Prečo sú niektorí (najmä ženy), citlivejší na histamín?

Histamínová intolerancia je ochorenie, ktoré sa vyskytuje približne u 1 – 8 % populácie. Je veľká pravdepodobnosť, že pacientov s HIT existuje ešte viac, no nie sú dostatočne diagnostikovaní. Podrobnejšie o tomto ochorení sme písali v našom článku Histamínová intolerancia.

V tomto článku sa dočítate, prečo ženy mávajú toto ochorenie častejšie.

Náchylnejšie ženy

80 % pacientov, ktorí majú HIT sú ženy (Maintz 2007 Am J Clin Nutr). Je za to zodpovedný najmä hormón estrogén.

Estrogén:

  • zvyšuje hladinu histamínu a naopak, histamín zvyšuje hladiny estrogénu – tvorí sa teda začarovaný kruh
  • aktivuje mastocyty, ktoré uvoľňujú histamín [1]
  • znižuje aktivitu diaminooxidázy [2]

Estrogén sa nachádza aj v mužskom organizme, no ženy ho majú viac. A teda prirodzene majú ženy aj viac histamínu ako muži. Pri konzumácii jedla, ktoré obsahuje viac histamínu bude enzým diaminooxidáza, ktorý rozkladá histamín viac zaťažený u žien a ľahšie dôjde k zvýšeným hladinám a nežiaducim účinkom histamínu.

10 kapsúl
9.99 €
Doprava zadarmo
Pacienti s HIT môžu tento enzým prijať aj v tabletovej forme, napríklad vo výživovom doplnku Daosin. Tento výživový doplnok je veľmi užitočný pre pacientov s HIT a o jeho účinkoch a zložení si môžete prečítať v tejto recenzii na Daosin.

Ak ste žena a trpíte na výkyvy nálad, možno za to môže histamín.

Ako?

Ak v strave prijmete napríklad jeden deň viac histamínu, zvýši sa hladina estrogénu a ten ovplyvní vašu náladu. Na druhý deň prijmete histamínu menej, tým pádom je aj estrogénu menej a opäť je nálada ovplyvnená.

V ženskom organizme prirodzene dochádza k zmenám hladín hormónov. Môže za to náš menštruačný cyklus. Najvyššie hladiny hormónu estrogén sú pri ovulácii a pred menštruáciou. Hladiny estrogénu sú ovplyvnené aj pri ženách užívajúcich antikoncepciu alebo podstupujúcich hormonálnu liečbu.

Asi poznáte bolesti hlavy, ktoré sa objavujú v určitých fázach cyklu. Vedia byť veľmi únavné a otravné. Aj v tomto má opäť prsty histamín. Stimuluje uvoľnenie oxidu dusnatého v artériach v oblasti mozgu. Oxid dusnatý pôsobí konstrikčne (sťahujúco) – cievy sa zúžia, zníži sa prekrvenie a môže sa rozvinúť migréna. Preto zvyknú ženy trpieť na migrény tesne pred očakávanou menštruáciou, kedy sú hladiny estrogénu a teda aj histamínu najvyššie.

Počas menštruácie sa znižuje aj aktivita diaminooxidázy (DAO) [3].
U väčšiny žien dochádza k zlepšeniu menštruačných príznakov po drobných úpravách v životospráve (nízko-histamínová strava + doplnok DAO enzýmu). Často môže dojsť k úplnému vymiznutiu migrény a menštruačných kŕčov.

Ženský mozog je odlišný od mužského v počte histamínových receptorov – označovaných ako H1 receptory. Máme ich viac ako muži a tým sme citlivejšie na všetky účinky histamínu.

Jedna z prirodzených funkcií histamínu je dôležitá pri kontrakcii maternici. Tým sa dá vysvetliť, prečo HIT zhoršuje menštruačné kŕče.

A ešte jedna zaujímavosť na záver: alergie a príznaky HIT sa zlepšujú počas tehotenstva. Placenta produkuje 500 násobné množstvo DAO, aby ochránila plod pred nadmerným pôsobením histamínu. Vedľajším efektom je zlepšenie príznakov HIT u tehotných žien.

Prečítajte si viac o tom, aké sú hladiny histamínu v jednotlivých potravinách. Zistíte aj to, aký spôsob tepelnej úpravy jedál je pri HIT najvhodnejší.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Histamínová diéta – čo jesť (jedálniček + recepty)
Ďalší článokAntihistamínové potraviny – Top 23 potravín pri HIT
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem