Natto a nattokináza – aké majú účinky a kde sú na predaj?

0
1095

Nattokináza je špecifický enzým, ktorý sa získava z japonskej potraviny natto – uvarenej, fermentovanej sóje. Priaznivé účinky nattokinázy (anglicky nattokinase) sú ázijským kultúram známe už dlhodobo.

Nechajme sa nimi inšpirovať a využívajme liečivé účinky natto a nattokinázy aj my.

iconKde je Natto na predaj?

Čo je to natto a nattokináza?

Natto je špecificky fermentovaný sójový produkt, ktorý sa získava za pomoci baktérie Bacillus subtilis natto. Práve fermentáciou vzniká v natto enzým nattokináza.

Tento enzým nenájdete v žiadnom inom produkte zo sóje.

Kedy sa používa?

Účinky nattokinázy sú overené vekmi:

Bežne sa používa pri srdcovocievnych ochoreniach, napríklad pri vysokom tlaku krvi (hypertenzii), vysokom cholesterole, pri ateroskleróze, pri angíne pectoris, ako prevencia infarktu myokardu a cievnych mozgových príhod.

Vhodná je aj pre ľudí s oslabeným cievnym systémom. Oslabený cievny systém sa zväčša prejaví ochoreniami ako hemoroidy, kŕčové žily, zápaly žíl, poruchy periférne prekrvenia a podobne.

Účinky

Vedecká štúdia potvrdzuje tieto účinky nattokinázy:

 • prevencia vzniku krvných zrazenín a zlepšenie prietoku krvi v cievach
 • silná fibrinolytická aktivita (rozpúšťanie krvných zrazenín/trombov)
 • antihypertenzívny účinok (znižuje tlak krvi) a pozitívny vplyv pri poruchách krvného obehu
 • znižovanie hladiny lipidov 
 • neuroprotektívne vlastnosti – má pozitívne účinky na nervovú sústavu (napr. chráni mozgové bunky, zvyšuje prekrvenie mozgových ciev)

Nattokináza je označovaná za jedinečnú prírodnú zložku, ktorá má svoje miesto v prevencii vzniku kardiovaskulárnych ochorení a mala by byť využívaná pri prevencii a liečbe týchto chorôb.

Ako nattokináza funguje?

Nattokináza získavaná z natto riedi krv a dokáže rozpúšťať krvné zrazeniny. Prevenčný účinok na tvorbu krvných zrazenín (trombov) znižuje riziko vzniku ochorení ako cievna mozgová príhoda, infarkt, pľúcna trombóza a podobne.

Natto obsahuje enzým nattokináza

Pre koho nie je nattokináza vhodná?

Kedy by ste tento enzým radšej nemali užívať?

V tehotenstve

Užívanie natto a nattokinázy sa pre nedostatok dôkazov neodporúča tehotným ženám a dojčiacim ženám.

Znížená zrážanlivosť krvi

Keďže natto riedi krv, ak máte ochorenia charakteristické zníženou zrážanlivosťou krvi (zvýšeným krvácaním), užívajte nattokinázu opatrne. To isté platí aj pre ľudí s nízkym tlakom (hypotenziou).

Čaká vás operácia

Natto a nattokinázu neužívajte 2 týždne pred plánovanou operáciou, pretože by mohli viesť k zvýšenému krvácaniu. Rovnako by mohlo dôjsť k ovplyvňovanou krvného tlaku počas samotnej operácie.

Interakcie Nattokinázy

Nattokináza môže interagovať s týmito liekmi:

 • aspirín
 • klopidogrel
 • diklofenak
 • ibuprofen
 • naproxen
 • dalteparin
 • enoxoparin
 • heparin
 • warfarin

Ak užívate niektoré z týchto liekov, nattokináza by mohla viesť k zvýšenej krvácavosti, ktorá by sa mohla prejaviť napríklad ako tvorba modrín. Poraďte sa s vašim lekárom, či je pre vás natto a nattokináza vhodným výživovým doplnkom.

Predaj natto + cena

Kde sa dá kúpiť nattokináza?

 • NATTO NKCP /extract of Natto Bacilli culture/NATTO NKCP obsahuje 125 mg patentovaného extraktu z kultúry Natto bacilli. Na predaj je napr. v lekárni. Pomocné látky sú: mikrokryštalická celulóza, dextrín, estery nasýtených kyselín, silikón dioxid, šelak. NATTO NKCP neobsahuje vitamín K. Užíva sa 1x denne, v prípade potreby 2x denne, ideálne pred spaním. Cena 60-tabletového balenia je 34.89 €.
 • NOW Nattokinase 100 mg je jedinečná tým, že neobsahuje žiadne chemické látky ani farbivá, je to čisto prírodný produkt. Pomocné látky v tablete Nattokinase sú: celulóza, kyselina stearová, maltodextrín a silica. Cena za balenie s obsahom 120 tabliet je 45.69 €.
 • Brainway NattoSerrapeptáza (90 kapsúl)Brainway NattoSerrapeptáza je obohatený o vitamín B8 (inozitol) a serratiopeptidázu. Výživový doplnok má predĺžené uvoľňovanie, čím je zabezpečené optimálne vstrebávanie enzýmov a vitamínu. Užíva sa jednu hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po jedle. Jeho cena je 33.92 €

Záver

Nattokináza je enzým, ktorý sa vyskytuje v tradičnom japonskom jedle natto. Má preukázateľné fibrinolytické účinky a pravdepodobne znižuje vysoký tlak krvi a vysoký cholesterol. Natto môžete konzumovať ako potravinu alebo ako čistý enzým vo forme výživových doplnkov s vysokým obsahom nattokinázy.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Tenisový lakeť – príznaky, liečba, cviky na bolesť lakťa
Ďalší článokZápcha – príznaky, liečba, prevencia + pomoc vo forme liekov
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem