Bolesť obličiek – príčiny bolesti obličky, prevencia a liečba

Obličky sú párový orgán, nachádzajúci sa v zadnej časti brušnej dutiny v oblasti bedier. V našom organizme majú obličky nezastupiteľnú funkciu. Pomocou nich sa filtruje krv, z ktorej sa následne tvorí výlučok v podobe moču.

Viete, v akých situáciách sa vyskytuje bolesť obličiek a čo môže signalizovať? Známa je bolesť obličiek po alkohole, existujú však aj iné príčiny.

Bolesť obličky – príčiny

Medzi najčastejšie príčiny bolesti v obličke radíme:

  • Infekcie močového mechúra (cystitída) – bakteriálne ochorenie, najčastejšie je vyvolané baktériou E. coli. Frekventovanejšie sa vyskytuje u žien. Pre ochorenie je typické časté, bolestivé močenie, zakalený moč a pocit, že ste sa nevyprázdnili úplne.
  • Polycystické obličky – v jednej alebo obidvoch obličkách sa vyskytujú cysty (balónikovité vačky). Cysty postupne nahradzujú pôvodné obličkové tkanivo, čím oblička stráca svoju funkčnosť. V prípade polycystických ochorení existujú možnosti liečby jedine vo forme operácie, transplantácie alebo dialýzy. Ak je prítomný vysoký tlak krvi, podávajú sa ACE inhibítory. Ochorenie je silne geneticky podmienené.
  • Obličkové kamene – Veľa obličkových kameňov je tak malých, že bez problémov prejdú cez močové cesty a vylúčite ich. Tie väčšie však môžu vyvolať príznaky ako bolesť obličky. Bolesť je veľmi silná, zhoršuje sa, má pulzujúci charakter. Tomuto stavu hovoríme obličková kolika. Medzi ďalšie príznaky patrí časté močenie, krv v moči, nevoľnosť a zvracanie.
  • Krvné zrazeniny v obličke – na začiatku ochorenia nie sú prítomné temer žiadne príznaky. K ich rozvoju dochádza až keď je trombus väčší. Ku krvným zrazeninám v obličke dochádza pri ochoreniach ako rakovina, systémový lupus erythematosus, kosáčikovitá anémia alebo cukrovka. Z látok a liekov sú to antidiabetiká, antikoncepcia a kokaín. Ku krvnej zrazeniny môže dôjsť aj po úraze. Veľmi zriedkavo sa stáva, že sa trombus uvoľní z inej časti tela, napríklad nôh a dostane sa do obličky.
  • Krvácanie v obličke – ku krvácaniu v obličke dochádza pri viacerých situáciách. Jednou z možností je krvácanie vplyvom nádoru. Najvyššie riziko so sebou nesú nezhubné nádory väčšie ako 5 cm a zhubné nádory. Ku krvácaniu môže dôjsť aj pri užívaní liekov ako warfarin alebo pri úraze.

Bolesť obličiek, bolesť chrbta, krížov

Bolesť obličiek po alkohole

Alkohol je pre nás cudzia a pomerne toxická látka. Je preto prirodzené, že sa s jeho odstraňovaním potrápia naše metabolické orgány ako pečeň a obličky. Bolesť obličiek po alkohole je teda spôsobená nadmernou záťažou a filtráciou krvi od cudzorodej látky. Zároveň dochádza k častému močeniu, čo zas vedie k dehydratácii – stavu, ktorý pre obličky tiež nie je prospešný. K bolesti obličiek po alkohole dochádza buď priamo pri konzumácii, alebo tesne po nej.

Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa u vás môžu objaviť v súvislosti s konzumáciou alkoholu (ľudovo tomuto stavu hovoríme „opica“) sú:

Bolesť v obličkách po alkohole je častá u ľudí s ochoreniami pečene, tráviaceho traktu a ochoreniami obličiek. V tomto prípade je najideálnejšie úplne sa alkoholu vyhýbať a nezaťažovať svoje orgány.

Liečba bolesti obličiek

Základom liečby je určenie správnej diagnózy a príčiny bolesti obličiek. Ak je bolesť dočasná, nespôsobuje pacientovi výrazné ťažkosti a nezhoršuje sa, väčšinou stačí pokojový režim na lôžku a dostatok tekutín.

Pri bakteriálnych ochoreniach obličiek sa používajú antibiotiká a lieky tlmiace bolesť. Pri závažných infekciách obličiek je nutná hospitalizácia, kedy sa antibiotiká podávajú infúzne.

V niektorých prípadoch (napríklad polycystické obličky alebo obličkové kamene) je nutné chirurgické odstránenie príčiny vyvolávajúcej bolesť v obličkách.

Pravidelný pitný režim je veľmi dôležitý pri ochoreniach obličiek

Čo robiť, aby ste predchádzali bolesti obličiek

  • Dodržujte pitný režim, pite aspoň 8 pohárov vody denne.
  • Obmedzte príjem alkoholu na minimum.
  • Dodržujte zásady bezpečného sexuálneho života (prevencia sexuálne prenosných ochorení) a základy hygieny.
  • Konzumujte veľa zeleniny a ovocia, zdravých tukov a kvalitných proteínov.

Zhrnutie

Bolesť obličiek môže mať viacero podôb – od miernej, nezhoršujúcej sa bolesti v oblasti obličiek a krížov až po akútnu bolesť obličiek spojenú s krvou v moči a inými závažnými príznakmi. V takomto prípade vyhľadajte čo najskôr lekára. Vo väčšine prípadov je bolesť obličiek horšia na jednej strane, postihnutá býva zväčša len jedna oblička.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Pankreatitída (zápal pankreasu) – príznaky, diéta, liečba, diagnostika
Ďalší článokRakovina prostaty – príznaky, liečba, prognóza, štádiá
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem