Laktózová intolerancia – aké má príznaky u dospelých a u detí? Aké lieky pomôžu?

Stav, pri ktorom nedokáže tráviaci trakt spracovať mliečny cukor – laktózu, sa nazýva laktózová intolerancia. Ochorenie nie je alergiou na mlieko, ako sa niektorí mylne domnievajú…

Príznaky laktózovej intolerancie zahŕňajú napríklad hnačku alebo nepríjemné kŕče v bruchu. S laktózovou intoleranciou sa stretávajú aj malé deti, rodičia by preto mali vedieť, pri akých príznakoch treba spozornieť.

Čo je to laktózová intolerancia?

Laktózová intolerancia je ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatkom enzýmu laktáza. Laktáza je enzým, ktorý za normálnych okolností v tenkom čreve štiepi laktózu na glukózu a galaktózu (monosacharidy).

Laktóza sa prirodzene nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Mlieko je hlavnou zložkou stravy malých detí, no s pribúdajúcim vekom hladina enzýmu laktáza klesá. Preto sa výskyt laktózovej intolerancie zvyšuje s vyšším vekom. Udáva sa, že nejakú formu laktózovej intolerancie má až 25 % našej populácie.

Čím sa laktózová intolerancia odlišuje od alergie?

Pri intolerancii sa jedná o poruchu v tráviacim trakte, pri alergii ide o hypersenzitívnu reakciu imunitného systému. Spoločné majú to, že obe zaraďujeme do kategórie ochorení, ktoré sa prejavia nežiaducou reakciou po skonzumovaní problémovej potraviny.

Príznaky laktózovej intolerancie

Laktózová intolerancia má rôzne prejavy. Závisia od toho, či je enzým laktáza úplne chýbajúci (vtedy sú príznaky výraznejšie), alebo je jeho produkcia len znížená (miernejšie príznaky). Ďalším dôležitým faktorom rozvoja príznakov intolerancie je aj množstvo laktózy, ktoré bolo skonzumované.

Prejavy intolerancie laktózy sa objavujú do 30 – 120 minút od konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov a zahŕňajú príznaky ako:

Kŕče v bruchu, bolesť brucha

Príznaky laktózovej intolerancie u detí

Laktózová intolerancia u detí má podobné príznaky ako u dospelých. Špecifickejším príznakom u dojčiat je nepriberanie, nakoľko mlieko tvorí základ ich potravy.

Jednou z možností, ako zistiť, či má vaše dieťa laktózovú intoleranciu je dočasné vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov zo stravy. Doporučený čas je zvyčajne 2 týždne. Ak sa príznaky po vysadení mlieka zlepšia, môže sa jednať o laktózovú intoleranciu. Samozrejme, ak sa jedná o dojča, ktorého jedinou stravou je mlieko, podozrenie na laktózovú intoleranciu konzultujte s lekárom, ktorý vám poskytne náhrady mlieka bez laktózy.

Diagnostika laktózovej intolerancie

Okrem zlepšenia príznakov po vysadení mlieka sa v diagnostike využíva aj špecifickejší test – dychový laktózovo-tolerančný test. Test je bezbolestný. Pacientovi je podaný roztok s obsahom laktózy. Následne sa meria koncentrácia vodíka vo vydychovanom vzduchu. Test sa vykonáva nalačno a je vhodný aj pre deti.

Čo robiť pri laktózovej intolerancii

  • Lieky na samotnú laktózovú intoleranciu neexistujú. Pri hnačke vyskúšajte rôzne voľnopredajné lieky, napríklad Smecta alebo kvapky Hylak Forte. Minerály doplňte rehydratačnými nápojmi.
  • Pri laktózovej intolerancii sa vyhýbajte potravinám s laktózou. Na trhu sú dostupné aj mliečne výrobky, ktoré sú zbavené laktózy. Takéto produkty môžete konzumovať.
  • Existuje aj výživový doplnok s obsahom laktázy – Laktazan, pre deti sú vhodnejšie kvapky Laktazan.
  • Vhodné je užívanie probiotík.
  • Vyberajte si potraviny s vysokým obsahom vápnika. Nájdete ho napríklad v mäse, vajíčkach, strukovinách, paradajkách, kapuste, špenáte a niektorých minerálkach.
Vedeli ste, že…

Aký význam má v našom organizme laktóza? Tento disacharid sa v našom tele zúčastňuje na viacerých dôležitých funkciách. Podieľa sa na tvorbe dôležitých lipidov pre mozog, zlepšuje vstrebávanie minerálov a posilňuje črevnú mikroflóru.

Zhrnutie

Laktózová intolerancia môže byť prechodný stav, ktorý sa objavuje napríklad po prekonaní bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Vo väčšine prípadov sa však jedná o chronický problém tenkého čreva, ktoré nedokáže kvôli chýbajúcemu enzýmu spracovať laktózu. Ľudia s laktózovou intoleranciou si musia dávať pozor na hladiny vitamínu D a vápnika.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Vypadávanie vlasov – TOP šampóny a vitamíny (+ domáce recepty)
Ďalší článokTetánia – príznaky, liečba, TEST (zistite, či máte tetániu)
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem