Zápcha je nepríjemným stavom, pri ktorom dochádza k spomaleniu pohybu čriev a k zastaveniu vyprázdňovania. Z času na čas sa jej príznaky objavia u každého z nás.
Kedy sa zápcha vyskytuje, aká je jej liečba a čo znamená zápcha v tehotenstve?
Zistite, prečo sa niekedy vyskytuje aj u detí a prečítajte si zopár rád, ako predchádzať tomuto stavu. Ak k nej máte sklony prečítate si tento článok.
Krátkodobá zápcha vo väčšine prípadov nie je závažná, no jedná sa o pomerne nepríjemný stav.
Zápcha – ako k nej dochádza a čo sa pri nej deje?
Čas, ktorý je potrebný na prechod potravy črevami, sa líši od človeka k človeku. Niektorí ľudia chodia na toaletu 3x denne, iný raz za 2 – 3 dni. Lekári tvrdia, že čím častejšie chodíte na veľkú toaletu, tým lepšie, pretože sa znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a iné problémy s tráviacim traktom.
Limit by mal byť maximálne 3 dni. Po tomto období je stolica už príliš pevná, pretože sa z nej v hrubom čreve odstránia všetky zvyšky vody.
Príznaky zápchy
Ak sa u vás vyskytnú tieto symptómy, celkom určite sa jedná o zápchu:
- znížená črevná peristaltika (pohyb čriev)
- tvrdá stolica, môže byť rozdelená na malé časti
- pocit, že nedošlo k úplnému vyprázdneniu
- bolesť brucha
- nafukovanie
Príčiny zápchy
Existuje viacero dôvodov, kedy u vás zápcha môže vyskytnúť.
Väčšinou sa jedná o typ stravy, ktorú prijímate, ale aj o to, koľko tekutín za deň vypijete. Ak neprijímate dostatočné množstvo vlákniny (ktorá sa nachádza najmä v zelenine, niektorých druhoch ovocia a v obilninách), budete na zápchu náchylnejší. Veľa mliečnych produktov tiež môže prispieť k vzniku zápchy.
Medzi ďalšie faktory patria:
- nedostatok pohybu
- odkladanie potreby na záchod
- stres
- následok nadmerného užívania laxatív, kedy črevo stráca prirodzenú schopnosť vyprázdňovať sa
- niektoré druhy liekov – antidepresíva, výživové doplnky a lieky s obsahom železa, antacidá s obsahom hliníka a vápnika
- poruchy príjmu potravy
- syndróm dráždivého čreva
- tehotenstvo
- ochorenia, pri ktorých sú postihnuté svaly a nervy v oblasti hrubého čreva
- rakovina hrubého čreva
- neurologické ochorenia ako Parkinsonova choroba, skleróza multiplex a podobne
- znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza)
Zápcha v tehotenstve
Tehotné ženy sú náchylnejšie na zápchu z viacerých dôvodov:
Väčšina tehotných žien prestane aktívne športovať, prípadne tempo a intenzitu tréningu prispôsobia tehotenstvu. Takže ak boli pred tým zvyknuté na pravidelný pohyb, zápcha môže byť spôsobená práve zníženou fyzickou aktivitou.
V tehotenstve sme tiež náchylnejšie na rôzne úzkosti a obavy, ktoré majú negatívny vplyv na trávenie.
Železo ako vinník
Výživové doplnky a lieky s obsahom železa (vo forme tabliet, ale aj sirupov) môžu mať vedľajší účinok zápchu. Preto ak ich užívajte, odsledujte si, čí sa u vás zápcha nevyskytuje práve z tohto dôvodu. Ak si myslíte že áno, skúste železo užívať v menších dávkach viackrát denne namiesto jednorazovej dávky. Železo, ktoré sa nachádza prirodzene v niektorých potravinách nie je pre náš tráviaci trakt také zaťažujúce. Preto tieto potraviny zaraďte do svojho jedálnička. Železo nájdete napríklad v hovädzom mäse, červenej repe, špenáte, červenej šošovici, žihľave a pod.
Hormonálne zmeny
V neposlednom rade k zápche v tehotenstve prispievajú aj hormóny, ktoré relaxujú svaly v oblasti čriev, čím dochádza k spomaleniu prechodu potravy.
Tabletky s obsahom laxatív nie sú na liečbu zápchy v tehotenstve, pretože by mohli viesť k sťahom maternice a viesť k dehydratácii.
Minerálne oleje v tehotenstve tiež nepoužívame, pretože znižujú vstrebávanie vitamínov, ktoré sú v tomto období nevyhnutné pre rast dieťaťa.
Zápcha u detí
Zápcha u detí je pomerne bežný tráviaci problém. Príznaky sú podobné ako pri dospelom, avšak záleží od veku dieťaťa, či ich vie adekvátne rozlíšiť, prípadne popísať dospelému.
Špecifické príznaky zápchy u detí sú:
- stopy tekutiny alebo stolice na spodnom prádle dieťaťa
- vyhýbanie sa návšteve toalety – deti majú strach z bolesti pri vyprázdňovaní
- prekrižovanie nôh, sťahovanie zadku, krútenie sa, nepokoj
Hlavnými príčinami u detí zápchy sú príliš skoré učenie na nočník, strach z vyprázdňovania, zmena podmienok (napríklad cestovanie, nástup do škôlky, zmeny v rodine) a nedostatok vlákniny v strave.
Dulcolax tablety sú laxatívum, ktoré sa môže použiť u detí už od 2 rokov.
Zápcha u novorodenca a u dojčiat
Pretože materské mlieko je veľmi výživné, niekedy ho dieťatko absorbuje takmer všetko. Potom sa stane, že novorodenec vykonáva potrebu len raz za čas. U dojčených detí je úplne normálna 1 stolica za týždeň.
Zápcha u dojčiat nie je definovaná len frekvenciou vyprázdňovania sa, ale aj tým, akú veľkú námahu pri tom musí vynaložiť. Ak má mäkkú stolicu a vyprázdňuje sa bez väčších problémov každých 4-5 dní, je pravdepodobne všetko v poriadku.
S lekárom by ste sa mali poradiť vtedy, ak dieťatko:
- má tvrdé stolice
- vyprázdňuje sa len s ťažkosťami
- stolica je čierna alebo krvavá
- potrebu nevykoná aspoň raz za 5 až 10 dní
Liečba zápchy
Čo pomáha na zápchu?
V závislosti od príčinu postupujeme pri liečbe. Ak je napríklad spôsobená nedostatkom vlákniny a nízkym príjmom vody, upravíme najprv tieto faktory. V prípade, že sa vám zápcha objaví po liekoch a výživových doplnkoch, konzultujte ich užívanie s lekárom alebo lekárnikom.
Voľnopredajné lieky na liečbu zápchy
- Známy liek Guttalax vo forme kvapiek je laxatívum, ktoré sa aplikuje večer pred spaním. K vyprázdneniu dochádza ráno, 6 – 12 hodín od podania Guttalaxu. Ak ste tehotná alebo kojíte, liek neužívajte bez konzultácie s lekárom. Guttalax kvapky nie je vhodný liek na zápchu u detí.
- Glycerínové čípky Galvex sú tiež laxatíva. Fungujú na princípe zmäkčovania stolice, čím dochádza k ľahšiemu vyprázdňovaniu. Sú vhodné pre deti od 10 rokov rovnako ako na liečbu zápchy v tehotenstve a pri dojčení. Nástup účinku je 10 – 20 minút od aplikácie.
- Dulcolax je liek s laxatívnym účinkom vo forme tabliet. Mechanizmus účinku v liečbe zápchy je dráždenie steny hrubého čreva a zmäkčovanie stolice. Liek nekombinujte s antacidami a mliečnymi výrobkami. Dulcolax je vhodný pre deti od 2 rokov, v tehotenstve len po konzultácii s lekárom. Počas dojčenia je vhodný.
- Kvapky Regulax obsahujú liečivo pikosulfát, ktoré patrí medzi laxatíva. Liek sa užíva večer, k zlepšeniu dochádza 10 – 12 hodín od použitia. Kvapky môžete zapiť vodou. Liek je vhodný aj na liečbu zápchy u detí od 4 rokov. Ak ste tehotná a dojčíte, poraďte sa s lekárom, či je pre vás Regulax vhodný. Dlhodobé užívanie Regulaxu nie je vhodné.
Čo ešte pomáha na zápchu?
Čo robiť, ak vás pravidelne trápi zápcha?
- Denne konzumujte dostatočné množstvo vlákniny, jedzte čerstvú zeleninu a ovocie (vhodné sú hlavne slivky), ovsené vločky, otruby, prípadne siahnite po výživových doplnkoch s obsahom vlákniny, napríklad Psyllium.
- Pridajte 2 – 4 poháre tekutín do vášho pitného režimu.
- Pite teplé nápoje, hlavne ráno po prebudení. Vhodné sú napríklad nesladené bylinné čaje.
- Naopak, obmedzte príjem kávy a iných kofeínových nápojov, rovnako ako mliečne produkty, keďže môžu viesť k zápche.
- Pravidelne športujte a hýbte sa.
- Neodkladajte potrebu na toaletu.
- Prevencia zápchy u detí je pravidelný režim chodenia na záchod. Zabezpečte, aby sedenie na záchode bolo pre dieťa pohodlné. Použite napríklad redukciu na záchod a podobne.
Zhrnutie
Zápcha je zväčša nezávažný stav tráviaceho traktu, pri ktorom dochádza k spomaleniu črevnej peristaltiky. Stolica sa stáva tvrdá, kvôli tomu, že je zbavená vody. Vyprázdňovanie môže sprevádzať bolesť.
O zápche hovoríme v prípade, že nedošlo k stolici po dobu 3 a viacerých dní. Na liečbu zápchy používame laxatíva vo forme tabliet, čapíkov alebo kvapiek. Špecifické skupiny, ktoré sú náchylné na zápchu sú tehotné ženy, malé deti a často sa vyskytuje aj u starých ľudí.
Zdroje: