Dermatitis herpetiformis Duhring (DH) – čo to je, príznaky, liečba

Dermatitis herpetiformis (herpetiformná dermatitída, Dermatitis herpetiformis Duhring) je kožný prejav ochorenia celiakie. Prejavuje sa svrbením a výsevom na rôznych častiach tela, hlavne v oblasti lakťov, kolien a zadku.

Zistite, aké príznaky sprevádzajú DH a aká je jeho liečba.

Čo je to dermatitis herpetiformis?

Dermatitis herpetiformis je kožným prejavom celiakie. Vyskytne sa u 15 – 25 % pacientov s celiakiou.

Naopak, celiakia u ľudí s dermatitis herpetiformis sa zvyčajne neprejavuje tráviacimi problémami. Intolerancia na glutén sa ukáže až pri následnej diagnostike. Diagnostika dermatitis herpetiformis Duhring spočíva v sérologických testoch a následnej biopsii kože.

Kedy sa objaví?

Celiakia a herpetiformná dermatitída sa zvyčajne neobjavujú u detí, ale u dospelých ľudí vo veku 30 – 40 rokov. Na ochorenie sú náchylnejší muži a európska populácia.

Príznaky dermatitis herpetiformis

Ochorenie sa prejavuje ako:

  • svrbiace, mokvajúce vyrážky, ktoré môžu byť naplnené tekutinou
  • vyrážky sa objavujú jednotlivo alebo v skupinách, ich veľkosť je variabilná od malých plôch až po veľké ložiská
  • vyrážky sa podobajú na herpes, nemajú však žiadny súvis s herpesom a nie sú spôsobované herpetickými vírusmi
  • oblasti výskytu sú u veľkej väčšiny pacientov najmä: lakte, kolená a zadok

Príčina objavenia vyrážok je produkcia protilátok IgA, ktoré sa začnú u ľudí s celiakiou tvoriť po konzumácii lepku.

Liečba dermatitis herpetiformis

Bez lepku/gluten freeNajefektívnejšia liečba je prísna bezlepková diéta, ktorá musí byť dlhodobo dodržiavaná. K vymiznutiu príznakov ochorenia dochádza až pri kontinuálnej diéte.

Podporná môže byť aj liečba, ktorú vám predpíše váš kožný lekár. Dostupný je liek Disulone, ktorý obsahuje liečivo dapsón. Liek efektívne a rýchlo pomáha pri príznakoch ako svrbenie a výsev vyrážok. K ich redukcii by malo dôjsť na 1 – 3 deň od užitia lieku.

Zhrnutie

Dermatitis herpetiformis je kožné ochorenie, ktoré sa rozvíja na základe intolerancie na glutén (lepok). Vyrážky veľmi svrbia, sú červené, vypuklé, môžu byť plné hnisavej tekutiny. Najčastejšie sa vyskytujú na lakťoch, kolenách a zadku. Objaviť sa však môžu aj na bruchu, tvári alebo na chrbte.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Čo na hemoroidy v tehotenstve? (príznaky a liečba)
Ďalší článokBolesť brucha a žalúdka v tehotenstve – príčiny + čo pomáha?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem