príčiny a čo na afty použiť

Čo sú to afty?

Afty sú malé pľuzgierikovité útvary. Na začiatku vznikajú v mieste budúcej afty červené, opuchnuté a bolestivé miesta. Následne sa vytvoria žlté až biele hrčky. Veľkosť afty je od pár milimetrov až po 1 cm.

Miesta výskytu áft

Kde sa tvoria afty?

Najčastejšie sa afty tvoria v ústach.

Bežné miesta, kde sa môžu objaviť:

 • podnebie
 • jazyk 
 • ďasná
 • krk 
 • vnútorná strana líc
 • vnútorná strana pier 

Prečo sa afty tvoria (príčiny)

K aftám dochádza hlavne vtedy, keď je imunitný systém oslabený. Bežné sú hlavne v obdobiach ako je jeseň a zima, kedy sa častejšie vyskytujú aj chrípky a iné respiračné ochorenia.

Stres a hormóny

Bežná príčina, ktorá prispieva k vzniku áft je aj stres. Pri akútnom, ale aj dlhodobom strese dochádza k oslabeniu zdravotného stavu a obranné mechanizmy prestávajú fungovať tak, ako by mali. Tiež hormonálne zmeny, ktoré sa objavujú hlavne u žien môžu byť spúšťačom áft.

Životospráva

Aj to, ako sa stravujete môže zvýšiť riziko vzniku áft. Afty v ústach sa môžu u niektorých ľudí tvoriť po konzumácii štipľavých jedál, citrusových plodov a niektorých silných zubných pást.

Ústnu dutinu dráždi aj fajčenie. Paradoxne, krátko potom ako prestanete fajčiť, ste istý čas náchylnejší na vznik afty.

Ochorenia

Crohnova choroba je typická výskytom zápalových ložísk v tráviacom trakte a je spojená s vyšším výskytom áft.

Príčina ich vzniku môže byť rovnako pri nedostatku vitamínov B12.

V neposlednom rade môžu byť afty zapríčinené aj baktériami, vírusmi a kvasinkovými infekciami.

Afty v ústach na spodnej pere

Afty u detí

Deti si často vkladajú do úst špinavé predmety, čím sa zľahčuje prenos rôznych baktérii. U detí sa afty okrem pľuzgierov prejavia aj podráždenosťou, nechutenstvom a v niektorých prípadoch aj teplotou až horúčkou.

Napriek tomu, že konzumácia jedla a pitný režim je v časoch výskytu áft náročnejší, deti musia prijímať dostatok živín. Ak dieťa odmieta piť, snažte sa do neho dostať tekutiny aspoň po lyžičkách. Z potravín sú vhodné hlavne chladnejšie jedlá, teplé by zhoršovali bolesť a podporovali by zápal.

Čo na afty (rady + liečba)

Afty majú tendenciu sa vyliečiť spontánne, no je vhodné podporiť a urýchliť ich liečbu.

Čo je dobré na afty?

Medzi režimové opatrenia, ktoré sa oplatí pri aftách dodržiavať patria tieto:

 • Opatrné umývanie zubov jemnými kefkami, napríklad Curaprox. V období akútnych áft by ste sa mali vyhýbať čomukoľvek tvrdému, aj strava by mala byť čo najmäkšia.
 • Ústa môžete vyplachovať bylinkovými odvarmi, ktoré majú dezinfekčné účinky. Ako liečba bylinkami sa odporúča napríklad šalvia, nechtík, harmanček, echinacea alebo sladké drievko.
 • Ako prevencia áft sa ukazuje efektívne užívanie vitamínu B a C. Tieto vitamíny sú bežnou súčasťou našej stravy, doplniť ich však môžete aj formou výživových doplnkov.
 • Eliminovať by ste mali stres. Zároveň sa snažte posilňovať imunitný systém rôznymi spôsobmi – strava, pohyb, relaxačné techniky.

Ako sa efektívne zbaviť áft

 • Kamistad BabyKamistad Baby je gél, ktoré je vhodný pre bábätká a dojčatá. Gél je chladivý a obsahuje výťažky z rumančeka (ktorý pôsobí liečivo na ďasná). Gél môžete používať aj pri bolestiach, ktoré sú charakteristické pri raste zúbkov. Gél nanášajte čistým prstom, ideálne po jedle a pití, aby došlo k čo najlepšiemu vstrebaniu.
 • Kamistad Senzitiv je verzia gélu s pridaným liečivom. Okrem výťažkov z rumančeka obsahuje aj lokálne anestetikum lidokaín. Gél pôsobí chladivo, lieči zápal a tlmí bolesť. Nie je vhodný pre ženy v období tehotenstva a počas kojenia. U malých detí sa nesmie prekračovať denná odporúčaná dávka.
 • Cannaderm CANNADENT regeneračné sérum na afty a opary (5 ml) Cannaderm CANNADENT je liečivé sérum s obsahom prírodných látok – konopný olej, klinčeky a arnika. Používa sa pri liečbe oparov a herpesov, rovnako je však vhodný aj na afty v ústach. Má dezinfekčné účinky a pomáha znižovať citlivosť ústnej dutiny.
 • URGO Afty je filmotvorný gél s praktickým aplikátorom. Funguje ako tekutá náplasť, ktorá vytvorí okolo boľavej afty filmový povrch. Tým sa zabraňuje rozširovaniu áft na ďalšie miesta v ústnej dutine. Gél zmierňuje bolesť a pôsobí hojivo až štyri hodiny od nanesenia. Nie je vhodný pre deti do 6 rokov.

Zhrnutie

Afty sú bolestivé hrčky, ktoré sa môžu vyskytovať v oblasti jazyka, na podnebí, v ústach, ale aj v hrdle a na mandliach. Bežný je výskyt áft v ústach u detí.

Liečba áft je symptomatická – snažíme sa tlmiť bolesť, hojiť zápal a urýchliť vyliečenie. Pri opakovanom výskyte áft sa môže jednať o imunologickú nedostatočnosť, preto sa poraďte s vašim lekárom ohľadom ďalších vyšetrení.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Zväčšená prostata (benígna hyperplázia prostaty) – príznaky, riziká, lieky
Ďalší článokAko si vybrať tlakomer + 5 najlepších tlakomerov
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem