Huba reishi sa zaraďuje medzi liečivé huby. Vo východnej Ázii sa používa na liečebné a preventívne účely už vyše 2000 rokov. V tradičnej čínskej medicíne je už teda dobre preskúmaná. Napriek tomu sa pozrieme na Reishi (podobne ako na iné produkty čínskej medicíny, napríklad Ashwagandhu) aj z hľadiska vedeckých štúdii a objektívnych dôkazov.
Na konci článku nájdete tipy na kvalitné Reishi.
Reishi huba – potentný liek Tradičnej čínskej medicíny
Huba Reishi (botanickým názvom Leskokôrka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum) je parazitický, saprofytický druh huby. Rastie na kmeňoch listnatých stromov alebo kríkov. Poznáme viacero druhov Reishi – fialové, modré, čierne, žlté, biele. Huba reishi môže meniť farbu aj v závislosti od svojho vývojového štádia. Najviac zdraviu prospešných látok sa nachádza v červenom Reishi.
Obsahové látky v Reishi
Čo robí Reishi takým výnimočným?
Sú to práve obsahové látky. Huba Reishi je bohatá na betaglukány (podobne ako napríklad hliva ustricová), ktoré preukázateľne zvyšujú imunitu a podporujú prirodzenú obranyschopnosť. Druhou významnou zložkou huby Reishi sú polysacharidy. Pri ich štiepení vzniká energia, ktorá sa následne využíva pri viacerých životne dôležitých procesoch. Medzi ďalšie obsahové látky s podobnými účinkami patria triterpenoidy a peptidoglykány.
Na čo konkrétne sa teda Reishi môže používať?
Účinky Reishi (a na čo pravdepodobne nefunguje)
- Jeden z najsilnejších účinkov huby Reishi je zvyšovanie imunity. Ako to funguje? Mechanizmus je potvrdený vedeckými štúdiami – huba Reishi ovplyvňuje genetickú informáciu v bielych krvinkách, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitnej odpovede. Okrem toho sa Reishi podieľa na zmierňovaní zápalového procesu, zvyšuje aktivitu NK buniek (z čoho môžu profitovať aj ľudia s onkologickými ochoreniami). V neposlednom rade zvyšuje aktivitu lymfocytov, čím taktiež zvyšuje imunitu aj u inak zdravých ľudí.
- Má potenciálne antikancerózne vlastnosti. V štúdii zameranej na rakovinu prsníka sa zistilo, že 59 % žien, ktoré sa z rakoviny prsníka vyliečili, súčasne s liečbou užívali aj Reishi. Terapiu s hubou Reishi pri rakovine vám odporúčame vždy najskôr konzultovať s onkológom a nikdy ju nepoužívať ako jedinú formu liečby rakoviny. Napriek tomu, že výsledky s Reishi pri niektorých formách rakoviny sú sľubné, je potrebných viacero dôkazov a dlhšie prebiehajúcich štúdii.
- Niektoré štúdie naznačujú, že huba Reishi je vhodná aj ako podporná liečba úzkosti, depresie a únavy pri niektorých ochoreniach, hlavne rakovinových. U zdravých ľudí zatiaľ efekt Reishi pri liečbe vyššie spomenutých problémov nebol dokázaný.
- Tradičná čínska medicína používa Reishi aj pri srdcovo-cievnych ochoreniach, vedecky však dosiaľ neboli potvrdené. Pri skúmaní vplyvu Reishi na zvyšovanie hladiny HDL (“dobrý“ cholesterol) a znižovaní triglyceridov neboli zaznamenané žiadne výraznejšie benefity.
- Reishi s veľkou pravdepodobnosťou nedokáže znižovať hladiny cukru v krvi. V niektorých štúdiách malo Reishi sľubné výsledky, v iných zas dopadlo horšie ako placebo.
- Napriek tomu, že Reishi je často označované ako antioxidant, pravdepodobne to tak nie je. Výskumy trvajúce 4 – 12 týždňov nezistili výraznejšie zvyšovanie hladiny antioxidačných enzýmov po konzumácii Reishi.
TOP 4 produkty s hubou Reishi
- kapsule obsahujú extrémne silný koncentrát huby Reishi (20x koncentrácia sušeného prášku huby)
- dávkovanie variabilné podľa stavu
- vhodné na akútne ale aj preventívne účely
- bez konzervantov, farbív, cukru
- unikátna kombinácia Čaga (330 mg) + Reishi (100 mg) a rakytník (150 mg)
- kvalitná prírodná firma Terezia company
- antioxidačné vlastnosti vďaka pridanému vitamínu E (tokoferol)
- dávkovanie: 1 kapsula 2x denne, pred jedlom
- 40 dávok kvalitnej mletej kávy s reishi
- jedna dávka obsahuje až 500 mg reishi
- prevencia civilizačných ochorení
- vhodné pri psychickej a fyzickej únave
- instantný kávový nápoj s Reishi
- obsahuje betaglukány, fytosteroly, polysacharidy a enzýmy
- Reishi kávu je možné zaliať studenou alebo teplou vodou
- vhodný zdroj vlákniny vďaka čakanke
Vedľajšie účinky Reishi a kontraindikácie
Pri dlhodobom užívaní nad 3 mesiace sa u niektorých ľudí môžu objaviť vedľajšie účinky liečby. Najčastejšie sa prejavia ako suchosť slizníc, najmä v hrdle, nose a ústach. Ďalšie vedľajšie účinky zahŕňajú závraty, pocit na zvracanie, vyrážku, bolesť hlavy, bolesť brucha, tráviace problémy, krv v stolici. Ak sa u vás tieto symptómy objavia, prestaňte užívať hubu Reishi.
Reishi nie je vhodné pri nízkom tlaku, pri cukrovke, autoimunitných ochoreniach a pri poruchách zrážanlivosti krvi. Reishi môže spôsobiť vyššiu krvácavosť, preto je nevyhnutné vysadiť hubu Reishi minimálne dva týždne pred plánovanou operáciou.
Pre nedostatok vedeckých štúdií sa Reishi neodporúča užívať v období tehotenstva a počas dojčenia.
Liekové interakcie huby Reishi
Reishi neužívajte ak sa liečite s nasledujúcimi liekmi:
- lieky na riedenie krvi – napríklad kyselina acetylsalicylová, heparín, warfarín, klopidogrel a podobne
- nesteroidné antiflogistiká – ibuprofen, diklofenak, naproxen a podobne
- lieky na znižovanie vysokého tlaku krvi
- rybí olej alebo ginkgo – nakoľko oba výživové doplnky tiež zvyšujú riziko krvácania
Zhrnutie
Reishi je zaujímavá huba rastúca vo vlhkých častiach Ázie. V čínskej medicíne sa používa už dlhodobo, západná medicína založená na hmatateľných dôkazoch ju začala detailne skúmať len nedávno. V článku sme pre vás zhrnuli čo je Reishi, na čo sa používa, ktoré účinky sú potvrdené a ktoré sú tradované v rámci ľudového liečiteľstva. Nepochybne má vplyv na zlepšovanie imunity, jeho ostatné účinky nechávame na vašom posúdení. Reishi huba je dostupná vo viacerých formách – káva, kapsule, tablety a podobne. Vyberte si to, čomu najviac dôverujete a je pre vás, čo sa užívania týka, najpraktickejšie.

Terezia Reishi + Čaga + rakytník
- prírodný produkt
- podporuje obranyschopnosť organizmu, priaznivo pôsobí na obehový systém
- dávkovanie: 1 kapsula 2x denne
Zdroje: