Pálenie záhy v tehotenstve – čo pomáha na pálenie záhy ak ste tehotná?

Množstvo tehotných žien sa stretáva s pálením záhy. Najvyšší výskyt pálenia záhy je práve v poslednom trimestri tehotenstva, no objaviť sa môže prakticky kedykoľvek.

V článku sa dozviete, prečo k nemu dochádza a čo pomáha na pálenie záhy v tehotenstve.

Prečo sa v tehotenstve vyskytuje pálenie záhy?

Pri pálení záhy dochádza k oslabeniu zvierača, ktorý sa nachádza medzi žalúdkom a pažerákom (ezofágom). Vplyvom tohto oslabenia sa žalúdočná kyselina dostáva naspať smerom do vyšších častí tráviaceho traktu, ktoré na ňu nie sú uspôsobené.

Na vzniku pálenia záhy v tehotenstve sa podieľa aj hormón progesterón, ktorý ma relaxačný vplyv na zvierač medzi žalúdkom a pažerákom.

Prečo je pálenie záhy najsilnejšie ku koncu tehotenstva?

Zväčšujúca sa maternica tlačí na žalúdok a črevá. Tento tlak môže spôsobiť to, že žalúdočný obsah je vytláčaný smerom nahor.

Čo na pálenie záhy v tehotenstve

Čo pomáha na pálenie záhy v tehotenstve?

Základom by mala byť prevencia, preto dodržujte tieto pravidlá, čím obmedzíte riziko pálenia záhy v tehotenstve:

 • Stravujte sa pravidelne, no v menších porciách. Radšej si rozdeľte jedlo do 5 – 6 menších jedál, ako mať 3 veľké jedlá denne. Takto tiež budete predchádzať nevoľnosti a zvracaniu v tehotenstve, ktoré vznikajú hlavne pri pocitoch hladu.
 • Po jedle si neľahajte aspoň po dobu 1 hodiny.
 • Nekonzumujte tučné jedlá a nadmieru korenené jedlá.

Rady na pálenie záhy v tehotenstve

Ak sa u vás už pálenie záhy vyskytne, vyskúšajte nasledujúce tipy:

 • vhodný je napríklad biely jogurt alebo pohár mlieka, v ktorom si môžete rozpustiť med
 • počas noci si podložte hlavu vankúšmi
 • odpozorujte si, po akých potravinách k páleniu záhy dochádza najčastejšie – zvyčajne sú to citrusy, kofeín, čokoláda a tuky 
 • pri pálení záhy v tehotenstve (ale aj ako prevencia) sa odporúča nosiť voľné oblečenie, pretože obtiahnuté tričká a nohavice by mohli zhoršiť tlak na orgány
 • účinný je aj zázvor, ktorý môžete konzumovať sušený, alebo vo forme cukríkov či lízaniek, prípadne si z neho uvarte čaj

Lieky na pálenie záhy v tehotenstve

Ak tieto rady nie sú dostatočné, vyskúšajte antacidá.

 • Rennie ICE bez cukružuvacie tablety, ktoré sa bezpečne používajú ako rýchla pomoc pri pálení záhy v tehotenstve. Majú príjemnú mätovú príchuť a môžete ich užívať aj pred spaním.
 • GAVISCON DUO EFEKT žuvacie tabletyŽuvacie tablety Gaviscon poskytujú rýchlu úľavu od pálenia záhy a tráviacich ťažkostí. Tablety obsahujú kombináciu alginátu a dvoch antacíd (uhličitanu vápenatého a hydrogenuhličitanu sodného). Liek sa môže používať aj v tehotenstve a počas dojčenia. Odporúča sa čo najviac skrátiť dĺžku liečby.
 • Lieky ako Talcid a Maloox sa v tehotenstve užívajú len po odporučení lekára.

Zhrnutie

Pálenie záhy je v tehotenstve veľmi častý jav. Niekedy sa tiež uvádza ako jeden z mnohých príznakov tehotenstva. Zistili ste, čo pomáha na pálenie záhy – tehotné ženy by sa mali stravovať kvalitne a dodržiavať zásady stravovania, vďaka ktorým eliminujú pálenie záhy.

Na liečbu pálenia záhy sa používajú antacidá, nie všetky sú však v tehotenstve vhodné, preto sa vždy poraďte s lekárom, ktorý zváži benefity liečby.

Rennie ICE bez cukru 24 žuvacích tabliet

 • neutralizujú žalúdočnú kyselinu – uľavia od pálenia záhy a tráviacich ťažkostí
 • mätová príchuť
 • pomoc na pálenie záhy v tehotenstve, pre diabetikov a pre ľudí od 12 rokov

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem