Syndróm nepokojných nôh je nepríjemný stav, pri ktorom máte neustálu potrebu pohybovať nohami. Je jednou z najčastejších príčin nespavosti a ľudí vie poriadne potrápiť.
Nepokojné nohy pozná až 10 % populácie. Častejšie sa ním stretnú ženy a najohrozenejší sú ľudia v strednom a vyššom veku. Aké sú príznaky, príčiny a liečba syndrómu nepokojných nôh sa dočítate v tomto článku.
Čo je to syndróm nepokojných nôh?
Jedná sa o nepríjemný jav, ktorý sa vyskytuje hlavne večer a v noci, kedy by mali byť vaše nohy v pokoji.
Podľa čoho ho spoznáte?
Príznaky tohto ochorenia sú:
- nutkavá potreba pohybovať nohami – toto je najcharakteristickejší a najvystihujúcejší príznak syndrómu nepokojných nôh (môže to byť aj príčina, prečo sa vám v noci nedá zaspať)
- svrbenie, pálenie, ťahanie, pocit elektriky, bolestivosť (každý pacient popisuje príznaky individuálne, no tieto vnemy sú najčastejšie)
- pocity sa začnú objavovať najčastejšie pri ležaní alebo v sede
- k zlepšeniu dochádza pri pohybovaní nôh, chodení, naťahovaní a krútení nohami
Nepríjemné pocity sa vyskytujú v obidvoch nohách. Zriedkakedy sa môže objaviť aj syndróm nepokojných rúk, kedy pacienti popisujú nepokoj v oblasti ramien, nie je to však bežné.
Príčiny
Existuje viacero teórií, prečo k syndrómu nepokojných nôh dochádza, no nie vždy je príčina známa. Najpravdepodobnejší je predpoklad, že sa jedná o nerovnováhu v neuromediátore dopamín, ktorý ovplyvňuje aktivitu našich svalov.
Syndróm nepokojných nôh v tehotenstve
U časti žien môžu hormonálne zmeny prispieť k rozvoju syndrómu nepokojných nôh v tehotenstve, najmä v 3. trimestri. Ženy, ktoré už mali nepokojné nohy pred tehotenstvom môžu mať počas tehotenstva príznaky zhoršené. K upraveniu stavu zväčša dôjde prirodzene do mesiaca po pôrode.
Iné príčiny
Syndróm nepokojných nôh sa môže vyskytnúť aj v týchto prípadoch:
- nedostatok železa, horčíka a vitamínov zo skupiny B
- Parkinsonova choroba
- zlyhávajúce obličky
- periférna neuropatia
- diabetes
- lieky zo skupín antipsychotík, antidepresív, antihistamínik (na liečbu alergií a nádchy), či lieky proti zvracaniu
Liečba syndrómu nepokojných nôh
Ako zvládať syndróm nepokojných nôh?
V závislosti od príčiny sa postupuje aj v liečbe syndrómu nepokojných nôh. Ak k nemu dochádza vplyvom ochorenia alebo nedostatku, lieči sa primárne toto ochorenie a nepokojné nohy by sa mali vyliečiť samovoľne. Napríklad v prípade syndrómu nepokojných nôh, ktorý je spôsobený nedostatkom železa dôjde k úprave po pravidelnom užívaní výživových doplnkov alebo liekov s obsahom železa a podobne.
Čo pomáha?
V prípade miernejších foriem syndrómu nepokojných nôh sa používajú voľnopredajné lieky ako:
- Venoruton Forte je voľnopredajný liek s obsahom O-(beta-hydroxyetyl)-rutozidov. Patrí medzi vazoprotektíva – stabilizuje cievnu stenu a má pozitívne účinky na cievny systém. Je vhodný pri ochoreniach ako chronická žilová nedostatočnosť, kŕčové žily, hemoroidy, ale aj kŕče nôh a syndróm nepokojných nôh. Zlepšuje príznaky ako mravenčenie, potreba pohybovať nohami, opuchy a podobne.
- Homeopatický liek ZINCUM METALLICUM je indikovaný pri kŕčoch dolných končatín, syndróme nepokojných nôh, pri pocitoch mravenčenia v nohách a podobne. Vhodný je aj pre deti, ktoré majú problémy so sústredením v škole v kombinácii s nepokojnými nohami. Ďalšie jeho účinky sú na liečbu gynekologických problémov a anorexie.
Pri závažnejších formách syndrómu nepokojných nôh vám lekár môže predpísať lieky z týchto skupín:
- liečivá zvyšujúce hladiny dopamínu v mozgu – napríklad ropinirol, rotigotín, pramipexol
- antiepieptiká pôsobiace cez vápnikové kanály – gabapentin, pregabalin
- opiáty – kodeín, oxykodón, hydrokodón
- myorelaxanciá – baklofen, tolperizon
- lieky na spanie – zolpidem, zopiclon, zaleplon…
Čo ešte pomáha na nepokojné nohy?
Okrem liekov vám odporúčame aj tieto režimové opatrenia:
- horúci kúpeľ pred spaním, ktorý uvoľní vaše svaly ale aj myseľ
- masáž
- pravidelné cvičenie
- vyhýbanie sa kofeínu (znižuje hladiny horčíka v tele a okrem toho pôsobí stimulačne, takže v noci budete mať problém zaspať)
- relaxačné techniky, oddych pred časom spania
- správna spánková hygiena
Zhrnutie
Syndróm nepokojných nôh je nepríjemný stav, pri ktorom máte pocit, že musíte pohybovať nohami, inak nedôjde k úľave. Vyskytnúť sa môže u kohokoľvek, zväčša vo večerných hodinách a v noci, keď by mali byť nohy v pokoji.
Dozvedeli ste sa, ako zvládať syndróm nepokojných nôh a čo pomáha. Liečba spočíva v režimových opatreniach, voľnopredajných liekoch a v ťažších prípadoch vám lekár môže predpísať aj lieky na predpis.
Zdroje: