Poznáme viacero druhov a príčin jaziev. Spoločné však majú to, že chceme, aby boli čo najmenej viditeľné. Aké formy jaziev sú najčastejšie? Kedy môžeme používať krém na jazvy a ktorý naozaj zaberie?
Ako vzniká jazva?
K tvorbe jaziev dochádza pri poškodení kože, ktoré môže mať rôzne formy – popálenie, úraz, chirurgický rez, ale aj hlboké akné.
Ak sa jazva už raz vytvorila, nikdy nevymizne úplne, pretože koža ireverzibilne v danom mieste zmenila svoju kvalitu. Na to, ako bude jazva po vyhojení vyzerať, má vplyv viacero faktorov:
- miesto, kde sa jazva nachádza
- prirodzená kvalita kože človeka (ktorá je u každého iná)
- veľkosť poranenia
- významným faktorom je aj vek
Čo sú strie?
Vedeli ste, že…
Stria je mikrotrhlinka na koži, ktorá je svojim charakterom podobná jazve. Tvorí sa pri rýchlom náraste hmotnosti alebo naopak, pri extrémnom chudnutí. Na strie sú najcitlivejšie ženy v období tehotenstva, kedy sa strie tvoria na nohách, bokoch, prsiach a podobne. Ich tvorbe sa nedá úplne zabrániť. Výskyt môžete redukovať pomocou špeciálnych krémov a olejov, ktoré sa oplatí používať aj prevenčne.
TOP masť a krém na jazvy
Voľnopredajné krémy a masti na jazvy sa môžu používať po vyhojení jazvy. Vždy však až vtedy, keď sú stehy vybraté a rana nie je otvorená, mokvavá, nehnisá a podobne.
- vysokokvalitný liek vo forme gélu
- obsahuje tri účinné látky: tekutý cibuľový extrakt, heparín vo forme sodnej soli a alantoín
- na všetky formy jaziev, vrátane hypertrofických, keloidných jaziev a jaziev po akné
- nutné dlhodobé používanie
- krém na jazvy po operáciách, úrazoch ale aj na strie
- nepoužívajte na otvorené rany
- vhodné aplikovať 3 – 4x denne, následne jemne vmasírovať do pokožky
- nutné pravidelné používanie až do zlepšenia stavu jazvy
- nechtík lekársky je dlhodobo používaný na problémy súvisiace s pokožkou
- široké využitie – preležaniny, popáleniny, mykóza ale aj pomaly sa hojace rany a jazvy
- príjemná vôňa
- nevýhodou môže byť nižšia účinnosť ako pri vyššie spomenutých krémoch a mastiach na jazvy
- 100 % prírodný olej od veľmi kvalitnej značky Kneipp
- zlepšuje stav jaziev a stria
- bez konzervantov, parabénov, chemických látok
- neutrálne pH, vhodné aj pre malé deti
Používanie krémov a mastí na jazvy konzultujte vždy s lekárom (pokiaľ ide o jazvy po veľkej operácii, pri plastických operáciách). Takisto, ak sa u vás v minulosti objavili sklony k hypertrofickým alebo keloidným jazvám, prípadne máte hlboké jazvy po akné. V takýchto prípadoch vám môže lekár predpísať silnejšie krémy na jazvy, ktoré sú v kombinácii s potrebným liečivom (kortikoid, antibiotikum, antihistaminikum a podobne).
Druhy jaziev
Medzi najčastejšie druhy jaziev radíme:
- Keloidné jazvy – atypické jazvy, ktoré výraznejšie vystupujú na povrchu kože, (tvoria sa malé hrbolčeky). Vznikajú následkom nadmernej tvorby kolagénových vlákien. Keloidné jazvy nie sú patologická stav, ide skôr o estetických problém. Častejšie sa tvoria u ľudí s tmavou pleťou a u žien. Vplyv má aj genetika, kvalita hojenia kože je z časti dedičná.
- Hypertrofické jazvy – sú v niečom podobné ako keloidné jazvy. Sú vystúpené nad povrchom kože a zvyknú byť sfarbené dočervena. Aj pri hypertrofických jazvách dochádza k nadmernému jazveniu tkaniva, časom sa však nezväčšuje, ako tomu býva pri keloidných jazvách. Naopak, môžu sa zmenšiť až vymiznúť.
- Jazvy po akné (atrofické) – tvoria sa po výskyte hlbokých vyrážok, najmä u pacientov, ktorí akné nemajú adekvátne liečené a ošetrované. Preto pri akné neváhajte s návštevou dermatológa. Jazvám je lepšie predchádzať. Účinnejšie než krém na jazvy po akné sú viaceré postupy, napríklad mikrodermabrázia, používanie ovocných kyselín, chemických peelingov. Pri všetkých týchto procedúrach je nevyhnutné používanie vysokého SPF, ak je koža vystavená slnečnému žiareniu. Atrofické jazvy vznikajú aj po kiahňach.
- Po sekcii (cisárskom reze) sa v podbrušku ženy nachádza jazva o veľkosti približne 10 cm, u niektorých žien je to až 15 cm. Rez sa robí viacerými vrstvami, jazva sa preto hojí dlhšie a je pomerne bolestivá.
- Jazvy po popáleninách – v závislosti od toho, ako závažný je stupeň popálenia, sa na koži tvoria jazvy. Pri popáleninách druhého a tretieho stupňa sú jazvy zvyčajne trvalé. Po popáleninách môžu vzniknúť 3 druhy jaziev: keloidné jazvy, hypertrofické jazvy alebo kontraktúry. Kontraktúra môže postihnúť aj priliehajúce svaly alebo šľachy. V okolí popáleniny potom dochádza k obmedzeniu pohybu, niekedy aj k poškodeniu nervov.

Keď krém na jazvy nie je dostatočný
Lekár vám môže odporučiť aj iné spôsoby ako lokálne voľnopredajné prípravky. Napríklad krém na jazvy na tvári v niektorých prípadoch nemusí postačovať. Najmä pri tých hlbokých.
Medzi špecifickejšie liečby jaziev zaraďujeme napríklad:
- biostimulačná LED terapia – dochádza k obnove buniek v mieste jazvy, čím sa zlepšuje vzhľad jazvy
- laser – kontúry jazvy sa zmierňujú, zvyšuje sa tvorba kolagénu
- karboxyterapia – oxid uhličitý, ktorý sa aplikuje do postihnutého miesta, zlepšuje prekrvenie a urýchľuje regeneráciu pokožky
- aplikácia kortikoidov do miesta jazvy – tieto liečivá majú schopnosť zmäkčiť keloidnú štruktúru
Zhrnutie
Krémy a masti na jazvy sa používajú až po úplnom vyhojení rany, nikdy ich nedávajte na otvorenú ranu. Pokiaľ ide o masť na jazvy po operácii, poraďte sa s vašim lekárom, kedy je najlepší čas ju začať používať. Na zle hojace sa existujú aj špecifickejšie spôsoby na zmiernenie ich výraznosti na koži. Nájdite si to najlepšie riešenie pre vás, či už je to nechtíková masť, bio olej, gél, prípadne laser.

Krém na jazvy CONTRACTUBEX 20 g
- liek vo forme gélu
- obsahuje 3 účinné látky: tekutý cibuľový extrakt, heparín a alantoín
- vhodný na všetky formy jaziev
Zdroje:
po operacii pri zloemnine ruky soms a bala jazvy, predsal len bolo to viditelne miesto, hlavne ak by ostala keloidna, mala by som urcite problem nosit tricko s kratkym rukavom. osetrujuci lekar mi poradil uzivanie wobenzymu, hlavne na rychlejsie hojenie, ale vraj jeho pacienti maju po nom aj krajsie jazvy, menej vyrazne… skusila som a jednoznacne odporucam! komlikacie neboli, rychlo sa to hojilo a jazva naozaj uplne znesitelna 🙂