Psoriáza je chronické a pomerne bežné ochorenie kože. Inak sa nazýva aj lupienka. Patrí medzi ochorenia, ktoré sa môžu vyskytnúť aj vo vlasoch.
Prečítajte si článok a zistite, či je psoriáza nákazlivá, aké má príznaky a príčiny.
Zaujímajú vás spôsoby jej liečby? Líši sa liečba psoriázy vo vlasoch od liečby psoriázy na koži?
Čo to je psoriáza?
Psoriáza (iným názvom aj lupienka) je chronické ochorenie kože, ktoré má obdobie relapsu a remisie. To znamená, že niekedy je stav pacienta horší, inokedy sa zas zlepšuje.
Život kožnej bunky sa pri tomto ochorení skracuje. Bunky sa hromadia na vrchnej vrstve pokožky a dochádza ku svrbiacim, niekedy bolestivým červeným škvrnám.
Lupienka sa vyskytuje u 1 – 3 % populácie. Podľa WHO sa celosvetovo vyskytuje u 125 milióna ľudí.
Je psoriáza nákazlivá?
Psoriáza je aj geneticky podmienená. Preto ak sa vyskytla u jedného z vašich rodičov, ste na ňu náchylnejší aj vy.
Psoriáza však nie je nákazlivá. Nemusíte sa báť priameho kontaktu s niekým, kto má na sebe červené fľaky spôsobené lupienkou.
Formy psoriázy
Psoriáza sa môže vyskytovať na viacerých miestach na tele.
Podľa toho ju rozdeľujeme na viacero druhov:
Ložisková psoriáza
Odborne aj psoriasis vulgaris, alebo aj psoriáza ľudová, je najčastejšia forma psoriázy. Vyskytuje sa až u 80 – 95 % ľudí s psoriázou. Ložiská sa môžu vyskytnúť na rôznych miestach tela, sú rôznej hrúbky a veľkosti. Najčastejšie sú oválneho tvaru. Červené škvrny zvyčajne nájdeme na rukách a nohách, hlavne v miestach, kde sa ohýbajú – na lakťoch a kolenách.
Eruptívna psoriáza
Nájdete ju aj pod názvom psoriasis guttata. Jej typickým prejavom sú šupinaté červené bodky, ktoré pripomínajú kvapôčky vody. Eruptívna psoriáza sa vyskytuje skôr v mladšom veku detí. Takmer vždy k rozvoju ochorenia dochádza po prekonanej streptokokovej infekcii horných dýchacích ciest. Táto forma psoriázy zvyčajne po pár týždňoch vymizne, no neskôr sa môže objaviť ako ložisková psoriáza.
Numulárna psoriáza
Pri psoriasis nummularis sa na tele vyskytujú početné ložiská, ktoré majú priemer až niekoľko centimetrov. Tvar a veľkosť ložísk sa podobá na mincu.
Pustulózna psoriáza
Odborne psoriasis pustulosa, vyskytuje sa u menej ako 10 % pacientov s psoriázou. Dochádza ku nej pri komplikáciách ložiskovej psoriázy ale aj po vysadení určitých liekov. V postihnutých miestach sa nachádzajú pľuzgiere naplnené hnisom, no bez prítomnosti infekcie. Pustulózna psoriáza sa najčastejšie objaví na dlaniach a chodidlách, ale aj v okolí nechtov.
Erytrodermálna psoriáza
Psoriasis erythrodermica sa vyskytuje na takmer celej časti tela. Miesta sú začervenané. Vyskytnúť sa môžu aj nebakteriálne pľuzgiere naplnené hnisom.
Psoriatická artritída
Psoriatická artropatia je chronické zápalové ochorenie kĺbov, ktoré sa môže vyskytnúť u ľudí s psoriázou. Psoriatická artritída sa objaví u 42 % pacientov, ktorých trápi psoriáza. Psoriatická artritída môže mať rôznu intenzitu – od slabej formy až po silné prejavy. Postihnutý môže byť akýkoľvek kĺb.
Príznaky psoriázy
Príznaky sa mierne líšia od typu lupienky, vo všeobecnosti sa však prejavuje hlavne ako:
- červené škvrny na pokožke, na ich povrchu sú šedasto-biele šupiny
- vysušená, popraskaná koža, ktorá môže krvácať
- zhrubnuté, zafarbené nechty, necht sa môže oddeľovať od nechtového lôžka
- svrbenie, bolesť
- opuchnuté a bolestivé kĺby
Psoriatické fľaky môžu byť rôznej veľkosti. Vyskytnúť sa môžu len v nízkom počte ale aj po celom povrchu tela.
Príčiny
Presné príčiny vzniku lupienky nie sú objasnené, no predpokladá sa, že sa jedná o poruchy v imunitnom systéme – konkrétne v T-bunkách a neutrofiloch. T-bunky sú zodpovedné za vychytávanie baktérii a vírusov pri rôznych infekciách. Pri psoriáze však T-bunky napádajú zdravú pokožku, ktorú si pomýlia s infekciou, čím dochádza k jej poškodzovaniu.
Aktivitou T-buniek a neutrofilov dochádza k nadprodukcii kožných buniek. Pri putovaní týchto buniek do miesta, kde dochádza k poškodeniu kože sa cievy rozširujú, čo sa prejaví ako opuch a začervenanie na koži. Prečo k týmto poruchám T-buniek vôbec dochádza nie je objasnené, predpokladá sa vplyv genetiky a prostredia.
Spúšťače lupienky
Začiatky a prvé príznaky psoriázy zväčša nedokážete ovplyvniť, no na jej rozvoj majú vplyv aj tieto faktory:
- streptokokové infekcie – v hrdle alebo na koži
- znížená imunita, opakované infekcie
- poranenia kože, popáleniny, uštipnutia hmyzom a čokoľvek, pri čom dochádza k narušeniu kožnej bariéry
- stres
- fajčenie
- nadmerná konzumácia alkoholu
- nedostatok vitamínu D
- niektoré typy liekov – lítium (používa sa na liečbu bipolárnej poruchy), beta-blokátory (liečba vysokého tlaku krvi), antimalariká a jodidy
Na aké ochorenia ste náchylnejší, ak máte psoriázu?
Pacienti s lupienkou sú náchylnejší na:
- psoriatickú artritídu
- ochorenia očí – napríklad zápaly očných spojiviek (konjuktivitídy), zápal očných viečok (blefaritídy) a podobne
- pacienti s lupienkou a hlavne tí v pokročilejších fázach ochorenia sú náchylnejší na vznik obezity, mechanizmus nie je známy
- cukrovku 2. typu – čím pokročilejšia psoriáza, tým vyššie riziko ochorenia
- vysoký tlak krvi
- srdcovocievne ochorenia sú u ľudí s psoriázou až 2x také časté ako v bežnej populácii
- metabolický syndróm – charakterizovaný je vysokým tlakom krvi, inzulínovou rezistenciou a vysokými hladinami cholesterolu
- autoimunitné ochorenia – napríklad skleróza multiplex, Crohnova choroba, zápalové ochorenia čriev a podobne
- Parkinsonova choroba
- ochorenia obličiek
- psychické problémy spôsobené ochorením – strata sebavedomia, úzkosti, depresie
Diagnostika
Vo väčšine prípadov na diagnostiku psoriázy stačí vyšetrenie zrakom.
Lekár si prehliadne vašu pokožku, vlasovú časť a nechty. Zaujímať sa bude o lieky, ktoré ste užívali a o výskyt psoriázy v rodine.
V zriedkavých prípadoch lekár urobí biopsiu – odoberie časť pokožky na laboratórne vyšetrenie.
Liečba lupienky
Cieľom liečby je redukcia zápalu a červených miest, následne hojíme kožu.
Liečba psoriázy spočíva v troch možnostiach:
- topické krémy a maste
- systémová liečba
- svetelná terapia
Krémy a šampóny na psoriázu
Táto forma liečby môže byť efektívna pri miernej až stredne silnej psoriáze. Samotné príznaky neodstráni, no premastí kožu a zníži jej šupinatenie.
Krémy používajte pravidelne, ideálne po sprchovaní. V prípade silnejších príznakov psoriázy je potrebné topickú liečbu kombinovať s inými dostupnými formami terapie.
- Psorioderm SENZITÍV krém obsahuje soľ z Mŕtveho mora, jojobový olej, výťažky z agátového medu, bambucké maslo a vitamín E. Krém dokáže zmierniť svrbenie a redukovať olupovanie kože. Psorioderm je krém určený pre pacientov s psoriázou, ekzémom ale aj seboreou. Používať ho môžete na dennej báze. Neobsahuje syntetické farbivá, parabény ani iné aromatické látky vyvolávajúce alergickú reakciu.
- CutisHelp LUPIENKA je konopný krém s množstvom pozitívnych účinkov na pokožku. Má protizápalové, protialergické a antibakteriálne vlastnosti, pokožka po ňom ostáva premastená a regenerovaná, no netvorí sa mastný film. Konopný krém je vhodný pri ochoreniach kože ako psoriáza, psoriáza vo vlasoch, seboroická dermatitída, ekzém, akné, alergie na koži a podobne.
- CutisHelp konopný šampón sa používa na liečbu psoriázy vo vlasoch. Pri jeho používaní dochádza k redukcii svrbenia, upokojeniu pokožky a k zmierneniu olupovania vlasovej pokožky. Konopný šampón obsahuje konopné oleje a síru, ktorá je efektívna v liečbe príznakov lupienky vo vlasoch a seboroickej dermatitíde. Šampón sa musí nechať pôsobiť po dobu 5 – 10 minút.
Voľnopredajné lieky
- Excipial U Lipolotio dermálna emulzia určená hlavne na suchú až veľmi suchú pokožku. Na kožu má ochranný a regeneračný účinok. Obsahuje liečivo močovina (urea), ktorá zmäkčuje pokožku. Používa sa pri doliečovaní kožných ochorení (psoriáza, atopický ekzém, nadmerné svrbenie pokožky). Môže sa používať aj počas tehotenstva.
- KERALAN masť je liek, ktorý sa tiež skladá z urei, ale navyše obsahuje kyselinu salicylovú. Používa sa ako liečba kožných ochorení, pri ktorých je koža stvrdnutá, zrohovatená, šupinatá alebo sa nadmerne olupuje (psoriáza, atopický ekzém, ichtyóza, popraskaná koža na pätách…) Liek zmäkčuje a odstraňuje olupujúce sa miesta na postihnutej pokožke.
Lieky na predpis
Kožný lekár vám pri návšteve predpíše pravdepodobne jednu alebo viacero z týchto možností:
- Lokálne kortikosteroidy – najčastejšie používaná skupina liekov na liečbu psoriázy. Kortikoidy veľmi rýchlo tlmia zápal a uľavia pacientovi od nepríjemného pocitu svrbenia. Dlhodobé používanie kortikosteroidov si nesie so sebou určité riziká. Môže pri nich dochádzať k stenčovaniu kože a tiež klesá ich účinnosť. Liečba koritkosteroidmi by nemala byť dlhodobá.
- Analógy vitamínu D – napr. liečivo kalcipotrol vo forme gélu.
- Lokálne retinoidy – deriváty vitamínu A, ktoré pomáhajú liečiť zápal. Vedľajším účinkom je podráždenie pokožky. Počas užívania retinoidov sa vyhýbajte pobytu na slnku. V prípade, že je to nevyhnutné použite opaľovací krém s vysokým SPF, hrozí totiž fotosenzitívna reakcia.
- Inhibítory kalcineurínu patria do skupiny imunosupresív. Využívajú sa liečivá takrolimus a pimekrolimus. Tlmia zápal a znižujú tvorbu plakov na koži. Pre ich riziká však nie sú vhodné na dlhodobé používanie.
- Kyselina salicylová podporuje olupovanie mŕtvych kožných buniek. Kombinovať sa môže napríklad s kortikosteroidmi, kedy sa zvyšuje ich vzájomný účinok. Kyselina salicylová sa nachádza aj v šampónoch určených na liečbu psoriázy vo vlasoch.
Prírodná liečba
Ako doplnková liečba lupienky sa môže použiť napríklad Soľ z Mŕtveho mora s vysokým obsahom minerálov. Používa sa pri kožných problémoch akými sú psoriáza, či akné, ale znižuje aj reumatické bolesti a bolesti kĺbov.
Soľ sa pridáva do teplého kúpeľa, v ktorom sa rozpustí. Počas pobytu vo vani pokožka absorbuje minerálne zložky soli, ktoré zvyšujú jej odolnosť.
Terapia svetlom (fototerapia)
Pri tejto forme liečby sa používa prírodné alebo umelé ultrafialové žiarenie. Prírodnou a jednoduchou formou fototerapie je vystavovanie pokožky adekvátnemu a kontrolovanému množstvu slnečného žiarenia. Príliš prudké a nadmerné vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu by však mohlo mať opačný efekt – koža by sa poškodila a príznaky psoriázy zhoršili.
Iné formy fototerapie zahŕňajú vystavovanie pokožky umelému UVA a UVB žiareniu.
Pri terapii svetlom dochádza k liečbe zápalu, spomaleniu bunkového cyklu, zároveň sa spomaľuje aj olupovanie pokožky.
Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, ktoré sa nápadne podobajú na tie, ktorými sa vyznačuje psoriáza, navštívte lekára.
Ak máte psoriázu diagnostikovanú a:
- vyskytnú sa u vás bolesti, ktoré sú intenzívnejšie ako zvyčajne
- lupienka vám bráni v dennom fungovaní
- výrazne narušuje vzhľad vašej pokožky
- ak psoriáza spôsobuje bolesti kĺbov, opuch a znemožňuje pohyb
V prípade že psoriáza neodpovedá na liečbu, prípadne sa príznaky zhoršujú, objednajte sa na kontrolu a lekár prehodnotí, ako sa bude postupovať v liečbe.
Zhrnutie
Lupienka je ochorenie, ktoré v súčasnosti nedokážeme úplne vyliečiť, dokážeme len tlmiť jej príznaky. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktorého spúšťačom môže byt stres, ale aj streptokokové a iné infekcie.
Existuje viacero foriem psoriázy. Najbežnejšia je chronická ložisková psoriáza. Psoriáza sa môže vyskytnúť aj vo vlasoch. Liečba spočíva vo voľnopredajných mastiach a šampónoch, v kombinácii s liekmi na predpis.