Ovčie kiahne (odborne varicella) je vysokoinfekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje vo väčšine prípadov v detskom veku. Infekcia je herpetického pôvodu, v kolektíve sa ľahko prenáša.
Viete, aké príznaky majú ovčie kiahne? Môžu sa objaviť aj u dospelých? V dnešnom článku sa dozviete všetky potrebné informácie o tomto ochorení.
Čo sú to ovčie kiahne
Jedná sa o vírusové ochorenie, ktoré je vyvolané herpetickým vírusom varicella zoster. K prenosu ovčích kiahní dochádza kontaktom s vyrážkou chorého, ale aj kvapôčkovým prenosom (ak si choré dieťa kýchne alebo zakašle).
Výskyt
Väčšina ľudí prekoná varicellu ešte v detskom veku, čím sa zvyčajne získava celoživotná imunita a druhýkrát sa už nenakazíte. U niektorých sa zriedkavo môže varicella objaviť aj 2x za život. Imunita sa získava aj po očkovaní na ovčie kiahne, o ktorom si napíšeme nižšie. U očkovaného človeka sa kiahne vyskytujú tiež veľmi zriedka a ak sa objavia, ochorenie má miernejší priebeh.
Príznaky ovčích kiahní
Inkubačná doba ovčích kiahní je asi 14 – 21 dní. Po tomto období sa začínajú objavovať prvé nešpecifické symptómy ochorenia.
Medzi najbežnejšie príznaky patrí:
- horúčka
- strata chuti do jedla
- bolesť hlavy
- celková slabosť a únava
Po 1 až 2 dňoch sa následne na koži tvorí charakteristický prejav – vyrážky. U väčšiny detí je výsev početný, len zriedkavo sa pri ovčích kiahniach vyskytuje jedna vyrážka.
Priebeh ovčích kiahní po objavení vyrážok
Priebeh ovčích kiahní je nasledovný:
- fáza – červené, napuchnuté vyrážky (papuly), ktoré sú tvrdé
- fáza – obsah vyrážky je vodnatý, následne praská
- fáza – tvorí sa chrasta (dieťa je infekčné až kým vyrážka nezaschne, v období chrasty už nie, no stále je vhodný kľudový režim)
Ovčie kiahne u dospelých
Aj keď je varicella zoster v dospelosti zriedkavá, ochorenia má u dospelých ľudí poväčšine horší priebeh ako u detí.
Príznaky ovčích kiahní u dospelých sú rovnaké, no častejšie sa objavujú aj príznaky podobné chrípke ako vysoká teplota a bolesti hrdla. Vakcinácia je jediná spoľahlivá metóda ako nedostať ovčie kiahne v dospelosti. Odporúča sa hlavne imunokompromitovaným pacientom a ženám, ktoré neprekonali varicellu a plánujú tehotenstvo.
Liečba
U inak zdravých detí vo väčšine prípadov liečba nie je potrebná. Pri intenzívnom svrbení môže lekár predpísať antihistaminiká, napríklad Fenistil kvapky.
Komplikácie ovčích kiahní hrozia najmä deťom s oslabenou imunitou a radíme medzi ne napríklad závažné zápaly pľúc, mozgu a pečene. U detí a dospelých, ktoré sa liečia aj na nejakú inú chorobu, prípadne majú ťažké poškodenia imunity (imunodeficiencia) sa volia antivirotiká. Táto skupina liečiv pomáha skrátiť dĺžku trvania ochorenia a znížiť riziko komplikácii. Podávajú sa vo forme tabliet alebo injekčne.
Voľnopredajné prípravky na ovčie kiahne
- PSILO-BALSAM je antihistamínový gél s účinnou látkou difenhydramíniumchlorid. Liek sa nesmie používať u detí do 2 rokov a v období tehotenstva a dojčenia. PSILO-BALSAM môžete aplikovať 3 – 4 krát denne.
- Tekutý púder VULM je liek s obsahom zinku. Používa sa pri ochoreniach, ktorých prejavy sú silné svrbenie: akútna dermatitída, ovčie kiahne, poštípania hmyzom a podobne. Suspenzia sa nanesie v tenkej vrstve na kožu a nechá sa zaschnúť.
- Tekutý púder s 1 % mentolu je podobný liek, ktorý okrem zinku obsahuje aj mentol. Má protizápalové, sťahujúce a protisvrbiace účinky.
- Kúpiť si môžete aj niektoré voľnopredajné antihistaminiká (Zodac, Zyrtec a podobne), vždy sa však poraďte s lekárom, či sú pre dieťa vhodné.
- Pri horúčke podajte dieťaťu Nurofen sirup alebo čapíky.
Očkovanie proti ovčím kiahňam
Očkovanie proti ovčím kiahňam na Slovensku patrí medzi voliteľné očkovania. Odborníci ho odporúčajú deťom s chronickými ochoreniami, u ktorých sa predpokladá horší priebeh ochorenia ako u bežnej populácie. Očkovanie je vhodné aj pre ženy ktoré plánujú tehotenstvo alebo v období tehotenstva, ak v minulosti ešte neprekonali ovčie kiahne.
Očkovať sa môže už od ukončeného 9. – 12. mesiaca. Očkuje sa v dvoch očkovacích dávkach, medzi ktorými musí byť rozostup aspoň jeden mesiac. Očkovanie proti varicelle nie je hradené zo zdravotnej poisťovne.
Tipy pri liečbe ovčích kiahní
- Snažte sa obmedziť škrabanie vyrážok. Okrem predĺženého cyklu hojenia hrozí, že si dieťa zanesie do oblasti vyrážok bakteriálnu infekciu, ktorá je na liečbu náročnejšia ako samotné ovčie kiahne. Po krátkom sprchovaní alebo kúpeli kožu nesušte uterákom tak ako zvyčajne, iba ho prikladajte na pokožku.
- Názory na kúpanie počas ovčích kiahní sa líšia. Ak sa chcete okúpať, voda by mala mať vlažnú teplotu a pridať do nej môžete sódu bikarbónu, predpripravené ovsené kúpele alebo hypermangán. Z byliniek sú vhodné napríklad rumanček alebo repík – odvar prilejte do vody, nezabudnite však skontrolovať teplotu, voda nesmie byť príliš teplá.
- Ak sa vyrážky nachádzajú aj v ústnej dutine, voľte jemnú, mixovanú stravu.
- Počas obdobia ovčích kiahní dieťa izolujte a nevystavujte slnku. Izolácia je potrebná aby sa zamedzilo prenosu ochorenia. Pobyt na slnku by mohol spôsobiť intenzívne svrbenie a zvýšilo by sa riziko vzniku jaziev.
Zhrnutie
Až 90 % pacientov s varicellou sú deti v predškolskom a školskom veku. Po prekonaní ochorenia vzniká celoživotná imunita a opakované nakazenie sa ovčími kiahňami je veľmi zriedkavé.
Liečba ovčích kiahní je zväčša symptomatická, používajú sa rôzne zásypy a gély proti svrbeniu. U rizikových skupín sa odporúča prevenčné očkovanie proti ovčím kiahňam.
PSILO-BALSAM gél 20 g
- antihistaminikum na vonkajšie použitie
- gél určený na tlmenie svrbenia pokožky (napr. na ovčie kiahne, po bodnutí hmyzom, pri slnečnej alergii)
- pre deti od 2 rokov
Zdroje: