Určite sa vám už stalo, že ste pri chorobe zachrípli a/alebo stratili hlas. Viete, pre aké ochorenie je strata hlasu najtypickejšia?
Prečítajte si viac o dočasnej, ale aj dlhodobej strate hlasu. V článku nájdete overené prípravky, ktoré pomáhajú pri strate hlasu a zmiernia zachrípnutie.
Príčiny zachrípnutého hlasu a straty hlasu
Ochorenie, ktorého typickým príznakom je práve zachrípnutie a strata hlasu je zápal hrtana, odborne laryngitída. Laryngitída je pomerne časté ochorenie. Vo veľkej väčšine prípadov je vyvolané vírusmi. Zo začiatku sa objavujú príznaky ako pri nádche, následne nastupuje bolesť hrdla pri prehĺtaní a škriabanie. Pre zápal hrtana je typická len mierne zvýšená alebo žiadna teplota.
Zachrípnutie u detí
Zachrípnutie a strata hlasu u detí pri laryngitíde býva o niečo intenzívnejšia ako u dospelých. Je to preto, že detské dýchacie cesty sú prirodzene užšie a aj mierny opuch sa prejaví silnejšími príznakmi. Ďalší faktor, ktorý zhoršuje priebeh zápalu hrtana u detí je nadmerná aktivita hlasiviek – pri kričaní alebo plači sú namáhané, čo spomaľuje hojenie hrdla. Zápal hrtana je však dobre liečiteľný a ani u detí pri adekvátnej liečbe nehrozia závažné komplikácie.
Strata hlasu – overené calcium?
Kalciový sirup sa dlhodobo používa pri problémoch s hlasivkami a zachrípnutím. Okrem akútnych a chronických ochoreniach hlasiviek a hrtana je kalciový sirup vhodný aj pri nedostatku vápnika, ktorý je spojený s ochoreniami ako osteopénia a osteoporóza. Výhodou kalciového sirupu je to, že ho môžu užívať aj deti do jedného roku, tehotné a dojčiace ženy.
Na trhu je v súčasnosti veľa ochutených kalciových sirupov, ktoré sú však výživovými doplnkami. My vám preto odporúčame kalciový sirup od firmy Teva, ktorý je registrovaný ako liek. Kalcium sa v ňom nachádza vo forme vápenatej soli. Ostatné kalciové sirupy sú síce ochutené, a teda pre deti aj ľahšie skonzumovateľné, ich účinnosť však nemusí byť tak dobrá.
Čo ešte pomáha na stratu hlasu a zachrípnutie?
Vybrali sme pre vás rebríček nasledovných, nami overených produktov:
- pastilky s účinnými látkami pantotenát vápenatý a kyselina hyalurónová
- vhodné pri akútnej strate hlasu ale aj pri dlhodobom zachrípnutí
- vhodné pre deti od 6 rokov a pre dospelých
- maximálna denná dávka sú 3 pastilky denne
- 0,3 % roztok kyseliny hyalurónovej, ktorá má výborne hydratačné a regeneračné vlastnosti
- okrem toho funguje ako regulátor zápalových mechanizmov v dýchacích cestách
- vhodné pre ľudí so závažnejšími ochoreniami spojenými so stratou hlasu (ako chronická obštrukčná choroba pľúc alebo astma)
- obsah ampulky sa nalieva do vhodného rozprašovača
- pastilky s príchuťou čerešne vhodné pri bolesti hrdla, suchom kašli, zachrípnutí a strate hlasu
- neobsahujú cukor, vhodné aj pre diabetikov
- pre deti od 6 rokov a dospelých
- maximálna denná dávka: 3 pastilky
- jemne šumivé pastilky, z ktorých sa pri cmúľaní uvoľňuje kyselina hyalurónova v gélovitej konzistencii
- efektívne pri suchosti v hrdle, zachrípnutí, škriabaní v hrdle a podobne
- bez cukru, príjemná čerešňovo-mentolová chuť
- nie sú k dispozícii štúdie, ktoré by vylučovali používanie GeloRevoice v tehotenstve a pri dojčení
- homeopatický liek
- používa sa pri zachrípnutí a strate hlasu
- bezpečný v tehotenstve a pri dojčení, pre deti do 6. rokov po konzultácii s lekárom
- odporúčané dávkovanie: 2 tablety 5x denne
Jeden z nesprávnych domácich receptov odporúča, aby ste v období straty hlasu a zachrípnutia šepkali. To však vôbec nie je nápomocné, práve naopak! Postihnutým hlasivkám to môže ešte viac uškodiť. Čo je však účinné je hlasový kľud – jednoducho zopár dní nerozprávajte, kým sa príznaky ochorenia nezlepšia.
Zhrnutie
Zachrípnutie a strata hlasu sú typické pri ochorení s názvom laryngitída – zápal hrtana. V takomto prípade hovoríme o akútnej strate hlasu. Kvôli anatomickým odlišnostiam dýchacích ciest je zachrípnutý hlas u detí častejší ako u dospelých.
Zachrípnutie vymizne pomerne ľahko aj spontánne. Na liečbu zachrípnutého hlasu je efektívny najmä kalciový sirup, voľnopredajné zvlhčovacie pastilky, lieky proti kašľu a zvlhčovanie vzduchu. S dlhodobým zachrípnutím sa môžu stretnúť speváci, učiteľky, ale aj fajčiari a ľudia pracujúci v prašnom prostredí.
Zdroje: