Bolesť hrdla – čo pomôže na boľavé hrdlo? Aké lieky (spreje, pastilky) použiť na bolesť pri prehĺtaní?

0
2132

S týmto stavom sa stretol už naozaj každý…

Bolesť hrdla zväčša nie je príznak závažného ochorenia. Do týždňa samé ustúpi, stačia voľnopredajné lieky (sprej, či pastilky), ktoré sú pomerne účinné.

V niektorých prípadoch môže byť bolesť hrdla závažnejší stav – hlavne ak cítite bolesť pri prehĺtaní na jednej strane. Viete, o aký stav sa vtedy jedná a čo treba robiť?

A aké lieky môžete použiť pri bolesti hrdla u detí a v tehotenstve?

Čo značí bolesť hrdla?

Boľavé hrdlo je charakteristické nepríjemným, škrabavým pocitom, ktorý môže byť sprevádzaný suchosťou alebo opuchom. Bolesť hrdla je len symptómom, existuje viacero príčin, prečo k nemu dochádza.

Bolesť hrdla sa rozdeľuje podľa viacerých kritérií.

Podľa postihnutého miesta poznáme:

Faryngitída (zápal hltanu)

Tento stav je jedna z najčastejších príčin, prečo ľudia navštívia svojho všeobecného lekára. Väčšinou je vírusového, nie bakteriálneho pôvodu. Antibiotická liečba vtedy nie je na mieste. Ochorenie nie len že nevylieči, dokonca môže stav zhoršiť. Faryngitída sa šíri kvapôčkovou infekciou, častá je hlavne v období jesene a zimy.

Príznaky zápalu hltana sú:

Tonzilitída (angína)

Tonzilitída je akútny zápal mandlí. Toto ochorenie býva často spojené so zápalom hltana, kedy sa súborne označuje ako tonzilofaryngitída. Angína môže byť bakteriálneho, vírusového ale aj mykotického pôvodu.

Angína/tonzilitída spôsobená vírusovou alebo bakteriálnou infekciou.
Rozdielny pôvod tonzilitídy – vľavo angína spôsobená bakteriálnou, vpravo vírusovou infekciou. Bakteriálny pôvod: podnebný čapík je opuchnutý, na mandliach sa nachádzajú belavé škvrny, mandle sú červené a opuchnuté, hrdlo je začervenané a jazyk je pokrytý šedým povlakom. Vírusový pôvod: červené a opuchnuté mandle, začervenané hrdlo

Angína a jej príznaky

Príznaky angíny sú nasledovné:

 • ostrá, bodavá bolesť v hrdle 
 • bolesť hrdla pri prehĺtaní
 • teplota až horúčka
 • sťažené otváranie úst kvôli bolesti
 • bolesť v ušiach 
 • povlak na jazyku a mandliach 
 • zápach z úst
 • zdurené uzliny
 • zmena hlasu

Angína sa vyskytuje aj pri ochoreniach ako chrípka, infekčná mononukleóza, šarlach, osýpky a záškrt.

Laryngitída (zápal hrtana)

Ochorenie, ktoré postihuje hrtan a hlasivky. Objavuje sa v kombinácii so zápalom horných alebo dolných dýchacích ciest, veľmi zriedka je prítomný zápal hrtana samostatne.

Existuje viacero faktorov, ktoré môžu prispieť k zápalu hrtana. Medzi najčastejšie patrí infekcia, dráždivé externé vplyvy (napríklad chemikálie, dym z cigariet…) a hlasové preťaženie.

Fajčenie, či dym z cigariet môžu prispievať k zápalu hrtana

Pri opakovaných záchvatoch vám lekár môže predpísať prednizónové čapíky, ktoré sú veľmi účinné.

Príznaky laryngitídy sú:

 • na začiatku sa vyskytuje teplota do 38 stupňov
 • sťažené dýchanie
 • kašeľ
 • piskot, sipot pri dýchaní

Laryngitída u detí

Akútny zápal hrtana u detí sa môže podobať na astmatický záchvat. Pri záchvatoch kašľa pri laryngitíde sa dieťa dusí a ťažko sa mu dýcha. Prvá pomoc pri tejto situácii je paradoxne dostať dieťa na chladný vzduch (adekvátne oblečené). V zime je riešenie jednoduché, otvoríte okno alebo balkón, v lete môžete dieťa dostať blízko mrazničky.

Iné faktory, ktoré môžu spôsobiť bolesť hrdla

Okrem vírusových a bakteriálnych infekcií sa môže bolesť hrdla vyskytnúť v prípadoch ako:

 • alergie – v príde že hlien steká z nosa do hrdla, môže sa u vás objaviť bolesť aj pri sezónnych alergiách, najčastejšie na peľ, trávy a chlpy zvierat
 • suchý vzduch – ak sa vo vzduchu nachádza málo vlhkosti, sliznica hrdla sa vysušuje, čím sa môže stať náchylnou na bolesť
 • fajčenie, chemikálie a iné iritanty – veľký pozor si dávajte aj pri používaní rôznych čistiacich prostriedkov, pretože viacero výskumov potvrdzuje ich škodlivý účinok na dýchací systém
 • zranenia, mechanické poškodenia, uviaznutie jedla alebo predmetu v oblasti hrdla
 • gastroezofageálny reflux (GERD) – ak sa silne kyslá žalúdočná kyselina vracia späť ezofágom, môže dráždiť a poškodzovať hrdlo, čo sa prejaví ako bolestivosť a pocit pálenia 
 • rakovina – v tomto prípade bolesti hrdla neustúpia po pár dňoch a sú prítomné aj iné závažnejšie príznaky ako celková slabosť alebo vykašliavanie krvi a pod.
Bolesť hrdla pri prehĺtaní na jednej strane môže byť príznakom závažného zápalu tvárového nervu. Vzniká buď vplyvom infekcie alebo pôsobením chladu. Medzi iné príznaky patria pokles ústneho kútika, vytekanie slín z úst, pri dvíhaní obočia je pozorovateľná nepravidelnosť… Pri podozrení na zápal nervu vyhľadajte čo najskôr lekára, aby nedošlo k strate citlivosti a čiastočnej tvárovej obrne. Ochorenie sa lieči obstrekmi, vitamínmi a protizápalovými liekmi a liekmi od bolesti. Po prekonaní ochorenia môže byť potrebná rehabilitácia na obnovu mimických svalov. 

Lieky na bolesť hrdla

Aj keď je väčšina bolesti hrdla spôsobená vírusmi a spontánne sa vylieči do 7 dní, nemusíte sa trápiť s nepríjemným škrabaním a bolesťou v hrdle. Na liečbu zápalu a bolesti existuje v lekárni viacero liekov v rôznych liekových formách – sprej do hrdla, pastilky na hrdlo, rôzne výplachy, pre deti sirupy.

Čo teda pomôže na boľavé hrdlo?

Najčastejšie sa na bolesť v hrdle používajú tieto lieky:

 • StrepfenStrepfen je liek s obsahom flurbiprofénu. Patrí medzi lokálne nesteroidné antiflogistiká, ktoré tlmia zápal, no zároveň je efektívny aj pri tlmení bolesti. Ak neviete, či je vaše ochorenie bakteriálneho alebo vírusového pôvodu, Strepfen je správna voľba, pretože je účinný pri oboch typoch ochorenia. Maximálna denná dávka Strepfen pastiliek na hrdlo je 5 v priebehu 24 hodín.
 • Aký je rozdiel medzi liekmi Strepfen a Strepsils? Strepsils med a citrón má antiseptický a antibakteriálny účinok (ničí baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú bolesť hrdla a zápaly v ústnej dutine), pričom Strepfen má protizápalový účinok (zmierňuje bolesť a opuch hrdla).
 • DorithricinDorithricin je lokálne voľnopredajné antibiotikum (tyrotricín) v kombinácii s antiseptickou látkou (benzalkóniumchlorid) a lokálnym anestetikom (benzokaín). Tak ako každé antibiotikum, aj Dorithricin sa používa len na bakteriálne infekcie, nie vírusové. Liek je vhodný, ak je bolesť hrdla prítomná pri prehĺtaní.
 • Ak preferujete sprej do hrdla, jednou z možností je napríklad TANTUM VERDE SPRAY FORTE. Účinnou látkou v tomto lieku je benzydamín, ktorý má protizápalové účinky a zároveň tlmí bolesť. Je vhodný aj pri aftách, zápaloch ďasien a mandlí a iných infekčných ochoreniach ústnej dutiny. Na aplikáciu do hrdla je určený aj sprej Strepfen, ktorý obsahuje účinnú látku zhodnú s tou v pastilkách Strepfen.

Podporná liečba pri nachladnutí a chrípke

 • ASPIRIN-C (20 tabliet) - Pilulka.skASPIRIN-C je klasika pri chrípkových stavoch, prejavoch nádchy a bolestiach hrdla. Účinne znižuje teplotu, tlmí bolesť a znožuje nepríjemný pocit malátnosti, ktorý sa vyskytuje pri chrípkach. Navyše je obohatený o vitamín C.
 • Pre ľudí, ktorí nemôžu užívať aspirin je alternatívou Paralen Grip s obsahom paracetamolu, kofeínu a fenylefrínu v jednej tablete.

Liečba bolesti hrdla v tehotenstve

Bolestiam hrdla sa nevyhnú ani ženy v tehotenstve a v období dojčenia. Pre tehotné a dojčiace ženy je vhodný Septilen. Liečivo s dlhým názvom tridekánamóniumhydrogénadipát je účinné na vírusové, bakteriálne ale aj kvasinkové mikroorganizmy. Vhodný je v tehotenstve pri zápaloch nosnej aj ústnej dutiny, nosohltana, hrtana a krčných mandlí.

Liečba bolesti hrdla u detí

Čo na bolesť hrdla u detí?

Bolesť hrdla pri deťoch je špecifickejšia v porovnaní s bolesťou hrdla pri dospelých. Deti sú náchylnejšie na viacero pridružených symptómov, najčastejšie je to plný nos, horúčka, pocit slabosti, kožná vyrážka.

Bolesť hrdla u detí, laryngitída

Môžu deti pastilky?

Pastilky na boľavé hrdlo sa vo všeobecnosti odporúčajú až od veku 4 rokov, kedy ich vie dieťa bezpečne cmúľať. Vyberajte však také, ktoré sú vhodné pre deti. Doma si môžete pripraviť aj cibuľový sirup, prípadne v lekárni kúpiť skorocelový sirup.

Obklady

Do veku 4 rokov sa bolesť hrdla lieči pomocou obkladov (napríklad Priessnitzov) a ak je dieťa schopné, pomôže slaná voda (dieťa si môže vykloktať hrdlo slaným roztokom). Pri obkladoch nikdy nepoužívajte igelit, ale látkové handričky. Igelit by mohol poškodiť pokožku dieťaťa.

A čo strava?

Pri problémoch s prehĺtaním sa odporúča mäkké, studenšie jedlo, napríklad pudingy. Dbajte o to, aby dieťa dodržovalo pitný režim. Vhodné sú vlažné bylinné čaje a čistá voda, prípadne riedené ovocné a zeleninové šťavy.

Pri bolesti

NUROFEN pre deti Jahoda

Vhodné sú aj lieky s obsahom ibuprofenu a paracetamolu (sirup Nurofen pre deti alebo čapíky Paralen), ktoré tlmia bolesť a znižujú teplotu. Čapíky sú vhodné u detí už od hmotnosti 7 kg, sirup Nurofen sirup pre deti môžete použiť u detí od 3 mesiacov. Pozor však na Aspirín – ten nie je pre deti do 16. rokov vhodný.

Sirup na bolesť hrdla pre deti

Junior-angin sirup pre deti

Junior-angin sirup pre deti – je vhodný pre deti už od 1 roka. Tento sirup napomáha zmierňovať bolesť hrdla a suchý (neproduktívny) kašeľ. Neobsahuje cukor ani alkohol. Má príjemnú čerešňovú chuť.

Bolesť hrdla u detí

Zhrnutie

Bolesť hrdla je vo väčšine prípadov nezávažná situácia, s ktorou sa v najbližších zimných mesiacoch stretneme asi všetci. Voľnopredajné lieky na bolesť hrdla (či už spreje, sirupy, alebo pastilky na hrdlo) majú viacero účinkov – tlmia zápal, zmierňujú opuch, pôsobia antisepticky a pomáhajú zmierňovať bolesť a škrabanie v hrdle.

Čo ešte pomáha na boľavé hrdlo?

Zvlhčujte vzduch, prípadne využite aromaterapiu, pite zázvorové čaje a pri opuchu hrdla sú paradoxne vhodné studené nanuky. Veľmi efektívne je aj kloktanie boľavého hrdla soľou.

Dúfame, že teraz už budete vedieť čo pomáha na bolesť hrdla, ale aj čo robiť v špecifických prípadoch (v článku ste zistili napríklad to, čo na bolesť hrdla u detí, či v tehotenstve).

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem